Skocz do zawartości

Kilka obiektów DS


W0l3k

Rekomendowane odpowiedzi

Interesuje mnie jedna rzecz.

 

Robie sobie liste ciekawszych obiektów DS, i przeglądając jedną stronkę znalazłem jedną interesującą galaktykę, a sprawdzając w Cdc okazało się, że obok niej jest gromada kulista :helo: .

 

Numery katalogowe NGC: 253 (galaktyka), 288 (gromada kulista).

 

I teraz pytanie. Czy komuś udało się wyłuskać te dwa obiekty? Jak się prezentowały? Czego mogę się spodziewać w 10" Newtonie?

 

PS.: Z chęcią uzupełnie swoją listę o kilka nowych pozycji. Tylko niech będą to łatwe, i efektowne DSy :Salut:

 

Pozdrawiam. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod bardzo ciemnym niebem wyłuskałem bez problemu te dwa jesienne obiekty klevcowem 8". Galaktyka jest bardzo jasna, przy tej średnicy lustra prezentowała się jak miniaturka M31, ale bez szczegółów. Gromada kulista również wyraźna, ale nie udało się rozdzielić gwiazdek. Podejrzewam, że w lustrze rzędu 16" wyglądałoby to zupełnie inaczej, ale jeszcze nie miałem okazji sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo zacne dwa obiekty. Szkoda tylko, że chodzą tak nisko nad horyzontem i z tego względu trudno dopatrzec się szczegółów. Obiekty bardzo duże i jasne i niestety rozmyte. Ostatnio na Kudłaczach obserwowałem je 8" telepem. Warto looknąć !

 

Pozdrawiam

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W0l3k, tak się składa że kiedyś je lukałem w 10" :) Galaktyka bardzo fajna, duża i jasna, kulka podobnie, dość jasna, choć nie rozdzielona. Najlepiej trafić na noc z niezłą przejrzystością aż do horyzontu, bo jak to Tur napisał - są rozmyte i każdy syf w atmosferze psuje kontrast przy tak niskich obiektach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam jeszcze M 97 i M 108, przy odpowiedniej widocznośći można namierzyć w tej okolicy jeszcze kilka obiektów NGC.

 

Dalej M 109, NGC 3953, 3893, 4088 i kilka innych. Polecam, bo sprawdziłem i ładnie się prezentowały w mojej ATM-owej 11 calówce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam jeszcze M 97 i M 108, przy odpowiedniej widocznośći można namierzyć w tej okolicy jeszcze kilka obiektów NGC.

 

Dalej M 109, NGC 3953, 3893, 4088 i kilka innych. Polecam, bo sprawdziłem i ładnie się prezentowały w mojej ATM-owej 11 calówce :)

 

M108 M97 na pewno spróbuje, a na M109 czaję się od dłuższego czasu...

 

Kto wie, może dziś... :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zabieram się dzisiaj za DS-y w Kasjopei , a później w Andromedzie razem ze Small Wonders. Obserwacje będą utrudnione bo księżyc świeci, zawsze w odwodzie pozostaje Saturn którego jeszcze nigdy nie widziałem przez teleskop, mam nadzieje go poobserwować.

 

Ile satelitów Saturna jesteście w stanie dostrzec?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M108 M97 na pewno spróbuje, a na M109 czaję się od dłuższego czasu...

 

Kto wie, może dziś... :banan:

 

M109 zlapalem niedawno w 8". Latwa i nieciekawa :)

 

Parka: M108 i Sowa sa ciekawsze.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba obiekciki są łatwe. Do zaobserowania nawet przez 20x60. NGC 253 to jedna z najjaśniejszych glx naszego nieba. Ale tak jak poprzednicy pisze potrzeba przejrzystego nieba.

 

W tych okolicach sugeruję Ci zerknąć jeszcze na galaktyczkę NGC247. Zaledwie pare stopni nad ngc253. Jest tej samej wielkości, ale słabiutka powierzchniowo. Trzeba ciemnego przejrzystego nieba i da radę nawet Kronosem.

Poleciłbym też planetarną NGC 246 kolejne kilka stopni powyżej. Duża, jasna mgławica z paroma jasnymi gwazdkami przed nią.

 

A jak juz trafisz na taki porządne niebo, to mozesz też zmierzyć się z wyzwaniem jakim jest WLM. Galaktyka naszej Grupy Lokalnej. Trzeba przyznać że jest słaba powierzchniowo (SB=15.00), ale duża i dość jasna. Coś klasy Galaktyki Barnarda.

 

!ciemnego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak juz trafisz na taki porządne niebo, to mozesz też zmierzyć się z wyzwaniem jakim jest WLM. Galaktyka naszej Grupy Lokalnej. Trzeba przyznać że jest słaba powierzchniowo (SB=15.00), ale duża i dość jasna. Coś klasy Galaktyki Barnarda.

 

!ciemnego nieba!

 

Galaktyka karlowata... cos w stylu UGC9749 w UMi. Tylko, ze UGC ma SB=17,8mag.

http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=31&str=3

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ursa Minor Dwarf, Draco Dwarf to jednak ciężkie obiekty. Ale są wyżej na niebie niż WLM.

 

Łatwiejszy z tej klasy to NGC4236. Widziałem ją tylko w Kronosie. W Taurusie jeszcze mi się nie udało.

 

Ale niech no znajdę jakiś dobry kawał nieba, to się z tym ugieckami też policzę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie o NGC 3184?

 

Zaintrygowała mnie ta galaktyka. :rolleyes:

 

To jest szkic zrobiony 150mm C6-RGT :ohttp://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...psed/sb/5/o/all

 

Czego mogę się spodziewać po 10" i średnio zasyfionym LP niebem? :mellow:

 

Z góry dzięki :Salut:

 

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie o NGC 3184?

 

Czego mogę się spodziewać po 10" i średnio zasyfionym LP niebem? :mellow:

 

Z Taurusa jej nie obserwowałem. W NSOG jest taki opis

 

8/10" 100x - umiejscowiona w polu raczej obfitującym w gwiazdki jak na obszar poza Drogą Mleczną, posiada słabe halo (4' średnicy) o jednolitej jasności powierzchniowej. Gwiazdka 11 wilekości styka się z halo od północy

Przebłyski ramionek można zacząć od sprzętu 12/14"

W 22/24" widać juz wyraźnie ramionka, zgrubienie centralne a nawet niejednorodności ramionek.

 

 

 

I tak się rodzi dwucalica złośliwa :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

WITAM WSZYSTKICH !!!

 

 

W odpowiedzi na post WOl3k-a .

Zwłaszcza ze mamy porównywalny sprzęt.

Moje szkice

 

 

od góry:

NGC 3184(wycinek pola)

N.235mm-f/4.7,123x(Tele Vue Nagler 9mm) widoczność (w skali 10) 9

Dwa pojaśnienie na tle galaktyki

górny NGC 3180

dół NGC3181

14.03.2001r.

 

NGC 253

123X widoczność(w skali 10)10/11

Szkic robiłem na prędce poprzez przewalające się chmury wię nie jest rewelka

25.10.1998

ngc3184.jpg

ngc_253.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Erik- być może sprzęt jest porównywalny, ale warunki macie całkiem inne. W0l3k ma zbliżone do tych, które ma Hans. A już kilka razy Hans wypowiadał całkiem inne opinie o widoczności obiektów od tych, jakie np. ja mogę wypowiedzieć.

 

Robisz suuuper szkice :)

Masz M51? Kiedyś była mowa na forum o "pomoście" pomiędzy nią a jej towarzyszką. Widziałeś go?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się pytam, bo podświadomie czułem, że połowa forum miala niezły polew, że napisałem, że też widziałem Syntą ten pomost. Ktoś wtedy też potwierdził, no ale myślę, że ogólnie z tym pomostem to tak, jak z Plosslami :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ze mam.Mam prawie wszystkie NGC(z wyjątkiem gal.Eliptycznych brak w nich dostrzegalnych struktur)tony IC,mase ARP,ABELL,,troche PK ,planety i podwójne,słowem wszystko co warto było szkicować

bo robiło wrazenie.

 

 

 

M51(pole powiększone)

123x(Tele Vue Nagler 9mm)widoczność(w skali 10),9 seeing II/III( w 4 stopniowej skali Antoniadiego)

Była prawie w zenicie więc gapiłem sie w nią z 30min wprowadzjąc poprawki w skicu,za każdym razem kiedy

wyłapałem coś nowego.

M51.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj Eryku na forum, bardzo fajne szkice

heh wreszcie Maksiu będzie miał kompana:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=10952&hl=

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=12162&hl=

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...ic=9045&hl=

a może Ty również zaprezentowałbyś swoje prace?

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo chętnie ale mam tego kilkaset z 10 lat więc sie tego trochę uzbierało i szczerze powiedziawczy nie wiem co zaprezentować.

 

To może zaprezentuj obiekty, które wg. Ciebie najlepiej się prezentują.

 

No i można by do podpiąć pod Small Wonders, które publikują http://astronoce.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.