Skocz do zawartości

REFLEKTOR CZY REFRAKTOR?


Gość rubenjames

Rekomendowane odpowiedzi

Gość rubenjames

Witam serdecznie. Cieszę się, że mogę przebywać wśród profesjonalistów, takich ja WY! Jestem nowy, to mój pierwszy post na tym forum, dlatego ładnie się ze wszystkimi witam :Beer: Od kilku lat interesuję się radioastronomią. Moje główne zainteresowanie to przesiadywanie przed transceiverem i wsłuchiwanie się w sygnały radiowe pochodzące z kosmosu. Jednak to za mało <_< Postanowiłem swoje zainteresowania wzbogacić o obserwację nieba za pomocą przyrządu optycznego, jakim jest teleskop. Na dzień dzisiejszy korzystam z silnej lornetki. W związku z tym mam małe pytanie: jaki mam wybrać dla siebie telep? Z góry powiem, że nie interesuje mnie konkretny model (nie pisać, że mam kupić SYNTE 8" na dobsonie :rolleyes: ) Chodzi mi mianowicie o reflektor lub refraktor. Nie wiem, który jest lepszy, uwzględniając, że jeden jak i drugi miałby takie samo powiększenie i zbliżone parametry. Mam bardzo dobre warunki oświetleniowe u siebie, taras na dachu z widokiem na całe niebo we wszystkich możliwych kierunkach. Który nadaje się lepiej do obserwacji nieba (może tak, przez który zobaczę więcej fascynujących rzeczy). Wiem, że obydwa służą do innych celów. Jeżeli chodzi o mobilność, to nie mam problemu. Nie ważne, jaką będzie miał wagę, jakiej będzie firmy i jakie gabaryty etc. Chodzi mi tylko konkretnie o te dwa rodzaje teleskopów. Ogólnie na wstępie nie jestem przekonany do Newtona, ponieważ mój kolega po fachu korzysta obecnie z MAKA. Powiem tylko tyle, że moja lornetka (!) zbiera więcej szczegółów z nieba, niż jego teleskop. A to tylko dlatego, że mieszka w centrum miasta, i ze względu na jasne niebo, do jego lustra dochodzą tylko jaśniejsze obiekty. Sam już nie wiem, czy kupić teleskop, którego budowa opiera się na wykorzystaniu lustra, czy zostać przy standardowych soczewkach :huh: Proszę o Wasze rady i opinie, i tak jak wspomniałem, nie interesują mnie konkretne modele. Zakup teleskopu zostawiam dla siebie. Znalazłem 2 teleskopy, jeden z rodziny reflektorów i drugi z refraktorów. Tylko te dwa modele na wstępie podchodzą do moich oczekiwań refraktor i reflektor . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tak postawione pytanie można tylko odpowiedzieć, że REFRAKTOR będzie zawsze lepszy. Problem polega jednak na czymś innym. Nie można do jednego wora wrzucić wszystkich rekfraktorów, bo użytkowe różnice będą bardzo rozbieżne.

 

Jeżeli mówimy o apochromatycznym obiektywie, to zawsze i wszędzie pobije odpowiedniego sobie newtona. Będzie lepszy w zasadzie w każdej kategorii - ostrość, rozdzielczość, jasność, kontrast - wszystko. 100 refraktor i 100 newton, to nie są sprzęty "takie same". W reflektorze masz spory spradek sprawności na wielu powierzchniach luster - min. masz 2, a często więcej. Do tego dochodzi jeszcze spora strata światła, kontrastu i rozdzielczości przez tzw. obstrukcję, czyli przysłonięcie przez lusterko wtórne.

 

Dlaczego więc kupuje się reflektory? Zwyczajnie przez cenę. Dobry refraktor zawsze będzie drogi. Zobacz, ile kosztuje soczewka np. 20 cm, a ile kosztuje newton. Poza tym, refraktor duży zawsze będzie miał większe wymagania co do montażu.

 

Niby odpowiedziałem na twoje pytanie, ale co ci po tej opowiedzi. Na koniec swojego pytania podajesz dwa linki. Szczerze mówiąc, to trudno mi je rozpatrywać. Nie wziąłbym żadnego. Pytanie, co w tej kategorii cenowej?

 

Tak naprawdę, to mając taki budżet myślałbym tylko o newtonie, bo za takie pieniądze kupisz tylko achromat i to miernej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ciemnych obiektów (tzw DS) liczy sie szerokość obiektywu. Żeby wykorzystać ciemne niebo potrzeba minimum 200mm. Mniej to strzelenie sobie samobuja.

 

Do jasnych planet i księżyca liczy się rozdzielczość (i znowu średnica!) i kontrast (rozumiany jako rozkład krążka rozproszenia światła z punktu) i brak aberracji chromatycznej (efekt rozszczepienia światła)

 

refraktor ma kontrast wiekszy jednak jego udział w efekcie wizualnym przy duzej różnicy rozdzielczości jest znikomy.

 

refraktor achromat (czyli ze szczątkową aberracją chromatyczną) 90mm mimo swojej teoretycznej przewagi kontrastu jest zabawką w porównaniu z lustrem 200mm ze względu na rozdzielczość.

 

pod ciemnym niebem newton 130 i refraktor 90 to jak kupiona ślepota :-)

 

jestes z poznania to skontaktuj się z grupą astronoce.pl oni ci pokażą w praktyce co jest czym.

 

ps. chcesz samodzielnie wybrać sprzęt ale tak naprawde nie jestes w stanie tego zrobić dobrze.

 

po cenach sprzetu jakie proponujesz widac że synta 8" to jedyny wybór dla ciebie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu musisz najpierw rozpatrzyc kilka czynników na wstepie.

 

1. Porównywalna apertura newtona i refraktora da przewagę refraktorowi. Refraktor nie ma obstrukcji centralnej, ma mniejsze straty na obiektywie i nieco lepsza punktowość.

 

2. Montaż. Newtona (szczeg. takiego większego) można posadzic na montazu dobsona, z refraktorem taki numer nie przejdzie.

 

3. Ekonomia zakupu (za te same pieniądze kupisz sporo wiekszego newtona)

 

No to co i jak. Po kolei.

 

Oba zaproponowane teleskopy sa na słabym montazu (EQ2). Widze że oscylujesz w okolicach 1000pln. Przy takiej kwocie można wydebić już nieco wiekszy refraktor na azymutalnym montażu lub znacznie większy reflektor na montazu dobsona. Gdy zdecydujesz się na refraktor pamiętaj, że teleskopy z takiego przedziału cenowgo maja dodawane raczej nędzne kątówki, które niweluja część jego przewag nad newtonem. Przyzwoita katówka to koszt ok. 100-200$ Newton za 1000pln to już będzie spora maszynka (w okolicach 8") co pozwoli jej znacznie dalej siegnąc w niebo niż refraktorowi 90-100mm ale gabaryty tej rury zmuszą cię do montazu dobsona (nie ma głowicy EQ w cenie ponizej 1000pln która by sobie z taką tubą bezproblemowo poradziła).

 

Co o tym sadze? Jeżeli zdecydujesz sie na mniejsze apertury to zalecam refraktor na montazu zaymutalnym lub minimum EQ3-2. Jezeli pójdziesz w wieksze srednice skłąniał bym sie ku newtonowi. Ale to wszystko palcem na wodzie pisane. Za wiele jest niewiadomych których nie znam. Za wiele dodatkowych informacji do uwzglednienia (osprzęt, preferowny typ montazu, preferowane obiekty do obserwacji itd.)

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TOA150, TEC140 a jakżesz by nie :-)

 

FCT-250 jest nie do pogardzenia pod kazdym względem :szczerbaty:

 

http://www.takahashiamerica.com/catalog/pr...8b923da0a778d12

 

No ale jak pytanie dotyczy "zasady", to nie da się inaczej odpowiedzieć. A czy kogoś stać na "lepsze" rozwiązania - sam musi sobie odpowiedzieć.

 

Umówmy się, że reflektor jest "tanią" alternatywą. Z drugiej strony nie da się zrobić refraktora paro metrowego :) Z trzeciej strony ta alternatywa bywa BARDZO EFEKTYWNA.

 

Ale jak ktoś się przyzwyczaił do ostrych obrazów z soczewek, to może potem mieć dziwne odruchy na reflektor. Mówię o autorze posta, któremu obrazy z jego lornetki bardziej się podobają :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rubenjames
TOA150, TEC140 a jakżesz by nie :-)

 

FCT-250 jest nie do pogardzenia pod kazdym względem :szczerbaty:

 

http://www.takahashiamerica.com/catalog/pr...8b923da0a778d12

 

Heh, prawdziwe maszyny do "mielenia" nieba :D Ale raczej nie satysfakcjonuje mnie zakup teleskopów za 300 tys. dolarów :huh: Tyle to ja nawet do emerytury nie zarobię :letsdrink: Oscyluję w okolicach 1000 złotych. Na początek wystarczy, tym bardziej, że nie mam wysokich wymagań. Po prostu chcę teleskop, który będzie swojego rodzaju dodatkiem do radioastronomii.

Edytowane przez rubenjames
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 8" na Dobsie zaiste masakruje inne teleskopy w przedziale cenowym ca 1000-1500 zł obrazami i DS i planet. Dlatego jest tak popularna.

Ale "manie" jej uwarunkowane jest kilkoma kwestiami, które są istotne podczas dokonywania wyboru. Kontaktuj się naprawdę z Astronocami- masz "pół rzutu beretem", żeby zobaczyć co i jak. Nie ma jasnej recepty na to, co wybrać. Newton jest po prostu ekonomiczny - jako taki został wynaleziony, przez znanego z oszczędności wielkiego Isaaca. Duży refraktor da lepszą rozdzielczość itd. - ale będzie znacznie kosztowniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rubenjames
Moim zdaniem jeśli masz ładny taras na dachu to tylko Dobson wygodne siedzenie i nie zawiedziesz się na niczym :) Tyle radości sprawia mi patrzenie przez lustro 150mm a co dopiero 200 łuhuhu :) zobaczysz ;D

Wszyscy widze chwalą SYNTE 8" na dobsonie. Musi być naprawdę dobra, skoro tyle osób na forum wypowiada się pozytywnie na temat tego teleskopu. Tylko patrząc na jej zdjęcia stwierdzam, że jest wielgachna :blink: Ale to nie problem. Muszę się teraz poważnie zastanowić czy wybrać ten osławiony reflektor na dobsonie czy jakiś refraktor? Powiem szczerze, że jestem bardzo mocno przyzwyczajony do soczewek :mellow: Sam już nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy widze chwalą SYNTE 8" na dobsonie. Musi być naprawdę dobra, skoro tyle osób na forum wypowiada się pozytywnie na temat tego teleskopu. Tylko patrząc na jej zdjęcia stwierdzam, że jest wielgachna :blink: Ale to nie problem. Muszę się teraz poważnie zastanowić czy wybrać ten osławiony reflektor na dobsonie czy jakiś refraktor? Powiem szczerze, że jestem bardzo mocno przyzwyczajony do soczewek :mellow: Sam już nie wiem

 

Jeżeli przyzwyczaiłes sie do jakości obrazu z dobrej soczewy (a tym bardziej z obiktywu ED lub APO) newton może cie rozczarować, nawet ten wiekszy. Popatrz przed zakupem przez te teleskopy, tym bardziej, że masz gdzie to zrobić. (astronoce)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rubenjames

Witam, Już zakupiłem swój wymarzony teleskop. Zdecydowałem się jednak na kupno tego ----> klik Wiem, że wielu z Was napisze, że jest do niczego etc. Powiem tylko tyle, jak już wspomniałem, jest to tylko DODATEK do radioastronomii. Pierwsze wrażenia z obserwacji są wspaniałe! Nic dodać, nic ująć. Pewnie w przyszłości stwierdzę, że ten refraktorek mi nie wystarczy, że rzeczywiście jest słaby. Wtedy będzie można pomyśleć o czymś lepszym. Jak na razie stwierdzam, że dla początkującego obserwatora nieba, ten model to dobra sprawa. Pozdrawiam :Beer:

Edytowane przez rubenjames
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rubenjames,

 

moim zdaniem to fajnie, że wybrałeś refraktor.

Nie zapomnij o najważniejszym - żeby przez niego patrzeć w niebo.

Bo jak będzie stał w saloniku lub leżał w pudle na pawlaczu to nie ma znaczenia, czy jest to reflektor, refraktor czy mak. Ani jaką ma aperturę. :szczerbaty:

 

Pozostaje życzyć Ci ciemnego, bezchmurnego nieba i powodzenia w pierwszych obserwacjach. :astro:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaczynałem od Tała 100 o podobnych parametrach za to na fatalnym montażu. Tamten teleskop dał mi dużo radości. Myślę, że skoro chciałeś refraktor i miałeś taki budżet, to trudno krytykować wybór.

 

A teraz przynajmniej wiadomo czemu pogoda się popsuła winowajco!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem czuje tutaj zwykłą bojaźń przed dobsem a wybór trochę tak na szybciora , nie krytykuje absolutnie ale czy kupujący zastanowił się nad tym co chciałby obserwować i czy nie warto było wykorzystać miejsca na dobsa ? , bo teleskop jest moim zdaniem typowo planetarny a na Dsy ma troche zbyt małą średnicę obiektywu , jak ja bym miał taaaką kwotę to brałbym 8 calowego newtona to jest przeciez 11cm roznicy na lustrze :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.