Skocz do zawartości

Warstwy przeciwodblaskowe


Gość Benedykt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Mam mały dylemat.

Stałem sie posiadaczem PRONTO na obiektywie Zeissa, czyli coś podobnego do tego.

Obiektyw jest bardzo przyzwoirtej jakości, niestety nie posiada żadnych warstw przeciwodblaskowych.

 

Stąd moje pytania:

1. Czy warto na to szkło nałożyć warstwy?

2. Jeśli tak, to jakie?

3. Kto/jaka firma nakłada takie warstwy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panie Benku..

jest potrzebny stary patefon i kwas ortokrzemowy - lub ortotytanowy - czyli fiolet i zieleń.

Po silnym oczyszczeniu i odtłuszczeniu wytrzeć na sucho i przez działanie z siłą odśrod...

kropla " zajzajeru"na środek kapnąć "se". zwiększyć obroty patefonu/ adapteru/ by szkło nie suwało, aby lepiej rozpływał kwas.

Pozdrawiam. Dziadek

 

Lepiej poeksperymentować na starych soczewkach

ps, kwasy mi braaaaaaaaaaak !!!

Edytowane przez dziadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziadku,

 

powiem szczerze, że bał bym się tak potraktować zeissika. I jeszcze na dodatek kwasem ... :blink:

 

Czy próbowałeś kiedyś tej diabelskiej technologii? Jeśli tak, to z jakim skutkiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziadku,

 

maila do Ciebie wysłałem.

 

W międzyczasie znalazłem w internecie firmę optyczną, która nakłada metodą próżniową powłoki przeciwodblaskowe na soczewki.

Skontaktowałem się z nią telefonicznie - odniosłem wrażenie, że są w tej dziedzinie fachowcami i dobrze znają się na tym.

Cena za taką usługę też wydaje mi się bardzo przyzwoita.

 

Dlatego zdecydowałem, że zlecę im pokrycie obiektywu powłokami.

 

Do dwch tygodni powinienem mieć soczewki z powrotem.

Wtedy podzielę się swoimi wrażeniami i zamieszczę jakieś foty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektyw poszedł do nałożenia powłok.

 

Soczewki przed operacją wyglądają tak.

 

post-462-1169116312_thumb.jpg post-462-1169116318_thumb.jpg post-462-1169116328_thumb.jpg

 

 

Pod koniec przyszłego tygodnia, jak już będę miał obiektyw z nałożonymi powłokami to zamieszczę jego fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dzwonilem do firmy Sabio odnosnie nakladania warstw anty -odbl.Istotnie robia to i cena nie jest duza jak na jakosc- robia to bowiem metoda prozniowa z utwardzeniem- cena 67 mm-soczewki- cos blisko 70 zl,a za 100m - 100zl.Jest tylko jeden warunek- szkla nie moga miec zadnych warstw, musza byc czyste.

Wlaciciel firmy opowiadal mi ,ze dostal z jakies firmy Karkowskiej soczewki ktory niby mialy nie miec warst a jednak mialy... b.delikatne- i teraz jest problem,bowiem warstwy mozna zdjac ale proces ten jest dosc niebezpieczny gdyz wraz z nimi zmieni sie sfere soczewki i obrazy beda juz gorszej jakosci.

Istnieje ponoc duzo firm ktore"poloza warstwe na warstwe"byle tylko zaikasowac forse ale chyba nie tedy droga.

 

Firma Sabio kolimuje lornetki,czysci itp. nawet te >100mm :helo: cena chyba tez znosna-wszystko do 100,-zl .

Ostatnia rewelacja dla warszawiakow i nie tylko to to ,ze na 70% sa w stanie -porzadnie napylic/proznowo/lustra teleskopow.

pozdr

JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dzwonilem do firmy Sabio odnosnie nakladania warstw anty -odbl.Istotnie robia to i cena nie jest duza jak na jakosc- robia to bowiem metoda prozniowa z utwardzeniem- cena 67 mm-soczewki- cos blisko 70 zl,a za 100m - 100zl.Jest tylko jeden warunek- szkla nie moga miec zadnych warstw, musza byc czyste.

Wlaciciel firmy opowiadal mi ,ze dostal z jakies firmy Karkowskiej soczewki ktory niby mialy nie miec warst a jednak mialy... b.delikatne- i teraz jest problem,bowiem warstwy mozna zdjac ale proces ten jest dosc niebezpieczny gdyz wraz z nimi zmieni sie sfere soczewki i obrazy beda juz gorszej jakosci.

Istnieje ponoc duzo firm ktore"poloza warstwe na warstwe"byle tylko zaikasowac forse ale chyba nie tedy droga.

 

Firma Sabio kolimuje lornetki,czysci itp. nawet te >100mm :helo: cena chyba tez znosna-wszystko do 100,-zl .

Ostatnia rewelacja dla warszawiakow i nie tylko to to ,ze na 70% sa w stanie -porzadnie napylic/proznowo/lustra teleskopow.

pozdr

JK

 

Jacku,

 

to o moje soczewki chodzi. :szczerbaty:

Faktycznie okazało się, że obiektyw ten ma bardzo delikatne i kiepskiej jakości stare powłoki. Tak kiepskiej, że ja ich nie dostrzegłem. :blink:

Wczoraj rozmawiałem z firmą Sabio na ten temat. Sytuacja nie jest wcale beznadziejna, bo można spolerować stare warstwy, na co się zdecydowałem. Polerowanie może delikatnie zmienić ogniskową układu, ale podobno bardzo niewiele - najwyżej kilka milimetrów. W moim przypadku posługuję się długim wyciągiem dwucalowym, więc ewentualna zmiana nie powinna mieć wpływu na ogniskowanie.

Problem byłby bez zdjęcia starych warstw i próbie nałożenia nowych powłok.

Polerowanie oczywiście usunie drobne ryski znajdujące się na powierzchni soczewek, co w tym przypadku jest dużym plusem.

Dlatego czekam niecierpliwie na wynik polerowania i nałożenia warstw.

 

Tak a propos firmy Sabio - z rozmowy wywnioskowałem, że firma również szlifuje soczweki.

Może zatem w przyszłości rozwiązać wiele naszych problemów, podejście do których było albo bardzo kosztowne, albo trudne technicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Benedykt

Nałożenie warstw przeciwodblaskowych zakończyło się sukcesem, ale przy polerowaniu zmieniona została geometria soczewek. Obiektyw nie nadaje się do użytku.

Wniosek można wyciągnąć jeden ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Proszę napisz, jak wygląda ta sprawa: czy np. firma zaproponowała coś jako rekompensatę, czy po prostu przysłali ci obiektyw i mają wszystko gdzieś. Myślę, że warto powiedzieć na forum jak to jest. Całkiem niedawno zastanawiałem się nad kupnem soczewki bez warstw odblaskowych. Gdy przeczytałem ten temat, zacząłem żałować, że się rozmyśliłem. A teraz.... uch, nóż się w kieszeni otwiera...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt

Właściciel będzie w przyszłym tygodniu, więc dopiero wtedy się z nim skontaktuję.

Zobaczymy, co powie ...

 

Rozglądam się za używanym obiektywem od lunetki PZO - może uda mi się gdzieś kupić za przyzwoite pieniądze i zamontować do Pronciaka. Tak czy siak - będę chciał go doprowadzić do stanu używalności. Dzisiaj być może będę miał pierwszą informację na temat takowego. Pewien człowiek ma (tak przynajmniej twierdzi) dostęp do części zamiennych PZO. Jest więc nadzieja ...

Monitoruję też aukcje internetowe - może coś się trafi.

 

Generalnie nie spieszy mi się, muszę czekać na okazję.

Edytowane przez Benedykt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Na Astro4u Dev ma na sprzedaż taki obiektyw, ale chce za niego chyba 300 zł. Jeśli znajdziesz takie soczewy taniej (i będzie więcej niż jedna), proszę daj znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt
Na Astro4u Dev ma na sprzedaż taki obiektyw, ale chce za niego chyba 300 zł. Jeśli znajdziesz takie soczewy taniej (i będzie więcej niż jedna), proszę daj znać.

 

Dzięki za kontakt.

Dev niestety ma lub miał obiektyw z ogniskową 800 mm, ja potrzebuję 400 mm.

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=8803.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt

Skontaktowałem sie z firmą, która wykonywała mi usługę polerowania i nałożenia warstw.

Jak się mogłem spodziewać właściciel firmy w żadnym stopniu nie poczuwa się do winy, bo to przecież ja zleciłem mu polerowanie i nakładanie nowych warstw (on wcale tego nie chciał robić, tylko ja się uparłem) , zrobił najlepiej, jak tylko umiał, a poza tym to szkło było miękkie (!!!) i mogło się pofalować podczas polerowania (!!!).

Oczywiście miłym głosem Pan zaoferował mi powtórne przeszlifowanie szkieł i nałożenie warstw - oczywiście za odpowiednią opłatą. Bez jakiejkolwiek gwarancji, że będzie to wykonane dobrze.

 

Niech to będzie przestrogą dla innych chcących udoskonalać swój sprzęt w firmach - krzakach.

 

P.S.

Zakupiony obiektyw PZO 66-400 - funkiel nówka - już został do mnie wysłany. Powinienem go mieć do końca tygodnia.

Edytowane przez Benedykt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

:whip::sterb003::sterb026::lanie::pistols::Cenzura:

 

Tyle znalazłem emotek na temat.

 

Chyba trzeba tu przypomnieć, że mamy XXI wiek i jesteśmy w takim miejscu, które się nazywa Europą. Benedykt, jak byłeś w pierwszych klasach podstawówki- też, jak ja, czytałeś i pisałeś o tym, jak bedzie wyglądał świat w 2000 r. ? Wtedy zdaje się pomijałem kwestię chamstwa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt

Saywiehu,

 

masz całkowitą rację.

 

Przychodzi mi na myśl skecz Panów Kobuszewskiego, Gołasa i Pawlika:

 

"...Weź tera kajecik, ołówek i pisz podsumowanie.

Chamstwu w życiu

- Chamstwu w ży...Jak piszesz chamstwu, Jasiu, no jak piszesz chamstwu, no jak, no jak.

- No tak no

- No może i dobrze. Chamstwu w życiu należy się przeciwstawiać się siłom

- Siłą

- Siłom i godnościom

- godnościom

- osobistom

- osobistom

..."

 

A teraz kilka słów o czymś bardzo miłym.

Namierzyłem nowy obiektyw PZO w Warszawie. Nie chciałem jednak ryzykować zakupu obiektywu, którego nie widziałem. Poprzez AF skontaktowałem się z Hansem pytając go, czy byłby w stanie odebrać obiektyw osobiście, a przed odbiorem po prostu rzucić okiem na jego stan.

Okazało się, że osoba, która miała do sprzedania obiektyw jest znana Hansowi, a ponadto pracuje rzut beretem od pracy Hansa. Co za zbieg okoliczności !!!

Oczywiście Hans odebrał obiektyw i wysłał go do mnie, za co jestem mu bardzo wdzięczny i za co chciałem mu jeszcze raz - tym razem na forum - podziękować.

 

Nasuwa mi się taka refleksja, że astrobrać jest towarzystwem wyjątkowo wyjątkowym. Jakby nie pasująca do dzisiejszej rzeczywistości. Dla której kierowanie się w życiu zdrowymi ludzkimi zasadami jest oczywiste.

Fajnie jest mieć pasję, która łączy tak wiele sympatycznych osób. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.