Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze telepa.


Mario33

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Od 2 tygodni zastanawiam się nad zakupem teleskopu. W grę wchodzi Synta 8" i 10" oraz Meade LB 8".

Mieszkam na wsi więc nie mam problemu z ciemnym niebem. Teleskop ma mi służyć przez dłuższy czas. Chodzi mi głównie o to żeby podziwiać DSy ale i spojżeć na planety. Przeczytałem, przebuszowałem forum-może nie dość dokładnie-w znalezieniu odpowiedzi, na który teleskop wydać moje ciężko zarobione pieniądze. Wiem że jest dużo użytkowników Synty 8", ale są obserwatorzy z 10" i z LB 8".

Jestem nastawiony na Synte 8", ale dla pewności posłucham waszych opini.Pomożeci??

 

POzdro

Mario33

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Od 2 tygodni zastanawiam się nad zakupem teleskopu. W grę wchodzi Synta 8" i 10" oraz Meade LB 8".

Mieszkam na wsi więc nie mam problemu z ciemnym niebem. Teleskop ma mi służyć przez dłuższy czas. Chodzi mi głównie o to żeby podziwiać DSy ale i spojżeć na planety. Przeczytałem, przebuszowałem forum-może nie dość dokładnie-w znalezieniu odpowiedzi, na który teleskop wydać moje ciężko zarobione pieniądze. Wiem że jest dużo użytkowników Synty 8", ale są obserwatorzy z 10" i z LB 8".

Jestem nastawiony na Synte 8", ale dla pewności posłucham waszych opini.Pomożeci??

 

POzdro

Mario33

 

Jeśli mieszkasz na wsi i masz ciemne niebo i ogródek przy domu to nawet się nie zastanawiaj i bierz lustro 10 cali. Tu nie można więcej nic doradzić. Ja bym zrobił tak na twoim miejscu. Synta 8" to teleskop dla blokowców w miastach, dla tych co na wsi tylko 10 i powyżej.

 

Cóż prostszego? Wziąć teleskop do ogródka i obserwować, tu nawet 12 cali bym brał , jak bym miał kasę.

 

Jeśli masz mniej kasy bierz synte 10, to teleskop trochę lepiej wykonany od Synty 8. Chodzi o piękne śruby kolimacyjne na których możesz zawiesić wiatraki. W syncie 8 chinole odstawili chałturę, dali jakieś prymitywne krzyżaki do kolimacji a śruby mocujące są wpuszczone do środka i nawet nie dali klucza do ich kręcenia.

Ponadto właśnie kleiłem przed chwilą super glu gumowe okrągłe podkładki na osiach bo się odklejały, ale to może cię spotkać i w syncie 10.

Jeśli jesteś wybredny i chcesz super jakość to bierz LB 8 , ale to mniejsze lustro , moim zdaniem nie warto.

Synta 8 i 10 to fajne skopiki.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Główne wady Synty:

- kiepski wyciąg okularowy- ale sporo czasu minie, zanim zapragniesz go wymienić

- za ciężka do tachania w łapach na dłuższe odcinki

- brak w zestawie okularów starczających na dłuższą metę, choć te dwa na początek mogą być.

 

Zalety Light Bridge:

- okular w zestawie jest całkiem fajny

- bardziej poręczny w noszeniu.

 

Wady Light Bridge:

- zdecydowanie wyższa cena

- ech, te rureczki :szczerbaty:

 

10" nie pokaże zasadniczo nic więcej, niż 8. Jasne, że ciut więcej szczególików się wychwyci na galaktykach i mgławicach, ale nie będzie to różnica rzędu wartości.

Moim zdaniem bierz Syntę 8", a różnicę w cenie przeznacz na okulary. Zastanów się nad platformą równikową- to da extra komfort obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Główne wady Synty:

- kiepski wyciąg okularowy- ale sporo czasu minie, zanim zapragniesz go wymienić

- za ciężka do tachania w łapach na dłuższe odcinki

- brak w zestawie okularów starczających na dłuższą metę, choć te dwa na początek mogą być.

 

Zalety Light Bridge:

- okular w zestawie jest całkiem fajny

- bardziej poręczny w noszeniu.

 

Wady Light Bridge:

- zdecydowanie wyższa cena

- ech, te rureczki :szczerbaty:

 

10" nie pokaże zasadniczo nic więcej, niż 8. Jasne, że ciut więcej szczególików się wychwyci na galaktykach i mgławicach, ale nie będzie to różnica rzędu wartości.

Moim zdaniem bierz Syntę 8", a różnicę w cenie przeznacz na okulary. Zastanów się nad platformą równikową- to da extra komfort obserwacji.

 

Pewnie można i tak.

 

Synta 8" do tego dwa Vixeny LV ablo Synta 10"

 

To i to za tą samą kasę. Wszystko zależy od tego jaką kasą się dysponuje, Jeśli masz Mario33 jakieś 2600 zł to bierz syntę 10 i jakieś dwa okularki.

Jeśli masz tylko 2000 zł to bierz syntę 8" i dwa okularki.

 

Jeszcze się pewnie nagłowisz zanim kupisz :ha:

 

Pozdarwiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego ile wydatków planujesz na przyszłość , bo jeśli np. w ciągu następnego roku dołożysz jeszcze z 1000 zł na okularki do tych 2500 zł , to bierz Syntę 10"

 

Jeśli nie będziesz dysponował dalszymi funduszami to bierz Syntę 8"

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz do wyboru dwie strategie:

1- Kupujesz tańszy teleskop (synta 8'') i resztę pakujesz w dobre okulary (polecam)

 

2- kupujesz droższy teleskop (synta 10''. LB 10''), a okulary dokupujesz sukcesywnie

tę wersję polecam tylko, jeżeli ten teleskop ma Ci służyć długo, i nie zamierzasz za rok go sprzedać

 

Między LB 8 i Syntą 8'' nie będzie żadnej różnicy w dawanych obrazach, róznica polega na lepszej mechanice LB, na chłodzeniu lustra, łożyskowaniu dobsona i dobrym szerokokątnym okularze w standarcie

 

salut

moralez

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny dylemat.

Moja porada jest następująca jeśli będziesz miał dodatkowe fundusze, to na Twoi, miejscu brałbym pod uwagę tylko dwie opcje:

1. LB 8" (2050 - 2100 zł), co zyskujesz? Dobrą konstrukcję mechaniczną (super wyciąg okularowy dużo lepszy od tego w Syncie, montaż o lepszym prowadzeniu, dużo lepiej dopracowany oraz całkiem dobry okular 26mm 70 stopni pola widzenia). Co tracisz 2" apertury niestety nie potrafię powiedzieć, czy to aż tak dużo w kontekście dawanych obrazów - opinie są sprzeczne).

2. Synta 10" (1950 - 2050 zł), co zyskujesz 2" apertury, czy to az tak dużo patrz wyżej... Co tracisz? Lepszy okular, lepszy montaż z dużo lepszym prowadzeniem oraz o wiele lepszy wyciąg okularowy.

Pokusiłem się doradzić, choć jak napisałem sam mam podobny dylemat.

Najważniejsze jest aby ktoś kto miał możliwość bezpośrednio porównać telepy 8 i 10 calowe wypowiedział się na temat różnicy w dawanych obrazach (w kontekście zbieranego światła, pomijam ewentualne róznice wynikające z dokładności wykonania zwierciadła).

Jeśłi będziesz dysponował póżniej dodatkową kasą to oczywiście trzeba ją rozdysponować pomiędzy 2 lub 3 okulary, a jakie? to już odrębny dylemat....

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się jeszce zastanowił czy brać 8" jak się ma dobre niebo i nie trzeba z telepem daleko latać. Te 2" to możę i nie dużo, jednak czasem zdaża się tak że właśnie brakuje tych paru centymetrów lustra by załapać jakąś słabą galaktyczke. Co do tych rurek o których pisał Saywiechu, to naprawdę nie ma się czego bać. Teleskop w konstrukcji Trusowej, uwierzcie mi to coś pięknego. 40cm lustra z cała konstrukcją waży około 25-27kg. Pozdrawiam i życze trafnego wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Od dziś jestem posiadacze Synty 8" na dobs.

Wszystko zmontowałe, a kiedy zacząłem brać się do kolimacji okazało się że brakuje śrób do regulacji zwierciadła głównego-czyli 6 śróbek. Mam pytanie czy komuś się to już zdarzyło czy jestem szczęśliwcem?

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I te trzy śruby wystarczą ;)

 

Tak, akurat w Syncie tak to jest, ze sa 3 sruby i sprezyny kontrujace.

Normalnie sa dwa komplety po 3 sruby - 3 sruby kolimacyjne i 3 sruby blokujace ustawienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Po co ci fotka, jak masz telep przed oczkami? ;)

Te trzy śruby z łbami krzyżakowymi to właśnie śruby kolimacyjne.

 

Wielu ludzi, w tym ja, dostało Synty poprawnie skolimowane. Kolimacja w tym telepie trzyma bardzo ładnie. Ale sprawdź jeszcze odbicie w podkładce w osi lusterko wtórne-wyciąg (widać to od strony tuby, od góry), dla świętego spokoju.

 

Ponadto taka uwaga. Kolimowanie pudełkiem jest jednak nieco przybliżone. Przy zastosowaniu kolimatora laserowego natychmiast wychodzą różnice. Kwestia dokładności wykonania otworu w pudełku i jego umiejscowienia się tu kłania. Już kilka osób u mnie się o tym przekonało ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratuluje nowego teleskopu!

 

co do kolimacji, prawdopodobnie wszystko jest u Ciebie ok, ale wcześniej czy później będziesz musiał

dokolimowć swoje lustra, na pocieszenie powiem, że jest to czynność prosta i przyjemna jak zjedzenie bułki z masłem

dodam jeszcze, że ja dla zwiększenia precyzji kolimacji pudełkiem, kolimuję z całkowicie wysuniętym wyciągiem

 

Dobrze, że zdecydowałeś się na rezerwe finansową , żeby zakupić dodatkowe okulary

na początek polecam okular długoogniskowy np. typu Erfl, albo hybrydowe - koniecznie z dużym polem

no i oczywiscie coś krótkiego na Saturna (którego teraz widać) i księżyc - pewnie coś z okolic 6-7mm

ze względu na komfort obserwacji i jakość LV byłby tu idealny

 

pozdrawim

moralez

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.