Skocz do zawartości

Jaki teleskop na początek??


Raziel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jak się domyślacie zaczynam dopiero zabawe z astronomią i nie zam się jeszcze na tych wszystkich parametrach Teleskopów :angry: Mieszkam na wsi więc nie ma problemów z warunkami:D. Prosiłbym o porade jaki jes najlepszy teleskop w cenie około 350zł.

Edytowane przez Raziel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak się domyślacie zaczynam dopiero zabawe z astronomią i nie zam się jeszcze na tych wszystkich parametrach Teleskopów :angry: Mieszkam na wsi więc nie ma problemów z warunkami:D. Prosiłbym o porade jaki jes najlepszy teleskop w cenie około 350zł.

 

1. Co chcesz obserwować?

To ma znaczenie. Do obserwacji różnych obiektów używa się różnego rodzaju instrumentów optycznych. Jedne sa dedykowane do planet inne do obiektów głębokiego nieba (Deep Space). Dlatego gdy wiesz co cię najbardziej kręci będziesz wiedział jaki rodzaj optyki da najlepszy efekt.

 

2. Jak wygląda miejsce, z którego będziesz prowadził większość obserwacji?

Balkon, taras, ogródek, pole... Są teleskopy duże i małe, długie i krótkie, wysokie i niskie. Z miejscem gdzie przykłada się oko z tylu i z boku, więc np. rozmiary twojego balkonu oraz jego cechy bedą determinować z jakiego sprzętu w ogóle wychodzisz w doborze.

 

3. Jak u ciebie ze znajomością nieba?

Inna jest trudność nauki nieba szerokokątną lornetką 7x50, a inna Maksutowem 90mm na montażu paralaktycznym bez napędów. Co innego dobierze fascynat który lornetką zaliczył pół Katalogu Messiera, a co innego kompletny laik który chce wrócić do pasji z dzieciństwa tylko jest o 50kg starszy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wic tak..

Ad1) Interesują mnie odległe galaktyki jak i planety w naszym układzie słonecznym. Ale wiem że za taką cene to nie mam co liczyc na jakis dobry sprzęt.

Ad2) Miejsce, hmm... jest kilka miejsc:D Chyba najlepszym będzie balkon znajduje się na poziomie poddasza więc mam duże pole widzenia w strone południową.

Ad3) Znajomosc nieba ... przyznam się ze nie jest duża, znikoma.;/ ale postaram się to nadrobic. Co proponujesz ?? jakieś mapy nieba ?? książki?

Edytowane przez Raziel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj uważnie to:

 

http://www.optyczne.pl/index.php?art=13

 

A potem to:

 

http://www.optyczne.pl/index.php?art=29

 

Jeśli nie znasz nieba i zamierzasz obserwować z balkonu to najlepszym rozwiązaniem w ramach wskazanego budżetu jest lornetka. Nie poobserwujesz tym planet (będą widoczne jako punkty), ale szczerze powiedziawszy za 350 to za bardzo niczym nie powalczysz z planetami (jeszcze z balkonu). Do lornetki obowiązkowo statyw (albo przynajmniej uchwyt, którym przyczepisz ją do poręczy balkonu) + jakaś książka. Polecam "Niebo na Weekend" oraz "Pocket Sky atlas".

 

Można też pchać się w małą lunetkę, ale wtedy będzie to sprzęt marnej jakości i na marnym statywie, który da mniej przyjemności z obserwacji niż lornetka.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda lornetka (no może za wyjątkiem niektórych wynalazków a'la allegro) jest lepsza niż nieuzbrojone oko.

 

Z drugiej strony model 7x35 to wybitnie sprzęt do obserwacji przyrodniczo-kraobrazowych, a nie astronomicznych. Do astro celuje się w Xx50 i większe (Xx60, Xx70 etc...).

 

Czytaj czytaj te linki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtańsze sensowne rozwiązanie to dla mnie:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...66e9b296d9ab66f

 

To moim zdaniem najtańszy osiągalny zestaw "sensowny teleskop + stabilny wytrzymały statyw".

 

Dokładając dalsze jakieś 350zł. masz teleskop full wypas dla początkującego.

 

Niestety nie polukasz tym z balkonu i małe toto nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ balkon jest doskonałym miejscem (jest blisko i wygodnie), ale nie do każdych obserwacji. Jest dobry właśnie dla obserwacji lornetką / lunetą przy małych powiększeniach. Do większych powerów trzeba się wybrać z dala od miasta / zabudowań. Poza tym najlepiej obserwować tam, gdzie niebo nie jest zaświetlone łuną świateł osiedli ludzkich. Zaawansowani astromaniacy z miast wybierają się na poważne obserwacje w teren.

 

Ale odpowiedzi na te pytania możesz znaleźć na forum, tylko poszukaj trochę. Dowiesz się tu praktycznie WSZYSTKIEGO co Ci potrzeba na obecnym etapie. Skorzystaj tylko z opcji "szukaj". Zajrzyj też do "bazy wiedzy"

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc balkon nie jest dobrym rozwiązaniem na obserwacje nieba?? co proponujesz z jakiego miejsca mugłbym obserwowac niebo??

 

A jakie wymiary ma twój balkon? Wysokość barierki też jest ważna. Ja osobiście obserwuje moją Syntą z tarasu, ale co prawda jest on dość duży. Jeśli w pobliżu nie masz latarni to nie widze problemu, żebyś prowadził obserwacje z ogródka, chyba, że niebo zasłaniają ci inne domy/drzewa itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do allegrto to zdązyłem się zorientowac z innych tipicków.

 

A wracając do teleskopów ehh... to może zainwestowałbym w jakis z rynku wtórnego ?? co o tym myslicie ?czy da się kupic używane "cacko" za 400zł?? jak tak to podajcie jakies forum lub stronke z takowymi teleskopami.

 

pOzdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do allegrto to zdązyłem się zorientowac z innych tipicków.

 

A wracając do teleskopów ehh... to może zainwestowałbym w jakis z rynku wtórnego ?? co o tym myslicie ?czy da się kupic używane "cacko" za 400zł?? jak tak to podajcie jakies forum lub stronke z takowymi teleskopami.

 

pOzdro

 

Giełda jest tu na forum. Trzeba śledzić i szukać okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe mam nadzieję że za 400 może cos ponad kupie jakis dobry używanz teleskop. Jesli nie to poczekam i dozbieram:D

Hmm mugłby mi ktos podac parametry krórymi mógłbym się sugerowac przy wyborze teleskopu, chodzi mi o średnica zwierciadła,długość ogniskowej, firme itd...

Edytowane przez Raziel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta Synta ma w zestawie kiepskie okulary, Kellnery. Chcąc mieć sensowne obrazy, trzeba dokupić choć 2 szkiełka. Choćby używane, po 60-70 zł /szt. A to zbliża cenę niebezpiecznie blisko 6-calowej Synty na Dobsonie, która ma lepsze okulary, no i jednak 150 mm lustra!

 

P.S. Chodzi mi oczywiście i tak o rozwiązania doraźne z tymi okularami. Co dalej, to większość juz sama poznała po swoich kieszeniach :D

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe mam nadzieję że za 400 może cos ponad kupie jakis dobry używanz teleskop. Jesli nie to poczekam i dozbieram:D

Hmm mugłby mi ktos podac parametry krórymi mógłbym się sugerowac przy wyborze teleskopu, chodzi mi o średnica zwierciadła,długość ogniskowej, firme itd...

 

 

za 399zl mozna juz kupic Skylux'a z lidla. Ma w miare dobry montaz jak za te cene, na poczatek bedize idealny(sam go uzywam, i naprawde nie narzekam..) dokupilem okularek i ds'y widac nawet z Warszawy(m31,m42,m45,mel 20) wiecej nie mialem okazji ogladac- pogoda,(no jeszcze of course Saturn- bardzo ladnie widac. Przerwa cassiniego,ksiezyce). Nawet potem ze sprzedaza owego skylux'a niema wiekszych problemow. Tylko, ze problem jest taki, iz skylux'a w lidlu ciezko dostac, trzeba uwazac i czekac na dostawy.

Edytowane przez Tethys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.