Skocz do zawartości

Schmidt-cassegrain a DS


kosmit

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję pewnej informacji, bo oczywiście nie wiem na co się zdecydować. Przeczytałem, że telescopy w systemie SC to przede wszystkim planety, księżyc. Owszem lubie obserwować księżyc, troszke planety, ale bardzo mnie interesują objekty DS. I tu moje pytanie. Czy dobrym teleskopem SC np. celestron C10S jestem w stanie także pooglądać DS'y, czy dać sobie spokój z tym SC i kupić Meade Lightbridge 10'', bo to mogę kupić. Astrofoto mnie raczej nie interesuje, głównie wizual, choć kto wie, może coś tam bym se pstryknął. Generalnie czy aperturą 10' SC można swobonie DS'ować :D

Edytowane przez kosmit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swobodnie. róznice w stosunku do newtona będą kosmetyczne. na granicy widzialności przewagę będzie miał

newton ale to bedzie zalezeć tez od rodzaju okularów.

 

Niestety będziesz zmuszony do kupowania 2x dłuższych okularów do tych samych źrenic wyjściowych i powiększeń

 

czyli zamiast 20mm w newtonie, w sc bedziesz musiał włożyć 2" 40mm

 

w newtonie będziesz miał wieksze możliwe do zobaczenia pole mniejszym powiekszeniem. ale nie przesadzajmy powazne DSy są małe.

 

na LB nic nie pstrykniesz z DSów i planety też nie. Jeżeli SC10 będzie na podniesieniu paralaktycznym to focenia popróbujesz.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie. Jest coś takiego co nazywa się focal reducer. Redukuje ogniskową, a tym samym zwiększa światłosiłę. Wyglądałoby na to, że to cudowne urządzenie, znakomicie poprawia obserwacje DS. Szersze kąty obserwacji i większe światło. Ale jak znam życie, pewnie są gdzieś optyczne pułapki związane z użyciem tej redukcji w teleskopach SC. Czy możecie powiedzieć jakie ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

światłosiła w obserwacjach wizualnych ma znaczenie iluzoryczne.

 

jasność obrazu zależy od źrenicy wyjściowej układu i jego sprawności i od niczego więcej.

 

reduktory ogniskowej sa stworzone do fotografii. tam wzrost światłosiły powoduje jaśniejszy obraz w ognisku i krótszy czas potrzebny do naświetlania.

 

w wizualu taki reduktor nic nie daje poza dodatkowym obciążeniem optycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzę na ceny i troszkę przesadziłem z tymi 10''. Pewnie SC 8'' jest w moim zasięgu - np. taki celestron C8-S XLT, czy tym też nie będzie najgorzej z tymi DS'ami ???

 

 

Od kilku miesięcy testuje SCT 8" , i muszę przyznać że DS-y bardzo ładnie widać , a planatki o wiele lepiej niż w Newtonie-pozdr Janusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę potwierdzić, że w wizualu SC z DSami radzi sobie dobrze (stosunkowo małe pole jest tu wadą). Zapewne nie jest to idealny sprzęt do obiektów głębokiego nieba - ale który nim jest? ;)

 

Ja do obserwacji z powodzeniem używam okularów 2" Erfle

40mm - co daje 55x powiększenia (f/11)

25mm - 87x powiększenia

 

A jeśli chodzi o planetki, to nie muszę stosować barlowa ani wynalazków typu okulary 4mm z mikro ER :helo:

 

pozdr

Raf

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.