Skocz do zawartości

Maksutow czy Refraktor ?


Biohazard

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Posta tego piszę w imieniu kolegi, który zamierza kupić teleskop. Ja posiadam Syntę 8" a więc dość jasnego newtona. Kolega chce przede wszystkim (żeby nie napisać wręcz TYLKO) obserwować planety i Księżyc a także w dużej mierze obiekty naziemne w ciągu dnia. Trudno mi coś doradzić bo niebo oglądałem tylko przez Newtona - on rozwarza zakup Maksutowa rzędu 90-100 mm a refraktora 70-80mm. I pytanie stare jak wszechświat ;) - który z systemów byłby lepszy przy podanych aperturach do tych obiektów? Maksutow czy refraktor. W grę wchodził by najlepiej zakup samej tuby z osprzętem bez statywu - Maka 90mm da się kupić za ponad 500zł niestety nie widziałem refraktorów (samych tub) w podobnej cenie. Pozdrawiam.

Edytowane przez Biohazard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt

Do obserwacji naziemnych najlepsze są lornetki. Lekkie, poręczne, mobilne, z dużym polem widzenia, zawsze gotowe do obserwacji.

 

Maki moim zdaniem mają zbyt długą ogniskową, aby mogły się sprawdzić w obserwacjach naziemnych. Przy ogniskowej ponad 1000 mm dobrze było by mieć sztywny statyw z dobrą głowicą (najlepiej z mikroruchami), aby zapewnić odpowiedni komfort obserwacji przy dużych powiększeniach. Poza tym maki wymagają dłuższego chłodzenia niż refraktory.

Gdyby miał to być sprzęt tylko do planet i łysego, to zdecydowanie mak.

Jeżeli również do obserwacji naziemnych - jednak refraktor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko zależy od wyważenia.

czy to ma być luneta dzienna z niezobowiązującą możliwością zerknięcia na planety. (za małe pieniadze bedzie to mierny planeciarz)

czy to ma być mały teleskop do obserwacji planet z niezobowiązującą mozliwością obserwacji dziennych.(nie bedzie małych powiekszeń tylko ok. 50x i wieksze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega zdaje sobie sprawę, że za te pieniążki (ok 600 zł) nie kupi rewelacji. Lornetka odpada, bo do planet się kiepsko nadaje. Ma to być sprzęcik do obserwacji planet i Łysego do powiększeń 70x - do ile się da...

Głównie o obserwacje planet chodzi. Obserwacje dzienne to tak przy okazji. Rozumiem, że refraktor jest lepszy do obserwacji naziemnych niż Mak ale i przez Maka da się co nieco zobaczyć. Ja moją Syntę 8" na Dobsonie też kierowałem na obiekty naziemne i nie było tak najgorzej a z tego co wiem Newtony w ogóle sie do tego nie nadają a może się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że refraktor jest lepszy do obserwacji naziemnych niż Mak ale i przez Maka da się co nieco zobaczyć.

A ja nie rozumiem dlaczego niby tak :) Od lat używam Maka do obserwacji ptaków nad jeziorem i sprawdza się w tej roli równie dobrze jak ED-k, a tak naprawdę to nawet wolę Maka ze względu na jego kompaktowe rozmiary. Pytanie jest takie - czy za 600zł można kupić przyzwoitego Maka, bo refraktora raczej na pewno nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt
...

Od lat używam Maka do obserwacji ptaków nad jeziorem i sprawdza się w tej roli równie dobrze jak ED-k, a tak naprawdę to nawet wolę Maka ze względu na jego kompaktowe rozmiary.

...

 

Kompaktowy to on jest - ale tylko w postaci tuby. Do tego by się przydał jeszcze jakiś sztywny statyw.

No, chyba że obserwujesz makiem z ręki. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że jeśli chodzi o Maka to za 600 zł do przyzwoitego też daleko - chodzi o to, że kolega zobaczył u mnie w Syncie 8" saturna w powiększeniu 160x-240x i szczęka mu opadła. Widział też M42 ale na nim wrażenia nie zrobiła. Od dawna nosi sie z zamiarem zakupu teleskopu - teraz już wie, że jak dla niego to planety i moon to jest to.. ale w zbliżeniu rzędu 100-200x czyli lornetka odpada. Nie może przeznaczyć więcej niż 550 - 600 zł wiec wyszukał tubę optyczną za 570zł Maka 90mm Sky Watchera. Jeśli chodzi o obserwacje naziemne to nie chodzi tu o odczytywanie tablic rejestracyjnych z odległości 2km a raczej podziwianie otoczenia.

Edytowane przez Biohazard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt
...

Jeśli chodzi o obserwacje naziemne to nie chodzi tu o odczytywanie tablic rejestracyjnych z odległości 2km a raczej podziwianie otoczenia.

 

Lornetka. I kropka.

Niech Twój znajomy poważnie rozważy zakup lornetki - 7-10x50 lub 8-10x40. Takie można ustrzelić na allegro w okolicach stówy.

A do planet niech dozbiera na maka przynajmniej 100 mm, statyw i dobrą głowicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.