Skocz do zawartości

Czerwona Planeta 2007


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Jest jeszcze daleko. Jest jeszcze słaba. I co najważniejsze, jej obecne położenie na niebie sprawia, że wschodzi dopiero z początkiem świtu i nikt nie zwraca na nią uwagi. Ale do czasu. Czas "Czerwonej Planety" już się zbliża :)

 

Tak, to właśnie w tym roku, kolejny raz będziemy ją obserwować, patrzeć jak "rośnie" jej tarcza, zmienia się faza i wzrasta blask. Przez teleskopy będziemy wypatrywali czap polarnych i szczegółów na jej powierzchni. I mimo, że nie będzie to Wielka Opozycja, to i tak będzie warto. Przede wszystkim ze względu na wyjątkowo korzystne położenie na niebie, właśnie wtedy, kiedy będzie najbliżej Ziemi :)

 

Poniżej przedstawiam kilka "dni" z życia Marsa w 2007 roku B)

 

15.02.2007

 

Mars przebywa w gwiazdozbiorze Strzelca. Wschodzi zaledwie około 75 minut przed Słońcem. Ma jasność 1,3 mag. i dostrzeżenie planety na rozjaśnionym niebie nie jest łatwe. Gdyby komuś udało się popatrzeć na nią przez teleskop, to zobaczy małą tarczkę o średnicy 4" i fazie 96%.

 

post-2346-1171548584_thumb.jpg post-2346-1171550860_thumb.jpg

 

 

15.04.2007

 

W ciągu dwóch miesięcy planeta "przewędrowała" do Wodnika. Niestety warunki jej widoczności wciąż są bardzo słabe. Wschodzi 70 minut przed Słońcem. Jej jasność wzrosła nieznacznie, do 1,1 mag., tarcza do 5", a faza zmalała do 92%.

 

post-2346-1171548661_thumb.jpg post-2346-1171550897_thumb.jpg

 

 

20.06.2007

 

Jest już wyraźnie lepiej. Mars przebywa w Rybach (niedaleko Barana) i wschodzi 2h40m przed Słońcem. Jest więc dostępny na ciemnym niebie (o ile w czerwcu o takim możemy mówić), choć bardzo nisko nad horyzontem. Jasność planety wciąż wzrasta i wynosi 0,8 mag. Tarcza jest tylko nieco większa niż poprzednio (6"), ale za to faza planety wynosząca 88% sprawia, że przez teleskopy obserwujemy wyraźny owal, zamiast koła.

 

post-2346-1171548703_thumb.jpg post-2346-1171550929_thumb.jpg

 

 

20.08.2007

 

Warunki widoczności planety są już naprawdę przyzwoite. Mars przebywa w Byku, około 5° od Aldebarana i przewyższa go blaskiem. Ma jasność 0,4 mag., średnica tarczy to 8" (wciąż mało), a faza zaledwie (jak na Marsa) 86%. Wschodzi 6 godzin przed Słońcem i możemy podziwiać go na niebie już przed północą.

 

post-2346-1171548751_thumb.jpg post-2346-1171550956_thumb.jpg

 

 

25.10.2007

Warunki obserwacji są bardzo dobre. Mars przebywa w gwiazdozbiorze Bliźniąt i widoczny jest niemal całą noc. Wyróżnia się już swoją barwą i blaskiem wśród gwiazd. Ma jasność -0,5 mag. Średnica tarczy wzrasta do 12", ale zaczyna maleć faza i wynosi 89%.

 

post-2346-1171548790_thumb.jpg post-2346-1171550986_thumb.jpg

 

 

25.12.2007

Na to czekamy :) Planeta w pobliżu opozycji. Wyśmienite warunki obserwacji. Widoczna całą noc w gwiazdozbiorze Bliźniąt. Znajduje się zaledwie 2,5° od gromady M35. Lśni blaskiem -1,6 mag., a średnica tarczy wynosi 16". To jest to :)

 

post-2346-1171548826_thumb.jpg post-2346-1171551017_thumb.jpg

 

 

Czas Czerwonej Planety już się zbliża. Ale teraz mamy luty i to jeszcze nie ten moment ;)

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się, że tylko planety wewn. mają fazy. A tu się okazuje, że Mars też, chociaz pewnie tylko częściowo. Jaka jest minimalna faza Marsa ?

 

Z tego co wiem, to leciuteńką - bardzo trudna do dostrzeżenia (max chyba 3%) - fazę posiada Jowisz w czasie swej wędrówki po niebie. Prawda??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planety górne fazę równą 100% mają podczas opozycji, gdy Ziemia znajduje się dokładnie pomiędzy Słońcem i daną planetą, oraz gdy Ziemia jest po przeciwnej stronie, a dana planeta w koniunkcji ze Słońcem. Jeżeli nasza planeta nie jest położona na tej prostej (linia Słońce-dana planeta), to faza planety górnej jest mniejsza od 100%. Ale ...

 

Ale, aby wyraźnie zauważyć fazę planety górnej muszą być spełnione dwa warunki. Po pierwsze nasza planeta musi oddalić się na swojej orbicie od tej pozornej linii łączącej Słońce z daną planetą, jak najbardziej "w bok", a po drugie aby "zerknąć" na nieoświetloną część obserwowanej planety musi ona znajdować się jak najbliżej Ziemi (tak jak Mars).

 

Obecnie Jowisz ma fazę 99,2%. Najmniejsza będzie na początku marca (ok. 99,13%), potem do opozycji będzie się zwiększać do 100%, aby ponownie zmaleć na początku września do 99,08%. Jak więc widać zmiany faz w przypadku Jowisza są minimalne i większe znaczenie jeżeli chodzi o obserwowany kształt planety ma jej spłaszczenie.

 

Kolejne planety mają jeszcze mniejszą fazę. Saturn ok. 99,7%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Nie wiem dlaczego w tym wątku jest tak cicho. Mars wschodzi już koło godz. 0.00 :D i o jakiejś 3.00 nad ranem można go już obserwować.

Wczoraj właśnie posiedziałem do tej 3.00. Księżyc świecił dość jasno ale przy planecie to oczywiście praktycznie nie przeszkadza. Niestety nawet przy 200x (tu już małe kłopoty z ostrością) nic oprócz fazy nie dojrzałem. Ale nie ma co się martwić, średnica planety to bodaj coś koło 8" a w grudniu będzie 15" więc wszystko przed nami.

 

Myślę, że ten wątek wkrótce powinien rozgrzać się do czerwoności :D W końcu w tym okresie posuchy na planetki wszystkie oczęta będą skierowane na Marsa.

 

:helo::helo::banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

Na wczorajszych obserwacjach trochę pooglądałem marsa. Byłem zdziwiony że widzę wyraźną fazę, po chwili pomyślunku zrozumiałem że faza musi być :szczerbaty:

 

86.07% illuminated

Phase angle: 43.83 degrees

Elongation from Sun 74.09 degrees

7.23 arcseconds angular diameter

 

Na razie nie wygląda zbyt ciekawie. Ale za dwa miesiące :rolleyes:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Jaki trzeba mieć teleskop żeby zobaczyć jak najwięcej szczegółów na powierzchni tej planety? Jakiś newton 10" czy może refraktor 6"?

 

Pozdrawiam....

 

Przede wszystkim musi to być instrument bardzo dobry jakościowo i dobrze skolimowany. Generalnie im większa średnica, tym większa rozdzielczość, tak więc powinien wygrać Newton 10". Ale to teoria. W zwykłych warunkach z Newtonem 10" wygra refraktor, ale musi to być bardzo dobry refraktor (APO). Duże Newtony są bardziej czułe na gorszy seeing atmosferyczny, a i duże zwierciadło, zanim odpowiednio się schłodzi potrafi "produkować" spore turbulencje. Przy lustrze powstaje także pewnego rodzaju poduszka cieplna, która degraduje obraz.

 

Tak więc w przeciętnych warunkach powinien wygrać refraktor APO 6", ale wyjątkowo może zdarzyć się super obraz z dużego Newtona.

 

Tak czy inaczej wciąż tarcza Marsa jest mała i nie pozwala na obserwację szczegółów. Ale już jesienią zacznie się to zmieniać. Wszyscy mamy nadzieję, że dzięki wyjątkowo wysokiemu położeniu na niebie i zimowym masom powietrza będziemy w stanie uzyskać naprawdę dobre obrazy planety. Szczególnie w grudniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Verado, tu masz porównanie 4" refraktora achromatycznego F10, ze światłosilnym newtonem F6 6". To da ci mniej więcej pogląd jakie są różnice.

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=9420

 

Wyszło mi, że nawet sporo mniejszy achromatyczny refraktor, ale o małej światłosile, poradzi sobie lepiej niż jasny, większy newton.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wytrwale sprawdzałem (do 4:00) jak wyglądają obserwacje planety normalnie/wysoko położonej B)

Podczas tej "przymiarki" sprawdziłem też filtr pomarańczowy. Myślę, że podczas opozycji faktycznie pozwoli wyciągnąć "detal" z tarczy planety :)

 

 

Ja ciągle przymierzam sie do fitra Baader Neodymium Moon&Skyglow, czekam tylko jak planeta będzie trochę wyżej. Zakupiłem już porządny okularek planetarny, chłodzenie jest, kolimacja jest. Przygotowuję się poważnie na Marsa, tym bardzie że nie dane mi go było obserwować do tej pory przez teleskop. Jedynie przez lornetkę przy powiększeniu 20X :szczerbaty:

 

Planeta będzie wysoko, oj wysoko, do tego zimowe suche powietrze. Coś czuje że będzie niezły widok, choć nie jest to wymarzona opozycja. Maksymalny rozmiar to około 15,88".

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, naprawde polecam ten filterek. Używam go z 12" Newtonem i sprawuje się swietnie.

Dobrze uwydatnia szczeóły nawet na nisko położonym Jowiszu. W czasie regulacji ostrość "zaskakuje", jest efekt takiego nagłego wyostrzenia obrazu. Obserwowałem też Urana i oczywiście Marsa. Za każdym razem zwiększa kontrast i jak gdyby zmniejsza efekt turbulencji. Zwłaszcza zaskoczony byłem perfekcyjnym dyskiem Urana przy pow. 375x. Ale uwaga - filtr jest wymagający w stosunku do okularów. Ale lantan + neodymium to jest to!. :rolleyes:

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, naprawde polecam ten filterek. Używam go z 12" Newtonem i sprawuje się swietnie.

Dobrze uwydatnia szczeóły nawet na nisko położonym Jowiszu. W czasie regulacji ostrość "zaskakuje", jest efekt takiego nagłego wyostrzenia obrazu. Obserwowałem też Urana i oczywiście Marsa. Za każdym razem zwiększa kontrast i jak gdyby zmniejsza efekt turbulencji. Zwłaszcza zaskoczony byłem perfekcyjnym dyskiem Urana przy pow. 375x. Ale uwaga - filtr jest wymagający w stosunku do okularów. Ale lantan + neodymium to jest to!. :rolleyes:

Pozdrawiam!

 

 

Dzięki za opinie, no to teraz jestem zdecydowany na 120%. W testach okularów 5 mm na astronocach czytałem że Lantan 5 mm bardzo dobrze pracuje z tym filtrem. Kolega również potwierdza. Lekkie wytłumienie światła w pewnych zakresach zawsze się reflektorowi przyda w przypadku obserwacji planet. Uzyska się pewnie przez to bardziej refraktorowy, a więc bardziej kontrastowy obraz.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.