Skocz do zawartości

mobilny teleskop do planet i DS?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Jestem na etapie poszukiwania mobilnego teleskopu i jak sie pewnie domyslacie, potrzebuje porady. Przeszukalem rozne fora szukajac opinii na temat tego typu sprzetu, jednak trudno mi znalezc odpwiedzi na kilka nurtujacych mnie watpliwosci.

Dotychczas mialem teleskop TAL-120, jednak z racji jego wagi i wymiarow, jestem zdecydowany zmienic go na cos poreczniejszego. Ogolne oczekiwania jakie mam:

- obserwowane obiekty: wszystkiego po trochu - planety, ksiezyc, w sensownym zakresie DS

- mala waga (max 15 kg) i wymiary

- wygodny montaz i transport (mile widziany pokrowiec)

- cena do 1500 zl

 

Podkreslam, ze istotna jest dla mnie mobilnosc - oczekuje, ze teleskop bedzie "gotowy" na wziecie go pod pache i "szybkie" wypady za miasto gdy stwierdze, ze pogoda jest sprzyjajaca. Z TAL'em niestety ciezko mowic o wypadzie - raczej o wyprawie.

 

W swietle powyzszego, co sadzicie o tych teleskopach (a moze macie inne typy?):

- Sky-Watcher MAK102EQ2: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...=pl&cur=PLN

- Sky-Watcher SK1206AZ3: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...=pl&cur=PLN

 

Szczegolnie podoba mi sie (w kontekscie mobilnosci) MAK102EQ2, ale martwi mnie jego mala swiatlosila w kontekscie obserwacji DS; z drugiej strony wyczytalem gdzies, ze swiatlosila jest istotna przede wszystkim w astrofotografii (a to mnie akurat nie interesuje), natomiast w DS wazna jest srednica. Czy wobec tego mozna przyjac, ze MAK o srednicy 100 mm ma porownywalny potencjal w zakresie DS co newton o tej samej srednicy?

 

Jesli chodzi o SK1206AZ3 - refraktor 120/600 o jasnosci f/5 - czy powinienem spodziewac sie po nim duzej aberracji?

 

Bede wdzieczny za podpowiedz, co wybrac. Moze macie inne typy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz cos w rodzaju HOWTO dla twojego problemu:

 

http://www.skyscope.pl/celestia/index.php/Teleskop_mobilny

 

A ja ze swojej strony powiem, że jezeli ma byc i do planetek i do DS w podanym zakresie cenowym, to tylko ten refraktorek na altaz który wymieniłeś. Przy słabszych obiektach będzie maił moim zdaniem znaczną przewage nad MC100mm. A aberracja? Bedzie dosyc silna, ale mozesz tu dosyc tanio poprawic obraz w pewnym stopniu, dokupujac kolorowe filtry planetrne, lub cos w rodzaju Baader Fringe Killer

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...2edd81e6205fad4

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wobec tego mozna przyjac, ze MAK o srednicy 100 mm ma porownywalny potencjal w zakresie DS co newton o tej samej srednicy?

Tak ale z pomienięciem małych szerokich powiększeń. w maku nie zejdziesz poniżej 30x i 3,1mm źrenicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mobilny lub niemobilny jest montaż. wielkośc tuby +/-10cm nie jest krytyczna. nowe w tej cenie mobilne i dość duzawe do DS nie kupisz.

 

chodzi Ci o wypady bez samochodu?

 

Precyzujac co rozumiem przez DS - chcialbym moc zobaczyc tym wiekszosc obiektow z kat. Messier'a. Mam samochod (malutkie Seicento ;)), ale - po przeczytaniu wspomnianego wyzej HOWTO - moge powiedziec, ze wolalbym cos do wziecia w rece, z czym bede w stanie przejsc np. kilometr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze to by Ci podpasiło 150/750 na EQ3-2

 

najmniejsze straty na DSach bedziesz miał.

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...3ae60e6f176d5cb

 

poztym jakbys pominął kolor w refraktorze na planetach to filtrem zielonym uzyskasz niezłe rezultaty (ostrość bez aberracji, ale wszystkie planety zielone)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze to by Ci podpasiło 150/750 na EQ3-2

 

najmniejsze straty na DSach bedziesz miał.

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...3ae60e6f176d5cb

 

Hmm, to juz wagowo podchodzi pod tego TAL'a, ktorego mam obecnie (TAL wazy 20kg, ten 18 kg). Potrzebuje jednak czegos nieco lzejszego, w przeciwnym wypadku pozbywanie sie tego TAL'a niczego nie zmieni :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

W TS "wyczaiłem" takie cuś:

post-2472-1171977085_thumb.jpg

 

Być może ten zestaw przedstawia sporo do życzenia, ale za taką cenę żadnej 150-tki się nie kupi. Podobnie jak McArti uważam, że Newton 150 byłby sensownym rozwiązaniem, a "diabeł" tkwi nie ciężarze tuby, ale- montażu. Sensowny worek transportowy na plecy załatwia bezproblemowe noszenie tubusa i wyposażenia, a statyw z montem spokojnie można nosić w ręce. Ojej- nie porównywałbym ciężaru z Tałem 120, to przecież masakryczna różnica w tej całej mobilności :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie, ten teleskop to zły pomysł na trawelera. Po pierwsze montaż, po drugie czy naprawdę uwazacie że newton 150mm będzie tak bardzo lepszy niz refraktor 120mm? Po mojemu to taki newton jako trawelerek jest bez sexu, przy achromacie 120mm na AZ3 jako alternatywie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo sie kupuje sprzet do DSow albo do plecaczka.

 

Osobiscie majac wybor N150 czy R120 wybralbym to drugie.

Ale do plecaczka kupilbym ED80 albo Maka127 ze wskazaniem na tego pierwszego. Sprzety dosc rozne, ale mobilne.

 

Tak czy inaczej "plecaczek" i "DSy" ciezko pogodzic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt
W TS "wyczaiłem" takie cuś:

post-2472-1171977085_thumb.jpg

 

Być może ten zestaw przedstawia sporo do życzenia, ale za taką cenę żadnej 150-tki się nie kupi. Podobnie jak McArti uważam, że Newton 150 byłby sensownym rozwiązaniem, a "diabeł" tkwi nie ciężarze tuby, ale- montażu. Sensowny worek transportowy na plecy załatwia bezproblemowe noszenie tubusa i wyposażenia, a statyw z montem spokojnie można nosić w ręce. Ojej- nie porównywałbym ciężaru z Tałem 120, to przecież masakryczna różnica w tej całej mobilności :szczerbaty:

 

Wiehu,

zaczynają Ci się podobać Opisany? ;)

Porównaj: http://www.benefit.pl/obrazki/produkty/Tel...R_750150_01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu
Wiehu,

zaczynają Ci się podobać Opisany? ;)

Porównaj: http://www.benefit.pl/obrazki/produkty/Tel...R_750150_01.jpg

:D

Odwołuję moją propozycję!

Głosuję za refraktorkiem, tą 120-tką, nieodwołalnie.

 

Ale jajca. Jedyne możliwe usprawiedliwienie dla tego Newtona może być takie: mam nadzieję, że TS sprzedaje nieco "stuningowane" sprzęta, podobnie jak to, co wczoraj pokazałem w porównaniu okularków (UWA S.W.- TS SWM)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z uwagi na aberację 120/1000 byłby lepszy i bardziej uniwersalny

 

Tez mnie to nurtuje... Jednak 120/1000 to juz chyba nie ten przedzial cenowy. Z kolei refraktorek o D=100 lub D=90 i dlugiej ogniskowej (900 lub 1000) juz pewnie straci na uniwersalnosci (tzn. na DS)?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt

Czytając posty w tym wątku odnoszę wrażenie, że dla niektórych osób teleskop mobilny to taki sprzęt, który ma kompaktowe rozmiary, a osiągi porównywalne ze sprzętem o dużych aperturach.

 

Ja bym sprawę postawił tak: są takie miejsca, gdzie trawlerek będzie miał większy zasięg gwiazdowy niż wielkoaperturowy sprzęt. Niemożliwe? A jednak.

Jakie to miejsca? - ano takie, w które możemy dotransportować trawlerka, a z "krową" tam nie dotrzemy. :szczerbaty:;)

 

W przypadku sprzętu przenośnego niestety musimy się liczyć z gorszymi osiągami na rzecz tego, że wogóle jest przez co spojrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając posty w tym wątku odnoszę wrażenie, że dla niektórych osób teleskop mobilny to taki sprzęt, który ma kompaktowe rozmiary, a osiągi porównywalne ze sprzętem o dużych aperturach.

 

[...]

 

W przypadku sprzętu przenośnego niestety musimy się liczyć z gorszymi osiągami na rzecz tego, że wogóle jest przez co spojrzeć.

 

Oczywiscie licze sie z gorszymi osiagami. Chcialbym po prostu znalezc jak najlepszy kompromis pomiedzy mobilnoscia a mozliwosciami ;). Temat jest oczywiscie rozlegly i podobne watki byly juz poruszane - dlatego podalem na start dwa telepy, aby byl jakis punkt zaczepienia wokol ktorego mozna prowadzic dyskusje ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jest oczywiscie rozlegly i podobne watki byly juz poruszane - dlatego podalem na start dwa telepy, aby byl jakis punkt zaczepienia wokol ktorego mozna prowadzic dyskusje ;).

 

Po dyskusji i tak nie bedziesz wiedzial na 100% co kupic. Zobaczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co.. po poczytaniu archiwow tego forum juz faktycznie nie wiem na co sie zdecydowac <_< . Przyszlo mi do glowy, ze moze zamiast kupowac travelerka, ktory stalby sie rownoczesnie moim jedynym teleskopem, przeznaczyc te same pieniadze na nastepujaca kombinacje:

 

- zuraw do kronosa 20x60 (kronosa juz na szczescie mam) - to bylby moj zestaw ultra-mobilny

- synta 200/1200 na dobsonie - sprzet na wypady samochodem, kobylasty, ale wydaje sie prostszy w transporcie i skladaniu/rozkladaniu niz moj TAL-120 (ze wzgledu na to, ze to tylko 2 czesci) :Salut:

 

Tyle sie naczytalem o tej Syncie 8'', ze doszedlem do wniosku, ze grzech nie brac... Musze to jeszcze przemyslec :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam vixena 20*80 na goliacie i LXD 55 z 120/1000 sky watcherem i na obserwy biore .... vixena , koledzy newtony i jakoś sie uzupełnimy.... powiem szczerze że 120/1000 to nie trawlerek ale w Renówce megane - nie kombi wraz z 20cm newtonem i dwoma montrazami /+ lornetka sie mieści- aha mieści się w bagażniku .... więc....

http://www.skyscope.pl/celestia/index.php/Teleskop_mobilny

Edytowane przez giguś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.