Skocz do zawartości

Co sądzicie o tej Syncie?


Mat

Rekomendowane odpowiedzi

Od dluzszego czasu ogladam niebo poprzez lornetke, znam juz gwiazdozbiory, kilka mglawic i gromad. Przymieżam sie do kupienia teleskopu, niestety mam maly budżet (750zł) wiec nie mam duzego wyboru.

Insteresuje mnie TEN teleskop, czy bedzie on dobrym rozwiazaniem dla poczatkujacego? Nie stety nie stac mnie na Synte 8" wiec , mam pytanie czy ten teleskop jest duzo gorszy od Synty 8"?

Nadaje sie do oglądania mgławic i galaktyk(np M42, M51)?

Bardzo bym prosil w miare mozliwosci posiadaczy takiego lub podobhego teleskopu wykonanie zdjec ww obiektów :unsure: (ale bez zadnej obrobki - poprostu tak jak widac w okularze).Chodzi mi o porównanie w jakosci dawanego obrazu.Mam jeszcze 1 pytanko o czym decyduje ogniskowa w teleskopie? tak samo zobacze obiekt w telepie o ogniskowej 600 mm i 900 mm?, zakladajac ze maja takie same zwierciadla i swiatlosily. Prosze o odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dluzszego czasu ogladam niebo poprzez lornetke, znam juz gwiazdozbiory, kilka mglawic i gromad. Przymieżam sie do kupienia teleskopu, niestety mam maly budżet (750zł) wiec nie mam duzego wyboru.

Insteresuje mnie TEN teleskop, czy bedzie on dobrym rozwiazaniem dla poczatkujacego? Nie stety nie stac mnie na Synte 8" wiec , mam pytanie czy ten teleskop jest duzo gorszy od Synty 8"?

Nadaje sie do oglądania mgławic i galaktyk(np M42, M51)?

Bardzo bym prosil w miare mozliwosci posiadaczy takiego lub podobhego teleskopu wykonanie zdjec ww obiektów :unsure: (ale bez zadnej obrobki - poprostu tak jak widac w okularze).Chodzi mi o porównanie w jakosci dawanego obrazu.Mam jeszcze 1 pytanko o czym decyduje ogniskowa w teleskopie? tak samo zobacze obiekt w telepie o ogniskowej 600 mm i 900 mm?, zakladajac ze maja takie same zwierciadla i swiatlosily. Prosze o odpowiedzi.

 

Moze o te zdjecia bez obróbki, zeby było widac tak jak w okularze to nie pytaj wiecej, bo cie ktos zabije śmiechem. Moze wyjdźmy z załozenia, ze nie ma takiej mozliwosci i juz.

 

Co do ogniskowej, to jest to temat na kawał opracowania, a ja sie jakoś teraz nie czuje na siłach.

 

Jezeni nie masz zamiaru obserwowac z balkonu to dozbieraj do czegoś takiego:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...2edd81e6205fad4

 

http://www.teleskopy.net/sklep/product_inf...products_id=687

 

A w ogóle to bez informacji skad chcesz obserwować itd, doradzanie jest nieco bez sensu.

 

Proponuje tak. Przebij sie przez to:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=12339

 

A dokładnie to przez wszystkie linki z opiniami tam zamieszczne.

 

Potem odpowiedz sobie na pytania:

 

1. Ile maksymalnie pieniędzy możesz wydać na teleskop?

W sumie pytanie oczywiste, ale wypadało by powiedzieć więcej. Systemów optycznych do obserwacji nieba wiele. Każdy ma swój przedział cenowy, zalety, wady i trzyma inny poziom jakości. Gdy ustalisz swoją maksymalną cenę, będziesz wiedział jakie masz pole manewru. Czasami warto dołożyć setkę czy dwie, bo dzięki temu mógłbyś rozważyć sprzęt lepszej klasy. Czasami zdecydujesz się jednak na coś sporo tańszego ale zostanie gotówki na tyle by dokupić za resztę kasy konkretne dodatki.

 

2. Co chcesz obserwować?

To ma znaczenie. Do obserwacji różnych obiektów używa się różnego rodzaju instrumentów optycznych. Jedne sa dedykowane do planet inne do obiektów głębokiego nieba (Deep Space). Dlatego gdy wiesz co cię najbardziej kręci będziesz wiedział jaki rodzaj optyki da najlepszy efekt.

 

3. Jak wygląda miejsce, z którego będziesz prowadził większość obserwacji?

Są teleskopy duże i małe, długie i krótkie, wysokie i niskie. Z miejscem gdzie przykłada się oko z tylu i z boku, więc np. rozmiary twojego balkonu oraz jego cechy bedą determinować z jakiego sprzętu w ogóle wychodzisz w doborze. A jezeli to np. kawał łąki za domem, to w ogóle nie ma problemu.

 

4. Jakie jest niebo w miejscu gdzie będziesz prowadził większość obserwacji?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Add1 . kwote podalem moge wydusic max do 800 zl

Add2 - tu jest problem bo0jednoczesnie chcialbym obserwowac planety i jakies DS-y (np M42, M51, M13), choc bardziej sie nastawiam na ksiezyc i planety

Add3 - Obserwowalbym z podworka, chociaz nie wykluczam ze czasami postawie telepa przez okno :-)

Add4 - Małe miasto, 2 latarnie (dosc slabe) w odleglosci 50 m, niebo czaarne, ogolnie warunki do obserwacji 4+/5 (przez te latarnie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Add2 - tu jest problem bo0jednoczesnie chcialbym obserwowac planety i jakies DS-y (np M42, M51, M13), choc bardziej sie nastawiam na ksiezyc i planety

Widzę że Ty masz ochotę na Układ Słoneczny i jasne DS,dlatego możesz celować w jakiś refraktor.Z drugiej strony masz warunki.Rozwiązaniem może być Synta 6" w powyższych linkach.Nie wymagasz jak największej średnicy ( choć w Twoich warunkach to wskazane,ale każdy ogląda to co lubi ;) ),6" pod takim niebem na jasnych mgiełkach sprawdzi się super,a na planetki znajdzie się też power'ek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widze ze polecacie synte 6" lub 8". Ta pierwsza moze byc ewentualnie w moim zasiegu (jak bede lazil i prosill to pewnie ktos mi dolozy te paredziesiat zlotych :)).Ale jest problem obie te synty sa na montazu dobsona, czy to sie nie bedzie chwiac jak postawie go na trawniku lub u taty na polu? Czy te 2 teleskopy roznia się wielkoscią? jest miedzy nimi jakas wieksza roznica?

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz warunki, transport itp i zależy Ci tylko na jakości obrazu a nie na gabaratych to weź 6" na szybko. Jeśli masz cierpliwość czekaj na synte 8" z rynku wtórnego, warto.

 

Nie będzie się chwiać jeśli kąt jest mniejszy od 45 stopni :szczerbaty: dobsonowi wystarczy mniej więcej równa powierzchniwa, nie miałem z tym nigdy problemów obserwuje na trawniku nad brzegiem rzeki tam nikt oto nie dba i nie mam problemów...

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobsony sa o wiele bardziej statyczne niz te na nogach (nawet 2 calocych). Dobsony sa bardzo wygodne do wizuala.8 i 6 maja ta sama wysokosc i rozne srednice zwierciadel (co za tym idzie rozne srednice tubusa).

Edytowane przez kazoman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:huh: czy jest jakas podzialka na tych Syntach, np widze jaka gwiazde i wiem ze 2 stopnie od niej znajduje sie inny ciekawy obiekt, czy moge precyzyjnie ustawic te 2 stopnie(czy jest katomierz poprostu :lol: ) :huh:

Czy planety sa dobrze widoczne przez ta "szóstke"? np dobrze widoczne pasy jowisza , pierscienie saturna, jego ksiezyce,przerwa Cassiniego, itp - czy pokazuje duzo szczegolow planet(oczywiscie zakladajac dobra przejzystosc atmosfery.O ksieżyc nie pytam bo jesli dobrze sobie radzi z planetami to z ksiezycem jeszcze lepiej B)

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:huh: czy jest jakas podzialka na tych Syntach, np widze jaka gwiazde i wiem ze 2 stopnie od niej znajduje sie inny ciekawy obiekt, czy moge precyzyjnie ustawic te 2 stopnie(czy jest katomierz poprostu

 

 

Wylicz sobie pole jakie uzyskasz z danym okularem i potem jest juz latwo nawigowac z danego punktu o stopien czy dwa.

 

Pole wynikowe obliczysz dzielac pole okularu przez powiekszenie.

A powiekszenie obliczysz dzielac ogniskowa obiektywu (lustra) przez ogniskowa okularu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze pytanie, sadzac po zdjeciach tego teleskopu (synty 6") wnioskuje ze dosc ciezko sie nim operuje.W sumie nie ma zadnych pokretęł mikroruchów,Jak sie go przesówa :-). Sorki ale naprawde nie wiem jak sie obsluguje te telepy na dobsonach, przeciez okular do parrzenia jest z boku, to trzeba pchac tubus :blink: )

 

Ps : prosze na odpowiedz na ponizsze pytania :

Czy planety sa dobrze widoczne przez ta "szóstke"? np dobrze widoczne pasy jowisza , pierscienie saturna, jego ksiezyce,przerwa Cassiniego, itp - czy pokazuje duzo szczegolow planet(oczywiscie zakladajac dobra przejzystosc atmosfery.O ksieżyc nie pytam bo jesli dobrze sobie radzi z planetami to z ksiezycem jeszcze lepiej cool.gif

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Operowanie montażem Dobsona jest banalnie proste i jak dla mnie dużo bardziej wygodne niż pralaktyk. Ale to tyllko moje odczucia i wcale nie muśi być też tak u ciebie. Taki montaż nie posiada mikroruchów, są poprostu zbędne.

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jakie są dokładnie wady dyskwalifikujące tę synte jako pierwszy teleskop?(sam chciałbym sobie kupić teleskop i ta synta była mi polecona)

 

Hm .... wady synty .... jesli chodzi o 8 to okularek 10mm nie jest najlepszy i wyciag moglby byc lepszy. 6 ma te same lekkie niedociagniecia (+mniejsze lustro i przez to dsy sa nieco ciemniejsze :szczerbaty: ).

 

Dobson jest dziecinnie prosty, ne trzeba bawic sie w ustalanie gwiazdy polarnej tak jak w paralaktyku, nie trzeba rozstawiac monta. Poprostu wystawiasz telepa, czekasz az sie lustro wychlodzi (kolo 1h) i dzialasz!

Edytowane przez kazoman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak synta 6" radzi sobie z mglawicami np m42, m1, m16, m27, m57 itp?

do tego jest stworzona... jak miałem 6" M57 i M27 bardzo fajne choć M27 bardziej utkwiła mi w głowie.M57- oko cieszy jej kształt.

... jak obsluguje te telepy na dobsonach, przeciez okular do parrzenia jest z boku, to trzeba pchac tubus :blink: )

trzeba...obraz się będzie przesuwał jak nie będziesz szturchał rury.

Czy planety sa dobrze widoczne przez ta "szóstke"?....

Jowisz pokazuje pasy,pierścionki u Saturna zobaczysz,nie wiem jak z przerwą bo nie miałem okazji oglądać mając teleskop ale myślę że ją widać spokojnie.Księżyc powala...i razi bez filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc powala...i razi bez filtra.

 

jaki radzicie filtr, podobno filtry z zielonym szklem nie poprawiaja wcale obrazu, ponoc moze go zastopic kazde zielone szklo lub folia :blink: , Czy obraz przez taki filtr jest czarno-bialy?

 

I jeszcze jedno czy jak zamontuje do synty okular 10mm i soczewke barlowa 2x (w sumie ok 240x chyba)to uzyskam takie powieksze jak z 5mm, a co z ostroscia ? pogorszy sie? Czy dopiero w tedy zacznie sie pogarszac jak powieksze obraz za pomoca barlowa powyzej powiekszenia uzytkowego teleskopu(dla 6'' wynosi chyba cos kolo 300x)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o powera wyostrzyłem na tej syncie 320x na księzycu ale to wszystko raczej zalezy od warunków a jeśli chodzi o wcześniejsze pytanie dotyczące 130/900 to zdecydowanie nie polecam miałem ten sprzęt przez hmm..... miesiąc rozczarował mnie wykonaniem na całej lini a 6' mam od pół roku i nawet nie mysle [narazie :)] o czymś większym bo wystarcza mi w zupełności, wykonanie 6' jest naprawde o niebo lepsze od 130.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki radzicie filtr, podobno filtry z zielonym szklem nie poprawiaja wcale obrazu, ponoc moze go zastopic kazde zielone szklo lub folia :blink: , Czy obraz przez taki filtr jest czarno-bialy?

 

filtr polaryzacyjny podwójny ze zmiennym przyciemnieniem 1-40% - to chyba najrozsądniejsze rozwiązanie

 

celestron

Orion

 

lub szare filtry (ND) stałe

 

obraz jest w kolorystyce oryginalnej, tylko przyciemniony

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do czego filtry? Aby wykasowac zaświetlenie, czy aby odfiltrować konkretne pasmo emisyjne? Aby poprawic kontrast na planetkach, czy aby zmiejszyc ilosc światła przy obserwacjach Łysego? Musisz doprecyzowac, bo nie ma jak odpowiedzieć.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

I jeszcze jedno czy jak zamontuje do synty okular 10mm i soczewke barlowa 2x (w sumie ok 240x chyba)to uzyskam takie powieksze jak z 5mm, a co z ostroscia ? pogorszy sie? Czy dopiero w tedy zacznie sie pogarszac jak powieksze obraz za pomoca barlowa powyzej powiekszenia uzytkowego teleskopu(dla 6'' wynosi chyba cos kolo 300x)

 

A jakiej klasy soczewke barlowa? Wypasionego TeleWuja, przyzwoite APO czy pierwszego najtańszego barlowa z brzegu? Generalnie z KITowym okularem 10mm od synty i soczewką barlowa (nawet niezłą) obrazy będą nędzne. Po pierwsze przy takich powiększeniach, trzeba uważać co sie wtyka do wyciagu. Słabsze szkło będzie tu degradatorem. Po drugie komfort obserwacji, osoba niwprawna będzie mieć poważne problemy z ręcznym uprowadzeniem teleskopu na montażu dobsona na takich powiększeniach z niewielkim polem oferowanym przez KITowe okulary. No i na koniec warunki atmosferyczno-seeingowe. Mało jest takich nocy gdzie da sie spokojnie obserwowac na powiększeniach w okolicach 300x i osiagac bardzo dobry obraz.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.