Skocz do zawartości

Nie wiem, który wybrać


Mat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Chciałbym kupic swój pierwszy teleskop. Waham sie pomiedzy teleskopami: Sky-watcher 1141EQ1 Reflektor 114/1000 czy Sky-watcher 1309EQ2 Reflektor 130/900

Tu są linki do ich opisów:

1

2

 

Przeglądam Wasze forum już od dawna i wiem ze polecacie wszystkim początkujacym Synty 6" lub 8" . Niestety nie stac mnie na taki wydatek :(

 

Dlatego pytam się wprost: Czy zobacze "coś" tymi teleskopami?

Który bedzie lepszy?, a może jest coś innego lepszego w takiej cenie?

 

Chciałbym obserwować planety (oczywiście te najciekawsze czyli Saturn i Jowisz), ksiezyc ,chciałbym zobaczyc cos wiecej niz " kółko z pierscieniem " , jaskies popularne obiekty z katalogu Messiera (byle by nie wygladały jak slabe mgiełki - naogladałem sie ich przez lornetke juz sporo <_< ) dlatego pytam sie czy dojze w przez te teleskopy jakies szczegóły?

 

Co do warunków to mam to szczescie ze mieszkam w malym miescie, wiec jesli tylko nie ma chmur to jest piekne czarne niebo, bez zadnych swiateł (wylaczaja ok 22-23 h

 

Najlepiej prosze o wypowiedzi posiadaczy takich teleskopów oraz o ew. zdjęcia z tych teleskopów

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówisz że przeglądasz od jakiegoś czasu forum a prosisz o zdjęcia.One Ci nie oddadzą tego co w okularze.Rozumiem że masz 640 PLN więc do 850 PLN już niedaleko.To naprawdę warte przemyślenia.

 

P.S.

Jakby Cie miało to pocieszyć to pomyśl sobie że mam na razie 10 zeta na Fujinon'a 25x150 i się nie poddaje :szczerbaty:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S.

Jakby Cie miało to pocieszyć to pomyśl sobie że mam na razie 10 zeta na Fujinon'a 25x150 i się nie poddaje :szczerbaty:

 

i tak uzbierasz szybciej na ten aparat niz ja na ta synte 6" - czyli jescze 200zł

. Poprosu mam przewidziana pewna sume i nikt ni wiecej nie da :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem że pisząc aparat miałeś na myśli lornetkę bo ja o tym myślę :D:szczerbaty:

tak

 

 

co to znaczy "Zdolność rozdzielcza: 0,76" "?

 

Synte 150/1200 smile.gif za 600zł

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=15638

 

czy jest on dobry do planet ? zobacze nim szczególy ?

 

co jeszcze powiecie na temat teleskopów podanych w temacie? dobre sa?

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn.że zobaczysz obiekty jako oddzielne jeśli będą od siebie odległe o 0,76" (sekundy) lub więcej.Jeśli będą o mniejszą wartość to się "zleją" w jeden punkt.

Jak ją obliczyć:

 

zdolność w sekundach=14"/D

 

D-średnica obiektywu w cm.

 

Im mniejsza zdolność rozdzielcza tym ciaśniejsze układy gwiazd rozdzielisz i zobaczysz więcej szczegółów na powierzchni planet,Księżyca,Słońca ( teleskop +filtr !!! )

Księżyc podczas pełni ma 0,5* (stopnia),czyli 30'(minut)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak

co to znaczy "Zdolność rozdzielcza: 0,76" "?

czy jest on dobry do planet ? zobacze nim szczególy ?

 

co jeszcze powiecie na temat teleskopów podanych w temacie? dobre sa?

 

Zdolność rozdzielcza to cecha urządzenia / przyrządu optycznego określająca minimalną odległość kątową dwóch punktów obserwowanych za pomocą tego przyrządu. Jeśli obserwowane obiekty leżą bliżej siebie, będą widziane za pomocą przyrządu jako jeden punkt. Popularna Synta SW 8" ma, o ile pamiętam 0,46", ale mogę się mylić.

 

Myślę, że cena tego Oriona jest adekwatna do jego możliwości. Nowy teleskop tej klasy (Synta SW 6") kosztuje chyba trochę ponad 800zł.

 

Pozdrowienia,

Jad

Edytowane przez Jad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Galaktyka andromedy ma rozmiary 178' × 63' [4][5] (z wikipedii) to w sekudnach czy minutach? To chyba dosc duzy rozmiar (moze sie myle?)

W sumie powinienem ja zobaczyc przez lornetke skoro ma +4.36 M (obliczylem ze powinienem widzieć do 6 M przez moja lornetke) ..... jakos nie widze.......yyyyyyy... a gdzie ona mniejwiecej jest? :szczerbaty::Boink::Salut:

 

ps : czy 0.5 stopnia to 30 sekund?

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2' oznacza -dwie minuty.

2" oznacza-dwie sekundy.

 

Galaktyka Andromedy ma około 3* czyli 3 razy 60' , bo 1* to 60'

 

1' natomiast to 60 ",to tak jak w godzinach,minutach i sekundach zegarowych.

 

P.S. 0,5* to 30' (minut) a nie 30"(sekund)

 

Andromeda jest widoczna gołym okiem.Ty napisałeś że obliczyłeś że Twoja lornetka ma zasięg 6m.Zaskoczę Cie-Twoje oko ma taki zasięg.Wyliczyłem natomiast że Twoje Tento ma prawie 10 magnitudo więc 9m spokojnie wyciągniesz.Andromeda może ma 4,5 m ale jest to jasność skumulowana czyli tak jakby ją ścisnąć do rozmiarów punktu na niebie-tak jak wygląda gwiazda.

Edytowane przez .przemas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Galaktyka andromedy ma rozmiary 178' × 63' [4][5] (z wikipedii) to w sekudnach czy minutach? To chyba dosc duzy rozmiar (moze sie myle?)

W sumie powinienem ja zobaczyc przez lornetke skoro ma +4.36 M (obliczylem ze powinienem widzieć do 6 M przez moja lornetke) ..... jakos nie widze.......yyyyyyy... a gdzie ona mniejwiecej jest? :szczerbaty::Boink::Salut:

 

ps : czy 0.5 stopnia to 30 sekund?

 

Myślę, że na Wikipedii jest również napisane, że sekunda to 1/3600 stopnia... Sekundy oznaczane są 1", minuty: 1'.

Chyba powinieneś ją zobaczyć przez Twoją lornetkę, chyba że to lornetka teatralna :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.