Skocz do zawartości

Który wybrać ?


kasper

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Chciałbym abyście mi doradzili, który z tych dwóch teleskopów wybrać :

 

SkyWatcher SKP 13065EQ2

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e4ee1e165e903d7

 

SkyWatcher SK 13090EQ2

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e4ee1e165e903d7

 

Wiem, że zaraz wielu z was powie – człowieku dołóż trochę kasy i bież syntę 8’’ na dobsonie. Już tłumaczę dlaczego akurat te a nie synta . Przede wszystkim kwestia finansowa. Druga sprawa, być może ważniejsza od pieniędzy to mobilność. Musi to być sprzęt, który da się bez większych problemów przewozić i przenosić. Pewnie zapytacie co chciałbym obserwować? Więc odpowiadam - to co każdy początkujący czyli wszystko. Przypuszczam, że nikt z was tak naprawdę na początku nie wiedział co go będzie bardziej interesowało. Dlatego wydaje mi się, że SKP 13065 będzie dla mnie bardziej odpowiedni bo:

 

po1. Do księżyca i planet chyba się nada ?

po2. Krótsza tuba daje większe pole widzenia co jest przydatne przy DSach (jeżeli da się jakieś przez niego zobaczyć?)

 

Jedyne czego nie jestem pewien to szukacz Red dot finder . Przeczytałem gdzieś tu, że nie jest złym rozwiązaniem – ale czy dla mnie? Chociaż to nie aż taki wielki problem bo zawsze można dokupić klasyczny. Proszę o wszelkie rady na ten temat a jeżeli jestem w wielkim błędzie co do przydatności tych teleskopów dla początkujących to mnie z niego wyprowadźcie. :Boink: Z góry wielkie dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden z tych teleskopów nie jest "mobilny".

 

Najpierw przeczytaj to:

http://www.skyscope.pl/celestia/index.php/Teleskop_mobilny

 

Potem powiedz więcej, a może będziemy w stanie wybrać coś.

 

pozdrawiam!

 

 

edit:

 

W tej cenie to hmm, moim zdaniem światłosilny refraktor ( nada się do DS, na planetach i jasnych gwiazdach dostaniesz aberację chromatyczną co nie znaczy że nie da się ich oglądać) refraktor f10 już nie będzie mobilny. Lub możesz też poczekać i zainwestować w Maka to chyba będzie ciut bardziej uniwersalny sprzęt ale mniejsza średnica. A i połowe aberacji w refraktorku wprowadzi Ci okular więc jak zainwestujesz potem w dobre okulary zmniejszysz aberę.

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, refraktor f10 bo o nim mowa będzie bardziej uniwersalny ale z ogniskową około metra już może być problem z przenoszeniem, dlatego ja bym celował w mniejszą ogniskową. To to też zależy od kaspera, trzeba nam więcej danych aby coś powiedzieć więcej, no i jeszcze EQ2 to tak, będzie trząsło :szczerbaty:

 

Lornetka, na pewno odpada bo tutaj chodzi o planety/słońce/księżyc itp.

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie tak:

 

1) Refraktor 90mm, f10, EQ2,

Jest bardziej uniwersalny od refraktora f5, do wad na pewno należy marny montaż EQ2 i to, że tuba jest dość długa 0,9m.

2) Mak 102, f13, EQ2,

Brak aberacji chromatycznej świetnie się nadaje do obserwacji planet/księżyca/i jaśniejszych obiektów DS, powinien się mniej trząść na EQ2 niż refraktor f10, wady? Cena, jest droższy niż przewiduje budżet.

3) Refraktor f5. Chyba dało by się coś poskładać w tej cenie. Wady? Duża aberacja chromatyczna, średnio się nadaje do planet i księżyca. "Całkiem" ok do jasnych DS.

 

To chyba tyle w tej cenie, z mobilniejszych sprzętów. Jakieś inne propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie to jest cały problem z początkującymi – chcieliby mieć sprzęt idealny do wszystkiego :Boink:

 

To może troszkę więcej o tym gdzie będę obserwował. Na pewno większość obserwacji, a przynajmniej na początku odbywać się będzie na działce, na której mam nadzieję się kiedyś wybudować (stąd właśnie ograniczenia finansowe), kilka kilometrów od Bydgoszczy.

Niebo generalnie dość ciemne, Bydgoszcz pozostaje w dole, za plecami jeden domek jednorodzinny, reszta zabudowań w promieniu około 1-1,5km. Mobilność ma polegać na zatarganiu sprzętu do samochodu pod blokiem, dojechaniu na miejsce i pieszej przechadzce po kretowisku jakim na razie jest ta działka. Pod uwagę brałem też to aby w pudełku zwanym mieszkaniem jego przechowywanie nie sprawiało trudności (to jednak najmniej ważne wymaganie)

 

Napisałem, że chciałbym oglądać wszystko. W gruncie rzeczy to bardzo mocno skłaniałbym się jednak w kierunku DS, ale nie wiedząc co mogę zobaczyć i jak dobrze to będzie wyglądało chciałem zaasekurować się planetami i księżycem. Jeśli chodzi o kwotę jaką chciałbym i mógłbym wydać to chciałem pozostawić sobie rezerwę około 400-500zł na dokupienie ewentualnych akcesoriów, o których teraz nie mam pojęcia, a o których potrzebie posiadania przekonałbym się po nabraniu pewnego doświadczenia. Więc jeśli jesteście w stanie doradzić mi cos w kwocie powiększonej o te 500zł do czego waszym zdaniem nie będę na początku musiał dokupować żadnych „ulepszaczy” to proszę o propozycję. Jeśli chodzi o astro foto to mimo że uważam to za fajny temat wiem, że jest na dzień dzisiejszy poza moim zasięgiem więc nie bieżcie tego pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh, cały post się usunął.

Więc tak, jeśli masz samochód to zapomnij o tym co pisałem wyżej!

 

Skoro masz samochód i chcesz obserwować DS (i do planet też się nada) każdy Ci niestety napisze bierz największe lustro na jakie Cie stać... tak jak napisałeś w pierwszym poście...

 

Z taką cene jeśli nie możesz wycisnąć nic a nic bierz 6", moim zdaniem warto dodać te 250zł i brać 8", dlaczego? Ja żeby mieć 2" więcej musze dodać do synty z 1000zł , a żeby potem mieć kolejne 2" to koszt około 2000zł! Za 2-3 miesiące sprzedasz 6" i będziesz sobie pluł w brodę, że mogłeś dodać 250zł i mieć telepa, który zbiera 1,7x więcej światła niż Twój za tak stosunkowo "małe" pieniądze.

 

Nie ma żadnych problemów z noszeniem synty na mniejsze odległości. W całości, lub montaż+tuba.

 

Problem w tym, że Synta 8" to naprawde _najlepszy_ dostępny sprzęt na rynku i trudno się z tym niezgodzić, przykro mi (oczywiście jeśli masz auto). Na pewno nie takiej rady oczekiwałeś. Jeśli chodziło by o wypady pieszo na duże odlęgłości to pozostała by kwestia wyboru tego co wcześniej napisałem, ale skoro masz auto...

 

Anyway, synta nie ustępuje mobilnością, telepami co pokazałeś w linku.

 

Troche chaotycznie, ale takie jest moje zdanie. Na pewno nie tego oczekiwałeś :szczerbaty:

 

Decyzja należy do Ciebie :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, Krzysztof, co ty opowiadasz? Chcesz powiesić 11kg scopa na azymutalu?

 

To jest mission impossible.

 

Pozdrawiam.

No może troszkę przegiołem, ale swoją drogą to dobry kawał optyki ciekawe jakby ten refraktor współpracował z powermae 3x TV mogłby to być świetny zestaw przenośny. Tylko właśnie nie ma wiekszych montaży azumutanych z mikroruchami dostępnych u nas na rynku niż az3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Bierz synte 8", to najtańszy sposób podziwiania nocnego nieba i to w przyzwoity sposób, 20 cm lustra to dużo.

Jakość optyki bardzo dobra, no może jakość okularu SP 10 mm słabiutka ( taki dostaniesz w zestawie oprócz SP25). Okular SP 25 mm dobry, ogólnie długoogniskowe Plossle są niezłe.

 

Potem dozbierasz na porządne okulary i całe niebo przed sobą.

 

Jak masz auto to nie ma problemu z mobilnością Synty, bo to jest samochodowy trawelerek :D

 

Jak nie masz auta to każdy teleskop będzie za duży jeśli nie masz domku z ogródkiem w ciemnym miejscu a mieszkasz w bloku i musisz chodzić dalej na obserwacje. Nawet mały krótkoogniskowy refraktorek: tuba , montaż, krzesełko, inne akcesoria: jest upierdliwy w transporcie jak się nie ma auta. Auto dla miłośnika astronomii to konieczność.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hah! Oto nie masz co się martwić, każdy Ci powie, że dla początkującego dobson jest jak znalazł. (No może prawie każdy)

 

Sam to po sobie widze, z paralaktykiem jak pisałem, miałem dużee problemy, a z dobem rozniosłem całe niebo ;-) Paralaktyk nie jest zły, tylko trzeba mieć z nim duże doświadczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sprawa chyba przesądzona. Najperw jednak postudjuję literaturę w postaci "Niebo na weekand"(czekam z niecierpliwością na przesyłkę) puźniej podszkolę się trochę na tatowej lornetce i mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłosci będzie moje oko na niebo :astro: czyli synta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jestem już zdecydowany na Syntę 8". Mam jeszcze tylko pytanie jaki jest jej zasięg. Gdzieś wyczytałem, że 14mag. Było to na stronie sklepu i nie jestem pewien czy nie był to chwyt reklamowy. DO i AK nie podają zasięgu w swoich opisach. Czy ktoś może potwierdzić te 14mag?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jestem już zdecydowany na Syntę 8". Mam jeszcze tylko pytanie jaki jest jej zasięg. Gdzieś wyczytałem, że 14mag. Było to na stronie sklepu i nie jestem pewien czy nie był to chwyt reklamowy. DO i AK nie podają zasięgu w swoich opisach. Czy ktoś może potwierdzić te 14mag?

 

 

Wszystko zależy od warunków. Ale 15 mag to chyba granica w idealnych warunkach (czyli w najciemniejszym miejscu na Ziemi z pełną adaptacją wzroku i super przejrzystością)

Dla porównania w mieście może ze 12 mag da radę wyciągnąć chociaż to znowu zależy jak duże miasto, jaka przejrzystość etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Galaktyki ponad 12 mag da się wyłapać w raczej przeciętnych warunkach pod dość ciemnym niebem - na skraju mojego miasta, więc gwiazdy 14 mag spokojnie mieszczą się w zasięgu. Myślę, że te 15 mag, o których pisał Qbanos, jest w zasięgu np. Bieszczadach, czy u mnie- ale ze 30 km na zachód od Trzcianki, przy dobrej przejrzystości powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że na te 15 mag składają się nie tylko warunki obserwacji ale i odpowiedni osprzęt w postaci porządnych okularów? Generalnie jesli będę miał dobre warunki i standardowe okularki dołączone przez producenta to wyciągnę 14mag?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt
[...]

Problem w tym, że Synta 8" to naprawde _najlepszy_ dostępny sprzęt na rynku i trudno się z tym niezgodzić,

[...]

 

Aleś przywalił - jak dzik ryjem w sosnę. :szczerbaty:;)

Uważasz, że Synta 8" będzie lepsza od Synty 10"? Albo od betoniary 500 mm?

Najpierw myśl, a potem pisz. Nie na odwrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że na te 15 mag składają się nie tylko warunki obserwacji ale i odpowiedni osprzęt w postaci porządnych okularów? Generalnie jesli będę miał dobre warunki i standardowe okularki dołączone przez producenta to wyciągnę 14mag?

 

Gdy dysponowałem Syntą 200/1000, to pewnej pięknej, zimowej nocy udało mi się dojść z zasięgiem do 14 mag. i to z miasta (40 tys.), ale w bardzo dobrych warunkach (mieszkam prawie w centrum, ale przy dużym przykościelnym ogrodzie).

 

Teraz mam Syntę 200/1200, ale stosunkowo krótko i podczas przeciętnej nocy udaje mi się dojść przeważnie w okolice 13 mag. (12,5-13,5 mag.) w zależności od warunków.

 

Tak więc w Bieszczadach przy bardzo dobrej przejrzystości na pewno dojdziesz do 14 mag. ze zwykłymi okularami (ale raczej 10 mm). Natomiast z miasta przeważnie zobaczysz do 13 mag.

 

I jeszcze jedna uwaga. W mieście, przy stosunkowo jasnym tle nieba, aby zejść z zasięgiem jak najdalej musisz stosować krótkoogniskowe okulary. Większe powiększenie, ciemniejsze tło nieba = większy zasięg.

 

Ja obserwując z miasta Taurusem 270 ze Swanem 33 mm miałem zasięg ok. 12 mag. Z zoomem LV 8-24 mm schodziłem od 12,5 mag. do 14 mag, a przez LV 5 mm do ok. 14,5 mag.

 

W przypadku Synty 200 powinno być ok. 0,5 mag na jej niekorzyść.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że na te 15 mag składają się nie tylko warunki obserwacji ale i odpowiedni osprzęt w postaci porządnych okularów? Generalnie jesli będę miał dobre warunki i standardowe okularki dołączone przez producenta to wyciągnę 14mag?

 

 

Zasięg zależy też od okularów, seeingu, odpowiednio dobranego powiększenia oraz kondycji Twoich pręcików w oczach :) Generalnie poza miastem myślę że 14mag jest do wyciągnięcia. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benedykt źle mnie zrozumiałeś, a dokładniej to ja się chyba nie jasno wypowiedziałem, a z tym pisaniem i myśleniem to nie jest tak jak piszesz.

 

Jest cała masa świetnego sprzętu, sam bym chciał mieć jakąś lornetę 25x100, lub APO 5" i kilka innych sprzętów. Chodziło mi bardziej oto, że synta w rankingu "ekono" jest na pierwszym miejscu potem długo długo nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.