Skocz do zawartości

Barlow - Vixen Deluxe czy zwykly Vixen?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Planuje wkrotce zakupic Barlowa 2x; przeczytalem test barlowow umieszczony w serwisie astronoce.pl i zasadniczo sklaniam sie do zakupu Vixen'a Deluxe (cena ok 380 zl) lub zblizonego do niego cenowo Celestron Ultima. Czy Waszym zdaniem ponad dwukrotnie wyzsza cena tych barlowow w poronaniu ze "zwyklymi" Celestron Omni (ok 170 zl) czy Vixen Barlow (ok. 100 zl) ma przelozenie na wyraznie lepsza jakosc obrazu? Zaznaczam, ze bedzie to moj jedyny Barlow, chcialbym dobrze zainwestowac, ale ten nie przeplacac niepotrzebnie, jesli roznica w cenie nie przelozy sie na wyraznie lepsze widoczki...

 

PS. W tej chwili dysponuje kitowymi plosslami 10mm i 25mm, ale nie wykluczone, ze w niedalekiej przyszlosci zainwestuje w jakis troszke lepszy kularek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Szczerze ci radzę- inwestuj OD RAZU w okular! Jeśli spojrzysz kiedykolwiek przez sensowne okulary, zrozumiesz, że te kitowe to po prostu taki "myk" producenta, żeby było czym przetestować optykę ;)

 

Po raz n-ty piszę wymyśloną przez siebie "mondrość" : dobry Barlow +zły okular = b. zły obraz; zły Barlow + dobry okular = obraz do przyjęcia; jakikolwiek Barlow do obiektów mgławicowych = nieporozumienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze ci radzę- inwestuj OD RAZU w okular! Jeśli spojrzysz kiedykolwiek przez sensowne okulary, zrozumiesz, że te kitowe to po prostu taki "myk" producenta, żeby było czym przetestować optykę ;)

 

Po raz n-ty piszę wymyśloną przez siebie "mondrość" : dobry Barlow +zły okular = b. zły obraz; zły Barlow + dobry okular = obraz do przyjęcia; jakikolwiek Barlow do obiektów mgławicowych = nieporozumienie.

 

Mysle o zakupie Barlowa w pierwszej kolejnosci, bo poszerzy mi to wachlarz powiekszen na tym co mam... Czy powszechnie dostepne plossle (np. Vixen, Celestron) w przedziale cenowym 100-150 zl sa lepsze od tych kitowych (Synta 8'')?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Vixeny są znacznie lepsze. A określenie "poszerzenie wachlarza powiększeń" w odniesieniu zwłaszcza do 10-tki z zestawu... naprawdę nic nie oznacza! Zero szczegółu na planetach, tyle tylko że tarcze będą większe... a o DS nie wspominajmy w ogóle!

Do tego Barlow z 25-tką da powiększenie bliskie 10-tce. Choć ja wolałem zestaw 25+ Barlow, niż lukać przez moją dziesiątkę B)

Na szczęście nie mam już tego problemu- 25 mm od dobrego kwartału w ogóle nie wychodzi z pudełka, a 10 mm - daaaawno gdzieś w Polsce ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Posiadam Barlowa 2x Vixena - tego za 100zł i do niedawna oba okularki z Synty 8" (niedawno sprzedałem 10mm). Napewno zgodzę się z Wiehem, że lepiej kupić okular niż Barlowa - jak kupowałem moją Syntę 8" zainwestowałem i dokupiłem odrazu tego Vixena 2x i w sumie teraz i tak wymieniam zestaw okularków na inne i docelowo Barlowa tez zamierzam sie pozbyć. Jesli jednak już upierasz się przy Barlowie to moje odczucia są takie że 10mm nie nadaje sie zupełnie do tego Barlowa. Obraz jest kiepski, ciemny w sąsiedztwie Saturna można dostrzedz jedynie Tytana. Nawet przy obserwacji księżyca średnio taki zestaw się spisuje. Natomiast jeśli chodzi o 25 mm to zupełnie inna sprawa. nie wiem jak inni ale mnie poprostu pasuje ten okularek również w zestawieniu z kitowym Vixen Barlowem za 99 zł brutto. Przy troszke gorszym seeingu 25mm z Synty + Barlow (u mnie power 96x) dawał całkiem niezłe obrazy Saturna. Na tyle niezłe,że po wyjeciu z wyciągu LV 9mm i włożeniu właśnie tego zestawu (25+Barlow) nie odrzuciło mine od razu. I musze dodać że niektóre ds'y też prezentują sie znośnie np mgławica Oriona albo M15. Znosnie co nie znaczy że sa to jakieś super obrazy. Ogólnie tak: jesli chcesz używac okularków z Synty i ni edokupować nic innego to wiedz, że ten kiepski Barlow może dać znośne obrazy tylko z 25 mm. 10mm sam z siebie jest kiepski więc jak dołożysz mu kiepskiego Barlowa to odpowiedź jest prosta ... Moja rada (mimo niewielkiego doświadczenia) - jeśli interesują Cię DS'y to UWA 15mm - Wiehu bardzo chwalił - ok 160 zł a jak planetki to coś ok 5-6 mm np Vixen Plossl - ok 100zł to zamiast kitowego Barlowa. Jeśli jednak dysponujesz wiekszym budżetem to warto dołozyć i kupic poprostu lepszy okular - nie jestem zbyt doświadczonym obserwatorem ale niedawno sam wymieniłem kitową 10mm z Synty n aVixen LV 9mm rożnica jest porażająca. Na temat Vixen Barlowa Deluxe może niech wypowiedzą się uzytkownicy - ja uzytkije tego zwykłego w połączeniu z okularkami z zestawu Synty więc naskrobałem tylko na jego temat. Reasumując - gdybym miał jeszcze raz prawo wyboru to te 99 zł które wtedy wydalem na kitowego barlowa zostawiłbym i po dozbieraniu zainwestował w inny okular. pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] jeśli interesują Cię DS'y to UWA 15mm - Wiehu bardzo chwalił - ok 160 zł a jak planetki to coś ok 5-6 mm np Vixen Plossl - ok 100zł to zamiast kitowego Barlowa. Jeśli jednak dysponujesz wiekszym budżetem to warto dołozyć i kupic poprostu lepszy okular - nie jestem zbyt doświadczonym obserwatorem ale niedawno sam wymieniłem kitową 10mm z Synty n aVixen LV 9mm rożnica jest porażająca. Na temat Vixen Barlowa Deluxe może niech wypowiedzą się uzytkownicy - ja uzytkije tego zwykłego w połączeniu z okularkami z zestawu Synty więc naskrobałem tylko na jego temat. [...]

 

Dzieki za podzielnie sie doswiadczeniami. Mialem okazje kilka dni temu ogladac Saturna na pozyczonym barlowie z zestawu innego teleskopu i faktycznie, z moim kitwym plosslem 10mm nie bylo szalu - nie mam jednak doswiadczenia, wiec sklonny bylem raczej zwalic to na niezbyt sprzyjajacy seeing (co swoja droga tez sie na pewno dolozylo do ogolnych wrazen); po tym co piszesz podejrzewam ze i moja 10-ka i ten pozyczony barlow nie sa najwyzszych lotow ;).

 

Piszac o UWA - masz na mysli okulary Synta/SkyWatcher UWA? Musze przyznac, ze jakos ZUPELNIE umknely moje uwadze, gdy przegladalem cenniki. Chyba "defaultowo" pobieznie przejrzalem kategorie "szerokokatne" z przeswiadczeniem, ze beda tam tylko okulary z gornej polki cenowej ;). To moze byc faktycznie dobra opcja. Mimo wszystko - chetnie jeszcze poznam opinie jakiegos posiadacza barlow'a Vixen Deluxe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu
Tzn nie uzywasz tej 25-ki? Czego w takim razie obecnie uzywasz?

Uch, moim zestawem się nie kieruj, bo składa się on z okularów, których w Polsce się dostanie. Większość kupiłem dzięki zaiste szczęśliwemu zbiegowi okoliczności, z prywatnej wyprzedaży.

Ale nie ma sprawy, wymienię, co mam:

- University Optics ortho 4, 5, 18, 25 mm

- Baader Silver Plossl 8 mm

- University Optics Plossl 12.5 mm

- Celestron Ultima 18 i 30 mm

- NPZ Plossl 25 mm

- Tele Vue Plossl 40 mm.

Ogólnie to jest zestaw planetarno- gromadkowy. Ultimy i Plossl Baadera są też świetne do wszelkich mgiełek. Brakuje mi typowo DS-owych okularów o ogniskowych około 10, 7 i 4-5.5 mm. Ale "kiedyś tam" znajdzie się i na to rozwiązanie. W każdym razie, jeśli ktoś ma dostęp do Pay-Pala, albo zdecyduje się na pośrednictwo Astronocy, na Astromarcie może skombinować podobny do mojego zestaw. Ortho Univerity Optics są przecudowne i do gromad, i do planet. Kontrast i punktowość gwiazd jest w nich najlepszy ze wszystkich okularów, z jakimi miałem do czynienia. Ultimy z dość szerokim (52*) polem to okulary rewelacyjne do mgiełek. Mając tylko te dwa typy okularków o kilku ogniskowych z każdego typu, można śmiało zmierzyć się z posiadaczami np. Naglerów. Nie wygrają jakością obrazów! A jednocześnie jest to zestaw stosunkowo ekonomiczny.

 

P.S. Jeśli chodzi o UWA Sky Watchera- zajrzyj do FotoClassica ;)

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uch, moim zestawem się nie kieruj, bo składa się on z okularów, których w Polsce się dostanie. Większość kupiłem dzięki zaiste szczęśliwemu zbiegowi okoliczności, z prywatnej wyprzedaży.

Ale nie ma sprawy, wymienię, co mam:

- University Optics ortho 4, 5, 18, 25 mm

- Baader Silver Plossl 8 mm

- University Optics Plossl 12.5 mm

- Celestron Ultima 18 i 30 mm

- NPZ Plossl 25 mm

- Tele Vue Plossl 40 mm.

[...]

 

Przekonaliście mnie! Zamierzam zainwestować w UWA 15mm (do DS) i być może w Vixen plossl'a 6 mm (do planet). Wyjdzie taniej niz porządniejszy barlow, a skoro obaj jesteście zgodni co do kiepskiej jakości kitowych okularów (zwłaszcza 10-ki), to nie może to być przypadek ;)

 

Saywiehu, patrząc na Twój inwentarz odnoszę wrażenie, że nie jesteś zwolennikiem barlowów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu
Saywiehu, patrząc na Twój inwentarz odnoszę wrażenie, że nie jesteś zwolennikiem barlowów ;)

Poza zastosowaniem do astrofoto, nie widzę sensu kupowania Barlowów. Cóż, mam takiego Vixena 2x 1.25"- taki "ekonomiczny" zakup. Używam go wraz z nasadką bino- bez niej nie można w Syncie złapać ostrości. Czasem zdarzyło mi się łączyć go z Plosslem Baadera, bo obraz był przyzwoity. Ale tak się "da" jedynie do planet, tracąc nieco (ale niezbyt dużo) z jakości obrazu. Tyle, że to jest znakomitej jakości Plossl- dlatego nie radzę rozciągać tego twierdzenia na inne Plossle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzywam Barlowa Vixena 1.25'' z przyzwoitymi plosslami. Głownie do planet, jakość obrazu oczywiście spada, ale w komplecie z PL 32mm jest całkiem dobrze, nawet na DS-ach.

Ten Barlow ma możliwość odkręcenia samej soczewki i wkrecenia jej do okularu, tak jak się wkręca filtr, mamy wtedy Barlowa o mocy 1.6x i układ optyczny o trochę innych parametrach. Warto spróbować, jak ktoś tego nie robił.

 

Jest oczywiste, że lepsze obrazy daje sam okular niż okular + barlow z tą samą ogniskową.

 

 

Jodłowskich warunków. Wiosna się zbliża! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Czy Waszym zdaniem ponad dwukrotnie wyzsza cena tych barlowow w poronaniu ze "zwyklymi" Celestron Omni (ok 170 zl) czy Vixen Barlow (ok. 100 zl) ma przelozenie na wyraznie lepsza jakosc obrazu? (...)

 

Zdecydowanie tak.

 

(...) Zamierzam zainwestować w (...) Vixen plossl'a 6 mm (do planet). (...)

 

Przemysl sprawe, czy okular o ER w okolicach 4mm bedzie dla ciebie uzyteczny. Po mojemu to pomyłka - zameczysz sie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie tak.

Przemysl sprawe, czy okular o ER w okolicach 4mm bedzie dla ciebie uzyteczny. Po mojemu to pomyłka - zameczysz sie.

 

Pozdrawiam.

Już pisałem o tym, że przy bardzo dobrym wzroku, okular z ER 4mm jest używalny. Pytanie, czy musiesz mieć tak krótki okular? Seeing na takie powiększenie zdaża się żadko i to jest problem.

 

Ciemnego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem świeżo po obserwacji Saturna z użyciem w/w Barlowa oraz Vixen PL 9mm + Synta dob 200/1200. Mogę napisać, że widziałem zarówno pasy na tarczy Saturna jak i szczelinę Cassiniego.

Seeing oceniam na 7/10. Bez wiatru.

 

 

Ciemnego cieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Kiedy to było? Przedwczoraj? Chyba.

Saturn w ortho UO 4 mm był przebojem wieczoru :) Seeing znakomity, planetka "ani drgnęła". Widoczne takie szczegóły, że po prostu kopara mi opadła.

 

Paweł- Hans uważa, że okulary z krótkim ER są produkowane wyłącznie z przeznaczeniem na kieliszki. Ja z kolei nie zamienię tych moich ortho na żadne lantany. Są tacy, co uważają, że nie da się obserwować krótkimi ortho, ale są też tacy, którzy wskażą na wady LV do obserwacji planet. Nie ma co się oszukiwać- ilość warstw szkła MUSI mieć wpływ na obraz przy extra seeingu! Niestety, nie ma innej metody, aby się przekonać, jaki rodzaj ER tobie konkretnie odpowiada- musiałbyś mieć możliwość porównania. Dlatego albo "strzelaj w ciemno", albo znajdź kogoś blisko siebie, kto ma różne okulary, czy też - jedź na zlot.

 

P.S. Płynne prowadzenie Dobsa przy ortho 4 mm JEST możliwe- i tyle :P

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy to było? Przedwczoraj? Chyba.

Saturn w ortho UO 4 mm był przebojem wieczoru :) Seeing znakomity, planetka "ani drgnęła". Widoczne takie szczegóły, że po prostu kopara mi opadła.

 

Paweł- Hans uważa, że okulary z krótkim ER są produkowane wyłącznie z przeznaczeniem na kieliszki. Ja z kolei nie zamienię tych moich ortho na żadne lantany. Są tacy, co uważają, że nie da się obserwować krótkimi ortho, ale są też tacy, którzy wskażą na wady LV do obserwacji planet. Nie ma co się oszukiwać- ilość warstw szkła MUSI mieć wpływ na obraz przy extra seeingu! Niestety, nie ma innej metody, aby się przekonać, jaki rodzaj ER tobie konkretnie odpowiada- musiałbyś mieć możliwość porównania. Dlatego albo "strzelaj w ciemno", albo znajdź kogoś blisko siebie, kto ma różne okulary, czy też - jedź na zlot.

 

P.S. Płynne prowadzenie Dobsa przy ortho 4 mm JEST możliwe- i tyle :P

 

Dzisiaj obserwowałem. Zaraz wracam na stanowisko. Oczywiście w PL 6mm obraz lepszy! Wiechu znasz moje poglądy w temacie okularów.... Hehehehe. :szczerbaty:

Opisuje obserwację , żeby przedstawic, co można zoboaczyć przez wyżej wspomniany Barlow.

 

Jodłowskiego nieba.

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowalem sie ostatecznie na UWA 15mm i Vixen Pl 6mm, zamowienie juz poszlo :banan:

Jesli dobrze pojdzie i przesylka dojdzie jutro, to jako ze prawdopodobnie jutro wieczorem wyjade ze

sprzetem za miasto, bedzie okazja na pierwszy test :rolleyes:. Jesli sie uda, podziele sie wrazeniami. Jak na razie pogoda zapowiada sie dobrze.

 

Dziekuje za rady i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Planuje wkrotce zakupic Barlowa 2x; przeczytalem test barlowow umieszczony w serwisie astronoce.pl i zasadniczo sklaniam sie do zakupu Vixen'a Deluxe (cena ok 380 zl) lub zblizonego do niego cenowo Celestron Ultima. Czy Waszym zdaniem ponad dwukrotnie wyzsza cena tych barlowow w poronaniu ze "zwyklymi" Celestron Omni (ok 170 zl) czy Vixen Barlow (ok. 100 zl) ma przelozenie na wyraznie lepsza jakosc obrazu? Zaznaczam, ze bedzie to moj jedyny Barlow, chcialbym dobrze zainwestowac, ale ten nie przeplacac niepotrzebnie, jesli roznica w cenie nie przelozy sie na wyraznie lepsze widoczki...

 

PS. W tej chwili dysponuje kitowymi plosslami 10mm i 25mm, ale nie wykluczone, ze w niedalekiej przyszlosci zainwestuje w jakis troszke lepszy kularek.

 

Wez Ultime :).. przy lepszych okularkach nie będziesz miał wąskiego gardła w postaci słabszego barlowa. Vixen DX i Ultima to podobnie dobre konstrukcje przy czym Ultima jakoś bardziej wpada mi w oko (krótsza, bardziej zwarta konstrukcja).

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest oczywiste, że lepsze obrazy daje sam okular niż okular + barlow z tą samą ogniskową.

Jodłowskich warunków. Wiosna się zbliża! :D

 

Wcześniej nie miałem właściwie zdania na temat przydatności barlowa ale po wczorajszych obserwacjach saturna nie jest to juz dla mnie takie oczywiste. Obserwowałem swoim Firstscopem 114/900 z balkonu, używałem kellnera 10mm z zestawu i Plosla vixena 8mm. Przy dobrym seeingu do tej 10ki z zestawu dokładam barlow vixena ale nigdy wcześniej nie przyszło mi do głowy by tego barlowa połączyć z 20mm bo niby po co jak uzyskam nim ogniskową jak okularem 10mm tak sobie myślałem. Wczoraj jedna tak mnie coś naszło i spróbowałem 20mm z barlowem i się bardzo zdziwiłem :blink: . Obraz jaki uzyskałem był wyraźnie lepszy niż w okularze 10mm. Obraz był ostrzejszy, miał lepszy kontrast no i był większy niż w okularze 10mm - coś miedzy 10mm a 8mm. Tasowałem na przemian tymi okularami to ploslem 8mm to 10mm z zestawu i 20mm+barlow i w tym ostatnim przypadku obraz był zawsze wyraznie ładniejszy. Seeing nie był najlepszy no i oczywiście balkon <_< ale przerwe cassiniego udało mi się dojrzeć tylko w 20mm z barlowem. Nie wiem z czego to może wynikać, może lepszy kontrast i ostrzejszy obraz wynikał z obniżenia światłosiły? A co większym obrazem? Może ten 20 mm okular w rzeczywistości ma troszke krótszą ogniskową? Sam nie wiem... wiem tylo tyle, że ten barlow pozytywnie mnie zaskoczył. Zaraz jak tylko pogoda dopisze to wezme go w obroty tylko za miastem pod ciemnym niebem :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Dokładnie jest tak, jak napisał Adam. Wychodzi na to, że firmy produkujące najpospolitsze okulary mają problem z jakością przy ich krótkich ogniskowych. A te ogniskowe jednak wymagają największej precyzji obróbki szkła i montażu.

To samo mialem z okularkami z Syncianego zestawu: wolałem używać 25 mm z Barlowem, niż 10 mm. Tak samo SR4 mm z zestawu Skyluxa byłby całkiem niezłym okularem planetarnym(ale nie w Skyluxie!), gdyby był lepiej wykonany- daje b. dobry obraz, ale wyłącznie pośrodku pola- mam nadzieję, że testy Hansa potwierdzą moją opinię, chyba że "zraził się" do tego okularka wcześniej, zanim luknął Saturna ;)

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

WIehu napisałeś:

"Używam go wraz z nasadką bino- bez niej nie można w Syncie złapać ostrości."

 

Jako że też mam Syntę zdanie to bardzo mnie zainteresowało - co to takiego ta nasadka bino.?

 

Fakt faktem, że przy kręceniu śrubami w Syncie, wszystko chodzi jak cholera , czasem wypada z pola :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt faktem, że przy kręceniu śrubami w Syncie, wszystko chodzi jak cholera , czasem wypada z pola :angry:

 

Jak ustawiasz ostrosc to masz taki luz na tulei, ze obiekt ucieka z pola?

Nie zastanawiaj sie tylko go podreguluj. Masz od gory dwie srubki imbusowe. Docisk zebatki regulujesz srubkami od spodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawiasz ostrosc to masz taki luz na tulei, ze obiekt ucieka z pola?

Nie zastanawiaj sie tylko go podreguluj. Masz od gory dwie srubki imbusowe. Docisk zebatki regulujesz srubkami od spodu.

 

Wojski,

 

Tu :

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=14137

 

Wyciąg od refraktora, ale zasady te same.

 

Z głową prosze, z głową.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WIehu napisałeś:

"Używam go wraz z nasadką bino- bez niej nie można w Syncie złapać ostrości."

 

Jako że też mam Syntę zdanie to bardzo mnie zainteresowało - co to takiego ta nasadka bino.?

 

Fakt faktem, że przy kręceniu śrubami w Syncie, wszystko chodzi jak cholera , czasem wypada z pola :angry:

 

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...hl=nasadka+bino

 

Moim skromnym zdaniem można używać Barlowa Vixena , ale nie ma dużych różnic w ich porównaniu , no chyba że jest to APO Barlow.

 

Osobiście w twoim przypadku okular 10 mm + Barlow 2x spokojnie wystarczy, a widok przez takie połączenie będzie lepszy niż przez 5mm PL , no chyba że jest to wyższa półka to wówczas Barlowa można sobie odpuścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.