Skocz do zawartości

problem z namierzeniem M51


yansik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W sobotę wytargałem moją Syntę 8" z mocnym postanowieniem zobaczenia M51.

Podrukowałem mapki od pola widzenia gołym okiem, poprzez widok przez szukacza,aż do powiększenia rzędu 100x (3-4 mapki).

Krok po kroku od najjaśniejszej gwiazdy,poprzez ścieżkę jaką sobie wyznaczyłem ustawiłem wydawało by się w miejscu gdzie powinna się znajdować M51 i.... nic nie widziałem. Przeszukałem też "teren" dookoła i nic. Raz tylko miałem wrażenie,że zerkaniem widziałem jakąś mgiełkę,ale to mogło być złudzenie.

Co do wycelowania teleskopu jestem na 99,9% pewien,że dobrze ustawiłem.

 

I tu nasuwają mi się pytania:

Czy jest możliwe obserwowanie takich obiektów w mieście?

Jakiego powiększenia używać? (ja nic nie widziałem zarówno przy 48x,jak i przy ponad 200x)

 

Z góry dzięki za pomoc i wyrozumiałość.

Pozdrawiam

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

 

 

Jakiego powiększenia używać? (ja nic nie widziałem zarówno przy 48x,jak i przy ponad 200x)

 

Z góry dzięki za pomoc i wyrozumiałość.

Pozdrawiam

Bartek

 

 

Nie mogłeś widzieć przy 48X z powodu zbyt małego kontrastu , jeśli były słabe warunki miejskie do tego zapylenie, zamglenie. To duży rozwlekły obiekt. Dobrze patrzyłeś? Może miałeś go przed oczami i go nie zauważyłeś, ledwo widoczna chmurka.

 

Nie mogłeś widzieć przy ponad 200X z powody zbyt dużego przyciemnienia obrazu spowodowanego przez duże powiększenie. Z takim powiększeniem masz duży kontrast i ciemny obraz, nadaję się ono do obserwacji słabych obiektów punktowych; gwiazdy.

 

Włóż do wyciągu 100X i może zobaczysz. :D

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Ja zalecam zastosowanie filtra galaktycznego.

Tzn. wyjazdu pod ciemne niebo ;)

 

U mnie ją widać spokojnie przy 30 i 40x. Ale w Syncianym 25 mm jest gorzej widoczna niż np. w RKE, o Ultimie nie wspominając. W ogóle poszukiwanie nawet stosunkowo jasnych i oczywistych obiektow w tym okularze 25 mm nie jest wcale łatwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjazd pod ciemne niebo mam w planach (działka 20 km od Bydgoszczy nad jeziorem).

Widzę,że pozostanie mi jak na razie szukać ciekawych rzeczy na południowo-zachodnim niebie,bo tam nie ma LP od miasta (co polecalibyście z M-ek?).

Ale i tak dziś spróbuję jeszcze raz z M51.jednak tym razem max włożę do wyciągu 25mm+barlowa 2x.

Seeing mam mieć na 4 wg http://pages.unibas.ch/geo/mcr/3d/meteo/se.../BYDG.html,więc może coś zobaczę. Najlepiej to by się przydał 20 stopień zasilania w mieście i obyło by się bez wyjazdu poza "metropolię" :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niedawno widziałem oba składniki M51 z miasta (ale w strone zatoki czyli po ciemnej stronie) bardzo pewnie przez 127mm maka. grunt to brak zadymienia w atmosferze i własciwy dobór źrenicy wyjściowej w moim przypadku było to 1,7mm. przy 3mm tylko zerkaniem i bardzo nie pewnie poprostu niebo mleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu
Czyli mam rozumieć,że lepiej patrzeć przez okular np 10mm niż 25mm + barlow2x?

U mnie lepiej było w Barlowie + 25, niż w 10 mm. Ale do wyszukiwania obiektów i tak wolałem RKE 32 mm. Różnica jasności okularka i większego pola robiła swoje. Niestety, dodawane do Synty okulary nie są najlepsze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod idealnie ciemnym niebem (okolice Zawoi, jesienią) widziałem ją przez PZO 11x40 i to nawet bez zerkania. Oto potęga filtra galaktycznego. Z miasta (Kraków) widuję tylko raz na parę miesięcy przez 8" newtona jak zasięg skacze mi tak do 5mag. Używam wtedy powiekszenia 100x, mniejsze daje zbyt dużą źrenicę =>zbyt jasne tło. Że nie wspomnę o Mazurach gdzie owymi 8" spokojnie widzę ją z ramionami i NGC 5195(co do mostka nie mam 100% pewności, musiałbym zobaczyć jak to powinno wyglądać np w 12")

Co do seeingu to wątpię, że coś tak ulotnego da się przewidzieć, a poza tym w obserwacjach DS liczy się przede wszystkim ciemne tło nieba. Seeing zaczyna wchodzić w grę jak rozdzielasz gwiazdy w gromadach kulistych albo wyszukujesz pasy pyłowe w galaktykach.

Podsumowując: grunt to tło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiem,że nie są rewelacyjne, ale jak się nie ma co się lubi. to się lubi co się ma....niestety :-(

Z czasem na pewno coś kupię. Na razie próbuję wycisnąć tyle ile się da z "fabrycznego" zestawu.

Tak w ogóle,to najchętniej bym zaprosił do siebie kogoś bardziej doświadczonego,kto by mi pokazał co Syncia potrafi. Piwko oczywiście gratis :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio widziałem ją przez ETX-a 70 pod dosyć ciemnym niebem, ale z Księżycem. Sam bym się nie domyślił, że to ona, bo była mgiełką zaledwie. Jednak tak mi nastawił GOTO z ETX, z opcją precyzyjnego ustawiania na najbliższą jaśniejszą gwiadkę. A więc raczej ustawił dobrze. O ile więc nie ma w pobliżu jasnych obiektów, to przez 70 mm szkła (f5) za miastem też można ją zobaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do seeingu to wątpię, że coś tak ulotnego da się przewidzieć, a poza tym w obserwacjach DS liczy się przede wszystkim ciemne tło nieba. Seeing zaczyna wchodzić w grę jak rozdzielasz gwiazdy w gromadach kulistych albo wyszukujesz pasy pyłowe w galaktykach.

Podsumowując: grunt to tło

Jak nie masz Ciemnego Nieba, to je czynisz zwiększając powiększenie (zawsze znajdą sie obiekty, do którego nie masz wystarczająco ciemnego nieba) I jak zaczynasz przekraczać granicę 100x, to seeing zaczyna się dawać we znaki. Nie ma zmiłuj się. I generalnie jak szukasz obiektów subminutowych:

czy będziesz rozbijał kulki,

czy będziesz lampił planetarne,

czy będziesz jechał z planetami,

czy będziesz szukał małych galaktyczek,

czy będziesz szukał szpar w podwójnych,

, to musisz się zmierzyć z seeingiem.

Dobrze jest znaleźć sobie własciwe miejsca na obserwacje, aby zminimalizować wpływ czynników tużnadziemnych, ale do reszty to trzeba się po prostu przyzwyczaić

 

M51 widziałem z Wroca przez 20x60.

 

!ciemnego nieba!

Edytowane przez teha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M51 widziałem z Wroca przez 20x60.

 

!ciemnego nieba!

 

Ja również niedawno widziałem. Wiadomo Kronos to potęga i niejednego synciarza mocno zadziwi. Właśnie źrenica 3mm daje takie efekty w przypadku dość rozmazanych obiektów.

 

Wczoraj obserwowałem Sowę i przy wczorajszym zapyleniu nieba i 1 kwadrze księżyca była najlepiej widoczna w LVW 17, przy około 3 mm źrenicy. Ale obraz był bardzo kiepski. Noc była bardzo słaba jeśli idzie o przejrzystość.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miasto to trudna sprawa ale nie niemożliwa. W Syncie 6" przy okularku 22mm raz ją znalazłem przy dobrej przejrzystości a innej nocy pomimo spedzenia 30 min nic nie zobaczyłem :angry: - ale wtedy juz było gorzej niż za pierwszym razem. Jak widze wiele osób widziało ją dużo słabszymi aperturami wiec nie trac nadziei nawet jesli jestes w miescie; ale powiększenie nie moze byc duże. Ja osobiście ostatnio lubie testować przejrzystość/widoczność na M1 (od niej zawsze zaczynam) ale za chwile bede musiał znalezc sobie inny obiekt.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do M51 podchodziłem kilka razy z moim MT-800. Mieszkam w mieście (Lublin) i obserwowałem z ogródka mojego domu na obrzeżach miasta. Kilka razy ustawiałem sprzęt na miejsce gdzie powinna być M51 ale w okularze jej nie było. Nie wiedziałem co jest grane aż pewnego wieczoru trafiły mi się naprawdę dobre (jak na miasto) warunki obserwacji i z tego samego ogródka, tym samym teleskopem skierowanym w to samo miejsce zobaczyłem 2 rozmyte plamki M51 i jej koleżanki :).

 

P.S. Przeczytałem gdzieś że najlepsze warunki do obserwacji nieba są w czasie bezchmurnych nocy po pochmurnym dniu. Tej nocy gdy udało mi się dojrzeć M51 tak właśnie było. Zdziwiłem się ,gdy po pochmurnym dniu, nie zamierzając nawet rozkładać teleskopu, wyszedłem z psem na dwór , spojrzałem w niebo i zobaczyłem z jedną czwartą więcej gwiazd niż zwykle :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei

No gdyby był mowa o m 101, powiedział bym bez krępacji miasto odpada, ale M51 to wyraźny i jasny obiekt nawet przy moonie 40% na moim zaświetlonym ogrodzie. I znaleźć ją jest niezwykle łatwo tworzy tójkąt z gwiazdką o UM 24.

przy dużym LP widać ją, jako dwie punktowe plamki. Przy mniejszym LP dostrzeżesz mgławe struktury wokół kompleksu, przy idealnej żylecie np. syncianym lustrem możliwy jest do zobaczenia pomost. Ja niechwaląc zobaczyłem to jeden raz w życiu, w pow. 80x, 10 marca, miałem właśnie taką żyletkową noc, i dostąpiłem sposobności zobaczenia tworu bedeacego czymś na kształt niewyraźnego obłoczka łączącego obie tarczki.

post-1723-1175027357_thumb.jpg

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dzisiaj z tego co widzę w kalenarzu mamy Księżyc ok. 80% - czyli czas raczej nie sprzyja obserwowaniu DS.

Ale dzisiaj z ciekawości w ramach testowania nowego okularu podczas szybkich obserwacji balkonowych wycelowałem w M51 - i co? I da się zobaczyć 2 mgiełki :) Zarówno w okularze 13mm jak i 7 mm. Oczywiście pomogło mi to, że przedwczoraj również zerkałem w tamtą stronę i dość dokładnie pamiętałem gdzie jej szukać. Jakbym szukał jej pierwszy raz, to chyba byłby problem... Ale obiekt jak najbardziej osiągalny z miasta - oczywiście bez szczegółów, ale "zobaczyć" można.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.