Skocz do zawartości

ISS


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Tuvoc napisał:

Trochę tak głupio wrzucać cokolwiek po tym jak kolega @bartoszw odwalił taki numer :D

 

To może wskażmy czytelnikom dwa super osiągnięcia około-ISS-owe fotograficzne/filmowe wspomnianego @bartoszw

Moduł Nauka podczas samodzielnego lotu ku ISS:

 

i wątek z ogromną ISS:

 

***

 

Ciekawe czy ktoś na świecie sfocił moment widoczny na mojej miniaturce - gdzie wtedy była ISS?
Jak nad oceanem to ... pies z kulawą nogą! :)


Siema

 

 

 

 

dok.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

... Ciekawe czy ktoś na świecie sfocił moment widoczny na mojej miniaturce - gdzie wtedy była ISS?
Jak nad oceanem to ... pies z kulawą nogą! :)

 

 To łatwo sprawdzić. Wchodzisz na CelesTrak, konkretnie TUTAJ. Pierwsza pozycja na liście to ISS. Z prawej strony masz znaczek listy (aktualizowany plik txt z danymi orbitalnymi TLE stacji) i globusik (link do wizualizacji orbitalnej ISS w czasie rzeczywistym). Klikasz na globusik. Chwilę to trwa w zależności od szybkości łącza internetowego. W tej chwili ISS przelatuje nad południowo-wschodnia Australią:

 

ISS_29-07-2021_19--02-39.jpg.36662630eb779b2654a261fd2f47eccd.jpg

 

Czas jest w UTC, więc rzecz jasna dla CEST trzeba dodać 2 godz. (dla CET 1 godz.)

 

... zaraz dokończę niżej.

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, suchyy napisał:

Kąt pod jakim widać stacje na foto jest trochę chyba inny niż na wizualizacji 3D. Jeśli widzimy ISS od dołu (w rzucie) to Crew-2 Dragon, jest pewnie niewidoczny (zakryty przez stację), bo 21 lipca został przedokowany z PMA2/IDA-2 (z tyłu ISS) do PMA-3/IDA-3 (na wierzch ISS), aby zwolnić miejsce dla Starlinera, który w drugim locie testowym (bezzałogowym), ma tym razem automatycznie zadokować do stacji (start: 30 lipiec, 20:53 CEST , dokowanie: 31 lipiec, 20:52 CEST).  Nie napisałeś kiedy robiłeś foto, bo do miesiąca wstecz sporo odczepiono i doczepiano od/do ISS.

Tak, niestety nie potrafiłem ustawić modelu 3D na Heavens-Above dokładnie tak samo jak na zdjęciu. Założyłem, że w "górnej" części stacji (na fotografii oczywiście) ten dłuższy poziomy moduł to Kibo i tak ustawiłem model w symulacji.

 

Wtedy faktycznie Dragon 2 byłby niewidoczny.

 

Foto robiłem 24.07.2021 w najwyższym przelocie o 22.20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Tuvoc napisał:

... Foto robiłem 24.07.2021 w najwyższym przelocie o 22.20.

 Wtedy jeszcze przy ISS dyndał na dole oprócz Sojuza MS-18, Progress MS-16 z dokiem: PIRS (zdeorbitowany łącznie z Pirsem 26 lipca), więc może jakieś odblaski od pierwszego, czy drugiego statku.

 

Dalsza część TEGO wpisu:

 

ISS o 15:10 (tuż przed zadokowaniem modułu NAUKA) opuszczała właśnie, za dnia kontynent afrykański, rozpoczynając przelot nad Morzem Sródziemnym, więc nikt z Ziemi nie mógł robić fotek w czasie jak Słońce świeciło z nieba:

 

ISS_29-07-2021_15--10-00.jpg.14be351bb18dcf84b6b55c9f8961de3d.jpg

 

W wizualizacji orbitalnej on-line można robić wszystko z czasem (do dyspozycji pasek czasu na dole i "zegarek", w lewym dolnym rogu). Oczywiście można sobie dowolnie obracać kulką ziemską (zbliżać, oddalać) i używać wiele innych ciekawych opcji, ze sprawdzaniem danych orbitalnych itp itd.

 

Pozdrawiam: Jurek

 

PS Dodam, że przy pomocy wizualizacji on-line real time możemy sprawdzić praktycznie przeloty prawie każdego satelity. Wykorzystując dodatkowo wtyczkę satelity w Stellarium (która dane TLEs dla wizualizacji FPV pobiera właśnie z CelesTrak) jesteśmy w stanie zidentyfikować praktycznie każdego satelitę, jakiego dostrzeżemy na niebie (u mnie indeksuje się w Stellarium ok. 11 tyś satelitów, łącznie z niektórymi śmieciami).

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, suchyy napisał:

nikt z Ziemi nie mógł robić fotek w czasie jak Słońce świeciło z nieba

Istnieje możliwość sfotografowania ISS w dzień podczas tranzytu na tle tarczy słonecznej. Takie zjawisko miało dzisiaj miejsce o 15:12 m.in. w Grecji i Turcji. Nauka i ISS były w tym czasie oddalone od siebie o około 1500 metrów.

 

223734157_514638412976949_3936982049831045270_n.png.cbce0c13e1d7d962ce0ae45f7e5dd3e2.png

 

Niebo nad Kretą i Turcją było dzisiaj bezchmurne - może wkrótce zobaczymy jakieś zdjęcia z tego zjawiska?

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, bartoszw napisał:

Istnieje możliwość sfotografowania ISS w dzień podczas tranzytu na tle tarczy słonecznej. Takie zjawisko miało dzisiaj miejsce o 15:12 m.in. w Grecji i Turcji. Nauka i ISS były w tym czasie oddalone od siebie o około 1500 metrów.

 

223734157_514638412976949_3936982049831045270_n.png.cbce0c13e1d7d962ce0ae45f7e5dd3e2.png

 

Niebo nad Kretą i Turcją było dzisiaj bezchmurne - może wkrótce zobaczymy jakieś zdjęcia z tego zjawiska?

 

Noo, faktycznie nawet o tym nie pomyślałem! :like:

 

Pozdrawiam: Jurek.

PS No i przypomniałem sobie, że wcześniej Piotrek K pytał się o tranzyt ISS.

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Piotrek K napisał:

Chciałem zapytać o praktyczne wskazówki do złapania (fotograficznego) tranzytu na tle Słońca (mam okazję w najbliższą niedzielę pod wieczór, transit-finder.com daje duże nadzieje).  BTW pas widoczności tranzytu zapowiadany jest w przybliżeniu od B-Białej po Krynicę, a właściwie Wysową.

 

Planuję odpalić zdjęcia chwilę wcześniej (no właśnie, nie wiem ile wcześniej warto - na ile dane o przelocie są dokładne, plus "mój czas" też nie musi być super dokładny). Będę  fotografować na dwa aparaty w trybie seryjnym (nie mam kamery astro, filmu aparatem raczej nie chcę nagrywać). Nigdy tego nie robiłem stąd dowolne wskazówki są dla mnie na wagę złota.

 

Nie jestem praktykiem fotografii tranzytów ISS, więc pewnie jeszcze odezwą się Koledzy, którzy takie foty robili i będą mogli coś konkretnego doradzić. Nie mniej, ostatnio tak z ciekawości robiłem symulację ze Stellarium tranzytu ISS na tle Księzyca. Symulacja zgadzała się z foto tranzytu, wykonanym przez usera lemarc TUTAJ jest ten wątek. Więc dla eksperymentu zrobiłem teraz wizualizację FPV ze Stellarium tranzytu ISS na tle Słońca. Przykładowe miejsce (coś wspominałeś o Bielsku Białej) gdzie przelot jest centralny przez Słońce w dni 01-08-2021 (niedziela) i z niezłym widokiem na zachód : Bielsko-Biała Kobiernice ul. Mokra:

 

miejscowka.jpg.ec00b87678f1875c85526872c4ee0aa5.jpg

 

miejscowka-zoom.jpg.300d4384989114eb15502b129a989c70.jpg

 

 

... i niezbędne dane na zrzutach z symulacji dla przybliżonego początku i końca:

ISS-Sun_1-08-2021_BB_1.jpg.bf80faaf2b0f96b4780f875638ccf87d.jpg

ISS-Sun_1-08-2021_BB_2.jpg.a3999d6d08ebc97a7801caa835953f7d.jpg

 

Warunki ekstremalne: Słońce na elewacji 9°35', nisko nad horyzontem, a więc ISS w bardzo dużej odległości od obserwatora (1528 km), czyli mniej atrakcyjna do focenia, bo mniejsza na tle tarczy Słońca (marker na symulacji jest tylko znacznikiem stacji i nie ma nic wspólnego z faktycznym widokiem ISS na tle Słońca).

 

Pozdrawiam: Jurek

 

 

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, miejsce znam  autopsji - wiem skąd będzie widać słońce o tej porze dnia (okolica Wysowej - Zdroju, ISS będzie już "wylatywać na Słowację"). W sumie racja, że będzie dość mała, być może warto pomyśleć nad nieco innym zestawem w drugim aparacie (dłuższą ogniskową).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że w Wysowej-Zdrój Słońce będzie niżej o 1 °, a stacja jeszcze dalej, ale skoro masz dobrą miejscówkę:

 

1735791339_ISSSun_01-08-2021_Wysowa-Zdroj.jpg.5690898fd096e5431b8571a6039ede9c.jpg

ISS-Sun_1-08-2021_Wysowa-Zdroj_1.jpg.ccf47354dd792d455acfe579f6dd8d9e.jpg

 

 

 

Najlepiej byłoby pojechać gdzieś na zachód np. Bystrzyca Kłodzka. Słońce na elewacji już ponad 11°, a stacja centralnie na Słońcu o 19:15:04. Porównaj zresztą oba zrzuty (wcześniejszy i poniższy) z Transit-findera:

 

1618550822_ISSSun_01-08-2021_Bystrzyca-Klodzkaj.jpg.f0b0a4ff69576ea5ed31768917afe62b.jpg

 

 

Pozdrawiam: Jurek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
14 godzin temu, KF-ExtremeSpotting.com napisał:

Witam. Po pierwsze gratuluję autorowi! Bo to zawsze cieszy jak coś wyjdzie. Piękne zdjęcia lub bardziej "film".

I w zasadzie miało być tylko tyle...  ale..... 

Jak się chwilę zastanowiłem i poczytałem te pytania czym to sfocone... i że mało kogo będzie stać na taki sprzęt

(bo ma go 3-4 ludzi w PL) to się trochę zasmuciłem. Ludzie tu chodzi o zabawę i naukę. 

Nie jest problemem wywalić 45....50tyś zł i jak maszyna sama zrobi robotę za was. 

Jeśli ktoś ma przynajmniej Newtona 1200mm (1500mm) + soligorek x2 + nawet Canona z matrycą 8M też da radę! 

Tylko trochę potrenować i jazda! 

 

ISS-1czerw2008-3.jpg.1c7bb5343af21a66207b4dafb55fc15e.jpg3czerwiec-19b.jpg.7946309a36793f3f930fc9503b4cac28.jpg3czerwiec-17b.jpg.fe0ee5161ee3b751cf17d46a50d852bf.jpgDiscovery-3b.jpg.43ae3916faed6debcc1050981bb2d407.jpg

 

Pozdrawiam 

KF

 

No fajne fotki, ale tematów o ISS jest kilka na Astropolis. Kolega zapewne się jeszcze nie zorientował, że temat z pojedynczymi strzałami do ISS jest: TUTAJ i tam są wrzucane właśnie tego typu widoki ISS - warto się z tym zapoznać (jest tego trochę). Więc jak widać "ludzie bawią się" w ten sposób, choć nie jest to gremialne, bo tematy satelitarne na Astropolis nie należą do głównego nurtu tego forum (pisałem o tym wyżej). W TYM wątku chodzi o dobry jakościowo time lapse ISS, którego niestety nie da się złożyć płynnie z pojedynczych kadrów uzyskanych ręcznie. Do tego potrzeba już wypasionego sprzętu i chwała Koledze bartoszw, że się pochwalił swoim, wspaniałym materiałem (oraz realizuje inne ciekawe projekty, prezentowane: TUTAJ). Pewnie długo jeszcze nie zobaczylibyśmy takich ujęć: time lapse ISS w wykonaniu krajowych amatorów astrofoto, bo większość kolegów z wypasionym sprzętem interesuje się tylko "paleniem" DS-ów (główny leitmotiv Astropolis), w odróżnieniu od niebojącego się eksperymentować Bartosza.

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Moja druga w życiu próba poważnego sfotografowania ISS (Pierwsza była dwa dni temu :) ). Z każdym przelotem coraz więcej doświadczeń, jeszcze z 20 razy i będę już miał jakąś wprawę. Teraz już wiem, żeby następnym razem wywalić definitywnie Barlowa (czytałem, że przeszkadza, ale chciałem dać mu jeszcze szanse), poćwiczyć prowadzenie za ISS, zwiększyć FPS w kamerce (jak dotąd nagrywałem w 30fps) i co najważniejsze - być całkowicie przygotowanym na przelot co najmniej 15 minut przed nim, a nie tak jak dzisiaj, ustawiać ostrość w momencie, w którym ISS już zbliża się do górowania. A co do prowadzenia to wie ktoś jak można zwiększyć opór na osi góra-dół w montażu Dobsona od GSO? Takie dwa duże czarne pokrętła po obu stronach tubusu dokręciłem już na maksa, ale wciąż tego oporu przydałoby się trochę więcej.

1004700355_ISS2_03_2022.jpg.62b7403d5759c3a9cd59fde1c6ed36f8.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, AviatorL napisał:

W jaki sposób robicie te symulacje widoków? :)

 

... w sensie jak się łączy wiele fotek w jedną (1), czy skąd wzięte obrazki ISS (2)?

 

ad1 Działanie na warstwach. Otwiera się kolejne obrazki jako nowe warstwy, robi działania na warstwach (zmniejszanie/powiększanie/obracanie/opisywanie itp itd, w zależności od potrzeb), po czym robimy maskowanie warstw (różnie w zależności od tego jaki efekt końcowy chcemy uzyskać), a na koniec łączymy wszystkie warstwy w jedno foto.

 

W dedykowanym GIMP-owi forum znajdziesz tutoriale, jak to robić. Również sporo jest na Polskim Forum Użytkowników GIMP-a.

 

ad2 Z internetu (jest całe multum fotek ISS w różnych pozycjach i  z różnych okresów czasowych).

 

Aktualna konfiguracja ISS z zadokowanymi statkami jest zawsze na NASA: TUTAJ.

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.