Skocz do zawartości

Fotografia w IR


Adam Tomaszewski

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie nie pamiętam jaki filtr IR stosowałem, ale efektu nie było nawet najmniejszego - totalna klapa pomimo długich naświetlań i wielu różnych testów ustawień i obróbki. Próby przeprowadzałem z 6D. Z tego co czytałem to fotografia IR zawiera się w paśmie 700 - 1200 [nm]. Natomiast Canony mają założone filtry które blokują to pasmo. Jedynie ich modyfikacja zmienia ten stan.

 

 

Zaciekawiony tematem, nabyłem kilka dni temu wspomniany przez Krakusa filtr Hoya 72R, który podpiąłem do Fuji X-T1. Poniżej efekt prób. Fotka z miejskim krajobrazem to oryginalny JPG wypluty z aparatu, czas naświetlania 1,5 sek ISO 200 przysłona f4,5. Druga fotka to obrobiony RAF, czas naświetlania 2 sek, ISO 200, przysłona f4. Nie wiem w czym i jak prawidłowo obrabia się takie fotki, ja zrobiłem to w PS (dotyczy kwiatka). Przyznam, że nie bardzo rozumiem jak to możliwe że Canon o czym pisze JaLe nie dał kompletnie żadnego efektu. Mam też pytanie o jaki efekt chodziło, bo może to co pokazałem to nie jest pożądany rezultat. Nie znam się na foto w IR, ale chciałby pobawić się taką metodą fotografowania, więc będę wdzięczny jeśli ktoś zdradzi tajniki zbierania materiału i obróbki.

DSCF5712.JPG

DSCF5710.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Filtr IR Hoya R72 oraz jakiś oryginalny Cokina. Z HOYA R72 efekty są o wiele lepsze ale wpada zdecydowanie mniej światła. Mam przerobionego 5DII oraz niemodowanego 40D. Zrobię fotki i podeślę dla porównania. Ale do po sobocie bo w czwartek wesele więc muszę dojść do siebie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości wyciągnąłem swojego starego Nikona D50 i zrobiłem małe porównanie z Fuji X-T1. W obydwu aparatach ustawiłem te same parametry: ISO 200, czas 3 sekundy przysłona F5,6, ogniskowa 35 mm. Poniżej zamieszczam efekt w postaci dwóch fotek. Jestem mocno zaskoczony, że stary Nikon nieźle wymiata w tym temacie, na dowód trzecia fotka obrobiona według informacji z netu.

Fuji X-T1.jpgNikon D50.jpg

DSC_0140.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rety, bo to w starych aparatach cyfrowych nie było tych głupich filtrów IR-cut! We współczesnych aparatach (lustrzankach i kompaktach) bez wyjęcia filtra zdjęcia będą tylko czerwone.

Znakomicie pstrykam IR starusieńką sony mvc-cd500 i nikonem d70

Obiektyw trzeba podpiąć jak najjaśniejszy - dziura 2.8 to już ciemno. Czasy rzędu 1-1,5 s.

 

DSC02898bwm.jpg

 

Wtw - jak wyciągnąłeś błękitne niebo?

 

Edytowane przez Fredrixxon
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwię się, że żaden z producentów kompaktów nie wypuścił modelu z wysuwanym filtrem IR-cut. Żadna to filozofia, np. większość tanich Canonów nie ma fizycznej diafragmy, a jedynie automatycznie wsuwany (jak jest za jasno) w tor optyczny filtr ND (np. mój IXUS 230HS). Marketingowo łatwo byłoby opchnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rety, bo to w starych aparatach cyfrowych nie było tych głupich filtrów IR-cut! We współczesnych aparatach (lustrzankach i kompaktach) bez wyjęcia filtra zdjęcia będą tylko czerwone.

 

Dzięki za podpowiedź ! Pomyślałem, że czas spróbować zrobić zdjęcie kompaktem. Filtr trzymałem z ręce i pierwsze i drugie zdjęcie wykonałem z automatu, trzecie z ustawień manualnych. Chyba coś z tego będzie - muszę jeszcze popracować nad

techniką :)

IrC.jpg

IRLas.jpg

Pierwszy IR mini.jpg

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marketingowo łatwo byłoby opchnąć.

Nie, nie dało by się opchnąć. Pamiętaj, że produkty (w baaardzo szerokim tego słowa znaczeniu) projektują księgowi, a nie projektanci. Jak wytłumaczysz księgowemu pojęcia : "ciekawy" twórczy" artystyczny"? Na kalkulatorze nie ma takich funkcji :P

 

JaLe, będzie materiał. Liście świecą, czyli matryca chwyta IR. Ja tam wolę ustawienia manualne, bo jak się wstrzelę w światło, to efekt jest powtarzalny. A na automacie może trochę poszaleć.

No i maski staranniej :)

Edytowane przez Fredrixxon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i chłopy pamiętajcie o ustawianiu ostrości. Im głębiej w czerwień, tym dalej ostrość od wskazań skali. Jeszcze 30 lat temu były na obiektywach takie pomoce.

 

Skala IR 6936m.jpg

 

W kompaktach jest o tyle łatwiej, że ich szkła mają bardzo dużą głębię ostrości (z reguły).

 

JaLe, nie brnij w temat wyimaginowanej jakości, bo stracisz radochę z robienia fotek. Trzymaj się "impresji" :)

Edytowane przez Fredrixxon
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie dało by się opchnąć. Pamiętaj, że produkty (w baaardzo szerokim tego słowa znaczeniu) projektują księgowi, a nie projektanci. Jak wytłumaczysz księgowemu pojęcia : "ciekawy" twórczy" artystyczny"? Na kalkulatorze nie ma takich funkcji :P:)

 

księgowy z nikona jakoś bez problemu zrozumiał że to okazja żeby zarobić więcej

 

ceny z amazona:

nikon d810 - $2800

nikon d810a - $3800

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie dało by się opchnąć.

 

Dałoby! :icon_twisted: Już wyjaśniam. Wszystkie te obecne „n megapikseli” (które pokazują sam szum/artefakty JPG w skali 1:1), „zaawansowane wbudowane filtry artystyczne”, czy wreszcie wykrywanie uśmiechu to przecież tego typu bzdurki. Wyobraź sobie teraz, że w materiałach reklamowych dajesz kilka fotek jak wyżej – oniryczne krajobrazy z rozświetloną roślinnością, superkontrastowe niebo i dalekie widoki bez śladu mgiełki, wreszcie mlecznomarmurowe portrety (bo NIR głęboko penetruje skórę). Żądni nowości amatorzy rzuciliby się na to (nawet jak większości szybko się znudzi). Koszt dodania mechanizmu wysuwania filtra zapewne znikomy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodatkowo taki aparat mógłby mieć specjalny tryb nocny wyprzedzając czułością wszystkich konkurentów (żeby nie wprowadzać karykaturalnych kolorów, powiedzmy że byłby to tryb czarnobiały)

prędzej czy później ktoś to zrobi.

 

natomiast problemem takiego aparatu byłaby konieczność innego zaprojektowania obiektywu żeby podczerwień ogniskowała w tym samym miejscu. takie obiektywy są bardziej kosztowne. no chyba że tylko opcje: sama podczerwień - sam zakres widzialny (bez możliwości wpuszczenia jednego i drugiego na raz).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

natomiast problemem takiego aparatu byłaby konieczność innego zaprojektowania obiektywu żeby podczerwień ogniskowała w tym samym miejscu. takie obiektywy są bardziej kosztowne. no chyba że tylko opcje: sama podczerwień - sam zakres widzialny (bez możliwości wpuszczenia jednego i drugiego na raz).

 

 

Oczywiście. Dorzuci się firmowy zewnętrzny filtr IR (a też UV) za parę stów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiejsze trzy fotki z kamerki DMK 21 mono, zrobione przez trzy filtry złożone w jedno wynikowe: IR, UV (Wenus) i zielony Solar Kontinuum. Zieleń drzew zmieniła się w jesienną żółć za sprawą kanału podczerwieni

krajobrazztrzechfiltrów.JPG

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Stary Canon nie modyfikowany 350 D, ISO 400, obiektyw standardowy od Practiki 50mm, przysłona 5,6 , czas naświetlania 2 sekundy, filtr Hoya IR 72. Zdjęcie potraktowane autolevels, bo nie da się patrzeć na tę czerwień oryginału. Moim zdaniem sensowne zastosowania tegoż filtra tylko techniczne i naukowe. Kamerka mono DMK 21.04 radzi sobie dużo lepiej, bo z obiektywem Sonnar 135, na minimalnym gainie (260) z przysłoną 8, migawka pracowala na 1/64 sek.

IMG_0373x.JPG

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.