Skocz do zawartości

Fotografia w IR


Adam Tomaszewski

Rekomendowane odpowiedzi

Przy 300D lub podobnym musisz niemiłosiernie długo naświetlać, praktycznie tylko w słoneczny dzień i to na czasach rzędu kilkudziesięciu sekund.

Najlepiej robić te foty z przerobionym canonkiem.

A efektu bardzo ciekawe ,np. znika tzw. perspektywa powietrzna.

I jeszcze to:

http://www.google.pl/search?hl=pl&q=Po...&lr=lang_pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...
  • 6 miesięcy temu...

Fajne czarno-białe fotki :) Aparat jak rozumiem modyfikowany?

 

Jedyna modyfikacja aparatu to nowy pasek do noszenia aparatu.

Tak jak pisałem piętro wyżej, do robienia zdjęć w podczerwieni wystarczył mi mój Pentax K-5 i filtr Hoya R72.

A tu zdjęcie w lepszym kolorze

IMGP5535o.jpg

Edytowane przez Krakus
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś zrobić kiedyś zdjęcia z filtrem i bez tę samą kompozycję? Tak żeby wyraźnie było widać co nam daje ten filtr R72. Z góry dziękuję!

 

Proszę bardzo, jest porównanie / zdjęcia z zeszłego roku / Też Pentax K-5 plus filtr Hoya R-72.

 

A tu trochę moich fotek w IR:

 

http://www.odziwo.pl/index.php?/category/998

IMGP8692c.jpg

IMGP8693c.jpg

Edytowane przez Krakus
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W K-5 dobrze sie sprawdza programowy Monochromatyczny>podczerwony. Jak czasem zapomnę wziąć R-72 to naświetlam trochę dłużej i później kilkoma kliknięciami w aparacie przerabiam na BW z filtrem podczerwonym. Szczególnie przydatne w zadymionych/zamglonych dalekich obserwacjach gdzie normalnie ciężko coś wyciągnąć.

Zdjęcie robione w taki sposób kilkadziesiąt minut po zachodzie (Tatry były prawie niewidoczne nawet w czasie zachodu a budynki na blizszym planie zasłonięte spalinami)

IMGP9698m.jpeg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Proszę bardzo, jest porównanie / zdjęcia z zeszłego roku / Też Pentax K-5 plus filtr Hoya R-72.

 

A tu trochę moich fotek w IR:

 

http://www.odziwo.pl/index.php?/category/998

 

Dzięki, ale bardziej mi chodziło o porównanie zasięgu w dalekich obserwacjach. Pentax K-5 jest jakiś szczególny, czy efekt uzyskamy także na każdym innym aparacie po założeniu filtra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można, można :)

 

Ja robiłem zdjęcia w IR niemodyfikowanym Canonem. Problem jest taki że trzeba podbić ISO do 800 i naświetlać po 8-15 sekund klatki. Efekty były całkiem spoko.

 

Nie można, testowałem dosyć długo wszelkie możliwe rozwiązania. Tylko przerobiony aparat Canona nadaje się do fotografii IR.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie można, testowałem dosyć długo wszelkie możliwe rozwiązania. Tylko przerobiony aparat Canona nadaje się do fotografii IR.

 

 

Można, sam robiłem zdjęcie, nieprzerobionym Canonem. Niestety czasy naświetlania są dość długie, jak również ISO. Wszystko jeszcze zależy jaki masz filtr :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie pamiętam jaki filtr IR stosowałem, ale efektu nie było nawet najmniejszego - totalna klapa pomimo długich naświetlań i wielu różnych testów ustawień i obróbki. Próby przeprowadzałem z 6D. Z tego co czytałem to fotografia IR zawiera się w paśmie 700 - 1200 [nm]. Natomiast Canony mają założone filtry które blokują to pasmo. Jedynie ich modyfikacja zmienia ten stan.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.