Skocz do zawartości

Teleskop do astrofotografii


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Od paru lat noszę się z zamiarem zakupu teleskopu, który wykorzystywałbym do astrofotografii.

Zdjęcia chcę robić głównie z "podwórka" i na przedmieściach Warszawy ale chciałbym też móc zabrać go na wycieczkę za miasto lub "na wieś" (raczej pociągiem niż samochodem).

Zdjęcia chciałbym robić lustrzanką cyfrową, która już posiadam (Nikon D200, a więc dość ciężką co też ma znaczenie) a fotografować chciałbym zarówno obiekty nieba głębokiego, jak i planety czy gwiazdozbiory (np. na piggybacku).

Z tych względów poważnie zastanawiam się nad rozwiązaniem lekkim, krótkim i o niezbyt imponującej aperturze, czyli przenośym.

Moją uwagę zwróciły teleskopy Celestrona serii NexStar SE, ze względu na lekki montaż (praktycznie azymutalny ale teoretycznie również paralaktyczny po podniesieniu wbudowanego w montaż klina) bez przeciwwagi, możliwość prowadzenia obserwacji "z balkonu" (chodzi o możliwość ustawienia i "śledzenia" bez wczesniejszego ustawiania teleskopu na gwiazdę polarną, której z balkonu nie widać ;) a nawet krótkich ekspozycji (np. planety) w ten sam sposób.

 

No i tu pojawiają się pytania. :)

Czy ktoś wogóle miał do czynienia z takim teleskopem, np. NexStar 5SE lub 4SE? Jak wygląda w praktyce fotografowanie na takim montażu (w szczególności czy jest on stabilny i pozwoli na wielominutowe ekspozycje obiektów zaówno przy biegunie jak i równiku niebieskim)?

Czy przykręcenie cyfrówki, która waży ok kilograma, do takiego instrumentu na takim montażu nie spowoduje jakiś prolemów?

 

Wreszczie czy zna ktoś rozwiązanie do piggybacku dla tych teleskopów? Oryginalnie nie ma tam niczego takiego.

 

A może ktoś doradzi mi lepszy instrument spełniający wymagania mobilności i funkcjonalności (a w zasadzie kompromis pomiędzy nimi)?

 

Będę wdzięczy na wszelkie uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 miesiące temu też myślałem o tym teleskopie, także w kategoriach astrofoto... koniecznie przeczytaj zanim zaczniesz zadawać kolejne pytania :

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=14711

 

Już się zabieram do lektury.

Próbowałem przeszukiwać archiwum w poszukiwaniu informacji o tym sprzęcie ale widocznie za słabo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałem, że to raczej zabawka, ale to, jak można obwiesić Nexstara SE wprost zdumiewa:

 

http://www.dd1us.de/images/the%20borg%20kl...d%20schnell.gif

 

natomiast jakieś dobre fotki z Nextara dość ciężko znaleźć w sieci:

http://www.buyastrostuff.com/dons/new_images.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wogóle miał do czynienia z takim teleskopem, np. NexStar 5SE lub 4SE? Jak wygląda w praktyce fotografowanie na takim montażu (w szczególności czy jest on stabilny i pozwoli na wielominutowe ekspozycje obiektów zaówno przy biegunie jak i równiku niebieskim)?

Czy przykręcenie cyfrówki, która waży ok kilograma, do takiego instrumentu na takim montażu nie spowoduje jakiś prolemów?

 

Mam NexStara 5SE i trochę bajerów (przystawek) do niego. Cyfrówka waży tylko pół kilograma, a konstruktorzy nexstara przewidzieli nawet specjalną złączkę do cyfrowych lustrzanek, oraz sterowanie ekspozycją z pilota (HC). Wielominutowe ekspozycje są mało realne przy montażu "klasycznym" Nexstara, ale jest mozliwość wykorzystania "wbudowanego", dosyc prymitywnego wedge'a.

Największą zaletą (a może wadą?) tego telepa jest nieżwykle sprawne i łatwe w obsłudze GoTo, no i mały ciężąr. Można go używać.... bez statywu, po prostu - stawiając na stole, stołku itp. Sam montaż z telepem to zaledwie ok 5 kg.

Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 miesiące temu też myślałem o tym teleskopie, także w kategoriach astrofoto... koniecznie przeczytaj zanim zaczniesz zadawać kolejne pytania :

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=14711

 

Philips przebyłeś piękną drogę w kilka miesięcy :)

 

ps. tyle, że idea 1500zł legła w gruzach :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Philips przebyłeś piękną drogę w kilka miesięcy :)

 

ps. tyle, że idea 1500zł legła w gruzach :lol:

Heh... Nie tylko ta idea legła w gruzach :) My juz tu z Phiplisem o nie jeden mur się rozbiliśmy... :szczerbaty: Ale fakt, podziwiam gościa z walkę z tematem i niekonwencjonalne podejście (np. tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=16740) To, że poległ nie zmienia faktu, że niezła wiedzę podczas tej walki zdobył :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh... Nie tylko ta idea legła w gruzach :) My juz tu z Phiplisem o nie jeden mur się rozbiliśmy... :szczerbaty: Ale fakt, podziwiam gościa z walkę z tematem i niekonwencjonalne podejście (np. tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=16740) To, że poległ nie zmienia faktu, że niezła wiedzę podczas tej walki zdobył :)

 

Pozdrawiam.

 

 

dzieki.. dzieki.... ale szczerze mówiąc, poległem nie we wszystkim, a w tym w czym poległem to głównie ilość spędzonego czasu a nie pieniędzy... ( wyjatkiem tu jest zielony laser na który wydałem już 670 PLN i ciągle nie mam.... a za to można miec niezły okular czy mpcc ). No i ciągle balansuje na granicy możliwości focenia - niemożliwoości focenia..... co mnie doprowadza do furii..... ale już mało brakuje.... :banan:

 

Wracając do NEXSTARA.... najlepiej jak skoczysz do DO ( wcześniej upewniwszy się czy mają taki teleskop na stanie ) i poprosisz o prezentacje. Mi dali tego NEXSTARa 5SE dokladnie obmacać... ładny jest, ma szybkie GOTO.... ale na mój gust raczej nie nadaje sie do focenia z czasami dłuższymi niż 10-15s ( rotacja pola, mała stabilność przy pracy jako paralaktyk ). Do planet to sie od biedy nadaje - i to chyba tyle. Jest za ciemny do DSów i zdecydowanie zbyt malo stabilny, a do planet ogniskowa około 1000-1500 to nie jest jakaś totalna masakra - ale da się cośtam wyłuskać z tego z barlowem 2x czy 3x razy.

 

Najlepiej najpierw pomacać zanim się kupi. Pozdrawiam.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielominutowe ekspozycje są mało realne przy montażu "klasycznym" Nexstara, ale jest mozliwość wykorzystania "wbudowanego", dosyc prymitywnego wedge'a.

 

A czy robiłeś może zdjęcia w ten właśnie sposób (z klinem)? Jak to wygląda w praktyce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedzi.

W D-O nie mają teraz 5SE w salonie w Warszawie ale jestem z nimi w kontakcie i faktycznie chcę go najpierw obejrzeć.

Trochę zmartwiliście mnie tymi kłopotami z fotografowaniem. To, że w ustawieniu azymutalnym DS sobie nie porobię (chociaż ja już teraz robiłem zwykłym aparatem na statywie i skłądałem z obróbką , korekcją rotacji itp. stacki po 50-100 ekspozycji w IRIS-ie i coś tam nawet wychodziło) to sobie sprawę zdawałem ale miałem nadzieję na ten klin do paralaktyka.

Cieszy mnie, że z przyczepieniem aparatu nie będzie problemu no i to, że można postawić sam teleskop bez statywu (na balkonie mam taki murek jako część balustradki i stamtąd będzie na pewno więcej i wyżej widać niż ze statywu).

 

Do co planet to oczywiście myślałem o projekcji okularowej (no i nie tą lustrzanką).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo, to rozwiazania z klinem nie dają szansy na poprawne ustawienie montażu na gwiazdę polarną.... a to taka mała dyskwalifikacj. Tzn da się, ale to zajełoby wiele godzin, metodą prób i błędów. Tam chyba nie ma nawet pokręteł do ustawiania montażu w azymucie....Pewnie trzeba by było dorobic specjalną podstawę miedzy montaż a statyw aby mieć takie pokrętła....a to już traci trochę sens....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo, to rozwiazania z klinem nie dają szansy na poprawne ustawienie montażu na gwiazdę polarną.... a to taka mała dyskwalifikacj. Tzn da się, ale to zajełoby wiele godzin, metodą prób i błędów. Tam chyba nie ma nawet pokręteł do ustawiania montażu w azymucie....Pewnie trzeba by było dorobic specjalną podstawę miedzy montaż a statyw aby mieć takie pokrętła....a to już traci trochę sens....

 

Nie obraź się, ale wolałbym usłyszeć opinię kogoś kto praktycznie się z tym zetknął. Tym bardziej, że z dokumentacji pducenta [1] wynika coś innego (ale to akurat nie musi być dobry argument ;).

 

1. http://www.celestron.com/c2/images/files/d...11036manual.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajżyj proszę na stronę 33 PDFa z linku który podałeś.... jest tam zdjęcie pokazujące jak wygląda wedge.... i widać na nim, że istnieje możliwość ustawienia kąta montazu w pionie, ale obrócenia montażu w poziomie już nie ma - zatem pozostaje ci jednynie przekręcanie całego statywu ( wraz z nogami ) na ziemii... a takie ustawianie montażu na polarną, choć możliwe, pozostawia wiele do zyczenia. Poza tym zwróć uwagę na wiotkość "zawiasu" i wedge'a podtrzymującego cały montaż... to nie jest mistrz sztywności...

 

PS... Broń boże nie obrażam się, chcę pomóc....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajżyj proszę na stronę 33 PDFa z linku który podałeś.... jest tam zdjęcie pokazujące jak wygląda wedge.... i widać na nim, że istnieje możliwość ustawienia kąta montazu w pionie, ale obrócenia montażu w poziomie już nie ma - zatem pozostaje ci jednynie przekręcanie całego statywu ( wraz z nogami ) na ziemii... a takie ustawianie montażu na polarną, choć możliwe, pozostawia wiele do zyczenia. Poza tym zwróć uwagę na wiotkość "zawiasu" i wedge'a podtrzymującego cały montaż... to nie jest mistrz sztywności...

 

To prawda. Na obrazku nie wygląda to imponująco ale w końcu gdzieś musi przebiegać linia kompromisu pomiedzy różnymi, często sprzecznymi, wymaganiami, jak np. jakość montażu i waga albo wielkość apertury i cena :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak... jednak astrofotografia ma taką swoja nieoficjalną granicę kiedy jest ona możliwa, a kiedy przestaje być możliwa, mimo, że wydaje sie nasz sprzęt wystarczająco dobry..... NEXSTAR 5SE niestety lezy pod tą granicą....Kupisz go, bedzie fajnie działał w wizualu planet, połowicznie w DSach, ale w astrofotografii poniesiesz klęskę..... i na dodatek tego teleskopu nie daje sie upgradować....2 miesiące po zakupie zaczniesz rozpaczać, że nie masz tego czego chciałeś.... A w sumie 3000PLN nie chodzi piechotą....

 

Lepiej już nadaje sie do astrofoto to co ja mam - EQ5 i newton 200/1000 - także leży mocno pod wyżej wspomnianą granicą, ale daje się go upgradować i przeskoczyć tą niewdzięczną granicę użyteczności w foceniu : http://www.saratogaskies.com

 

A takie rozwiązanie kosztuje mniej niż 5SE przy zakupie w sklepie, po ugradzie tyle samo co 5SE w sklepie.....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej już nadaje sie do astrofoto to co ja mam - EQ5 i newton 200/1000 - także leży mocno pod wyżej wspomnianą granicą, ale daje się go upgradować i przeskoczyć tą niewdzięczną granicę użyteczności w foceniu : http://www.saratogaskies.com

 

A takie rozwiązanie kosztuje mniej niż 5SE przy zakupie w sklepie, po ugradzie tyle samo co 5SE w sklepie.....

 

Czyli nie istnieje kompromis pomiędzy masą teleskopu a fotografowaniem?

Niestety nie wyglądam jak mój imiennik Pudzianowski :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu nie chodzi o masę .... tylko sztywność jeśli już. A tak wogóle to chodzi o coś jeszcze innego. Mianowicie o błąd okresowy prowadzenia montażu ( PE ) oraz o ustawienie montażu na gwiazdę polarną .... oraz guidingu. Ogólnie rzecz ujmując nie widziaem by ktoś badał PE NEXSTARa.... a to jest w zasadzie kluczowa sprawa.

Załóżmy, że ma dość dobre PE. Pomijając sztywność oraz ustawienie na polarną, z dobrym PE bedziesz mógł robić fotki do 60s. Dalej juz potrzebujesz mieć guiding. Jak zawiesisz drugą rurę do NEXSTARA? Czy on w swoim GOTO ma możliwość sterowania z poziomu PC i jeśli tak to czy także ma możliwość podpiecia sygnału do guidingu ?

Wracając do PE... poproś kogoś by zmierzył, lub przeszukaj inetrnet w tym celu.

 

Załóżmy, że PE jest OK, da się guidingować. Mozesz zatem robić długoczasowe zdjecia ale masz problem z rotacją pola. I tu znów wracamy do problemu ustawienia na polarną. Bedziesz MUSIAŁ albo zrobić sobie nowy statyw z odpowiednim mocowaniem umożliwiającym regulacją montazu w azymucie, albo ciągle bujać sie w IRISIE z obracaniem obrazków....

 

Sztywność da się we znaki przy samym foceniu, jak i bedzie wprowadzać guiding w błąd podnosząc jeszcze bardziej błąd PE...

 

Lawinowo rosną problemy przy nieodpwowiednim montażu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To straszne... ale sprawa jest bardzo prosta...

kupujesz montaż za 2000PLN i jesteś pod granicą...i jest d... a nie focenie. guiding-srunging, święty boże nie pomoze...

kupujesz montaż za 4000 PLN i jesteś ponad granicą ... masz plug&play... zero stresu.... focenie ogniskowymi do ~800mm to sama przyjemność ( oczywiście z guidingiem )

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupujesz montaż za 4000 PLN i jesteś ponad granicą ... masz plug&play... zero stresu.... focenie ogniskowymi do ~800mm to sama przyjemność ( oczywiście z guidingiem )

 

Oj, strasznie byś się zawiódł :) Poza tym pojęcie "ponad granicą" w astrofotografii nie istnieje :) Dla mnie oczywiste jest jedno: mało dokładny montaż - trzeba jasnego sprzętu np Newtona f/4. Dokładny montaż - możemy brać np. ciemne 80ED. Ten Nexstar to jest totalny niewypał do astrofoto. Dałoby się coś pofocić jakby tuba była na montażu paralaktycznym ale ze względu na bardzo mała światłosiłę trzebaby bardzo długich ekspozycji (zdecydowanie powyżej 10 minut). Lepiej już kupić jakiegoś Newtona który pokryje w pełni klatkę Canona no i jest o wiele szybszy.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chcesz mobilny sprzęt do focenia to kup GPE i posadź na nim bezpośrednio lustrzankę z obiektywem 100-150mm. Po krzyku.

 

Też się nad tym zastanawiałem.

Potrzebowałbym wtedy jeszcze albo lunetkę biegunową albo jakiś refraktor, żeby ustawić montaż...

 

Lunetka biegunowa implikuje montaż klasy GPD2 a za tą cenę mogę mieć 5SE... tylko z tego co piszecie wychodi, że wtedy nie będzię focenia :(

Edytowane przez Mariusz Wołoszyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.