Skocz do zawartości

Jak zrobić własnoręcznie meble z drewna?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Temat daleki od głównego tematu forum, ale może ktoś wpadł na jakieś fajne strony na temat własnoręcznego wykonywania mebli trochę grzebałem z googlami, ale słabo mi poszło hihi nie koniecznie polskie może ktoś już przerabiał to i ma jakieś dobre patenty. Trochę znam się na majsterkowaniu i chciałbym sobie samemu zrobić meble z drewna potrzeba mi tylko trochę weny ;-)

 

Pozdrawiam Sylwek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Temat daleki od głównego tematu forum, ale może ktoś wpadł na jakieś fajne strony na temat własnoręcznego wykonywania mebli trochę grzebałem z googlami, ale słabo mi poszło hihi nie koniecznie polskie może ktoś już przerabiał to i ma jakieś dobre patenty. Trochę znam się na majsterkowaniu i chciałbym sobie samemu zrobić meble z drewna potrzeba mi tylko trochę weny ;-)

 

Pozdrawiam Sylwek

 

 

ja stolarz z wykształcenia wiec jesli chcesz to ci pomog,e :):banan::Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak znalazłem u siebie starą książkę o majsterkowaniu hihi i trochę się podciągnąłem bawiłem modelarstwem lotniczym lata temu, ale zdolności manualne zostały. Ciekawy jestem, jakie są ceny desek orientacyjne nadających się na meble i właśnie pierwsze pytanko, jakie deski nadają się na meble jak to sprawdzić, aby ktoś nie wcisnął mi byle, czego a potem wszystko mi popęka. Nie chcę niczym tego oklejać mam zamiar zrobić naturalny lakier na szelaku już testowałem bardzo ładnie barwi drewno sosnowe ;-) deski chciałbym kupić surowe sam sobie je wykończę chcę odcisnąć moje piętno w tych meblach a po drugie to jak wszystko uda mi się tak jak myślę to nie będzie mnie stać na coś oryginalnego, ale za to będę miał swoje cztery ściany no i właśnie do nich potrzebnych będzie trochę mebelków, bo w kartonach przecież nie będę mieszkał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W warunkach domowych zrobisz co najwyżej regał z półkami.Do prawdziwych mebli potrzebne będą maszyny stolarskie takie jak: frezarka wyrówniarka a najlepiej grubościówka.Taniej było by kupić meble na wysprzedaży używane ale jeszcze dobre. Czasami można trafic nie złe mebelki.Sam robię w ramach hobby(drugiego bo pierwszym jest astro) mebelki ogrodowe i wiem, że bez maszyn to nie watro do tematu podchodzić.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, jeśli chodzi o elektronarzędzia to kiepsko u mnie, ale jak zacznę coś dłubać to kupi się na bieżąco, co będzie potrzebne.

 

Co do kupna gotowców to jak bym to chciał zrobić to nie pisałbym i szukał informacji na temat własnoręcznego wykonania. Wiadomo, że można kupić chińskie badziewie i oczywiście będzie „tanio”, ale raz zaoszczędzisz a potem dwa razy będziesz musiał dopłacić. A tak w ogóle to zawsze chciałem zrobić coś własnymi rękoma i tyle.

 

Więc jeśli ktoś zna się na drewnie to chętnie poczytam jakieś dobre rady na temat kupna materiału, na co zwrócić uwagę jak nie dać się przerobić przez cwaniaka, który kornikowi sprzedałby niesmaczne drewno :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, jeśli chodzi o elektronarzędzia to kiepsko u mnie, ale jak zacznę coś dłubać to kupi się na bieżąco, co będzie potrzebne.

 

Co do kupna gotowców to jak bym to chciał zrobić to nie pisałbym i szukał informacji na temat własnoręcznego wykonania. Wiadomo, że można kupić chińskie badziewie i oczywiście będzie „tanio”, ale raz zaoszczędzisz a potem dwa razy będziesz musiał dopłacić. A tak w ogóle to zawsze chciałem zrobić coś własnymi rękoma i tyle.

 

Więc jeśli ktoś zna się na drewnie to chętnie poczytam jakieś dobre rady na temat kupna materiału, na co zwrócić uwagę jak nie dać się przerobić przez cwaniaka, który kornikowi sprzedałby niesmaczne drewno :szczerbaty:

 

 

a moze sp[roboj na początek z plytami meblowymi laminowanymi , nie trzeba strugac plaszczyzni wogole .. pytaj co chcesz zrobic to ci pomoge.. :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak znalazłem u siebie starą książkę o majsterkowaniu hihi i trochę się podciągnąłem bawiłem modelarstwem lotniczym lata temu, ale zdolności manualne zostały. Ciekawy jestem, jakie są ceny desek orientacyjne nadających się na meble i właśnie pierwsze pytanko, jakie deski nadają się na meble jak to sprawdzić, aby ktoś nie wcisnął mi byle, czego a potem wszystko mi popęka. Nie chcę niczym tego oklejać mam zamiar zrobić naturalny lakier na szelaku już testowałem bardzo ładnie barwi drewno sosnowe ;-) deski chciałbym kupić surowe sam sobie je wykończę chcę odcisnąć moje piętno w tych meblach a po drugie to jak wszystko uda mi się tak jak myślę to nie będzie mnie stać na coś oryginalnego, ale za to będę miał swoje cztery ściany no i właśnie do nich potrzebnych będzie trochę mebelków, bo w kartonach przecież nie będę mieszkał.

po pierwsze jesli chcesz zakupic deski to musisz sie zaopatrzyc w urzadzenie badajace wilgotnosc drewna ,do produkcji mebli w mieszkaniach (domach) wymagana jest odpowiednia wilgotnosc , ale nie moze byc zbyt wysuszone drewno , druga wazna sprawa , jakie te deski bedą , sosnowe , dębowe , moze jakis inny gatunek , i tak, np sosonowe jesli są chore (sinizna) będą miały zielonkawą barwe i mozliwe ze zniszczoną strukture drewna , przewaznie obrzeza desek ,takze mozna je smialo odciąc , dąb natomiast bedzie mial tzw. biel . jak bedzie chora deska to od razzu zroumiesz o czym pisze wyraźnie biały kolor , tez raczej na obrzeżach ale zdarza sie ze jest w środku, kolejna sprawa na co zwracać uwage to (sosna) ilość i jakośc "sęków" jesli sa stare ,wypadające, to raczej odradzałbym kupno sa sposoby żeby to naprawic , ale po co sie duzo bawic z tym ,jesli będzie duzo sękó to i cała deska raczej powinna byc bardzo żywiczna , i ciężko bedzie ci wwiercic sie , wbić gwoździa , ogolnie obróbka drewna bedzie uciążliwa,ale nie do wykonania.,.da rade, jesli chodzi ci o podstawowe narzedzia , to musi to być piła tarczowa , najlepiej na stoliku z prowadnicami do ciecia w poprzek i wzdłuż , druga sprawa to wkrętarka, (chyba ze ktos lubbi wkręcać wkrętakiem śruby ) , Strugarka i grubościówka , wyrzynarka do cięcie krzywoliniowego lub piła taśmowa , jesli połkniesz bakcyla to póxniej cię czeka frezarka górnowrzecionowa najlepsza do profilowania krawedzi mebli . nie zapomnijmy tez o szlifierkach , taśmowe , lub tarczowe , sa zalety i wady tej i tej , stół warsztatowy brardzo przydatna sprawa ,klej do klejenia desek najlepiej poliuretanowy , ściski stolarskie masywne ,

PAMIETAJ ZE JESLI BEDZIESZ PRACOWAL NA NARZEDZIACH TO ONE MAJA OBROTY WYSOKIE , OBY CI COŚ NIE UCIEŁO ,,, PRZEWAZNIE SIE KONCZY NA PALCACH ,,

Moim zdaniem najlepiej byłoby ci sie udac do stolarni popatrzec co na czym kto robi , wtedy bedzie mniej wiecej wiedzial jak sie zabrac do konkretnej maszyny ,

no nie wiem czy cos nie przeoczylem , jesli masz jakies konkretne pytanie wal smialo do mnie odpisze ci jak ttylko bede umial , jak jakis problem sie natrafi to cos sie wymysli , pozdrawiam :banan::Beer:

Edytowane przez TomaszL30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dzięki za odpowiedź z tymi chorobami drewna to bardzo ciekawe muszę coś więcej o tym poczytać. Mam pewne doświadczenie w pracach stolarskich kiedyś po budowach pracowałem i robiło się wszystko, więc i szalunki, podłogi i przeróżne wykończenia, ale stolarzem nie jestem i trochę brak podstaw. Pierwszym meblem, jaki zamierzam wykonać to stół do warsztatu i jakiś regał ach zobaczymy czy dostanę kredyt itd.

 

 

Takie szybkie pytanie jak bym chciał zrobić sobie blat na stół z desek to jak je skleić, aby było to wytrzymałe czy wystarczy do czoła czy jednak jakimś felcem czy kołkami z kołkami było by łatwiej, ale i felc da się zrobić ;-)

 

P.S.

Wiem, co to ból w pracy zrobiłem sobie kuku i od roku rehabilituję przecięte ścięgna w dłoni ;-) hihi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dzięki za odpowiedź z tymi chorobami drewna to bardzo ciekawe muszę coś więcej o tym poczytać. Mam pewne doświadczenie w pracach stolarskich kiedyś po budowach pracowałem i robiło się wszystko, więc i szalunki, podłogi i przeróżne wykończenia, ale stolarzem nie jestem i trochę brak podstaw. Pierwszym meblem, jaki zamierzam wykonać to stół do warsztatu i jakiś regał ach zobaczymy czy dostanę kredyt itd.

Takie szybkie pytanie jak bym chciał zrobić sobie blat na stół z desek to jak je skleić, aby było to wytrzymałe czy wystarczy do czoła czy jednak jakimś felcem czy kołkami z kołkami było by łatwiej, ale i felc da się zrobić ;-)

 

P.S.

Wiem, co to ból w pracy zrobiłem sobie kuku i od roku rehabilituję przecięte ścięgna w dłoni ;-) hihi

 

 

witam , otóż widzialem sporo stołów warsztatowych , ale najlepszy moim zdaniem był z drewna olchowego (nie pamietam dokladnie) lat gruby na jakies 10 cm nogi masywne tez grubosc około 5cm , długi na jakies 2.4 mb ja tez zamierzam stol robic do warsztwtu , i taki mam zamiar zrobic , jesli chodzi o klejenie takiego stołu , to nogi nalepiej na czopy stolarskie połączyc, a blat skleic klejem poliuretanowym np" Soudal D3 wyrąbisty klej , wypełnia luki podczas klejenia( spienia sie jak pianka montazowa ) a dodatkowo przewierc w 5 miejscach , otwory i złącz je pretem gwintowanym , akonczonym nakretkami kołpakowymi , ładnie bedzie wyglądac a dodatkowo jak skrecisz to podczas uderzen , bo moga sie przytrafic, drgania nie beąda bardzo odzdziaływac ,na sklejone powierzechnie .. .

a co do drewna to naprawde , cięzko ci będzie dopasowac wilgotnosc drewna do warunkow panujacych w miejscu przeznaczenia mebla, a co z tym idzie , drewno jak wiadomo "pracuje" caly czas wiec im wilgotniejsze pomieszczenie to drewno bedzie sie poszerzało wydłuzalo itp,. a im suchse to bedzie sie kurczyc, wiec weź to pod uwage robiąc mebelek , sam osobiscie widzialem jak donica opasana płaskownikami 60mm X 6mm strzxeliła po podlaniu .... takze zauwaz jaka to siła , , nadmienie ze w starozytnosci uzywano drewna do rozłupywania wielkich blokow kamiennych

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 12 lat później...

Admin.

Posprzątej tych "cwaniaczków" co myślą że byznes zrobia darmową reklamą.....

Naprawdę Wy myślicie że na takim forum coś Wam się uda ugrać tą żałosną nagonką na klienta ukrytą w pseudo dyskusji?.

Ręce i cycki opadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, wampum napisał:

Posprzątej tych "cwaniaczków" co myślą że byznes zrobia darmową reklamą.....

Temat jest sprzed 12 lat i nie ma w nim co byłoby niezgodne z regulaminem. Post reklamowy wylądował w śmietniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.