Skocz do zawartości

Obserwacje iridium


Mat

Rekomendowane odpowiedzi

ktos obserwowal?

Czy blysk -4m i dlugosc od centrum flary 10 km jest dobrze widoczny ? (tak w skali 1-6)

 

pytam bo wlasnie taki mial nastapic i oczywiscie nic nie zobaczylem(wspolrzedne poprawnie ustawione)

Byla to moja pierwsza proba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm..

kilka razy próbowałem i zawsze niebo było czyste, tylko nie tam gdzie trzeba :szczerbaty: - w efekcie - NIC

dzisiaj przypadkiem sprawdziłem efemerydy i.... -8mag, centrum w odległości 200 m od chałupy :szczerbaty:

nie wiem, jak -4, ale -8 nie da się nie zauważyć... trzeba konkretnie wiedzieć gdzie patrzyć, bo jakiegoś niesamowitego błysku nie widać... przez kilka sekund jest na prawdę jasne i tyle... potem ciemnieje i lipa...

 

cierpliwości :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei
ktos obserwowal?

Czy blysk -4m i dlugosc od centrum flary 10 km jest dobrze widoczny ? (tak w skali 1-6)

 

pytam bo wlasnie taki mial nastapic i oczywiscie nic nie zobaczylem(wspolrzedne poprawnie ustawione)

Byla to moja pierwsza proba

Czy tak ok 1.30 - 2.00 dziś ?? Widziałem piękny (sztuczny) obiekt jaśniejszy od Wenus, jednak nie sprawdzałem w orbitronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj obserwowalem - 7,5 mag w odleglości 2,8 km od centrum flary tak że był spory rozbłysk ;)

A co do Twojego pytania to -4 mag w odległości 10 km da niecałe -3 mag tak że nic ciekawego ;).

 

PS

Jeśli to Twoja pierwsza próba to bez obaw będziesz mial jeszcze MASE okazji ;)

Polecam polski programik Orbitron lub stronke heavens-above.

Do określenia miejsca błysku na niebie Sky Charta lub Stelarium (oba dostepne za free na www.dobreprogramy.pl).

Pozatym musisz zsynchronizowac swój zegarek co do sekundy z racji tego że błyski trwają ok 5-10 sekund.

Edytowane przez Matthew_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ileż to ja się nie naszukałem tych flar i nigdy nie mogłem żadnej trafić. Aż tu wychodzę kwadrans temu na balkon z lornetką, jasno jeszcze, nic nie widać poza Vegą. Nagle spoglądam pionowo w górę i oczom nie wierzę - now gwiazda albo planta. Przykładam 7x50 do oczu i mało mi wzroku nie wypaliło, bo trafiłem akurat na rozbłysk flary -8 mag. Coś pięknego. Najpierw myślałem, że to samolot, ale po sprawdzeniu na heavens-above okazuje się, że to rzeczywiście była flara iridium. Coś pięknego. Pozdrawiam wszystkich którzy szukają i nie mogą znaleźć.

 

P.S.

To była Iridium 36.

Nad Wrocławiem o 21.55 czasu miejscowego.

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ileż to ja się nie naszukałem tych flar i nigdy nie mogłem żadnej trafić. Aż tu wychodzę kwadrans temu na balkon z lornetką, jasno jeszcze, nic nie widać poza Vegą. Nagle spoglądam pionowo w górę i oczom nie wierzę - now gwiazda albo planta. Przykładam 7x50 do oczu i mało mi wzroku nie wypaliło, bo trafiłem akurat na rozbłysk flary -8 mag. Coś pięknego. Najpierw myślałem, że to samolot, ale po sprawdzeniu na heavens-above okazuje się, że to rzeczywiście była flara iridium. Coś pięknego. Pozdrawiam wszystkich którzy szukają i nie mogą znaleźć.

 

P.S.

To była Iridium 36.

Nad Wrocławiem o 21.55 czasu miejscowego.

No i brawo :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i bardzo ładnie oby tak dalej ;) Oglądanie flar może byc pasjonujące. Ja np. od roku poluje już na podwójną flare :rolleyes: Raz mialem okazje ale w obserwacji przeszkodziło mi spore zachmurzenie nad zachodnim horyzontem <_<

 

Wczoraj leząc i obserwując meteory przez 4 godzinki zauwazyłem ok 30 -40 sztuk satelitów..

W tym najciekawsze:

* 2 satelity które jednoczesnie rozbłysneły:

podwojnyrozblyskut1.th.jpg

2x 30 sekund ISo 1600

Widze niektórzy z przypadku mieli już to szczęście zobaczyć podwójną flare ;)

Edytowane przez Matthew_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iridium to coś pięknego. Kiedyś musiałem się nieźle natrudzić żeby znaleźć, a teraz ?? Czasami przez przypadek wyjdę na chwile zobaczyć jaka przejrzystość nieba jest i leci akurat :D

A do namierzania polecam w Orbitronie ściągnąć sobie najnowsze TLE, a potem w Predykcji wyszukać flary na najbliższy miesiąc lub 2 tygodnie (do ustawienia w Ustawienia predykcji). Później w dany dzień wystarczy spojrzeć o której i gdzie leci, znaleźć miejsce w Stellarium czy innym programie i wypatrywać ;D

Nie było Iridium, którego bym tak przegapił...:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mat, w Orbitronie Alt+F5 i tam będzie zakładka Aktualizator TLE. Sam się trochę zainteresowałem flarami...wczoraj :rolleyes: ...czekałem na Iss i mi błysło :blink:

 

Grzebię teraz w tym programie troche...

 

Znalazłem jeszcze takie coś o flarach

http://astro-forum.org/Forum/lofiversion/i....php/t8455.html

 

P.s ładne zdjęcie popełniłeś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak z przyzwyczajenia korzystam z calsky.com, choć z heavens-above.com tez od czasu do czasu. Więc opisze calsky:

 

Wydaje mi się, że najlepiej na początku sie zarejstrować, żeby później za każdym razem nie ustawiać swojego miejsca obserwacji (chodzi mi o szer. i dł. geograficzną) tutaj masz link http://www.calsky.com/cs.cgi?obs=490076991...p;c=&Intro= (myśle, że z rejestracją sobie poradzisz). Jeśli już wszystkie "formalności" będziesz mial za sobą, na stronie głównej masz u góry zakładki (podałem tylko fragment):

 

2e875f24bc01eead.gif683c4f9a4fded8f3.gif5906dfa85f6b4156.gif

 

Oczywiście kliknij w Satellites i pod tymi zakladkami pokażę się:

Introduction Sat-Library; Selected Satellite; MIR Space Station; Internat. Space Station ISS; Space Shuttle; Brightest; Tracking/Identification; Iridium Flares; Tumbling Iridium; Geostationary; Radio Amateurs; GPS; Imaging Radar (SAR); Star Chart; Decaying Satellites; Sun/Moon Crossers

 

teraz kliknij w Iridium Flares, i pojawi się dane do flar satelit (poniżej na obrazku masz opisane co przedstawiają te dane):

 

3911f748011bdfbdm.jpg

 

Także powodzenia i miłych obserwacji (w szczególności tych błysków od -6 mag wzwyż) :Salut:

 

Edit: Oczywiście masz na tej stronie dane przelotów ISS i wiele innych przydatnych rzeczy B)

Edytowane przez Vader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i bardzo ładnie oby tak dalej wink.gif Oglądanie flar może byc pasjonujące. Ja np. od roku poluje już na podwójną flare rolleyes.gif Raz mialem okazje ale w obserwacji przeszkodziło mi spore zachmurzenie nad zachodnim horyzontem dry.gif

 

mi sie udalo zlapac. Dopiero w kompie zobaczylem ze sa dwie

 

niestety sa baaardzo slabe :mellow: bo za pozno wlaczylem aparat, no i chmury tez troche przeszkodzily. No ale za lapaly sie dwie flary mam nadzieje ze je znajdziecie :szczerbaty:

podwoja.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ustawic swoje polozenie w www.calsky.com?

 

Ja przy pomocy Google Earth zdobyłem dokładne współrzędne, a potem wpisałem tylko w formacie stopnie:minuty:sekundy

np jak ja mam 22˚:25':45" (E), 50˚:15':10" (N) (oczywiście wpisz same liczby bez tych znaczków), a po wypełnieniy tego jakby formularza trzeba dać na samym dole "go!"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vader Dzięki za szczegółową odpowiedź, ale widzę, że nie do końca jasno sformułowałem swoje pytanie. Miałem na myśli ustalanie dokładnego położenia punktu pojawienia się flary na niebie, tak by można było ją sfotografować używając cyfrowki z obiektywe tele (zoom np. 10x). Dotychczas używalem taniego kompasu i kątomierza z celownikiem i ciężarkiem na nitce, ale średnio zdawało to egzamin.

 

Pozdro

Rad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] W jaki sposób dokładnie określacie położenie flary na niebie? [...]

Także odpowiem :)

Ja z kolei opisze sposób w jaki działa Orbitron, jeden z najlepszych tego typu programów na świecie.

 

Orbitron 3.71

Download --> dobreprogramy lub strona domowa

 

1. A więc zacznijmy... Na sam początek musimy wpisać dane dotyczące swojej lokalizacji. Jak juz ktos wspomnial dobrym sposobem jest Google.Earth. Można także zczytać dane z mapy z dobrą siatką GPS.

Klikamy na zakładke "Lokalizacja" i wpisujemy swoje położenie, przydatna jest również znajomość wysokości na jakiej się znajdujemy.

58492248mz8.th.jpg

 

2. Nastepnie klikamy na przycisk "Wczytaj TLE" i z listy wybierami plik o nazwie "iridium".

11613654pm3.th.jpg

 

3. Kolejny krok to ustawienie naszych warunków przelotu. Klikamy na zakładke "Ustawienia predykcji" a następnie wykonujemy kolejne kroki:

A - Ustalamy jaki zakres czasu ma objąć przeszukiwanie (Najlepiej 1 dzień z racji na wymaganą dokładność wystapienia flary co do sekundy. Pliki TLE starsze niz jeden dzień w przypadku flar mogą wykazuwać już niewielkie róznice).

B - Wpisujemy jaką jasność ma mieć flara. Przydatne gdy np. nie interesują nas słabe flary.

C - Zaznaczamy pozycje "Wszystkie" aby przeszukiwanie dotyczyło każdej flary.

43398994og9.th.jpg

 

4. Wybieramy zakładke "Predykcja" i zaznaczamy przycisk z napisem "Flary".

45719739jm9.th.jpg

 

5. Nastepnie klikamy na przycisk "Szykaj". W tym momencie pojawi nam sie okienko prezentujące:

A - Wybrany przedział czasowy.

B - Ilość aktualnie wyszukanych flar.

C - Postęp przeszukiwania.

60756036dd8.th.jpg

 

6. Ostatecznie ukarze nam sie tabelka z najważniejszymi informacjami takimi jak: dokładna data i czas, azymut, wysokość nad horyzontem czy też jasność.

84732363os0.th.jpg

 

7. Nastepnie klikamy dwukrotnie na wybrany przez nas przelota aby program wygenerował nam symulacje flary z takimi informacjami jak: data i czas maxymalnego rozbłysku, jasność, parametry polożenia, kierunek lotu, polożenie w trakcie rozblysku, terminator pory dnia, strefa widoczność, oświetlenie przez słońce itp itd

73048081ai6.th.jpg

 

8. Jeśli interesują nas bardzo dokładne dane na temat przelotu (nie wymagane do obserwacji) to wystarczy, że klikniemy na zakladne "Dane".

73874658pq6.th.jpg

 

9. Z takimi informacjami możemy juz spokojnie udać się na obserwacje. Jeśli jednak chcemy dokladnie poznać miejsce rozbłysku to zawsze możemy skorzystać z programów takich jak SkyChart czy Stellarium.

78481575km5.th.jpg

 

Zawsze nalezy pamiętać o zsynchronizowaniu swojego zegarka z zegarkiem komputera z dokladnością do sekundy.

Co do programu to jest on banalnie prosty i intuicyjny. Zawsze pokazuje wszystko z największa precyzją i dokladnością.

Jeszcze nigdy nie zdarzylo mi się aby przewidziana flara się nie pojawiła :)

 

Ciemnego nieba, jasnych flar i udanego polowania

Pozdro :D

Edytowane przez Matthew_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do flar na heavens-above to warto zaglądać także w linka: Daytime flares for 7 days ponieważ znajdują się tam flary widoczne w dzień, a co za tym idzie - bardzo jasne, które nie są uwzględniane ani w predykacjach z orbitrona, ani w predykacjach z heavens-above na następne 24h lub tydzień.

 

P.S. Jutro u mnie ma być flara -8.2 magnitudo o 19:37. To będzie cudo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie jako użytkownika Orbitrona, dodam tylko, że po wykonaniu czynności opisanych przez Matthew_S, w zakładce Satelity włączam: Śledź->Tylko->Wynik predykcji. Mniejszy tłok na mapie/radarze jest. :)

Orbitron śledzi także w trybie wygaszacza ekranu.

 

A teraz mam pytanko do bardziej doświadczonych w obserwacjach flar:

 

Jutro mam taki oto przelot z flarami:

 

Czas Sat Azm Elw Odleg A K Mag AzmS ElwS

---------------------------------------------------------------------------------------------------

 

2007-06-18 22:45:05 16 29.1 25.3 1525 R D -2.7 334.7 -12.7

2007-06-18 22:45:06 83 29.3 26.4 1491 R D -0.3 334.7 -12.7

 

jak widać są to przeloty dające flarę w niemalże tej samej chwili. Czy to jest flara podwójna? Jeśli nie, to czym jest ta flara podwójna? :rolleyes:

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.