Skocz do zawartości

Strzelcowe eMki


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

Od ponad miesiąca wychodziłem na obserwacje, gdzie głównym celem miały być najjasniejsze DSy w Strzelcu. I zawsze bez rezultatu. Powodem głównym były zamglenia, chmury. Tłumaczyłem sobie to też jasnym niebem o tej porze roku oraz zaświetleniem z miasta. Później już przestałem się nawet nastawiać na te obiekty gdy wychodziłem na obserwacje.

Tak samo dzisiaj, ok. 24.00 wyszedłem w zasadzie z psem na spacer, no ale skoro niebo bezchmurne to wzięłem ze sobą lornetkę. Cel był inny - znalezienie ciemnych mgławic w Łabędziu i Orle. Niebo okazało się jednak za jasne do tego typu obiektów, trzeba poczekać na to ze 2 miesiące. Potem uwagę skupiłem na południowy horyzont. Dobrze widoczny gołym okiem gwiazdozbiór Skorpiona i gwiazdy widoczne po sam horyzont - dały nadzieję że dzisiaj coś sie może znajdzie. No i rzeczywiście przesuwając lornetkę poziomo od dolnych gwiazd Wężownika w lewo natrafiłem na mgławicę M8. Udało się :D, wreszcie zobaczyłem M8. (W Czarnkowie ktoś mi pokazywał jakąś mgławicę w Strzelcu ale nie pamiętam którą.)Kolejnym wymarzonym obiektem to była gromada kulista M22. Rzut oka na mapkę, potem chwila szukania lornetką i M22 zaliczona :D. Potem kawałek szybkiego marszu na lepszą miejscówkę i dalej do obserwacji. Od M8 łatwo było namierzać kolejne eMki mgławicę M17 i ładną gromadę otwartą M25. Parę obiektów było niepewnych - widziałem jakąś mgiełkę poniżej M17. Może to M18, ale wg mapki powinna leżeć bardziej w prawo niż ja widziałem. Co do M20 też nie byłem pewien czy widziałem ją rzeczywiście, czy mi się wydawało, że kątem oka ją widzę. W miescu gdzie miałabyć M24 było takie luźne skupisko gwiazd - nie wiem czy to M24 czy nie.Oprócz Strzelca padły jeszcze standardziuchy: M3, M13, M92, M31, M39. Juz po 2.00 zaczęło się już robić za jasno na szukane nowych obiektów. Na pożegnanie zobaczyłem wschodzący sierp Księżyca z dobrze widocznym światłem popielatym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te emki nad strzelcem tam są dość "jasne" i całkiem "wysoko" pod średnim niebem z odsłoniętym horyzontem da rade je zaliczyć spokojnie (bez łuny na południu :P) do mgławic np. laguny przydał mi się filtr UB który zwiększył wielkość mgławic conajmniej o 50% przy omedze nie było to już tak widoczne. A gromady kuliste/otwarte nie są aż tak wymagające jeśli chodzi o ciemne niebo... za to te troche niżej M6,M7 itp są poza moim zasięgiem narazie :Salut:

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.