Skocz do zawartości

Sky-Watcher SK1145EQ1


kuba_mar

Rekomendowane odpowiedzi

Od wczoraj jestem szczęśliwym posiadaczem teleskopu Sky-Watcher SK1145EQ1 :banan: i chciałem się z wami podzielić moimi pierwszymi wrażeniami.

 

Teleskop zamówiłem na stronie www.deltaoptical.pl

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...3dc388194435591

27 czerwca ok. godziny 12.00 a już następnego dnia ok. godziny 16.00 był u mnie w domu. Tak więc trafił do mnie błyskawicznie dzięki przesyłce kurierskiej z GLS. Paczka była dość sporych rozmiarów jednak wyposażona w foliowe pasy umożliwiające jej przenoszenie. Wewnątrz znajdowało się drugie pudło kartonowe, w którym dopiero znajdowały się wszystkie elementy teleskopu, zapakowane w kilka mniejszych pudełek. Całość była tak zapakowana, żeby nic się nie poruszało wewnątrz. Tak więc oddzielnie spakowano: tubę optyczną (dodatkowo w bąbelkowej folii), statyw, montaż, przeciwwagę (dodatkowo opakowana w styropian), okulary. Poza tym oddzielnie były zapakowane inne drobniejsze elementy. Każda rzecz opakowana była w foliowych woreczkach. Poza tym do teleskopu dołączono instrukcję w języku angielskim, instrukcje w języku polskim (wydrukowaną jednak na zwykłej laserowej drukarce, zawierającą parę informacji o obserwacjach, współrzędnych itp.), kartę gwarancyjną, katalog produktów deltaoptical i fakturę za teleskop. To tyle jeśli chodzi o samą paczkę. Po wyjęciu wszystkich elementów można było przystąpić do złożenia wszystkiego w całość. Samo składanie teleskopu było dość intuicyjne, ale warto był się posługiwać oboma instrukcjami (w tej po angielsku były dodatkowo rysunki). Całość pracy zajęła dwóm osobom ok. pół godziny.

Za teleskop zapłaciłem 399 zł plus 15 zł za przesyłkę.

 

Wczoraj też przystąpiłem do pierwszych obserwacji. Nie mam jeszcze doświadczenia jeśli chodzi o użytkowanie teleskopu i okularów nie mniej jednak nie miałem większych problemów. Ok. 22.00 obserwowałem Wenus (dość dobrze było widać fazę :helo: ) i Saturna (pierścienie oddzielone od planety :helo: ). Po godzinie 23.00 telepa skierowałem na Jowisza i dostrzegłem łatwo 3 księżyce :helo: (Io nie był widoczny). korzystałem z okularu 12,5 mm. Nie wiem jednak na ile na obserwacje wpłynął bardzo jasny Księżyc.

Dziś oczywiście też powtórze obserwacje. B)

 

Co według was opłacałoby się dokupić do tego teleskopu (chodzi mi głównie o obserwację planet). Oczywiście nie chcę wydać więcej niż kosztował ten teleskop, ale myślę, że przydałby mi się jakiś lepszy okular (oprócz tych w zestawie 1,25" H20, H12.5, SR4), żeby mieć większe powiększenie, ale nie mam pojęcia który byłby dobry. Sądzę również, że powinienem kupić folię do obserwacji Słońca i jakiś filtr księżycowy. Co byście mi doradzili?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz KITowe Kellnery, nieprawdaż? Kup Plossla, on jest o wiele lepszy od panów K. No folia to obowiązek :D, a filtr Księżycowy... Ja tam obserwowałem w fazie ok. 95% i stwierdziłem, że takowego filtra nie potrzeba mi wcale!

 

Pozdrawiam, Kuba

 

PS. Gorzej będzie, jak zobaczysz obrazy przez 150 albo 200... Ale to tylko moje ostrzeżenie na przyszłość :P

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak myślisz? Pewno, że dołączają, jakby nie mogli, skoro na zdjęciu jest mont i w nazwie jest wymieniona klasa? :)

 

PS. Ten mont jest słabuchny...

 

No faktycznie ten montaż nie jest najlepszy. Sam mam statyw do cyfrówki o dwumetrowej wysokości i on jest o wiele mocniejszy i stabilniejszy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swiatlosilne telepy / F5 i wiecej/ wymagaja lepszych okularow aby obraz byl podobny do np z F10 do F6 .

W zyciu nikomu bym nie radzil kupna telepa 114/500 na EQ1 . Jak juz to 114/900 bo j/w i latwiej o wieksze powiekszenie, ktore jest ilorazem ogniskowej telepa przez ogniskowa okularu.

Duzo lepszym rozwiazaniem bylo by kupienie 130/900 na EQ2 . Jest to drozsze rozwiazanie ale jak policzysz 2 okulary / min plossle / co musisz dokupic to wyjdzie podobnie a telep uzyteczniejszy.

 

Ps. nie radze kupowac na allegro , link tylko pogladowo .

http://allegro.pl/item209647292_teleskop_s...ier_gratis.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba Mar, nie chcę cię zniechęcać, ale rzeczywiście, tak jak powiedział zbig. Dozbierał byś kasy trochę i wyszło by nawet lepiej(lepszy mont wieksza tubka), to... a zresztą co będę powtarzał po zbigu, nieładnie tak.

 

Mimo wszystko szybko będziesz chciał kupić nowy telep. Takie moje zdanie...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, teraz to jest już po zawodach. Kolega kupił już ten teleskop i trudno żeby go od razu sprzedawał. Wszyscy dobrze wiemy że nie jest to jakiś super sprzęt ale też nie jest to totalne dno. Jeśli będzie miał dużo chęci i samozaparcia na pewno zaobserwuje kilkanaście ciekawych obiektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem koledzy, że ten telep to nie kombajn :D , ale szczerze mówiąc kupiłem go tylko na powiedzmy rok czy półtora obserwacji, dlatego nie chciałem wydawać za dużo. Być może za jakiś czas wyposażę się w Sky-Watcher SKP15075PEQ3-2 lub słynną Syntę 8" na Dobsonie. Stąd ten wybór. Póki co chcę trochę poznać niebo i zobaczyć trochę ciekawych rzeczy. Nie od razu Kraków zbudowano :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A 114/1000? Też niezbyt dobry?

 

Newton aby byl bardziej uzyteczny to dlugosc tuby musi miec zblizona do swojej ogniskowej . Producenci robia nas w balona i oferuja telepy 114/1000 , 150/1400 z tubami o dlugosci polowy ogniskowej. Taki telep ma barlowa- korektor w wyciagu z powodu sferycznego lustra zamiast parabolizowanego=drozszego. Jak slyszalem sa tez telepy 114/1000 ale z 90 cm tuba i taki na poczatek moze byc tak jak 114/900 bo da lepsze obrazy planet niz 114/500. Do DS to i tak male lustra, 130 mm da je lepsze choc dopiero 17- 20 cm lustra zadawalaja .

 

ps. Wiem, ze telep jest kupiony i po ptokach, ale ktos inny tez chcial kupic podobny.

Duzo osob zaczynalo od 114/900 i dobrze opanowalo niebo.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy nie kupić tego okularu:

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=223

Cena przystępna a i jakoś podobno całkiem niezła. Jak myślicie?

 

nie kupuj tanich okularow z krotka ogniskowa Plossla maksymalnie 10mm bym radzil kupic ...bardzo dobrym okularem jest Plossl 25mm

 

 

Co do samego sprzetu bywaja lepsze jak i gorsze teleskopy ..faktycznie jak zbig pisze lepszym rozwiazaniem bylaby Synta 130mm bo w efekcie wyszlaby wcale nie drozej... natomiast ta 114mm rowniez posluzy do obserwacji ...ja zaczynalem od 76/700 dosc mocno wypasionego jak na ta aperture bo nawet mial wyciag 1,25 ;) co nie zawsze sie zdaza w tego typu teleskopach ...

 

pamietaj ze jesli juz chcesz oszczedzac to napewno nie na okularach krotkoogniskowych...lepiej dac za 25mm mniej kasy i potem kupic sobie jakisdrozszy krotkoogniskowy okular ...a tak w ogole to polecalbym dokupic "zu erst" Barlowa 2x ...przyda sie i nie bedziesz musial wojowac z krotkimi okularami

 

owocnych obserwacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć, obserwuję forum od jakiegoś czasu i wszędzie widzę jedno NIE KUPOWAĆ tanich teleskopów.

oczywiscie jest w tym sporo racji ale lepiej zacząć od czegoś taniego i lichego niż nie zaczynać wcale. sam kupiłem tani refraktorek sky watcher 70 mm 900 mm ogniskowa ile miałem radości z obserwacji saturna ,jowisza czy nawet księżyca . wiele się przy tym sprzęcie nauczyłem ,dzis oczywiście trzeba się przesiąść na coś wiekszego ale to jest tak samo jak załóżmy z samochodem . na początek maluch jest super potem marzy sie coś lepszego

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć, obserwuję forum od jakiegoś czasu i wszędzie widzę jedno NIE KUPOWAĆ tanich teleskopów.

oczywiscie jest w tym sporo racji ale lepiej zacząć od czegoś taniego i lichego niż nie zaczynać wcale. sam kupiłem tani refraktorek sky watcher 70 mm 900 mm ogniskowa ile miałem radości z obserwacji saturna ,jowisza czy nawet księżyca . wiele się przy tym sprzęcie nauczyłem ,dzis oczywiście trzeba się przesiąść na coś wiekszego ale to jest tak samo jak załóżmy z samochodem . na początek maluch jest super potem marzy sie coś lepszego

pozdrawiam

 

Witaj na forum.

 

Polecił byś z czystym sumieniem zakup kilkuletniego kaszlaka za 1000pln gdy w tym samym czasie można dorwać Corse starszą o 3 lata za 2000pln? Większość z nas zaczynała od małych teleskopów. Ja na przykład wystartowałem od Optisana 114/900 z huygensem i kellnerem, kupionego pare lat temu na allegro za chyba 5 paczek albo i coś więcej (nie pamiętam, a jakoś nie chce mi się kopac przez logi mojego konta na Allezłomo). Problem polega na tym, że Teleskopy typu newton 114mm czy refraktor 70tka zaczynają zachowywać się jak normalne teleskopy, ale ilość ATMu jakie trzeba w nie włożyć potrafi zrazić. Drugą sprawą jest fakt, że obrazy Saturna czy Łysego z tego typu sprzętu dają radość tylko do momentu gdy choć raz lookniesz przez coś przyzwoitego, a różnica w cenie to często już kilka setek.Wiadomo, że gdy ktoś poprosi o poradę sprzętową i stwierdzi, że głównym czynnikiem będzie kasa, to doradzimy jakąś 130tkę lub 114tkę w zależności od zasobności portfela. Ale jak ktoś próbuje kupić taką synte 130/900 na EQ2 za 700pln, i ma warunki pod większy teleskop, to należy mu to wybić z głowy, bo po dołożeniu 3 paczek ma przyzwoitego newtona 8", który obrazami i funkcjonalnością zostawi pierwotny wybór w pozycji kiepskiego żartu. Okulary to jeszcze inna bajka, bo tam nie tylko kasa jest ograniczeniem, ale i parametry ekonomicznych szkieł jakie ludzie chcą kupowac. Nie każdy okular, nie wszędzie się nadaje i kwestia ceny jest tu wtórna.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum.

 

Polecił byś z czystym sumieniem zakup kilkuletniego kaszlaka za 1000pln gdy w tym samym czasie można dorwać Corse starszą o 3 lata za 2000pln? Większość z nas zaczynała od małych teleskopów. Ja na przykład wystartowałem od Optisana 114/900 z huygensem i kellnerem, kupionego pare lat temu na allegro za chyba 5 paczek albo i coś więcej (nie pamiętam, a jakoś nie chce mi się kopac przez logi mojego konta na Allezłomo). Problem polega na tym, że Teleskopy typu newton 114mm czy refraktor 70tka zaczynają zachowywać się jak normalne teleskopy, ale ilość ATMu jakie trzeba w nie włożyć potrafi zrazić. Drugą sprawą jest fakt, że obrazy Saturna czy Łysego z tego typu sprzętu dają radość tylko do momentu gdy choć raz lookniesz przez coś przyzwoitego, a różnica w cenie to często już kilka setek.Wiadomo, że gdy ktoś poprosi o poradę sprzętową i stwierdzi, że głównym czynnikiem będzie kasa, to doradzimy jakąś 130tkę lub 114tkę w zależności od zasobności portfela. Ale jak ktoś próbuje kupić taką synte 130/900 na EQ2 za 700pln, i ma warunki pod większy teleskop, to należy mu to wybić z głowy, bo po dołożeniu 3 paczek ma przyzwoitego newtona 8", który obrazami i funkcjonalnością zostawi pierwotny wybór w pozycji kiepskiego żartu. Okulary to jeszcze inna bajka, bo tam nie tylko kasa jest ograniczeniem, ale i parametry ekonomicznych szkieł jakie ludzie chcą kupowac. Nie każdy okular, nie wszędzie się nadaje i kwestia ceny jest tu wtórna.

 

Pozdrawiam.

 

 

:notworthy: W pełni zgadzam się z Hansem! Rzeczywiście sam miałem kupić 130/900, ale po doradzeniu wyszło tak, że mam warunki na większy telep i mam 150/1200 na Dobsie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam sie z wami że nie ma porównania bo sam teraz chce zmienić na coś wiekszego

ale jak zaczynałem byłem zielony jak trawa ,kupiłem cos za małe pieniadze aby zaskoczyć co sie z czym je.

teraz wiem niewiele więcej ale mam już ogólne pojęcie o sprzęcie i zaczynam rozumieć różne pojęcia z którymi spotkałem sie na forum . większość za sprawą kontaktu z rzeczywistym teleskopem , teraz wiem co mnie bardziej kręci , że mnie to jednak dalej ciągnie . a mógłbym wydać np 1100 za synte i miałbym "mebelek" a tak zaryzykowałem tylko te 400 zł

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.