Skocz do zawartości

ŁUK OKOŁOHORYZONTALNY


NGC7841

Rekomendowane odpowiedzi

ZJAWISKO:

ŁUK OKOŁOHORYZONTALNY

 

MIEJSCE:

KAMIEŃ ŚLĄSKI

 

CZAS:

1 LIPIEC 2007, GODZINA 13:30

 

 

Jestem pierwszą osobą, która widziała łuk okołohoryzontalny z Polski. Drugą osobą był Thrasher z tego forum. Byliśmy dziś razem na imprezie King of Europe w Kamieniu Śląskim, ja dostrzegłem łuk i zaraz Thrasherowi pokazałem :)

 

Łuk ten sam w sobie jest bardzo rzadkim zjawiskiem. A w Polsce to już wogóle, gdyż Słońce musi być wyżej niż około 60 stopni nad horyzontem, aby łuk ten mógł być wystarczająco wyraźny (w teorii wystarczy wyżej niż 58 stopni). A taka wysokość Słońca to w Polsce rzadkość ... Dodam tylko że w chwili obserwacji Słońce było około 61.5 stopnia nad horyzontem. Fuks jak nic, że akurat wtedy w odpowiednim miejscu znalazły się płaskie kryształki płytkowe z dobrze wykształconymi podstawami :) , ale moje wprawne oko - cały czas szukające tego typu rzeczy - nie przeoczyło go B)

 

Zrobiliśmy kilka zdjęć aparatem od kumpla. Cienko to wyszło, a tym bardziej że łuk był bardzo słaby. Załączam najlepsze ze zdjęć ...

OKH.jpg

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słaby bo słaby, ale jest!!! Faktycznie nie za wiele wiać na fotce, ale jak się przyjrzeć, to nie ma wątpliwości. Prawdopodobnie pierwsza obserwacja łuku okołohoryzontalnego z terenu Polski. Tylko pogratulować sokolego oka. Nie ukrywam, że też czaiłem się na to rzadkie zjawisko, ale nie miałem tego farta ... :) Jak dla mnie bomba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dopiszę jeszcze, że w południowej Polsce Słońce może być obserwowane na wysokości większej lub równej 60 stopni od około 24 maja do około 19 lipca, a i tak nawet w przesilenie letnie jest ono na wysokości większej lub równej 60 stopni tylko przez około 2 godziny i 10 minut ...

 

 

 

EDIT : dołączam załącznik - ostro obrobiony, teraz go widać, ale bardzo nienaturalnie - po to aby było widać gdzie jest, no i później patrzycie na załącznik z pierwszego postu :)

OKH_wida__ma_y.JPG

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dopiszę jeszcze, że w południowej Polsce Słońce może być obserwowane na wysokości większej lub równej 60 stopni od około 24 maja do około 19 lipca, a i tak nawet w przesilenie letnie jest ono na wysokości większej lub równej 60 stopni tylko przez około 2 godziny i 10 minut ...

EDIT : dołączam załącznik - ostro obrobiony, teraz go widać, ale bardzo nienaturalnie - po to aby było widać gdzie jest, no i później patrzycie na załącznik z pierwszego postu :)

Spojrzałem pierwsze na ostro obrobione i mówię - łuk okołohoryzontalny o zachodzie słońca? A to balon SONY zrobił ze mnie balona.

 

Ciekawe czy ze szczytów np. Babiej Góry, Śnieżki czy z Tatr byłoby widać dłużej? Co o tym sądzicie? bo W początku sierpnia jadę w góry :banan:

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spojrzałem pierwsze na ostro obrobione i mówię - łuk okołohoryzontalny o zachodzie słońca? A to balon SONY zrobił ze mnie balona.

 

Faktycznie tak to wygląda :ha:

 

Ciekawe czy ze szczytów np. Babiej Góry, Śnieżki czy z Tatr byłoby widać dłużej? Co o tym sądzicie? bo W początku sierpnia jadę w góry :banan:

 

Pozdrawiam!

 

Niski horyzont nie ma tu nic do gadania, bo taka jest geometria powstawania tego łuku - ma znaczenie tylko i wyłącznie wysokość Słońca. A to że góry te są kilka minut łuku na południe, więc Słońe będzie tam kilka minut łuku wyżej nad horyzontem - nie pomoże ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem, gdzie zapytać, więc może zrobię to tutaj.

 

Jak nazywa się takie zjawisko, które widoczne jest na zdjęciu. Wygląda to na rozszczepienie promieni słonecznych na szczycie chmury :rolleyes:

 

db5b421439843562.jpg

 

Było to w okolicach zenitu? Na prawo lub lewo od Słońca?

 

Jeśli pierwsza opcja to łuk okołozenitalny(w Twoim przypadku fragment), a jeśli druga to słońce poboczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie jeszcze cieple, wykonane o godzinie 19.12

Chmura znajdowała się około 15* nad horyzontem i w odległości około 20* od Słońca.

 

Czyli sądze, że jest to słońce poboczne.

 

Oczywiście najlepiej niech NGC 7841 albo Radek Grochowski potwierdzą :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy w życiu łuk okołohoryzontalny ani okołozenitalny z uwagi na nie poziome rozmieszczenie barw.

 

Z uwagi na rozmieszczenie barw (pionowe lub ukośne) wnioskuję (napewno słusznie B) ) że Słońce znajduje się z lewej strony zdjęcia.

 

Mało widać na zdjęciu bardzo mały fragment tego czegoś jest widoczny z uwagi na to że mała chmurka...

 

Z uwagi na rozmieszczenie barw, oraz stopień ich natężenia -

W grę wchodzą:

 

- słońce poboczne

- maluteńki fragment łuku pobocznego górnego

- poboczny łuk Parryego (Tape arc)

 

Strzelam że to słońce poboczne, bo łuk poboczny górny powinien być jeszcze widoczny na dolnym fragmencie chmurki, a Tape arc jest niesłychanie rzadki ... :) :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie jeszcze cieple, wykonane o godzinie 19.12

Chmura znajdowała się około 15* nad horyzontem i w odległości około 20* od Słońca.

 

 

OMG dopiero teraz to przeczytałem ...

 

z tego wynika że na 100% jest to słońce poboczne B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi na rozmieszczenie barw (pionowe lub ukośne) wnioskuję (napewno słusznie B) ) że Słońce znajduje się z lewej strony zdjęcia.

 

 

:lol: miało być z prawej, tylko coś się mi pomyliło w pisaniu ... chyba myślałem że te kolorki są na lewo od Słońca <głupek>

 

 

Oczywiście że z słońce jest z prawej strony. I to w odległości 23 stopnie od widocznego na fotografii słońca pobocznego.

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol: miało być z prawej, tylko coś się mi pomyliło w pisaniu ... chyba myślałem że te kolorki są na lewo od Słońca <głupek>

Oczywiście że z słońce jest z prawej strony. I to w odległości 23 stopnie od widocznego na fotografii słońca pobocznego.

THX

 

HA. Czyli nie najgorzej oceniłem odległość ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 lat później...

Dzisiejsze 2 ujęcia łuku okołohoryzontalnego z telefonu, przez szybę. Na środku zdjęcia, najpierw kolor lekko pomarańczowy, a później lekko turkusowy. Zdjęcia z godziny 12 i 12:06. Później na małym cirrusie pojawił się ponownie, jednakże nie był już tak dobrze widoczny.

 

290517_luk_okolohoryzontalny.png

290517_luk_okolohoryzontalny_1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie ja takie zjawisko na południu Polski widuję średnio 1-3 razy w roku między końcem maja a końcem lipca. Tutaj łapcie zdjęcie z 24 czerwca około 12:30-13. Był dosyć wyraźny i rozciągły, ale gdy to zdjęcie robiłem to już trochę zbladł :)
11998903_1028672470496616_39524660670437

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie ja takie zjawisko na południu Polski widuję średnio 1-3 razy w roku między końcem maja a końcem lipca. Tutaj łapcie zdjęcie z 24 czerwca około 12:30-13. Był dosyć wyraźny i rozciągły, ale gdy to zdjęcie robiłem to już trochę zbladł :)

11998903_1028672470496616_39524660670437

Śliczne. Mam gdzieś na dysku fotki podobnych chyba łuków okołohoryzontalnych ale jest ich kilka. Tylko czy wtedy mogą to być wspomniane łuki okołohoryzontalne? Fotki robione koło południa.

Jak znajdę, to wstawię fotki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się nazywa biały okrąg na wysokości jakieś 20 -30 stopni dookoła horyzontu? Nagrałem to na kasecie VHS dawno temu, ale mi się nie zachował. To co pokazujecie to tylko jakieś fragmenty tęczowe, a ja widziałem pełne 360 stopni obwodu nie zbyt wysoko w poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam gdzieś na dysku fotki podobnych chyba łuków okołohoryzontalnych ale jest ich kilka. Tylko czy wtedy mogą to być wspomniane łuki okołohoryzontalne? Fotki robione koło południa.

Jak robione między końcem maja a początkiem sierpnia właśnie około południa, to jak najbardziej możliwe. Żeby powstał łuk okołohoryzontalny, Słońce musi być na wysokości co najmniej 58 stopni, co u nas ma miejsce latem w okolicach południa.

 

Bardzo dobry opis, jak powstaje te zjawisko jest dostępny na świetnej stronie Atmospheric Optics, na której m.in. zamieszczają OPOD-y, czyli Optics Picture of the Day, można też się dowiedzieć o wielu innych zjawiskach atmosferycznych, jeśli ktoś nie wiedział wcześniej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się nazywa biały okrąg na wysokości jakieś 20 -30 stopni dookoła horyzontu? Nagrałem to na kasecie VHS dawno temu, ale mi się nie zachował. To co pokazujecie to tylko jakieś fragmenty tęczowe, a ja widziałem pełne 360 stopni obwodu nie zbyt wysoko w poziomie.

 

Krąg parheliczny (parhelic circle)

 

odległość od horyzontu zależy od wysokości słońca nad horyzontem. krąg parheliczny jest na wysokości słońca.

 

Maciej.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.