Skocz do zawartości

Jaki w miarę uniwersalny teleskop za 600zł


Alanek

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że jestem kompletny newbie, a chciałem kupić sobie teleskop, proszę wszystkich serdecznych ludzi o pomoc. Na początek chciałem sobie kupić jakiś teleskop w cenie 500-600zł, jakiś uniwersalny, do wszystkiego :P A do tego w granicach 200zł adapter do aparatu cyfrowego (koniecznie! :P ).

Z astronomią miałem tyle do czynienia, że na maturze zdawałem fizykę z astronomią, a tak to kompletnie nic, więc proszę o wyrozumiałość i pokierowanie mnie we właściwym kierunku.

Na teleskopach sie zupełnie nie znam i nie wiem czy trzeba jakieś filtry i szukacze kupować i do czego one służą :) Chciałbym w miarę jakiś intuicyjny teleskop. Czy jego złożenie jest trudne?

Czy na allegro mogę coś wybrać? Bardzo bym prosił, aby ktoś mi podał np. linka do allegro co mam wybrać.

Dzięki za wyrozumiałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już odpowiedziałem ci w poście gdzie się przedstawiłeś, ale napiszę jeszce tu... wszak mamy troszkę więcej informacji :)

 

 

po pierwsze... wystrzegaj się:

 

a) teleskopów z allegro

B) żółtych teleskopów z żywca

 

500-600 zł to nie jest dużo... nie poszalejesz

 

669zł synta 130/900 na EQ2 http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...3f4869657543e2a

przez nią coś już zobaczysz. montaż będzie się chwiał jak osika, no ale trudno.. do wizuala na początek w fazie przejściwej można to mieć. Okulary będą w przyszłości do wymiany. Nie dają nawet Plossli

 

 

wersja tańsza

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...3f4869657543e2a

Przez to zobaczysz mniej. Ale wciąż coś zobaczysz. uwagi te same co powyżej. no i nie przekraczasz 600zł

 

do obu dostaniesz jakiś szukaczyk. Jeżeli plastikowy coś x 30 to źle... co prawda da się tym szukać, ale jest to do wymiany w najbliższej przyszłości. jeżeli dostaniesz red dota to lepiej :) ja go bardzo lubię :)

 

 

zamiast tego możesz pokusić się o lornetkę na żurawiu jakimś, co jest dobrym pomysłęm na początek, szybko poznasz niebo. Jakiegoś Kronosa np. po 200-300 zł takie chodzą po forum.

 

No i książka "Niebo na weekend" Przemasa i jacyś dobrzy ludzie z wybrzeża któzy cię przygarną na obserwacje, będziesz mógł pomacać sprzęt i zobaczysz jak to działa. obsługa tych teleskopó jest banalnie prosta. wszystko opanujesz w jedną noc.

 

 

To takie moje przemyślenia drobne.. Pozdrawiam, życzę powodzenia i witam w astroświatku :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pożycz lornetkę ( może masz ) na sam początek i poczytaj to co Ci wyżej polecali koledzy.Jak tym się zadowolisz i nie odrzucisz tego ( myślę o początkach ) tzn.że zrozumiałeś sens obserwacji astronomicznych i z czasem zrozumiesz,że nie był to zły wybór.

 

kliknij banana :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o odpowiedż (im pełniejsza tym lepiej) na zestaw pytań "mały saper". Bez tej wiedzy nie doradzimy z sensem.

 

1. Jak wygląda miejsce, z którego będziesz prowadził większość obserwacji?

 

Balkon, podwórko, polana pod lasem. Daleko masz do niej? Jak chcesz transportować sprzęt?

 

2. Jakie jest niebo w miejscu gdzie będziesz prowadził większość obserwacji?

 

Zaświetlenie determinuje to co możemy z danego miejsca oglądać. Ma bowiem ogromne znaczenie czy obserwujesz na obrzeżach wiochy/małej mieścinki, skąd widać Drogę mleczną i Galaktykę Andromedy gołym okiem, a łuna miasta to raptem pas wysoki na 20* i szeroki na 30* gdzieś na horyzoncie, czy w wielkim blokowisku w dużym mieście, gdzie gwiazd nie ma prawie w ogóle, a z obiektów astronomicznych to widać czasami w przerwie między blokami Księżyc, Słońce, Jowisza i Wenus.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt
Jako, że jestem kompletny newbie,

Witaj na forum!

 

chciałem kupić sobie teleskop, proszę wszystkich serdecznych ludzi o pomoc.

Nie jesteś wyjątkiem. :szczerbaty:

 

Na początek chciałem sobie kupić jakiś teleskop w cenie 500-600zł,

500-600 zł to bardzo mało na teleskop - za tą kwotę nie kupisz niczego nowego i dobrego, a później będziesz żałował wydanych pieniędzy.

 

jakiś uniwersalny, do wszystkiego :P

Nie ma takich. :szczerbaty:

 

A do tego w granicach 200zł adapter do aparatu cyfrowego (koniecznie! :P ).

Astrofoto to wyższa szkoła jazdy. To tak, jakbyś dopiero co zdobył prawo jazdy i chciał wziąść udział w rajdach samochodowych. Teoretycznie jest to możliwe. Praktycznie trzeba sporo się nauczyć i mieć odpowiedni sprzęt.

 

Na teleskopach sie zupełnie nie znam i nie wiem czy trzeba jakieś filtry i szukacze kupować i do czego one służą :) Chciałbym w miarę jakiś intuicyjny teleskop. Czy jego złożenie jest trudne?

Czytaj uważnie to, co piszą osoby na forum ze szczególnym uwzględnieniem Hansa.

Podaj informację, skąd jesteś i rzuć hasło na forum, że masz ochotę pooglądać niebo i "pomacać" sprzęt. Na pewno któryś Twój astrosąsiad zaprosi Cię na obserwacje, po których będziesz duuuuuuuuuuużo mądrzejszy.

Zapewniam Cię - popatrzenie przez teleskop, "pomacanie" go, spróbowanie ustawienia z wycelowaniem w jakiś obiekt da Ci znacznie więcej, niż przeczytanych 100 postów z dobrymi radami.

 

Czy na allegro mogę coś wybrać? Bardzo bym prosił, aby ktoś mi podał np. linka do allegro co mam wybrać.

Dzięki za wyrozumiałość.

Generalnie na Allegro jest oferowany straszny chłam nie nadający się do prowadzenia żadnych astroobserwacji. Czasmi coś się ciekawego trafi, ale najczęściej jest to sprzęt używany (co nie znaczy kiepski - teleskop używany wcześniej przez osobę, która zna się na rzeczy może kolejnemu właścicielowi przynieść bardzo dużo radości). Szukaj więc ogłoszeń w działach "sprzedam" na forach astronomicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej odpowiednim sprzetem w tym wypadku jest Dobson 150/1200 ale on kosztuje 800 zl ...jak masz mozliwosc kupna takiego teleskopu Synta/Orion itp. na rynku wtornym bedzie to najlepsza perspektywa i zmiescisz sie w zakladanych 600zl ...w przeciwnnym razie pozostanie Ci Synta 130/900

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt
Najbardziej odpowiednim sprzetem w tym wypadku jest Dobson 150/1200 ale on kosztuje 800 zl ...jak masz mozliwosc kupna takiego teleskopu Synta/Orion itp. na rynku wtornym bedzie to najlepsza perspektywa i zmiescisz sie w zakladanych 600zl ...w przeciwnnym razie pozostanie Ci Synta 130/900

 

pozdrawiam

 

Koper,

wydaje mi się, że proponowanie komuś zakupu danego typu teleskopu bez odpowiedzi na pytania, które zadał Hans jest dużym błędem.

Bo się może okazać, że spełnia on tylko jedno kryterium narzucone przez kupującego.

Cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, nawet nie wiedziałem, że mogę liczyć na taką pomoc :)

 

Proszę o odpowiedż (im pełniejsza tym lepiej) na zestaw pytań "mały saper". Bez tej wiedzy nie doradzimy z sensem.

 

1. Jak wygląda miejsce, z którego będziesz prowadził większość obserwacji?

 

Balkon, podwórko, polana pod lasem. Daleko masz do niej? Jak chcesz transportować sprzęt?

Mieszkam w domku, więc myślałem obserwować z dachu, podwórka albo łąk, do których mam 150m

 

2. Jakie jest niebo w miejscu gdzie będziesz prowadził większość obserwacji?

 

Zaświetlenie determinuje to co możemy z danego miejsca oglądać. Ma bowiem ogromne znaczenie czy obserwujesz na obrzeżach wiochy/małej mieścinki, skąd widać Drogę mleczną i Galaktykę Andromedy gołym okiem, a łuna miasta to raptem pas wysoki na 20* i szeroki na 30* gdzieś na horyzoncie, czy w wielkim blokowisku w dużym mieście, gdzie gwiazd nie ma prawie w ogóle, a z obiektów astronomicznych to widać czasami w przerwie między blokami Księżyc, Słońce, Jowisza i Wenus.

 

W sumie muszę szczerze przyznać, że zwykle nie zwracałem uwagi na niebo :P Mieszkam w Kołobrzegu, a więc niewielkim mieście, na jego obrzeżach, w dzielnicy domków, ale niedaleko mam łąki, które są całkowicie zaciemnione :)

 

A co do kwoty na teleskop to w sumie tą kwotę tak tylko rzuciłem, bo nie mam pojęcia ile takie coś kosztuje :) Ale nie chciałem przekraczać 1000zł, bo jeszcze laptop chcę sobie kupić :szczerbaty:

No, ale na razie nie muszę mieć super sprzętu, wszak jestem początkującym amatorem. Potem jakby co kupie sobie coś lepszego.

 

 

Aha, co do moich astrosąsiadów, to nie wiem czy tacy nawet istnieją :szczerbaty: U mnie takie zadupie, że nie zdziwiłbym się gdyby ich nie było <_<

 

Dzięki wszystkim za pomoc i życzliwość!

Edytowane przez Alanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koper,

wydaje mi się, że proponowanie komuś zakupu danego typu teleskopu bez odpowiedzi na pytania, które zadał Hans jest dużym błędem.

Bo się może okazać, że spełnia on tylko jedno kryterium narzucone przez kupującego.

Cenę.

 

Sugerowalem sie tym ze przy tak malych srodkach ciezko co kolwiek alternatywnego zaproponowac ...bez wzgledu na to czy sie bedzie obserwowalo z dala od miasta czy w miescie optymalnym wyborem bedzie 150/1200 bo przy obserwacjach liczy sie przede wszystkim lustro a Dobson 6" jako takie oferuje i np. Saturna z miasta jak i poza miastem widac bardzo dobrze. Za takie pieniadze nic wiekszego sie nie kupi a kazdy inny wybor bedzie obfitowal w mniejsza srednice lustra jak i rowniez mniejsza zdolnosc obserwacyjna i tutaj znowu zarowno w miescie jak i poza miastem. Tylko mobilnosc jest kwestia.

 

Za 500 czy 600 zl kupilbym poprostu aperture :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alanek,

 

Synta dob 8".

 

Bedzie w okolicach 1Kpln. Przy twoich warunkach trza się ładować w najlwiększy teleskop na jaki nas stać. 100 - 150m da się z tego typu dobsonem przemieścić bez jakiś specjalnych ceregieli. Tuba do plecaka, dobson w łapy i za minutę jesteś na miejscu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alanek,

 

Synta dob 8".

 

Bedzie w okolicach 1Kpln. Przy twoich warunkach trza się ładować w najlwiększy teleskop na jaki nas stać. 100 - 150m da się z tego typu dobsonem przemieścić bez jakiś specjalnych ceregieli. Tuba do plecaka, dobson w łapy i za minutę jesteś na miejscu.

 

Pozdrawiam.

 

Oj, to trzeba duży plecak na taką rurę :rolleyes: Przyznam, że już wolałbym tubę pod lewe ramię, "dobson" do prawej.

 

Ale jak pisze Alanek, ma pod domem podwórko i myślę, że część obserwacji może wykonać nie tachając sprzętu "w pole" ;)

 

Aha, dach jako miejsce obserwacji teleskopowych sobie odpuść (duże turbulencje powietrza nad ogrzanym budynkiem = bardzo słaby obraz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.