Skocz do zawartości

Obserwacje Marsa


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj około 3.00 widziałem pierwszy raz w tym roku Marsa. Wcześnej jakoś albo czasu nie było, ani zbytniej ochoty go szukać jak był nisko nad horyzontem. Poza tym ani lornetka, ani mały achromacik nie pokażą żadnych szczegółów. Ale teraz około 3.00 planeta jest juz dosyć wysoko. I przede wszystkim do obserwacji skłoniła mnie moja nowa Synta. Zresztą nigdy nie widziałem Marsa przez taki sprzęt.

No to wyniosłem teleskop na trawnik przed blokiem. Tarcza planety jeszcze jest malutka. W SP 25 mm widoczna była malutka tarczka bez szczegółów. W SP 10 mm było widać już fazę planety i dużą ciemniejszą plamę na środku tarczy. Miałem jeszcze ze sobą Kellnera 4 mm z zestawu od refraktora, ale obraz w nim był koszmarny - nieostry + czerwono niebieska obwódka wokół tarczy. Toteż szybko wróciłem do okularu 10 mm. Z obserwacji byłem w miarę zadowolony, ale za kilka miesięcy dopiero zaczną się konkretne obserwacje tej planety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Mars jeszcze jest jeszcze zbyt malutki na jakieś konkretniejsze obserwacje. W okularze PL 10 mm to taka kulka o rudawym zabarwieniu z widoczną fazą, szczegółów powierzchni nie dostrzegłem, a może to przez tą burzę pyłową ;) Cierpię na brak planetarnego okularku a po włożenia Pl 10mm do rurki barlowa x2 uzyskuję rozmytą plamę. Zrobiłem nawet foto ale szczegółów zero. Mars strasznie tańczył w rozedrganym powietrzu nad sąsiednim budynkiem, to i zapewne brak ogniskowej tłumaczy niepowodzenie. Na razie odpuszczam tej planetce, zaatakuje jak będzie bliżej ;)

 

A tak wygląda rzeczone foto, 2x powiekszone.

marsik.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 2 tygodnie później...

"A three-part map by Shiro Ebisawa (1957), with very detailed nomenclature. This map is regarded, by the BAA Mars Section, as the standard reference for names, as the IAU map (below) contains too few names to be of real use. However, both are average representations of the planet, and Mars will never exactly resemble either map. Since the epoch of the 1950s, major and apparently semi-permanent albedo changes have occurred in the Casius–Boreosyrtis region. Frassati’s more recent map (below) gives a better impression of that area. Large versions (1900 x 3000 pixels)"

http://www.britastro.org/mars/maps.htm inne mapy Marsa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.