Skocz do zawartości

Porownanie obrazow reflektora 114/900 i refraktora 110/100


Gość zbig

Rekomendowane odpowiedzi

Jak to jest z tymi refraktorami ? Dalem to pytanie na innym forum i pozostalo bez odpowiedzi.

Daja piekne obrazy z pow. 200x i np. Jowisz jest lepiej widoczny w porownaniu z Newtonem podobnej srednicy obiektywu ?

Mam refraktorek 80/464 i aberacja chromatyczna mi przeszkadza .

Troche lepsze obrazy daje refraktor 110/1000 ale obecnie z pow. 140x Jowisz jest otoczony jasniejsza chmurka purpurowa lub zielonkawa zaleznie od ustawienia ostrosci . Co prawda jest jasniejszy niz z Newtona 114/900 i przypatrujac sie pod roznymi katami w okular mozna zauwazyc wiecej np. pod pasem chmur jeszcze jeden cienszy ale to tylko wprawa i dluzsza obserwacja pozwala zauwazyc .

Za to w Newtonie ladnie tarcze Jowisza widac, jej plywanie z powodu ziemskiej atmosfery, choc pas chmur mniej wyrazny ale wystarczy przylozyc oko do okularu i widac . W refraktorze musze oko ustawiac aby obraz byl lepszy . Do tego aberacja chromatyczna maskuje plywanie atmosfery Tez tak macie ?

Ksiezyc jasniejszy i ostrzejszy w refraktorze 110/1000 . Aberacja przy 140 x nie przeszkadzala . APO nie mam . Do DS oba telepy sa za male .

Prosze o Wasza opinie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek, na zeszłorocznym zlocie w Jeziorach porównywałem swój achromat 152/1200 (cela Skywatchera) z newtonem 150/1200 Artura Wargina (z tego co pamiętam, to chyba zwierciadło sferyczne, zrobione przez Janusza Wilanda, wtórne na klasycznym pająku prawdopodobnie z pryzmatu od lornetki) i obrazy gwiazd były bardziej punktowe w refraktorze, szczególnie widoczne na gromadach otwartych, natomiast Saturn lepiej wyglądał w newtonie - achromat tracił przede wszystkim przez aberację chromatyczną.

Jeśli chodzi o obserwację planet to taki newton 150-200mm f8 z tycim lusterkiem wtórnym i pająkiem łukowym jest naprawdę ciekawym pomysłem - przedewszystkim pod względem econo. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń to moge ci podpowiedzieć tylko to, co popełniłem tutaj:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=9420

 

Ale jak widzisz, tu w grę wchodziły bardzo znaczne różnice światłosiły. Gdyby do walki postawić newtona o podobnej aperturze ale i podobnej światłosile, mógłby być bardzo ciężki do pokonania dla achromata.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek, na zeszłorocznym zlocie w Jeziorach porównywałem swój achromat 152/1200 (cela Skywatchera) z newtonem 150/1200 Artura Wargina (z tego co pamiętam, to chyba zwierciadło sferyczne, zrobione przez Janusza Wilanda, wtórne na klasycznym pająku prawdopodobnie z pryzmatu od lornetki) i obrazy gwiazd były bardziej punktowe w refraktorze, szczególnie widoczne na gromadach otwartych, natomiast Saturn lepiej wyglądał w newtonie - achromat tracił przede wszystkim przez aberację chromatyczną.

Jeśli chodzi o obserwację planet to taki newton 150-200mm f8 z tycim lusterkiem wtórnym i pająkiem łukowym jest naprawdę ciekawym pomysłem - przedewszystkim pod względem econo. :)

 

Moj wczesniejszy Orion SQ 150 F8 dawal swietne obrzy planet ...bylem naprawde zadowolony z teleskopu pod tym wzgledem ...przerosl on moje najsmielsze oczekiwania ...byly dni ze Saturn poprostu byl widoczny prawie jak na forumowych zdjeciach ...naprawde bylo super :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
ze względu na wyraźnie niższą sprawność optyczną zasięgiem 114mm newton odpowiada 80mm refraktorowi.

 

Ok sprawnosc moze jest i mniejsza , ale rozdzielczosć kątową i tak newton ma większą niz 80mm refraktor.

Czyli w newtonie jasnosć obrazu na poziomie 80mm refraktora ale rozdzielczosc na poziomie 114mm , nikt tego nigdy nie uwzględnia.Chyba ze sie myle :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gra. Przykład? Gromady kuliste.

 

Pozdrawiam.

No właśnie , więc refraktor 80mm i newton 114m powiedzmy przy powiekszeniu 100x da obraz gromady tej samej jasności lecz newton przwyższy refraktor rozdzielczością . Choć w newtonie źrenica wyjściowa będzie większa to obraz nie będzie jaśniejszy poprzez straty na lustrze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielczość w praktyce nie będzie większa. No kurde ile razy mam napisać to samo ;) W teorii wymieniony newton będzie miał większą rozdzielczość od refraktorka 80tki. W praktyce będzie na odwyrtkę. Patrz wyżej dlaczego. Przykład z życia Optisan 114/900 vs ED80.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.