Skocz do zawartości

Newton 11"


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

W tej chwili zakończyłem pierwszy etap prac nad konstrukcją teleskopu 11" przeznaczonego do astrofotografii.

Teleskop prezentuje sie tak:

 

cda1379b466c83b7.jpg

 

Muszę wykonać jeszcze szereg prac, by móc powiedzieć, że zakończyłem dzieło, ale braki wychodzą jak zwykle w praniu ;)

 

Jedno z pierwszych zdjęć astronomicznych jakie nim wykonałem w ramach testów to NGC 7331:

 

20070806_1186385456_471242721.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężar teleskopu z kamerą CCD to około 11kg pozostałe parametry 270/1500 wyciąg Crayforda. Celę po konsultacjach z Rzeźbiarzem wykonałem ze sklejki.

Mam jeszcze troszkę pracy, by wszystko wyglądało i działało jak należy, więc za bardzo się nie rozpisuje, ale mogę powiedzieć że muszę wykonać porządny dovetail, usztywnić pająk i odnowić (napylić trochę sfatygowane lustro) na koniec zrobić klasyczne obserwatorium czyli w kształcie kopułki ;) .

 

Trochę to potrwa :)

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda bardzo interesująco, szkoda że twoje zdjęcie mało mówi o konstrukcji.

Osobiście mam zastrzeżenia do samego mocowania teleskopu z montażem tzn. jest po prostu punktowe co może negatywnie wpłynąć na stabilność teleskopu.

Wydaje mi się że powinieneś tak rozwiązać konstrukcję aby można było zastosować dłuższą listwę w osi teleskopu, wtedy stabilność znacząco by wzrosła.

 

Gratuluje i życzę powodzenia :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jale, gratuluje :) Widzę że toczymy podobne boje, o dłuższą ogniskową. Twoja jest ekstremalna, bardzo ciekawy jestem, czy to się uda.

 

Od razu polecam ci przejście na szerokie dovetaile. U mnie zmieniło sztywność drastycznie, co możesz przeczytać i zobaczyć w poprzednich wątkach. Masz zacięcie ATM, więc bez problemu wykonasz je sobie sam. Pytanie tylko, jak zamontować siodełko w standardzie Losmandy na EQ6?

 

Kolejne moje pytanie - jak chcesz tu dołożyć guider? Ja wiem jedno, waga sama w sobie nie jest problemem. Ty zderzysz się z potwornym "momentem obrotowym" - dźwignią wynikającą z jego długości. Obserwatorium będzie konieczne, bo najmniejszy powiew wiatru i będzie się to kołysać.

 

Powiem szczerze, że chciałbym to złapać ręką i zobaczyć, jak "pracuje".

 

Wrzuciłeś sobie wyzwanie, wiem co mówię, bo walczę z 1200 ;) Nie mniej - trzymam kciuki i pisz o swoich błędach, poprawkach, problemach. Będzie to bardzo pouczające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu tę konstrukcję lepiej widać: http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=249436

jale gratulacje za pomysł

tak się zastanawiam, czy nie warto by było tego dovetaile'a "podciągnąć" pod sam wyciąg

Chyba dovteil to w tej chwili najsłabszy punkt tej konstrukcji i na pewno go wkrótce zmienię. Mam już pomysł jak to zrobić, ale jeżeli Ktoś chce służyć pomocą i coś podpowiedzieć (pokazać) to chętnie ją przyjmę :) .

Docelowo na przeciwwadze mam zamiar zamontować guider w postaci 80Ed w ten sposób ciężar całości powinien być zachowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

dwie kwestie są absolutnie pewne:

 

1. warto walczyć o światło z takiego newtona

2. doprowadzenie tego do stanu idealnego działania będzie niezwykle trudne.

 

POWODZENIA !

Edytowane przez kaluzny_m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwie kwestie są absolutnie pewne:

 

1. warto walczyć o światło z takiego newtona

2. doprowadzenie tego do stanu idealnego działania będzie niezwykle trudne.

 

POWODZENIA !

 

Dokładnie, a jak się okaże, że EQ6 nie da rady, to są "pewne" montaże, co sobie poradzą z tym teleskopem :szczerbaty:

 

Pytanie jeszcze, do czego to będzie używane, czy do idealnie punktowych, ładnych fotek, czy do czegoś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokusa wykonywania pięknych astronomicznych zdjęć istnieje zawsze ;)

 

Ale ja chciałbym się skupić na czymś innym czyli na pracach związanych z nauką, które jednak może wykonać amator. Czy cel uda mi się zrealizować ? Nie wiem, bo na drodze jest sporo przeciwności, nie mniej jednak spróbować można :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też mi się wydaje że bez obserwatorium się nie obejdzie.

cała konstrukcja robi wrażenie że mocniejsze tupnięcie może ją wytrącić z równowagi.

Niemniej pierwsze foto jest zachęcające.

Jak długo była naświetlana fotka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też mi się wydaje że bez obserwatorium się nie obejdzie.

cała konstrukcja robi wrażenie że mocniejsze tupnięcie może ją wytrącić z równowagi.

Niemniej pierwsze foto jest zachęcające.

Jak długo była naświetlana fotka?

Ze stabilnością nie jest źle, powiem więcej bardzo dobrze to wszystko się trzyma.

Jeżeli chodzi o czas naświetlania to prezentowane zdjęcie jest składanką 2x120" + 4x180", widać na gwiazdkach przesunięcia, ale o dziwo miałem takie nawet przy 20" więc coś nie tak ustawiłem/wyważyłem. kolejna sprawa to fatalna ostrość i brak założonych filtrów Ircut Halfa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jale, serdeczne gratulacje!!!

Pięknie to wygląda, ale zdaję sobie sprawę z trdudności do pokonania jakie jeszcze Ciebie spotkają.

Sam też mam takie marzenia , żeby pobawić się trochę w prawdziwą amatorską astronomię. Od kilku lat walczę z budową duzego montażu mogącego dźwigać newtona 0.45 - 0.5m. I jest to problem. Nie spodziewałem się, że w Polsce nie sposób wykonać odpowiednich przekładni ( za rozsądne pieniądze...).

No i na razie chcę kupić EQ6 Pro i też powiesić na nim 10-11". Z tego co wiem o tym montażu ( użytkowałem czarną wrsję) - to największy problem jest właśnie na styku dovetaila z głowicą montażu. Uważam, że niezbędne jest dorobienie całej tej części z wpustem i śrubami mocującymi. Tak to zamierzam zrobić, tak aby mocowanie dovetaila było na większej dlugości, no i oczywiście sam dovetail będzie solidniejszy. Być może jak w "Losmandy HGM". Oś DEC w EQ6 ma ślimacznicę wielkości jak w EM200 i chyba jak w osi DEC NJP, tzn. 91mm. ( W EQ6:180 zębów mod 0.5) - to powinno być OK. (btw - w czarnej wersjii miałem mosiężne przekładnie). Ta przeróbka nie powinna być skomplikowana ani droga, chcę to zrobić z wałka fi 200 z PA6.

Jeszcze raz - jestem pod wrażeniem Twojej konstrukcji, powodzenia !!!

 

Ryszard Sz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryszardzie należysz tak jak i ja do grupy co najmniej kilku osób, które w ten sposób myślą o rozwoju astronomii amatorskiej i swoim miejscu w niej.

Ja również byłem o krok od budowy własnego montażu i brakowało mi naprawdę niewiele do podjęcia tej decyzji. Jednak zwyciężyła dostępność EQ 6 ;) w tej chwili swoje siły skupiam już nie na samym montażu, ale na nazwijmy to "obrzeżach". Na pewno przedstawię co dalej będzie sie działo z dovetailaem, pewnie już w tym miesiącu postaram się o jego rozbudowę :) być może postaram sie też odchudzić jeszcze konstrukcje, ale będzie ciężko bo lwią część wagi zabiera samo lustro ! Mam pracy na wiele miesięcy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze stabilnością nie jest źle, powiem więcej bardzo dobrze to wszystko się trzyma.

Jeżeli chodzi o czas naświetlania to prezentowane zdjęcie jest składanką 2x120" + 4x180", widać na gwiazdkach przesunięcia, ale o dziwo miałem takie nawet przy 20" więc coś nie tak ustawiłem/wyważyłem. kolejna sprawa to fatalna ostrość i brak założonych filtrów Ircut Halfa.

 

180" bez guidera??? Jeżeli tak, to EM200 przy EQ6 to piece of shit ;) No chyba, że to jest cała klatka pomniejszona. W takim razie pokaż crop 1:1.

 

Jakiej wielkości piksel ma twoja kamera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

180" bez guidera??? Jeżeli tak, to EM200 przy EQ6 to piece of shit ;) No chyba, że to jest cała klatka pomniejszona. W takim razie pokaż crop 1:1.

 

Jakiej wielkości piksel ma twoja kamera?

 

Jest i crop chociaż wstyd pokazywać <_<

Pixel ma 9.0um

 

Pokazuję tę część gdzie gwiazdki są najbardziej "pojechane", pomińmy fatalne ustawienie ostrości

 

cropikir8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JaLe nie myślałeś o tym, aby zmotoryzować wyciąg ? sądząc po fotkach wyciąg jest na jakichś 2 metrach, więc motofocus byłby wygodniejszy

Masz rację w tym skrajnym położeniu wyciąg jest na wysokości około 2m, ale to ma być teleskop do wykonywania zdjęć więc łatwo sięgnąć na tę wysokość ;)

Na pewno będę jednak motoryzował wyciąg, ale na to przyjdzie jeszcze czas.

 

W innych położeniach oczywiście można bez większego problemu prowadzić obserwacje :)

img5200bx7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jale, a jak oceniasz sztywność fabrycznego pręta przeciwwagi pod kątem posadowienia po tej stronie guidera? (Oczywiście zakładając, że teleskop+dovetail+głowica są sztywne...).

Osobiście planuję wymianę preta fabrycznego na nowy, w następujący sposób:

- nagwintowanie otworu fi18 gwintem M20x1.75 ( to jest chyba prawidłowy gwint pod ten otwór?)

- wkrecenie nowego pręta przeciwwagi z kołnierzem oporowym ( opór na końcu osi DEC)

Myślę żeby dać pręt d=25 z kołnierzem D= 38 ( jak srednica DEC). Co o tym myślisz?

 

Pozdrawiam!

 

Ryszard Sz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.