Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Aktualnie na Słońcu

* * * * * 8 głosy

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
965 odpowiedzi w tym temacie

Tadeopulous

Tadeopulous

Ni! Ni! NI! NI!

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2567 postów
skoro mamy wszystko opisywać to jazda

osobiście nie miałem dziś okazji zerknąć na Słońce
wykorzystałem szkic Roberta Bodzonia
http://astro-forum.o...showtopic=17895
zeby okreslić wstępnie najprostszą rzecz a mianowicie tajemnicze eR
które z obserwacji Roberta na dzień dzisiejszy wynosi aż 15 w dobie minimum słonecznej aktywności wyrażanej plamotwórczo
zobaczymy co przyniesie kolejny dzień ...
0

zmiana strony www - tadeoho.cba.pl

Gość_ignisdei_*

Gość_ignisdei_*
  • Gość
A ja miałem... :szczerbaty: :D
Ale czy dalej męczymy gawiedź plamką 0969 ??? Macie dość??? Jak nie mam wklejać więcej to wołać bez krępacji..nie będę latał z rurą na ogród ..normalnie zmieniam się już w SOHO :szczerbaty: albo w obserwatorium heliatryczne. :ha:
TAA..nasz Wyłaziński dobrze się czuje, prawie bez zmian, brak pochodni na tarczy.
Zdjęcie mogło by być lepsze załapało mały obłoczek ujrzałem go tuż po wyostrzeniu.

Załączone miniatury

• prezettacja_AF.jpg

Użytkownik ignisdei edytował ten post 26 sierpień 2007 - 19:38

0

kanarkusmaximus

kanarkusmaximus

Astrohultaj

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1407 postów
Brawo Tadeo-Ra! :)

O to właśnie chodziło!

Na wszelki wypadek pozwolę sobie dodać, tak dla pewności i dla potomności, ze opisujemy obecną na tarczy Słońca grupę plam 0969.

Jest minimum słoneczne, znajdujemy się tuż przed przejściem z 23. cyklu aktywności słonecznej na 24.

Wciąż nie pojawiły się żadne plamy nowego cyklu (czyli dalej od równika oraz z 'odwróconą' konfiguracją plam słonecznych). Od czasu do czasu pojawiają się jednak obszary nieco większej aktywności z dala od równika, szczególnie widoczne na magnetogramach oraz obrazach EIT SOHO lecz nie 'produkują' one plam.

Ostatnio było też nieco grup plam słonecznych o nieco odmiennym obrazie na magnetogramach SOHO - zamiast ułożenia 'wschód - zachód' domen magnetycznych zaobserwowano 'północ-południe' ( 0966 ) oraz o ciekawym ułożeniu domen magnetycznych ( 0963 ). Obserwacje zatem wskazane!

A jakie będzie następne maksimum słoneczne? Nikt tego do końca nie wie. Pojawiło się ostatnio sporo prac na temat 24. cyklu, z których najgłośniejsza była praca Dikpati et al - o bardzo aktywnym maksimum słonecznym. Inne natomiast przewidywały słabsze maksimum. Generalnie prognozy zawierają się pomiędzy tymi dwoma liniami:
Dołączona grafika.
Z wykresu wynika zatem, że pewne wskazówki co do zachowania Słońca będziemy mieli badając wzrost aktywności w roku 2008 (oraz pewnie i teraz, obserwując zachowanie w czasie minimum).

Wiemy już natomiast, że nowy cykl zaczyna się (chyba) spóźniać. Obecnie przewiduje się, że może to nastąpić dopiero w marcu 2008.

Zatem - obserwacje wskazane! Kluczem do wiedzy o Słońcu jest z całą pewnością obserwacja zamiany cykli - co właśnie mamy szansę obserwować.

:)

Użytkownik kanarkusmaximus edytował ten post 26 sierpień 2007 - 19:42

0
Postaw mi horoskop, prosze! / Picuś glancuś to ja. / Kto bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamulcem. / Fan Bródstocka. / Bynajmniej nie kanarkusmarksistus! / Tak, to ja zjadłem szarlotkę! / Cwaniak ewolucyjny. / Kim jest kanarkusminimus? (edit - ta zagadka została wyjaśniona) / Moje alter ego w sieci się nawaliło. / 'Kanarkus też? A jednak... mówiłem...' - czyli jestem be. / O nic nie pytajcie - ja nic z tego wszystkiego i tak nie kumam. / Nie można mi ufać, ponieważ są we mnie rodzinne geny adwokackie. / Lansuję się na dobrego wujka. / Jestem pozbawiony kręgosłupa moralnego, a mój spaczony umysł wychowały media. /

Tadeopulous

Tadeopulous

Ni! Ni! NI! NI!

• Społeczność Astropolis
  • 2567 postów
czekamy w sumie na dwie rzeczy
nowe plamy muszą mieć odwróconą magnetyczność to raz
a dwa żeby stało się zadość wykresowi motylkowemu
zaczną się one pojawiać daleko od równika słonecznego (prawie równocześnie)

czytam właśnie Kippenhahna Na tropie Tajemnic Słońca
genialna książka popularnonaukowa o Słońcu

Użytkownik Tadeopulous edytował ten post 26 sierpień 2007 - 21:29

0

kanarkusmaximus

kanarkusmaximus

Astrohultaj

• Społeczność Astropolis
  • 1407 postów

a dwa żeby stało się zadość wykresowi motylkowemu

O właśnie... motylek, szczególnie magnetyczny, dla tego cyklu wygląda na baaardzo rozciągniętego z aktywniejszą półkulą południową (oczywiście w porównaniu do motylków z cykli 21 i 22, bo dalszych danych nie znalazłem).

Ale - jak wspomniałem - pojawiają się obszary aktywne z dala od równika - ale to wciąż nie to na co czekamy... :)

Poniżej EIT z SOHO z 6 sierpnia 2007:
Dołączona grafika
0
Postaw mi horoskop, prosze! / Picuś glancuś to ja. / Kto bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamulcem. / Fan Bródstocka. / Bynajmniej nie kanarkusmarksistus! / Tak, to ja zjadłem szarlotkę! / Cwaniak ewolucyjny. / Kim jest kanarkusminimus? (edit - ta zagadka została wyjaśniona) / Moje alter ego w sieci się nawaliło. / 'Kanarkus też? A jednak... mówiłem...' - czyli jestem be. / O nic nie pytajcie - ja nic z tego wszystkiego i tak nie kumam. / Nie można mi ufać, ponieważ są we mnie rodzinne geny adwokackie. / Lansuję się na dobrego wujka. / Jestem pozbawiony kręgosłupa moralnego, a mój spaczony umysł wychowały media. /

Marek B.

Marek B.

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 407 postów

...Wiemy już natomiast, że nowy cykl zaczyna się (chyba) spóźniać. Obecnie przewiduje się, że może to nastąpić dopiero w marcu 2008.

Czy rzeczywiście nowy cykl się spóźnia ? Wg nowej teorii amerykańskiego zespołu pod kierunkiem Mausumi Dikpati - który do prognozowania terminu rozpoczęcia kolejnego cyklu wykorzystał nie historię dotychczasowych cyklów, ale fizykę Słońca - pierwsze plamy nowego cyklu mają się pojawić pod koniec 2007 r. lub na początku 2008. Natomiast dotychczasowe modele, tzw. "historyczne" zapowiadały nowy cykl o rok wcześniej. Dlatego tak istotne jest kiedy będziemy mieli do czynienia z nowym /24 cyklem/, bo termin jego rozpoczęcia będzie sprawdzianem poprawności teorii M. Dikpati.
Jeśli coś przekręciłem to proszę mnie poprawić, bo nie czuję się ekspertem w tej tematyce.
0
Celestron 80ED; lornetki: Kronos 26x70, Dekarem 10x50, Deltrintem 8x30

Tadeopulous

Tadeopulous

Ni! Ni! NI! NI!

• Społeczność Astropolis
  • 2567 postów
Dokładnie tak jak piszesz
Słońca nie można rozpatrywać w oderwaniu od wszystkich aspektów z których magnetyzm jest najważniejszy
wychodzi na jedno
im więcej wiemy o Słońcu tym więcej detali wpływa na oceny i prognozy co jeszcze bardziej gmatwa całość
czyli paradoksalnie mniej wiemy :blink:
0

Pawlik

Pawlik

Wega

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 933 postów
Ze Słońcem jest jak z pogodą, miał być początek cyklu- nie ma. Miało nie być plam słonecznych, a tu wyłazińscy się pojawiają :) Słońce lubi robić niespodzianki, więc obserwujmy, może to cisza przed burzą.

Użytkownik Pawlik edytował ten post 27 sierpień 2007 - 10:04

0

Sky Watcher 14" GoTo, Coronado PST.

Tadeopulous

Tadeopulous

Ni! Ni! NI! NI!

• Społeczność Astropolis
  • 2567 postów
no na ten temat krążą bardzo sprzeczne opinie
od znikomej aktywności aż do takiej w której porozwala nam całą elektronikę/elektrykę na Ziemii
0

kanarkusmaximus

kanarkusmaximus

Astrohultaj

• Społeczność Astropolis
  • 1407 postów

Jeśli coś przekręciłem to proszę mnie poprawić, bo nie czuję się ekspertem w tej tematyce.

Tu jest właśnie problem, bo chyba nikt z nas nie jest ekspertem w tej tematyce - nawet eksperci. :) Według wspomnianej pracy pod przewodnictwem Dikpati początek nowego cyklu ma się zacząć pod koniec tego roku lub na początku 2008. Już to było określane jako '6 do 12 miesięcy później niż zwykle'.
Inny zespół, chyba związany z NASA (było o tym dość głośno - obiecuję znaleźć link - jak tylko wrócę z dzisiejszego karnawału :) ) stwierdził, że cykl zacznie się nie wcześniej niż w marcu 2008.

Poza tym analizując magnetycznego motylka,
( http://solarscience....ges/magbfly.jpg )
można dojść do wniosku, że obecny cykl jest bardzo przedłużony względem 21. i 22. cyklu. Szczególnie półkula południowa wciąż jest dość aktywna.

Oczywiście są to moje przypuszczenia - i najbliższy czas pokaże! Jednak, zanim nastąpi nowy cykl, to najczęściej obserwuje się plamy dwóch cykli na raz na Słońcu (na różnych szerokościach heliograficznych). A to jeszcze nie nastąpiło...
0

kanarkusmaximus

kanarkusmaximus

Astrohultaj

• Społeczność Astropolis
  • 1407 postów
Wczoraj poszło CME chyba zza wschodniej tarczy Słońca.
Można się o tym przekonać oglądając te oto fotki z C2:

http://sohowww.nasco...827_1448_c2.gif
http://sohowww.nasco...827_1500_c2.gif
http://sohowww.nasco...827_1512_c2.gif
http://sohowww.nasco...827_1524_c2.gif

Czyżby zatem coś aktywnego się tam chowało??
0

Tadeopulous

Tadeopulous

Ni! Ni! NI! NI!

• Społeczność Astropolis
  • 2567 postów
szybkie wyjaśnienie dla niewtajemniczonych
CME czyli Cornal Mass Ejection
to nic innego jak po naszemu wyzrut koronalny
a po ludzku i bez zbędnej ściemy
walnęło tak zdrowo że poleciało w przestrzeń kosmiczną masa miliardów ton materii Słońca
nie tylko jako samej materii ale i mocno naładowanej i elektrycznie i magnetycznie i co tam jeszcze pod ręką miało Słońce :banan:
oczywiście walnięcie w naszą stronę Ziemii to nie tylko zorza aż po Równik :D
to zagrożenie dla wszystkiego - począwszy od satelit na orbicie a skończywszy na górnikach w zagłebiu donieckim fedrujących na przodku :ha:
0

Robert Bodzoń

Robert Bodzoń

Syriusz

• Astroamator
  • 5613 postów
Póki co na Słońcu obecna jest dotychczasowa grupa 0969. Dzisiaj - 28.08.2007 - dopatrzyłem się w niej trzech średniej wielkości plam w półcieniu i trzech malutkich plam tuż poza półcieniem. Czyli Liczba Wolfa równa 16. Szkicu nie robiłem, gdyż wiał dosyć mocny wiatr i poruszał refraktorem.

Użytkownik Robert Bodzoń edytował ten post 28 sierpień 2007 - 14:43

0

Marek B.

Marek B.

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 407 postów

...Wciąż nie pojawiły się żadne plamy nowego cyklu (czyli dalej od równika oraz z 'odwróconą' konfiguracją plam słonecznych)...Ostatnio było też nieco grup plam słonecznych o nieco odmiennym obrazie na magnetogramach SOHO - zamiast ułożenia 'wschód - zachód' domen magnetycznych zaobserwowano 'północ-południe' ( 0966 ) oraz o ciekawym ułożeniu domen magnetycznych ( 0963 ). ...

Jak z magnetogramów SOHO można odczytać ułożenie domen magnetycznych...moglibyście to wyjaśnić na jakimś przykładzie ?
0
Celestron 80ED; lornetki: Kronos 26x70, Dekarem 10x50, Deltrintem 8x30

kanarkusmaximus

kanarkusmaximus

Astrohultaj

• Społeczność Astropolis
  • 1407 postów

Jak z magnetogramów SOHO można odczytać ułożenie domen magnetycznych...moglibyście to wyjaśnić na jakimś przykładzie ?

Oj przepraszam, dopiero teraz to zauważyłem. Służę odpowiedzią!
Czarne kropki na magnetogramach SOHO pokazują południową polaryzację - białe północną.

Najczęściej domeny magnetyczne w okolicach plam/grup plam są ułożone na linii wschód - zachód, przy czym pierwsza jest domena typowa dla danego cyklu dla danej półkuli.
Weźmy taki oto przykład (przepraszam za odręczne zaznaczenie równika):

Dołączona grafika

Na półkuli południowej mamy 0969,o konfiguracji magnetycznej typowej dla cyklu 23 - czyli najpierw 'czarne' a potem 'białe' (najpierw znaczy się 'w prawo' na obrazku, czyli na zachód :) ). Na półkuli północnej - najpierw białe a potem czarne.

Plamy nowego, 24. cyklu powinny mieć odwrotną konfigurację magnetyczną, czyli np. dla półkuli południowej, wpierw 'białe' a potem 'czarne'. I tak można szybko ocenić, czy jakiś obszar aktywny jest typowy dla starego cyklu, czy też zwiastuje nowy (co jeszcze się niestety nie zdarzyło).

Ostatnio było natomiast kilka plam o innej konfiguracji domen magnetycznych - np 'północ - południe' (0966 z początku sierpnia 2007) albo 'trójbiegunowość' (0963 z lipca 2007 - była dość aktywna) .

Zatem - jak wspomniałem - obserwacje wskazane! Również obserwacje SOHO - lada chwila powinien się pojawić jakiś obszar aktywny, położony dalej od równika o odwrotnej konfiguracji magnetycznej. A wtedy teleskop w dłoń i... :)

PS. Mam nadzieję, że się nie dziabnąłem przy tym opisie - nie ma w sieci żadnego 'tutoriala' na ten temat, tylko są strzępki informacji przy okazji jakiś to większych plam, np na Science@NASA. Ale póki co się sprawdza...
0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych użytkowników