Skocz do zawartości

Aktualnie na Słońcu


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Słońce zapadło w sen. Od 7 marca brak aktywności plamotwórczej. Liczba Wolfa od 12 dni wynosi 0. Od początku roku mamy już 24 dzień bez plam. Również obserwacje wizualne innych parametrów nie pokazują nic ciekawego. Praktycznie brak pochodni słonecznych. W ha-alfa też praktycznie mało co widać

W tej chwili do południka słonecznego zbliża się duża dziura koronalna. Wiatr słoneczny dotrze do nas 21 marca. Nawet w okresie minimalnej aktywności warto zwrócić uwagę na możliwość obserwacji zorzy. Oczywiście w grę wchodzą obserwację fotograficzne. Udowodnił to kolega Łukasz 77, który upolował swoją zorzę 1 marca.

 

Na zdjęciu poniżej widok na dziury koronalne.

 

ch_mar18.jpg

 

Zdjęcie tarczy w promieniach rentgenowskich. Prawda że mało co widać.

 

latest.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Dziś dalej mamy liczbę Wolfa R=0. Jest to już 15 dzień bez plam na tarczy. Ostatni tak długi okres mieliśmy w kwietniu 2010 roku. Liczba dni bez plam wyniosła wtedy 13. Mimo wszystko do Ziemi dociera dziś silny strumień wiatru słonecznego z dużej dziury koronalnej. Dając dziś burzę w kategorii G1 a przewidywana jest kategoria G2.

W tej chwili na zdjęciach z satelity Lasco C2 widać silne protuberancje na wchodzie tarczy słonecznej powyżej równika. Pewnie jutro coś się tam pokaże.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Oczywiście że Słońce emituje promieniowanie rentgenowskie ( inaczej X). Emituje promieniowanie we wszystkich zakresach fal elektromagnetycznych. Najwięcej, bo 49% energii wysyłane jest w świetle widzialnym i bliskiej podczerwieni. Fale o długości większej od 800 nanometrów (nm) unoszą 44% słonecznej energii. W bliskim nadfiolecie (120-300 nm) emitowane jest 7% energii słonecznej, a promieniowanie rentgenowskie i w dalekim nadfiolecie nie przekracza 0,001% całkowitej energii.
Słońce jest również źródłem fal radiowych o długości większej od 1 mm, jednak energia tego promieniowania jest bardzo mała (rzędu 10-10%).

Korona obserwowana w zakresie rentgenowskim staje się coraz bardziej niejednorodna ze wzrostem aktywności Słońca. Emisja promieni X jest zlokalizowana w obszarach magnetycznych, są gorętsze i świecą jaśniej. Na obrazach rentgenowskich Słońca pojawiają się również duże ciemne obszary. Są to dziury koronalne - obszary o otwartych liniach sił. W obszarach tych gaz nie jest utrzymywany nisko w koronie przez pętle magnetyczne i może wypływać swobodniej. Temperatura i gęstość w dziurach koronalnych są mniejsze niż w zamkniętych pętlach, toteż w promieniowaniu rentgenowskim pojawiają się w postaci ciemnych plam na tarczy lub ciemniejszych kolumn w koronie widzianej na tle nieba.

Satelity GOES posiadają zaawansowane teleskopy rentgenowskie o nazwie Solar rentgenowski Imager (SXI) monitorują gorącą zewnętrzną atmosferę Słońca. Dodatko przy pomocy specjalnych filtrów dzielą pasmo rentgenowski tak by umożliwić niezależną obserwację obszarów aktywnych, strukturę korony słonecznej oraz flar. Fotony rentgenowskie są tworzone w temperaturze milionów stopni w koronie słonecznej i nie są widoczne z ziemi, ze względu na absorpcję w atmosferze ziemskiej. Obserwacje promieniowania rentgenowskiego ma na celu wczesne wykrywanie rozbłysków słonecznych i koronalnych wyrzutów masy (CME).

Edytowane przez zbyszekzz
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Słońce lekko się ożywiło. Dziś zaobserwowałem 3 grupy, 2 nowe powstały w ciągu dzisiejszego dnia. Grupa istniejąca 2644- Dao10, nowa na południowym wschodzie 2645 Bxi5 i na zachodzie mała Axx1 pewnie dostanie numer 2646.Czyli nazbierało się na R=45. Pojawiły się rozbłyski w klasie C5.18 wszystkie z grupy 2645. Jest nawet szansa na zorze za sprawą wiatru słonecznego z dziury koronalnej.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Słońce przez ostatnie kilka dni utrzymuję podwyższoną aktywność. Udało się nawet w Polsce zarejestrować fotograficznie słabe zorze polarne.

Dziś na Słońcu 2 grupy-Eso4 i 2645-Dki11 czyli R=35. Warto zwrócić uwagę na grupę 2645. Rozciąga się na około 10 stopni, osiągnęła powierzchnię około 280 jednostek. Jutro dotrze do centralnego południka słonecznego. Jeśli utrzyma swoją powierzchnię warto podjąć próbę obserwacji grupy gołym okiem przez filtr. Na 2-3 lata przed minimum był by to spory sukces.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Uwaga na grupę 2645. Od wczoraj bardzo się rozbudowała. Znajduję się w tej chwili na centralnym południku. Zmieniła swoją klasę magnetyczną na niestabilną beta-gamma. Powinna być spokojnie widoczna gołym okiem(przez filtr). Jeśli ktoś ma taką możliwość to prosze o potwierdzenie tego faktu.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Słońce wzmogło swoją aktywność. Liczba Wolfa na dziś R=80. Dominuje wielkością grupa 2645. Dziś jest w klasie Ekc 27, powierzchnia około 520-540 jednostek. Dziś podniosła swoją klasę magnetyczną na beta-gamma-delta. Rozciąga się już na długości około 150tyś. km. Generuje szereg rozbłysków w klasie C.

Druga mniejsza grupa 2644 jest za to bardziej „rozbłyskowa”. Jest w klasie Ekc10 i ma około 200 jednostek powierzchni, klasa magnetyczna beta-gamma. W ciągu ostatnich 24 godzin wygenerowała 4 rozbłyski w klasie M i szereg w klasie C’ Warto zwrócić uwagę że grupa 2644 31 marca miała tylko 3 plamy i wyglądała jakby miała zaniknąć.

PoniżejKoronalny wyrzut masy z 1 kwietnia 2017

 

apr1_2017_cme.jpg

Kolejne zdjęcia to szalejąca grupa 2644

 

To jest test plików.doc

 

4754:apr2_2017_m5_3.jpg]

 

apr2_2017_m5_3.jpg

apr1_2017_m4_4.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Aktywność Słońca dość wysoka, szczególnie ze względu na ostatnie kilkanaście dni z R=0. Dziś na tarczy dominują dalej 2 grupy. 2644 w klasie Fkc21 urosła do około 450 jednostek. Próbowałem wypatrzeć ją gołym okiem ale bez sukcesu. Jest już blisko krawędzi tarczy. Za to grupę 2645 widać bez problemu. Jest w klasie Ehc25 i ma około 600 jednostek. 2644 cały czas hałasuje i dziś o 14h19m UT dała kolejny rozbłysk w klasie M5.8. Grupa 2645 podtrzymuje klasę magnetyczną beta-gamma-delta ale specjalnie nie błyska. 2 kolejne grupy to małe twory 2648-Cro3 2649-Bxo3. Ale i tak uzbierało się na R=93.

Zdjęcie w ekstremalnym ultrafiolecie 171A.

saia_00171_fd_20170403_133109.png

Na zdjęciu jest grupa 2647, ale już jej nie widać okiem. Pojaśnienie na prawo od niej to miejsce gdzie pokazała się nowa grupa 2649

Pozdrawiam Zbyszek

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Słońce przez kilka dni dzięki grupą 2644 i 2645 nakręciło swoją aktywność. Jednocześnie ożywiło słonecznych fotografów. Jednak już nastąpił powrót do normy. 8 i 9 kwietnia wg moich obserwacji był bez plam. NOAA podaję że 8 kwietnia było jeszcze widać zachodzącą grupę 2645 i nową bardzo słabą grupę 2648 w typie Axx2. Ja robiłem obserwacje po południu i nic już nie widziałem. Tak więc oficjalnie mieliśmy jeden dzień przerwy z R=0. Dziś pojawiła się słaba grupa 2650 w klasie Cro4. Jej strukturę pięknie pokazuje kolega emeł w dziale Słońce WL.

Jednak są też szczęśliwcy. W Salla w Laponii zarejestrowano ciekawą zorzę polarną. Zwykła słaba zorza nagle jakby eksplodowała i przez około pięć minut falował różnymi kolorami. Zarejestrowano to mimo Ksieżyca bliskiego pełni.Przyczyną tak krótkiego pojaśnienia są szybkie strumienie wiatru słonecznego . Strumienie te docierają do wolniejszego wiatru znajdującego się przed nimi i tworzą tzw. obszary korotującej interakcji (CIR).

Zdjęcie pochodzi z B.Art Collection.

 

pinkcascade_strip.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dawno nie aktualizowałem informacji o Słońcu, tak naprawdę nie było specjalnie co. Od momentu gdy zniknęły na zachodzie dwie duże grupy: 2644 5 kwietnia, 2645 7 kwietnia, po tarczy Słońca wędrowała sobie słaba grupa 2650. Zanikła 16 kwietnia. I tym sposobem 17 kwietnia mieliśmy R=0.

Ciekawą sprawą jest powrót regionu 2644, aktualnie 2651, już dziś było go widać na wschodzie. Przypomnę że w czasie swojej wędrówki dał 7 rozbłysków w klasie M. Również przez przynajmniej 4 dni był widoczny gołym okiem. Powyżej grupy 2651 widać silne pole pochodniowe, może to być zapowiedź nowego aktywnego obszaru

Aktualnie na Słońcu jest mała dziura koronalna, jednak dość intensywnie produkuję wiatr słoneczny. Na dziś przewidywane jest nawet Kp=5. W tym roku mamy już 30 dni z wartością R=0.

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Słońce jeśli chodzi o plamy spokojne. Jednak wiatr słoneczny z dziur koronalnych omiata Ziemię i daję sporo fajnych zorzy polarnych.

Dziś na tarczy 2 grupy. 2651 Cao7 i 2653 Hax2. Liczba Wolfa R=29. Ciekawostką jest że obie grupy już obserwowaliśmy na początku miesiąca. Obie były widoczne gołym okiem. Grupa 2651 to dawna 2644. Dziś jest spokojna i na razie nie ma szans na rozbłysk w klasie M. Grupa 2653 to dawna 2645. Wtedy miała około 600 jednostek powierzchni i rozciągała się na 150 tys. kilometrów.

Dziś ma zaledwie około 100 jednostek.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Od dnia 27 kwietnia, gdy ostatni raz aktualizowałem dane o Słońcu nic ciekawego się nie wydarzyło. Na tarczy 2 lub 3 słabo rozbudowane grupy plam słonecznych. Dziś na tarczy tylko 2 grupy. 2665-Dro6 i 2654 Cro4. Liczba Wolfa R=30. Brak aktywnych pół pochodniowych.

4 maja niestabilny filament spowodował wyrzut CME. Jednak jest to słaby i dodatkowo powolny wyrzut materii. Do Ziemi dotrze dopiero 10 maja.

Załączone zdjęcie pochodzi z japońskiego satelity Hinode (Wschód Słońca) w zakresie fal rentgenowskich.

 

hxrt_flter_fd_20170505_122739.png

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografowanie z kosmosu na falach rentgenowskich ma tę zaletę, że mała długość fali pozwala uzyskiwać rozsądną rozdzielczość mniejszą aperturą zatem lżejszą, czyli tańszą do wyniesienia na orbitę

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Słońce całkowicie „osłabło”. Dziś w godzinach popołudniowych nie zarejestrowałem żadnej grupy plam słonecznych. Czyli R=0. Trzeba się przygotować do braku atrakcji na tarczy w obserwacjach wizualnych.

Jednak jeśli posiada się odpowiedni sprzęt i ma się trochę szczęścia to można zaobserwować na Słońcu ciekawe zjawiska.

Dziś 9 maja o wschodzie Słońca James Kewin Ty z Filipin za pomocą Daystara i kamery ZWO zarejestrował ogromne włókna magnetyczne na północno-wschodniej krawędzi Słońca.

 

 

proms_strip.jpg

 

Z kolei Sylvain Weiller z Jerozolimy, Izrael, wykonał 5 godzinnego time-lapsa. Niesamowity widok tańczącej plazmy uwięzionej przez magnetyzm Słońca.

 

http://spaceweathergallery.com/indiv_upload.php?upload_id=135421

 

 

Edytowane przez zbyszekzz
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Na Słońcu cisza i goło. Mamy czwarty dzień z liczbą Wolfa R=0. Brak widocznych pól pochodniowych. Również ha-alfa nie ma nic ciekawego. Mamy za to 2 dziury koronalne, ale niezbyt wielkie.

Od początku roku mamy dziś 34 dzień bez plam, mimo że jest dopiero 5 miesiąc 2017roku. W całym 2016 były 32 dni bez plam. Teraz do pobicia 52 dni bez plam z 2010 roku. Ale to był pierwszy rok po minimum aktywności Słońca. Zanosi się na głębokie i długie minimum.

Poniżej kolejne zdjęcia w zakresie promieniowania rentgenowskiego. Można porównać z tym wcześniejszym. Widać zanik źródeł promieniowani. Dopiero na wschodzie coś niedużego świeci.

hxrt_flter_fd_20170512_180844.png

 

Edytowane przez zbyszekzz
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Choć na Słońcu R=0, ale są 3 dziury koronalne. Z dziury numer 88 wiatr dociera do Ziemi. dzisiejszej nocy przewidywane jest Kp=5 i sztorm G1. Wiatr z tej dziury nie jest zbyt silny, ma polaryzację dodatnią. Ciekawiej zapowiada się na 17 i 18 maja. Dotrze dużo silniejszy wiatr z dziury numer 90, przewidywane Kp=6 i sztorm G2. Ponieważ ten szybszy wiatr (około 700km/s) dogoni ten wcześniejszy, a na dodatek ma polaryzację ujemną może dojść do krótko trwałych dość intensywnych zórz polarnych.

 

 

 

may15_2017_ch.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Słońce utrzymuję stabilną niską aktywność. Od 16 maja po do 22 maksymalnie 2 grupy plam. Później przez 3 dni lekkie ożywienie. 22Maj R=35, 23maj R=56, 24 maj R=46. Dziś już tylko jedna słaba grupa 2659 w klasie Cro4 czyli R=14.

W ostatnich 10 dniach do Ziemi docierały kolejne fale wiatru słonecznego. Kp przez krótki czas osiągało wartość 5. Jednak do nas żadna zorza nie sięgnęła. Choć w Kanadzie udało się zarejestrować zorzę na 53º N szerokości.

 

steve_strip1.jpg

 

 

Coś łącze nie chodzi. Animację zorzy można znaleźć na stronie http://spaceweather.com/

 

 

Jeden z kolegów forumowych planuję budowę teleskopu słonecznego z obiektywem 230mm. Być może nawet przy małej aktywności Słońca uda się zarejestrować wspaniałe protuberancje drzewiaste często popularnie nazywane żywopłotem. Wysokość takiego żywopłotu sięgała 400tysięcy kilometrów.

 

prom_strip1.jpg

Edytowane przez zbyszekzz
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Słońce potrafi jednak zaskoczyć. Plamotwórczo słabo. Grupa 2659 na koniec urosła do Dai11 czyli R=21. Ale wiatr słoneczny dziś w nocy mocno zaskoczył i nadal zaskakuje. Ostatnie przewidywania na 27 maja mówiły o Kp=2, a tym czasem mamy burze od G2 do G3 a nawet ma być mocniej. My niestety mamy już białe noce a teraz już dzeń. Jedynie można popatrzeć na statystyki. Poniżej cytat ze strony https://spaceweather.live/
"Aktualne dane sugerują, że istnieje spora szansa, że zorza polarna może być teraz widoczna na średnich szerokościach geograficznych (w tym w Polsce)
G4 - oczekiwana poważna burza geomagnetyczna
Obserwowany indeks Kp wynosi 7, ale przewidywane wartość 8- wskazuje, że aktywność geomagnetyczna może się zwiększyć w każdej chwili.
Siła interplanetarnego pola magnetycznego jest średnia (16,15nT), kierunek jest średnio Południowy (-11,72nT).
Indeks zakłóceń Burza Czas (DST) przewiduje umiarkowane warunki burzowe teraz (-87nT)"
spaceweather.png
indeks.png
Edytowane przez zbyszekzz
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.