Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Aktualnie na Słońcu

* * * * * 8 głosy

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
965 odpowiedzi w tym temacie

Tadeopulous

Tadeopulous

Ni! Ni! NI! NI!

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2567 postów
ja tylko ze słyszenio-czytania że z tą polaryzacją odwrotnie
białe - południe , czarne północ ale sprawdzę to jeszcze

nie można zapomnieć i jednej dużej rzeczy
cykl magnetyczny Słońca trwa nie 11 a 22 lata :rolleyes:
w pierwszych 11 latach mamy polaryzację -+ a w kolejnych 11 latach +-
i dopiero wtedy mówimy o pełnym cyklu magnetycznym

Użytkownik Tadeopulous edytował ten post 30 sierpień 2007 - 07:24

0

zmiana strony www - tadeoho.cba.pl

Tadeopulous

Tadeopulous

Ni! Ni! NI! NI!

• Społeczność Astropolis
  • 2567 postów
co ciekawsze
teleskopiki Coronado na linii wapnia (o ile dobrze sqmałem :blink: całościowy problem)
dokładnie pokazują jak magnetogramy
jaśniejsze i ciemniejsze obszary na dysku Słońca zależnie od polaryzacji sił pola magnetycznego
więc nie ma potrzeby budowania magnetogramu :banan:
0

Tadeopulous

Tadeopulous

Ni! Ni! NI! NI!

• Społeczność Astropolis
  • 2567 postów
Dołączona grafika

ślicznie się :banan: dzieje ale po ciemnej stronie Słońca :blink:
0

Marek B.

Marek B.

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 407 postów

...czarne kropki na magnetogramach SOHO pokazują południową polaryzację - białe północną.
Na półkuli południowej mamy 0969,o konfiguracji magnetycznej typowej dla cyklu 23 - czyli najpierw 'czarne' a potem 'białe' (najpierw znaczy się 'w prawo' na obrazku, czyli na zachód :) ). Na półkuli północnej - najpierw białe a potem czarne. Plamy nowego, 24. cyklu powinny mieć odwrotną konfigurację magnetyczną, czyli np. dla półkuli południowej, wpierw 'białe' a potem 'czarne'....

Dziękuję...o to właśnie mi chodziło !
P.S. Jedyna wątpliwość to, czy: "w prawo na obrazku" nie powinien być...wschód, skoro północ jest na górze ??
0
Celestron 80ED; lornetki: Kronos 26x70, Dekarem 10x50, Deltrintem 8x30

kanarkusmaximus

kanarkusmaximus

Astrohultaj

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1407 postów

Dziękuję...o to właśnie mi chodziło !
P.S. Jedyna wątpliwość to, czy: "w prawo na obrazku" nie powinien być...wschód, skoro północ jest na górze ??

Nie. Wschód to jest dla nas to miejsce, gdzie plamy słoneczne i inne dziwadła się pokazują. Zachód to tam gdzie znikają.

W przypadku Słoneczka wschód zatem jest po lewej, co można szybko sprawdzić porównując np te dwa zdjęcia:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Plama to oczywiście ostatnio goszcząca po naszej stronie Słońca 0969 - pomiędzy obrazkami jest 8 dni różnicy. Plama przesunęła się w tym czasie ze wschodu na zachód. Ustalono to chyba (albo raczej projekt ustawy przeszedł przez 'aplauz') już w czasach pierwszych systematycznych obserwacji teleskopowych Słońca - Tadeo-Ra pewnie niebawem napisze o tych obserwatorach!

Tadeo! Hologramy nie są zawsze reprezentatywne - sporo w nich szumu - jeśli ten obrazek jest taki tylko jednego dnia, to z całą pewnością nie ma on nic wspólnego z rzeczywistością... Było już kilka takich 'fałszywych alarmów' słonecznych kilka miesięcy temu, omawianych na sąsiednim forum.
Tym bardziej, że pozycja tej wielkiej kropy po lewej stronie (na lewo od 'dziennej strony Słońca') już powinna być widziana przez STEREO (to behind). A STEREO mówi - cisza...
0
Postaw mi horoskop, prosze! / Picuś glancuś to ja. / Kto bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamulcem. / Fan Bródstocka. / Bynajmniej nie kanarkusmarksistus! / Tak, to ja zjadłem szarlotkę! / Cwaniak ewolucyjny. / Kim jest kanarkusminimus? (edit - ta zagadka została wyjaśniona) / Moje alter ego w sieci się nawaliło. / 'Kanarkus też? A jednak... mówiłem...' - czyli jestem be. / O nic nie pytajcie - ja nic z tego wszystkiego i tak nie kumam. / Nie można mi ufać, ponieważ są we mnie rodzinne geny adwokackie. / Lansuję się na dobrego wujka. / Jestem pozbawiony kręgosłupa moralnego, a mój spaczony umysł wychowały media. /

Marek B.

Marek B.

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 407 postów

...Wschód to jest dla nas to miejsce, gdzie plamy słoneczne i inne dziwadła się pokazują. Zachód to tam gdzie znikają. ...

OK...dziękuję za wyjaśnienia !
0
Celestron 80ED; lornetki: Kronos 26x70, Dekarem 10x50, Deltrintem 8x30

jutomi

jutomi

Arktur

• Społeczność Astropolis
  • 1074 postów

ślicznie się :banan: dzieje ale po ciemnej stronie Słońca :blink:

Tedeo, skoro już jesteś w temacie, to może skomponuj "THE DARK SIDE OF THE SOON'' :szczerbaty:
, że też Floydzi na to nie wpadli.
0
"Szczegóły tworzą doskonałość,
a doskonałość nie jest już szczegółem"
Michał Anioł

kanarkusmaximus

kanarkusmaximus

Astrohultaj

• Społeczność Astropolis
  • 1407 postów
Mamy nową grupę plam na Słońcu!
Powinna być w okolicach środka tarczy słonecznej obecnie. Numer jeszcze nie podany, ale pewnie będzie to 0970.

W międzyczasie 0969 zaczęła gwałtownie rosnąć. Aktywność Słońca podskoczyła, choć nadal jest maciupcia...
0
Postaw mi horoskop, prosze! / Picuś glancuś to ja. / Kto bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamulcem. / Fan Bródstocka. / Bynajmniej nie kanarkusmarksistus! / Tak, to ja zjadłem szarlotkę! / Cwaniak ewolucyjny. / Kim jest kanarkusminimus? (edit - ta zagadka została wyjaśniona) / Moje alter ego w sieci się nawaliło. / 'Kanarkus też? A jednak... mówiłem...' - czyli jestem be. / O nic nie pytajcie - ja nic z tego wszystkiego i tak nie kumam. / Nie można mi ufać, ponieważ są we mnie rodzinne geny adwokackie. / Lansuję się na dobrego wujka. / Jestem pozbawiony kręgosłupa moralnego, a mój spaczony umysł wychowały media. /

Tadeopulous

Tadeopulous

Ni! Ni! NI! NI!

• Społeczność Astropolis
  • 2567 postów
no to wyskoczyło
zgodnie z motylkiem dalej mamy blisko równika słonecznego plamusie
eh kiedy zacznie się nowy sezon na szerokości 30 stopni ...
0

Gość_ignisdei_*

Gość_ignisdei_*
  • Gość
Tak sobie pomyślałem entuzjastycznie : zaraz jak tylko przyjdę z parcy wytoczę syntę na ogród i sfocę "czarcie oko" ale.. nagły zwrot ku oknu.. odebrał mi nadzieję .. wełna beee.... beee :zle:
0

Grodlife

Grodlife

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 442 postów
Oglądałem przed chwilunią tą nową grupe plam i musze powiedzieć że te plamy są niesatysfakcjonująco małe :Boink: .
0

*Synta 8" DOB 200/1200mm PYREX w stanie hibernacji*

Kraków - Zakopane

Pawlik

Pawlik

Wega

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 933 postów
Rzeczywiście nowa grupa jest mizerna ale miejmy nadzieje że jeszcze urośnie. Na pożegnanie grupy 0969 moje dzisiejsze wypociny...

Załączone miniatury

• sun1233.jpg

0

Sky Watcher 14" GoTo, Coronado PST.

kanarkusmaximus

kanarkusmaximus

Astrohultaj

• Społeczność Astropolis
  • 1407 postów
Pawlik - słaba fotka jak na mieszkańca Merkurego! Ponieważ mieszkasz tak blisko Słońca to mógłbyś więcej wycisnąć z tego zdjęcia! :szczerbaty:

(A na poważnie - niesamowite! Ilość szczegółów pozwala na porównania z obserwatoriami na orbicie! :) I wcale nie przesadzam! )
0

Gość_ignisdei_*

Gość_ignisdei_*
  • Gość
Ja też podzielam entuzjazm Kolegi Imperatora..świetna fota :Beer:
Pawlik mam pytanie, skąd bierzesz tą trójwymiarowość granulacji, której za Chiny Ludowe nie mogę uzyskać? Czy to filtr Solar Contiuum??? Bo nie wierze że to różnica pomiędzy syntami 8" i 10" przy słońcu to nie powinno mieć akurat znaczenia???
0

kanarkusmaximus

kanarkusmaximus

Astrohultaj

• Społeczność Astropolis
  • 1407 postów
Opisywana przez nas grupa 0969 jest kolejną grupą plam, która wykształciła polaryzację 'północ - południe' w ostatnim czasie.
Żeby było weselej, 0969 wykształciła nieco północnej domeny magnetycznej (białe kropki) na 'przedzie' (czyli na zachód). Możliwe, że obserwujemy właśnie wykształcanie się 'dziwadła' słonecznego. Szkoda, że już zbliża się do brzegu Słońca i niebawem zniknie za winklem.
Pewnie aktywność grupy wzrosła - bo chyba przy okazji wzrosło zakręcenie magnetyczne. Tak czy inaczej - teleskopy w dłoń - okulary w oko - obserwować proszę! :)

Dołączona grafika
0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych użytkowników