Skocz do zawartości

Aktualnie na Słońcu


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

Mógłbyś podać namiary gdzie można poobserwować Słońce ubrane w taką siateczkę ?

 

Jasne! Proszę bardzo!

 

http://www.lmsal.com/solarsoft/latest_events/

 

Nie jestem pewien ale 0970 już chyba (przelotnie) była na Słońcu potem zniknęła. Teraz, jak widać odradza się na nowo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wizualnie? Ile jest plam? Pięć?

 

Gratuluję i... zazdroszczę!

Dzięki. Przez SC10" (125X) naliczylem chyba osiem, ale te najmniejsze to byly pory miedzy granulami. Wizualnie zawsze to troche lepiej się prezentuje niz na zdjeciu, a szczególnie z nasadka dwuoczną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Słońcu obecnie mamy dość ciekawą grupę plam 0972. Pojawiła się ona 5 października w godzinach po południowych (naszego czasu) prawie dokładnie na środku Słońca.

 

Wczoraj bardzo szybko rosła - a dziś wygląda, jak gdyby bieguny północne i południowe w tej grupie 'odjeżdżały' od siebie:

 

972_big2.gif

 

Ponoć dość często takie 'rozjeżdżanie się' sygnalizuje koniec aktywności danej grupy. Czy tak się stanie w tym przypadku?? Jeśli tak, to ta plama będzie istniała na Słońcu przez dosłownie kilkadziesiąt godzin!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POZOR POZOR x4!

 

Na Słońcu mamy aktualnie możliwe cztery ciekawe miejsca, gdzie coś może się w najbliższej przyszłości dziać:

 

20071010_0706_eit_284.gif

 

I tak po kolei:

1. Możliwy obszar aktywny, jeszcze schowany za wschodnim winklem Słońca - powinien wychylić się za dzień lub dwa.

 

2. Obszar aktywny, widoczny również na magnetogramach SOHO, oddalony o 30 stopni od równika. Konfiguracja nowocyklowa! Pojawił się około 8 października i powoli rośnie... Czy wygeneruje choćby najlichszą plamkę?

 

3. Pozostałość po 0972 - nigdy nic nie wiadomo, czy grupa nie zechce powrócić, chociaż powoli ten region się uspokaja.

 

4. Całkiem aktywny obszar na południowej półkuli o konfiguracji starocyklowej - czy wygeneruje plamę? Jest to możliwe!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak do tej pory mam same jaja z tym filtrem

zaczęło się od tego że koleś z USA sprzedawał jako 4" - więc będzie w sam raz na MAKa

postanowiłem kupić - a że miałem przy okazji zbędne 150 zł

więc poszło WU kasa do gościa

tu była ponad 2 miesięczna korespondencja z gościem który nie wiedział jak się odbiera kase z Western Union

wreszcie przyszła przesyłka a tu niespodziewajka

filtr jest 5,75" więc dużo za duży na MAKa

a na 6" Soligorka za mały

tak więc miałem go jedynie w łąpkach i patrzałem gałkamy ocznymy

na cudne Słonko

więc jak na razie za wiele powiedzieć nie mogę co do parametrów fylterka

 

teraz w sumie się zastanawiam co dalej

czy robić przelotkę na MAKa 102 czy może popchnąć MAKa 102 i zanabyć 125/127

czy też może w ogóle jakiegoś refraktora 125/127

zagwozdka

a że na razie nie mam absolutnie kasy to stoję w miejscu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

filterek panie szklany jak to szklany

oprawna normalna - nie przeciera się sam z siebie i nie zużywa itd

to jest ND5

daje cudowne pomarańczowe słoneczko i mam nadzieję że i foty bendom lepszejsze - jak się jeszcze dołoży solar continuum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.