Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Aktualnie na Słońcu

* * * * * 8 głosy

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
965 odpowiedzi w tym temacie

Pawlik

Pawlik

Wega

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 933 postów

Pawlik - słaba fotka jak na mieszkańca Merkurego! Ponieważ mieszkasz tak blisko Słońca to mógłbyś więcej wycisnąć z tego zdjęcia! :szczerbaty:

Przepraszam, następnym razem postaram się zrobić fotkę tuż nad fotosferą ;) :Beer:

Ja też podzielam entuzjazm Kolegi Imperatora..świetna fota :Beer:
Pawlik mam pytanie, skąd bierzesz tą trójwymiarowość granulacji, której za Chiny Ludowe nie mogę uzyskać? Czy to filtr Solar Contiuum??? Bo nie wierze że to różnica pomiędzy syntami 8" i 10" przy słońcu to nie powinno mieć akurat znaczenia???

Wszystkie fotki robię z ręki w projekcji okularowej. Kluczem do zrobienia dobrej fotki jest w moim przypadku cierpliwość (bo jedna fotka na 30 udaje sie potem obrobić), opanowanie drżenia rąk przy robieniu fotki i oczywiście moment złapania dobrego seeingu, bo śmiem twierdzić że dobry seeing przy foceniu Słońca jest cenniejszy niż sprzęt i filtry. Dodatkowo muszę czekać cierpliwie na wytłumienie drgań. I tak: ustawiam telepa na konkretny obszar Słońca ( w tym przypadku plamki), wsadzam orto 12,5 albo LVW 8mm (już nie pamietam co przy tej fotce załadowałem do wyciągu :) ), ustawiam ostrość, ustawiam tak plamkę żeby za chwilę wjechała mi w sam środek pola widzenia, przykładam aparat do okularu, łapię ostrość aparatem, wstrzymuje oddech i robię pstrik pstrik pstrik :szczerbaty: Niekiedy trzeba posiedzieć parę godzin przy telepie ale jak widać niekiedy się opłaca.
Za Chiny Ludowe nie mogę zrobić dobrej fotki z użyciem filtra Continuum, ponieważ autofocus w moim aparacie dostaje świra kiedy widzi zielony kolor :Boink:
Trójwymiarowość granulacji bierze się chyba z obróbki zdjęcia, używam głównie Infraview i Registaxa. Fotka generalnie nie jest taka czysta bo myślę że zawiera też trochę szumu.
0

Sky Watcher 14" GoTo, Coronado PST.

Pawlik

Pawlik

Wega

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 933 postów
Kolejny CME, pewnej pani z Meksyku udało się to uwiecznić
Dołączona grafika

Całość tu.

Użytkownik Pawlik edytował ten post 01 wrzesień 2007 - 16:27

0

Sky Watcher 14" GoTo, Coronado PST.

Gość_ignisdei_*

Gość_ignisdei_*
  • Gość
Uchwyciłem jeszcze grupę 0970 na obrzeżu, stąd pięknie było widać pochodnie..możecie sobie spojrzeć ba Soho i zobaczyć jak bardzo grupa przemieściła sie w ciągu dnia (moja fota ok, godz. 17.00) obraz teleskopowy, tym razem w kolorze.
Dołączona grafika

Użytkownik ignisdei edytował ten post 06 wrzesień 2007 - 17:49

0

kanarkusmaximus

kanarkusmaximus

Astrohultaj

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1407 postów
Po kilku dniach bez ani jednej plamci na Słońcu, coś może się chować zza wschodnim winklem:

Dołączona grafika

na północnej półkuli, na wschodzie (tzn. po lewej i powyżej środka) jest mały obszar aktywny. Znajduje się to to na +15 stopniach nad równikiem - moim zdaniem za mało jak na cykl 24. - ale chyba i też nieco za dużo jak na cykl 23. (chociaż plamy na północnej półkuli pojawiały się ostatnio dalej od równika od południowych odpowiedników).

Tak czy inaczej - obserwacje wskazane za dzień - dwa!
0
Postaw mi horoskop, prosze! / Picuś glancuś to ja. / Kto bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamulcem. / Fan Bródstocka. / Bynajmniej nie kanarkusmarksistus! / Tak, to ja zjadłem szarlotkę! / Cwaniak ewolucyjny. / Kim jest kanarkusminimus? (edit - ta zagadka została wyjaśniona) / Moje alter ego w sieci się nawaliło. / 'Kanarkus też? A jednak... mówiłem...' - czyli jestem be. / O nic nie pytajcie - ja nic z tego wszystkiego i tak nie kumam. / Nie można mi ufać, ponieważ są we mnie rodzinne geny adwokackie. / Lansuję się na dobrego wujka. / Jestem pozbawiony kręgosłupa moralnego, a mój spaczony umysł wychowały media. /

kanarkusmaximus

kanarkusmaximus

Astrohultaj

• Społeczność Astropolis
  • 1407 postów
Od kilu dni mamy prawdziwą helioposuchę na Słońcu. Są niby jakieś obszary aktywne, ale są strasznie małe - i nie wygenerowały żadnych plam.

Coś nowego może się wychylić niebawem zza wschodniego winkla słonecznego:

Dołączona grafika

odległość względem równika wskazuje na konfigurację starocyklową...
0
Postaw mi horoskop, prosze! / Picuś glancuś to ja. / Kto bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamulcem. / Fan Bródstocka. / Bynajmniej nie kanarkusmarksistus! / Tak, to ja zjadłem szarlotkę! / Cwaniak ewolucyjny. / Kim jest kanarkusminimus? (edit - ta zagadka została wyjaśniona) / Moje alter ego w sieci się nawaliło. / 'Kanarkus też? A jednak... mówiłem...' - czyli jestem be. / O nic nie pytajcie - ja nic z tego wszystkiego i tak nie kumam. / Nie można mi ufać, ponieważ są we mnie rodzinne geny adwokackie. / Lansuję się na dobrego wujka. / Jestem pozbawiony kręgosłupa moralnego, a mój spaczony umysł wychowały media. /

Tadeopulous

Tadeopulous

Ni! Ni! NI! NI!

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2567 postów
i dalej pusto jak w benbenku
wzrosła ilość samobójstw :ha:
0

zmiana strony www - tadeoho.cba.pl

Grodlife

Grodlife

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 442 postów
No to lukać mi tam - nawet sie nie obejrzymy a tu plama-gigant sie wychyli :szczerbaty:

Ja coś polukam ok. godziny 15:00. Jak narazie nie mam dostepu ani do teleskopu ani do filterka <_<
0

*Synta 8" DOB 200/1200mm PYREX w stanie hibernacji*

Kraków - Zakopane

Grodlife

Grodlife

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 442 postów
Niestety, nadal nie widac żadnej plamki... :( Słoneczko sie na nas obraziło <_<
0

Kraków - Zakopane

jutomi

jutomi

Arktur

• Społeczność Astropolis
  • 1074 postów
Na szczęście - w momentach dobrego seeningu - pięknie widać granulację. B)
0
"Szczegóły tworzą doskonałość,
a doskonałość nie jest już szczegółem"
Michał Anioł

Charon_X

Charon_X

Arktur

• Społeczność Astropolis
  • 1159 postów
Ale na soho pojawiły się 2 numerki plam http://sohowww.nasco...nspots_1024.jpg
Tylko, że tych plam już nie ma.
0

Charon_X

Synta 8", SCT 5", Achro 120/600, Tento 10x50

Grodlife

Grodlife

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 442 postów

Ale na soho pojawiły się 2 numerki plam http://sohowww.nasco...nspots_1024.jpg
Tylko, że tych plam już nie ma.

Przecież ja patrzyłem na Słońce w powerze 200x i nic nie zobaczyłem :o . Może to pochodnie?
0

Kraków - Zakopane

sumas

sumas

astropolis.pl

• Społeczność Astropolis
  • 8859 postów
tak sobie patrzę na zdjęcia z SOHO i takie wyjątkowe się trafiło:

latest.gif
tu w większej rozdzielczości: http://sohowww.nasco...925_1942_c3.gif

więc co to jest za smuga?
może to tylko odblask od proturberancji za winklem?
0
ML8300, EQ-6, EF200, 80ED, SC8, C8-N, obserwatorium

Tadeopulous

Tadeopulous

Ni! Ni! NI! NI!

• Społeczność Astropolis
  • 2567 postów
ot ciekawostka
pierwszy raz wiżu coś takiego
wygląda mi na łapkę chińczyka ze ścierką przecierającą optykę :ha:

a tak na serio :wacko: :oco:
0

zmiana strony www - tadeoho.cba.pl

kanarkusmaximus

kanarkusmaximus

Astrohultaj

• Społeczność Astropolis
  • 1407 postów
Moim zdaniem zwyczajnie odblask w optyce. Jest to to zakręcone i nie pojawia się w poprzednich fotkach...
Sporo takich artefaktów na SOHO...

A wracając do Słońca - cisza ostatnio na naszej Dziennej Gwieździe, ale z drugiej strony też jest całkiem sporo małych obszarów aktywnych, które ledwo są widoczne na magnetogramach.
Część tych obszarów jest całkiem daleko od równika słonecznego. Może to są właśnie te nieśmiałe początki nowego cyklu?? Możliwe, że nowe obszary z dala od równika będą stopniowo coraz większe, aż wreszcie któryś obszar wyprodukuje plamę?
Powinno się to zdarzyć już niebawem! :)
0

Tadeopulous

Tadeopulous

Ni! Ni! NI! NI!

• Społeczność Astropolis
  • 2567 postów
daleko od równika słonecznego są już tylko efemerydalne zjawiska
nie rejestrowane niczym poza magnetogramami
o ile dobrze pamiętam nie ma plam na Słońcu powyżej chyba 45 stopnia
powyżej są już tylko te właśnie zjawiska efemerydalne/efemerydy

jak coś pokręciłem to sorry - na chybcika z roboty pisze :szczerbaty:
0