Skocz do zawartości

Aktualnie na Słońcu


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałem dodać tutaj moje obserwacje wizualne Słońca, które przeprowadziłem w ramach obserwacji SOS PTMA. Obserwacje te polegają na badaniu aktywności słonecznej poprzez wyznaczenie liczby Wolfa na podstawie ilość grup i plam widocznych na tarczy słonecznej. 

Obserwacje Słońca prowadzone o godzinie 18:45 ( UT 16:45 ). Pogoda dobra, lekkie zachmurzenie, brak wiatru, temperatura 18 st. Celsjusza. Seeing podczas obserwacji oceniłem na dobry.
Sprzęt: Vixen 103s ED + folia Baader ND 5.0
Słońce od kilku dni utrzymuje podobną aktywność, gdyż na tarczy obserwujemy przeważnie od 4 do 6 obszarów aktywnych. Najbardziej wyróżniające się obszary to obszary AR 3413 oraz AR 3415. Pierwszy z nich znajduję się na półkuli północnej drugi natomiast na półkuli południowej. Obie grupy różnią się wizualnie jednak struktura jest bardzo podobna. Według klasyfikacji CV oceniłem je jako DAO czyli dwubiegunowe grupy plam z półcieniem na obu końcach. Grupa AR 3413 posiada wyraźnie rozdzielone jądro, które otacza mały asymetryczny półcień, a wokół plamy głównej znajduje się jeszcze więcej małych plamek z półcieniem. 

Obie grupy posiadają klasyfikację magnetyczną beta-gamma, jednak na tą chwile nie zaobserwowano żadnych rozbłysków 
Podsumowując podczas dzisiejszych obserwacji naliczyłem 6 grup w tym 31 plam i plamek. Dzisiejsza liczba Wolfa wynosi 91, natomiast SN = 121

371162226_314091557762331_8070110782389665203_n.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacje Słońca w ramach SOS PTMA 6 września 2023 r. Kolejny piękny dzień z idealnie czystym niebem i temperaturą do 30 stopni Celsjusza pozwolił na kolejne obserwacje naszej gwiazdy dziennej. Obserwacje wykonałem o stałej porze czyli godzinie 19.00. Zacznę od półkuli południowej, gdzie za wiele się nie dzieje. Znajduje się tam jedna grupa AR 3417. Będąc bardziej precyzyjnym jest to jedna plama, którą otacza szczątkowy półcień a dalej znajduje się druga plama bez półcienia. Obszar ten zbliża się powoli do zachodniej krawędzi tarczy. 
Dużo ciekawej prezentuje się półkula północna, na której naliczyłem dzisiaj 6 obszarów aktywnych. Na szczególną uwagę zasługuje oczywiście grupa AR 3421, która z każdym dniem zwiększa swoje rozmiary. Plama główna posiada rozdzielone umbra, a otacza ją mały asymetryczny półcień. Między plamą główną, a końcową też sporo się dzieje. Jest tam dużo plam i drobnych plamek, oraz sporo malutkich półcieni bez plam. Drugi ciekawy obszar na tej samej półkuli znajduje się bardziej na wschód i jest to grupa AR 3423. Jest podobny do grupy AR 3421, jednak nie jest tak rozległy i między plamą główną a końcowa nie za wiele się dzieje. 
Wczoraj pisałem, że na wschodniej krawędzi, szczególnie na półkuli północnej zaobserwowałem duże natężenie pochodni fotosferycznych, które mogą zwiastować nową aktywność i tak się stało. Od wschodniej strony na półkuli północnej pojawiły się dwa nowe obszary, które zostały sklasyfikowane jako AR 3424 i AR 3425.
Pogoda na najbliższe dni zapowiada się obiecująco, także będzie można dalej obserwować słoneczną aktywność. 
Liczba Wolfa z dzisiejszych obserwacji wynosi 111 natomiast SN 114.

373355428_271427459163454_4967450023032311773_n.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobre pytanie..

7 września 2023 r. kolejny piękny i gorący dzień :) Dzisiaj obserwacje przeprowadziłem trochę wcześniej bo o godzinie 17.10. Od wczoraj za wiele się nie zmieniło, ponieważ nadal możemy obserwować 7 obszarów aktywnych, z których większość znajduje się na półkuli północnej. Nadal dominującymi obszarami są grupy AR 3421 i AR 3423. Pierwsza z grup zbliża się powoli do zachodniej krawędzi, jednak plama główna jest bardzo ciekawa, gdyż posiada 3 umbra, które otacza jeden półcień. W dużym powiększeniu można zauważyć, że jedna z plam nie przylega idealnie do reszty, co może zwiastować oddzieleniem się w najbliższych dniach od grupy tworząc osobną plamę. Klasa magnetyczna wyżej opisywanej grupy oceniona została jako beta-gamma, jednak na razie dochodzi tam do rozbłysków klasy C. Drugi spory obszar na półkuli północnej (AR 3423) posiada plamę główna, którą otacza mały asymetryczny półcień oraz klasę magnetyczną beta. Tak jak w przypadku poprzedniej grupy na razie generuje ona rozbłyski klasy C. Jeśli już piszę o aktywności rozbłysków to warto dodać, że obszar AR 3425 również przyczynił się do rozbłysków klasy C.  
Warto również wspomnieć o CME, które miało miejsce 5 września, jednak po analizie ogłoszono, że żadnych wyrzutów skierowanych w stronę Ziemi nie było. 
Na półkuli południowej od wczoraj również nie za wiele się zmieniło. Na razie na wschodniej krawędzi nie widać nowych obszarów, a jedyny ciekawy obszar AR 3417 kończy swój tranzyt.
Liczba Wolfa z dzisiejszych obserwacji wynosi 114 natomiast aktywność plamotwórcza 143. Nasilenie pochodni fotosferycznych oceniłem na F = 5

Obserwacje przeprowadzone oczywiście dla Sekcji Obserwacji Słońca PTMA. :)

373408218_211744754982317_8984575058732984201_n.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie po krótkiej przerwie. Niestety miałem chwilową przerwę w obserwacjach spowodowaną kompletnym brakiem czasu, ale również brakiem pogody. 8 września z powodu silnej burzy nie miałem możliwości obserwacji Słońca, natomiast zrobiłem to 9 września. W tym dniu miałem bardzo dobre warunki do obserwacji Słońca, niebo czyste, temperatura powyżej 23 stopni Celsjusza i bardzo dobry seeing. Naliczyłem wtedy 7 grup w tym aż 56 plam i drobnych plamek. Było to dużo więcej niż podczas ostatnich obserwacji. Oczywiście najbardziej ciekawym obszarem była grupa 3423 znajdująca się wtedy na wprost Ziemi i to właśnie w tej grupie naliczyłem dużo plam i plamek, jednie z półcieniem, drugie bez. Obszar wg klasyfikacji CV EKI z polem magnetycznym beta nie generował jeszcze w tamtym czasie rozbłysków. Liczba Wolfa w dniu 9 września wynosiła 126, natomiast aktywność plamotwórcza 126. 
Przez kolejne 3 dni nie miałem niestety czasu i możliwości by obserwacje przeprowadzić. Dopiero dzisiaj 13 września udało się wykonać kolejny raport dla sekcji :)
Niebo po pochmurnym dniu zaczęło się zdecydowanie wypogadzać, więc o godzinie 18.05 przystąpiłem do obserwacji. Aktywność naszej dziennej gwiazdy utrzymuje się na podobnym poziomie. Dzisiaj również naliczyłem 7 grup w tym 40 plam i plamek. Nadal aktywniejszą półkulą jest półkula północna, gdzie dominuje obszar 3423 oraz 3425. Pierwszy z nich zbliżył się znacząco do zachodniej krawędzi tarczy natomiast drugi region (beta-gamma) nieznacznie powiększył się i przyczynił się do niskiego poziomu aktywności klasy C. Pozostałe regiony były stabilne i w większości nieaktywne. Myślę, że nadal aktywniejszą półkulą będzie półkula północna, gdyż zaobserwowałem po wschodniej stronie dosyć duże nasilenie pochodni fotosferycznych. Liczba Wolfa w dniu dzisiejszym wynosi 110, aktywność plamotwórcza 112.
Warto również wspomnieć o burzy magnetycznej, która miała miejsce wczoraj i która osiągnęła poziom G2. Mieszkańcy północnej Polski mogli próbować dostrzec zorzę polarną i jak okazało się wielu osobom się to udało. Zorza była widoczna nawet w dalszych rejonach Polski, ale tylko na fotografiach. 
Zastanawiam się jednak z jakiego obszaru miał miejsce CME.. Czytałem, że nie był to żaden z głównych regionów, a obszar, z którego doszło do wyrzutu w niedługim czasie zniknął. Wiecie może coś na ten temat ?  Napiszcie pod postem, chętnie się doinformuję :)

Obserwacje przeprowadzone oczywiście dla Sekcji Obserwacji Słońca PTMA. 

372835988_168280496309714_4272760032856814418_n.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich :) W końcu po kilkunastu dniach niepogody mam piękne, czyste niebo, co oczywiście postanowiłem od razu wykorzystać i przeprowadzić obserwacje Słońca.
W czasie kiedy nie miałem pogody na Słońcu wiele się działo. Dochodziło do rozbłysków, koronalnych wyrzutów masy, co skutkowało tym, że osoby mieszkające szczególnie na północy Polski i nie tylko mogli obserwować zjawisko zorzy polarnej. Jak powstaje zorza polarna? Dlaczego możemy ją obserwować czasami w naszych szerokościach geograficznych ? Wszystko to jest wyjaśnione i dostępne w materiałach na naszym forum http://sos.poa.com.pl/forum/index.php do którego odwiedzenia gorąco zachęcam :) 
Wracając do obserwacji Słońca. Obserwacje rozpocząłem o godzinie 17.15 (UT 15.15) przy idealnie czystym niebie i seeingu na poziomie dobrym, który oceniłem podczas prowadzenia obserwacji. Półkula północna jest aktywniejsza, gdyż naliczyłem na niej 6 obszarów aktywnych, natomiast na południowej 3. Na półkuli południowej szczególnie w oczy rzuca się grupa AR 3445, gdzie naliczyłem około 25 plam i drobnych plamek z półcieniem. Blisko tego obszaru znajduje się jeszcze jedna grupa 3442, którą początkowi obserwatorzy mogą uznać za składową grupy 3445, jednak jest to oddzielna grupa, którą tworzy pojedyncza plama z małym symetrycznym półcieniem. Pole magnetyczne grupy 3445 sklasyfikowano jako beta-delta, co jest dobrą podstawą do generowania rozbłysków klasy C i M. Na ten moment najsilniejszy z nich to rozbłysk M 4.3.
Na półkuli północnej natomiast wyróżniają się obszary AR 3435 i AR 3443. Pierwszy z nich to dwubiegunowa grupa plam z półcieniem na obu końcach. Myślę, że w dniach kiedy nie miałem możliwości obserwacji grupa ta była bardziej jednolita, jądra grupy było bardziej połączone. Jednak w kolejnych dniach z jednej plamy zrobiły się dwie z osobnym jądrem. Ktoś miał pogodę i możliwość obserwacji tej grupy kilka dni temu i widział jak wyglądał ten obszar, może jakieś zdjęcie ? Jeśli tak wrzucajcie poniżej :) Drugi z wymienionych obszarów kończy swój tranzyt znajdując się blisko zachodniej krawędzi. Ma on również pole magnetyczne beta-delta.
Dzisiejsze obserwacje to 9 grup, 53 plamy i 10 półcieni z plamami. Pochodnie fotosferyczne na umiarkowanym poziomie głównie po zachodniej stronie oraz na południowej półkuli na wschodzie. Liczba Wolfa z dzisiejszych obserwacji wynosi 143 i tyle samo aktywność plamotwórcza.

383283432_1360620434874516_5377843593923458492_n.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam

Ostatni Słońce zaczęło coś nam październiczeć, jakby powiedział Andrzej Poniedzielski. Od drugiej dekady października nastąpił wyraźny zastój aktywności Słońca. Brak złożonych grup plam słonecznych. Liczba Wolfa spadła do wartości R=50. Brak również znaczących rozbłysków. Jeśli to osłabienie potrwa do końca miesiąca to powinno się odbić na średniej konsekutywnej, która służy do wyznaczania minimum i maksimum cyklu słonecznego. Może to być zapowiedź podwójnego maksimum. Miejmy nadzieję że to już nie było maksimum. Jak trudne jest przewidywanie cyklu pokazuje poniżej kilka prognoz powstałych na podstawie różnych metod badań w 2019 roku. Jest w czym wybierać.

 

This study Dec 2024 R= 110.2 ± 12.8 Random forest

This study Sep 2023 R=159.4 ± 22.3 Linear Regression

This study Dec 2024 R=95.5 ± 21.9 Radial Basis Function

This study Jul 2024 R=93.7 ± 23.2 Support Vector Machine

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

    Przy wstawianiu wykresu coś mi poobcinało. Oś pionowa to oczywiście R czyli liczba Wolfa. Pozioma to od lewej rok 2022.

Aktywność Słońca jest obecnie niska. Aktualna wielkość cyklu według średniej konsekutywnej z 13 miesięcy ( zielony wykres) dla marca 2023 wynosi R=113,38. Wartość obliczona według danych własnych i Towarzystwa Obserwatorów Słońca. Widać że cały czas pnie się w górę. Średnie miesięczne (czarny wykres) rosły zdecydowanie do lipca 2023. Później mamy spadek. Średnia za październik w tej chwili jest w okolicach R=100 i nie zanosi się na wzrost do końca miesiąca. Zapowiada to podwójne maksimum jak w poprzednim cyklu. Wtedy pierwszy pik miał R=98,3 a drugi R=116,4. Warto zauważyć że oficjalna wartość konsekutywna dla marca 2023 wynosi R=121 czyli już przeskoczyła maksimum poprzedniego cyklu.

 

 

 

 

image.png.c063ccd1b0a7d0c5122dd4c7588a465c.png

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Witam

 Dziś rano, 3 listopada, koronografy na pokładzie Obserwatorium Słonecznego i Heliosferycznego (SOHO) zarejestrowały rozbłysk CME. Chmura burzowa zmierza bezpośrednio w stronę Ziemi. Model CME NASA sugeruje, że przybędzie ona 5 listopada między 12:00 a 18:00 UT. Dwa mniejsze CME mogą wyprzedzić główną chmurę i przybyć 4 listopada. 

Info ze strony https://spaceweather.com/

 

halocme_opt.gif.ac1dae1b43cef76293dd3d6f728e5f76.gif

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szansa na kolejne zorze polarne :) Dzisiaj miałem trochę ładnej pogody przed zachodem Słońca i zdążyłem przeprowadzić obserwacje. Chociaż seeing nie był już najlepszy zaobserwowałem 5 grup plam w tym 15 plam i plamek. Liczba Wolfa = 65. Na wschodniej krawędzi pojawiła się grupa dwubiegunowa, widoczne pochodnie fotosferyczne, myślę, że w kolejnych dniach aktywność jeszcze się zwiększy. 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj na pół godziny niebo zrobiło się na tyle czyste, że mogłem zerknąć na Słońce. Zarówno na półkuli północnej jak i południowej przy wschodniej krawędzi pojawiły się dwie grupy plam. Duże półcieni, duże nasilenie pochodni w miejscu występowania grup. Liczba Wolfa 34, Sn = 94. Myślę, że aktywność w najbliższych dniach trochę się zwiększy. Oby tylko pogoda pozwoliła na obserwacje aktywności Słońca. 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 Witam  

     Prawdopodobnie cztery CME zmierzają w stronę Ziemi po serii eksplozji na Słońcu w tym tygodniu. Przewidywany czas przybycia: 30 listopada i 1 grudnia. Największy z CME dała grupa numer 3500 28 listopada. Był w klasie M9.8. Istnieje szansa że ten duży rozbłysk dogoni wcześniejsze i powstanie tkzw. CME Cannibal zdolny do wywoływania silnych burz geomagnetycznych klasy G3.

Poniżej film z koronografu SOHO pokazuje chmurę halo rozszerzającą się w naszym kierunku z prędkością ponad 800 km/s. 

 

halocme_opt.gif.b5fe15f76f08f442c8a6849381445e93.gif

  • Lubię 5
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety  możemy pomarzyć że chmury przejdą. Szansa jest może jakaś dla pólnocnej i środkowej polski że sie coś przez cieńsze chmury przebije . Możecie zerknać na kemere live z Kanadu aktualnie co się tam dzieje :)

Live zorza Kanada

/edit

 

 Dzisiaj z 18:06 poszedł kolejny strzał ze słońca

 

 pobranyplik.png.9e953a909b3fada4f39395926cb9c2ea.png

Edytowane przez Szychor
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacje w dniu 6 grudnia 2023 r.

Prognozy w ostatnim czasie nie zapowiadały jakichkolwiek rozpogodzeń przez następny tydzień, jednak dzisiaj pojawiło się dwugodzinne okienko pogodowe, które wykorzystałem na obserwacje Słońca. Rozpocząłem o godzinie 13 czasu lokalnego (12.00 UT) i przez równą godzinę mogłem obserwować szczegóły na tarczy Słońca. Seeing był naprawdę dobry, widoczne były nawet najmniejsze plamki, które ledwo widoczne są na obrazach z SDO. Rozpocząłem obserwacje od półkuli północnej, gdzie na wschodniej krawędzi pojawiły się dwie grupy plam dwubiegunowych. Pierwsza z nich AR 3513 to dwubiegunowa grupa plam z półcieniami na oby końcach. Główna plama posiada mały asymetryczny półcień, dlatego określiłem tę grupę wg klasyfikacji CV jako DAI. Grupa ta od wczoraj generuje rozbłyski klasy M. Był to kolejno rozbłyski M 1.4, 1.0 oraz 2.1. Zobaczymy jak dalej będzie się rozwijała ta grupa. Druga grupa na wschodniej krawędzi nie została jeszcze sklasyfikowana, jednak przyglądając się jej dłużej wydaje mi się, że będzie to grupa typu CAI. Dalej nie daleko centrum znajduje się grupa AR 3507. Główna plama posiada mały symetryczny półcień. Gdyby seeing był gorszy zobaczył bym pewnie tylko te 3 grupy, jednak dostrzegłem jeszcze dwie grupy, w których dostrzegalne były 2 małe plamki. Obie grupy zaznaczyłem na obrazie z SDO.
Następnie półkula południowa, na której również naliczyłem 5 grup w tym 24 plam. Uwagę przykuwa skupisko kilku grup w okolicach centrum. Dla osób początkujących rozdzielenie poszczególnych grup może być problemem, dlatego na początku warto spojrzeć na obrazy z SDO lub zajrzeć na nasze forum i zapytać jak należy takie skupisko grup plam sklasyfikować. http://sos.poa.com.pl/forum/index.php

Dobry seeing pozwala przyjrzeć się również nasileniu pochodni fotosferycznych. Jak wiemy aby określić liczbę pochodni należy Słońce ,,podzielić" na cztery części, a następnie w każdej ćwiartce dokonać klasyfikacji pochodzi. Według mojej oceny nasilenie pochodni fotosferycznych wynosi F = 5.
Liczba Wolfa w dniu dzisiejszym wynosi 147, Sn=128, CV=105

SDO_HMIIF_1024.jpg

403397946_920334772848736_8313584499508739717_n.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacje ze strony https://spaceweather.com/
NOWE ŹRÓDŁO ROZBŁYSKÓW: Nowa plama słoneczna AR 3513 szybko rośnie i rzuca rozbłyskami słonecznymi klasy M. Eksplozje staną się geoefektywne jeszcze w tym tygodniu, kiedy plama słoneczna zwróci się w stronę Ziemi.
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ale błysnęło na Słońcu !

W ciągu ostatnich dwóch godzin doszło do silnego rozbłysku klasy X.

Pomiary wykazują X2.87 czyli najsilniejszy rozbłysk zarejestrowany od 2017 roku. Do rozbłysku doszło w obszarze AR 3520, który kończy powoli swój tranzyt zbliżając się do zachodniej krawędzi.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam

    Na Słońcu ostatnio całkiem spokojnie szczególnie jak na zbliżające się maksimum. Ponieważ w Polsce mało gdzie mamy pogodne niebo dla odmiany to co widać aktualnie na niewidocznej części tarczy Słońca.  Oto co widział trzysta milionów kilometrów od Ziemi łazik  Perseverance należący do NASA z powierzchni Marsa. 4 stycznia Perseverance zarejestrował pięć grup plam słonecznych.

 

farside_mars_strip.jpg

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słoneczny sezon 2024 otwarty! Wiedziałem, że warunki będą marne, ale jak nie skorzystać z pięknej choć mroźnej pogody.

Zdjęcia przedstawiają zachodnią część Słońca. Wielkich plam nie ma ale wysypało się dużo drobnicy pogrupowanej w obszary aktywne o numerach 3538, 3539, 3536, 3543, 3537,3542.

Zdjęcia w dwóch pasmach h-alpha oraz w świetle białym.

 

Materiał kiepski, więc nie widzę sensu by jakoś bardzo przesiadywać nad jego obróbką. Coś tam widać

 

Zdjęcie h-alpha

TS152/900 (ERF130mm), Quark chromo, Player-One Apollo m-max, Celestron AVX

Mróz nie służy sprzętowi do h-alpha, widać spory spadek kontrastu względem fotografii w dodatnich temp.

 

Zdjęcie WL

TS152/900, klin Herschela Lunt, barlow ES 2x, QHY462c +UV/ir cut+Solar Continuum, Celestron AVX

Tu najbardziej widać skaczące warunki seeingowe. Miejsce łączenia paneli odcięte jak od linijki.

 

Ten post jest pierwszym z dwóch. Później dodam obszary aktywne przy wschodniej krawędzi tarczy.

Zachodniakrawedzh-alpha.png.a19f2d37d2212ac384e2f4331c021952.png

Zachodniakrawedzwl.png.413aa7768ef068bddc562b30f0635f6b.png

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga część obiecanego materiału. Obszary aktywne przy wschodniej krawędzi Słońca 09.01.2024.
H-alpha:
Mozaika z kilku zdjęć pokazująca obszary aktywne nr. 3540, 3541, 3544, 3546 i najbliżej krawędzi tarczy wyłaniający się 3545.
TS152/900 (ERF130mm), Quark chromo, Player-One Apollo m-max, Celestron AVX
Fotki WL:
Tylko na to starczyło czasu czyli obszary 3540 i 3541 oraz na drugiej fotce 3545.
TS152/900, klin Herschela Lunt, barlow ES 2x, QHY462c +UV/ir cut+Solar Continuum, Celestron AVX
BezNazwy_Panorama-1.thumb.png.c170fbe88bbf218a67c4c8236d159f4b.png
35403540.thumb.png.393a584fc00bb4cf7bfa2ec024e0c996.png
3545.png.7d322897d608d0ab007fab358632778c.png
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

     Dziś na Słońcu dominuje grupa o powierzchni około 1400 jednostek i liczbie plam około 50. Jest na północy praktycznie na centralnym południku. Widać ją już przez chmury. Warto też spojrzeć też wschód tarczy gdzie pojawił się kwartet grup plam. Wszystkie 4 prawie na jednym południku. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.