Skocz do zawartości

Aktualnie na Słońcu


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

czy widzieliście kiedyś coś podobnego?

 

20120704_1524_c2_512.jpg

 

wręcz nieprawdopodobnie potężny wybuch

najpierw myślałem że to może jakieś błędy obróbki, ale tu widać niemal cały proces, od godziny 14:24: http://sohodata.nascom.nasa.gov/cgi-bin/data_query_search_url?Session=web&Resolution=2&Display=Images&NumImg=30&Types=instrument=LASCO:detector=C2

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam zamiar niedługo kupić aparat fotograficzny, gdyż jest sporo do robienia zdjęć na niebie, a od 3 lat jest zepsuty i naprawa się nie opłaca! Dlatego jak na razie korzystam ze swojego telefonu, który nadaje się jednak tylko do robienia zdjęć Słońca podczas projekcji ekranowej, lecz nie zawsze - ostrość też nie jest najlepsza.

 

Jednak 10 VII 2012 udało mi się zrobić fotografię plamek słonecznych tym telefonem, oczywiście słaba ostrość (ale najlepsze spośród innych). Jak będę wreszcie miał ten aparat (myślę, że to kwestia kilku tygodni) to będzie znacznie lepiej.

 

Zdjęcie jest nieco wyostrzone, ponieważ plamki nie były bardzo wyraźne (metoda projekcji ekranowej). Widać na niej grupy AR1520 i AR1521.

 

ne6mau.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 10 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Region 2192 wciąż nie przestaje zadziwiać. Obecnie jego rozmiar to 2410j milionowych i składa się z 66 plam, co powoduje iż stał się największym regionem od jedenastu lat ustępując na razie tylko rejonowi 486 który miał rozmiar 2610j milionowych. Wciąż zachowuje klasyfikację magnetyczną Beta-Gamma-Delta chociaż wczoraj stracił plamy delta w północnej części, ale kilka godzin później wytworzył kolejne w południowo wschodniej. Trzeba przyznać, że ten rejon jest niesamowity i nie wiemy ile jeszcze rozbłysków jest w stanie wyprodukować.

Bardzo możliwe, że dzisiaj w nocy rejon 2192 stanie się największym regionem na Słońcu od czasów prowadzenia pomiarów przez ziemskie instrumenty.

 

2192_HMIIF.jpg

2192_HMIBC.jpg

regions_oct22.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie, kiedy ta grupa zacznie się kurczyć? Wytrzyma jeszcze do soboty w pełnej okazałości? Wtedy wreszcie będzie pogoda na focenie :) Oby seeing dopisał.

 

Raczej nie powinien się kurczyć i nie wydaję się aby miało to nastąpić, zmniejszyła się liczba łączna plam ale za to jego powierzchnia się zwiększyła i stał się największym w historii obserwacji przez instrumenty naziemne. Znikły plamki Delta ale po chwili wyprodukowały się nowe, przez co możemy mieć chwilowy przestój w rozbłyskach chromosferycznych, być może znowu się kotłuję w plamie. Jestem ciekaw czy w końcu dojdzie do CME i jak duże będzie. :)

oct23_2014.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.