Skocz do zawartości

Aktualnie na Słońcu


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zachodzące 2 grupy 2565 i 2567 na koniec swojej wędrówki po widocznej stronie tarczy urządziły fajerwerki. W nocy i w godzinach rannych wygenerowały 3 silne rozbłyski: jeden w klasie M5.5, rano o 05.10 UTdrugi M7.6, by za kilkanaście minut dać jeszcze jeden M5.0. Dalej jest niespokojnie. Rónież na wschodzie widać pojawianie się aktywnych obszarów.

Pozdrawiam Zbyszek

saia_00171_ar_12567_20160723_082434.png

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

24 lipca widać tylko grupę 2567. Liczba Wolfa dziś R=16.

Grupa 2567 dała na koniec swojej wędrówki 3 silne rozbłyski. Rozbłysk w klasie M7.6 był najsilniejszym w tym roku. Ostatni silny w klasie M6.7 był 18.04.2016. Na razie 2016 odnotowano 11 rozbłysków w klasie M.

Raczej nie ma co liczyć na zorze. Położenie źródła tych rozbłysków na zachodniej krawędzi tarczy powoduję wyrzut masy koronalnej poza obszar Ziemi.

Efektem ubocznym rozbłysków były przerwy radiowe stopnia R2-umiarkowane. Czyli np. sygnały nawigacyjne o niskich częstotliwościach są zakłócane przez kilkadziesiąt minut. Również dla połączeń w paśmie HF (2,310 - 25,820 MHz) są możliwe zaniki kontaktu radiowego.

Pozdrawiam Zbyszek

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Aktualnie na Słońcu nuda. Widoczna tylko jedna grupa 2570. Pokazała się 28 lipca w godzinach popołudniowych jako Bxo2. Przerwała trzy dniowy okres zerowej liczby Wolfa Dziś 31 lipca słabnie i wygląda, że jutro zniknie. Na zachodzie tarczy jest drobna pora być może się rozbuduję.

Aktywność Słońca w lipcu 2016 słaba. Odnotowałem powstanie jedenastu grup plam słonecznych. Dwie z nich, czyli 2565 i 2567 wyróżniły się zdecydowanie. Obie przez kilka dni były widoczne gołym okiem (przez filtr!). Grupa 2567 urosła na naszych oczach. Pokazała się 15 lipca jako Bxo4 by następnego dnia rozbudować się do Eac10. Nastąpił również gwałtowny wzrost powierzchni od 190 jednostek do 510 jednostek 20 lipca. Dodatkowo grupa była bardzo niestabilna magnetycznie. Na pożegnanie 23 lipca wygenerowała najsilniejszy rozbłysk w tym roku w klasie M7.6. Pięknie go uchwycił kolega ABC. Być może około 4 –5 sierpnia pokaże się znów na tarczy. W tej chwili zmierza w kierunku Ziemi chmura plazmy pochodząca z dziury koronalnej z dnia 28 lipca. NOAA zapowiada na 2 sierpnia burzę G1 albo nawet G2.

Średnia liczba Wolfa za lipiec 2016 R=31,5. Średnia wzrosła w stosunku do czerwca gdzie R=19,3. Dla porównania rok temu w lipcu 2015 R=69,9.

Numeracja grup i powierzchnie wg. NOAA. Klasy grup, liczba plam i średnie liczby Wolfa wg. obserwacji własnych.

Pozdrawiam Zbyszek

Edytowane przez zbyszekzz
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słońce spokojne. Od 1 sierpnia wędruje po tarczy tylko 1 grupa 2570. Dziś wydarzyły się 2 ciekawe zjawiska. Grupa 2570 wczoraj praktycznie zanikła. Dziś zawodowe obserwatoria pokazują, że liczba Wola R=0. Jednak w godzinach popołudniowych można zauważyć, że grupa 2570 jakby odżyła- zakwalifikowałem ją Cro3. Dodatkowo północnym wschodzie pokazała się mała grupa Bxo3.

Drugą ciekawostką jest pokazanie się na wschodniej krawędzi tarczy pól pochodniowych. Dodatkowo dziś rano na wschodzie zarejestrowano potężny CME. Prawdopodobnie wracają słynne grupy 2565 i 2567. Grupa 2567 znikła 26 lipca a grupa 2565 24 lipca. Tak, więc jeśli mają wrócić to jutro już warto przyglądać się wschodniej krawędzi tarczy.

Pozdrawiam, Zbyszek

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Aktywność Słońca na niskim poziomie. Na tarczy wędrujące 2 grupy zarejestrowane przez NOAA jako 2571-Dao9 i 2572-Dao7. Ponieważ wykonałem obserwację Słońca o17h znowu wyprzedzam NOAA i dodatkowo zarejestrowałem 2 grupy wschodzące, jedna Hrx1 na szerokości heliograficznej około +8º, druga Cao2 na szerokości około +4º.

Pomiar długości heliograficznej na krawędzi tarczy w warunkach amatorskich jest niedokładny. Jednak spróbowałem go określić ze względu termin powrotu grup 2565 i 2567. Grupa Hrx1ma Lo=187º, a grupa Cao2 ma Lo=182º. Być może grupa Cao2 to powracająca 2567. Grupa 2567 zachodząc jeszcze się rozbudowywała, więc być może przetrwała. Zobaczymy co jutro powiedzą zawodowcy.

Pozdrawiam, Zbyszek

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Aktywność Słońca wzrosła i jest w tej chwili dość wysoka. Liczba Wolfa na dziś R=76.

Tak jak wczoraj pisałem pojawiły się dwa nowe obszary aktywne dość duże bo oba w klasie Dso . Są to 2573 i 2574. Obszar 2573 wygląda na powracający 2567, ale na razie nie mam nigdzie potwierdzenia. Obszar 2571 rozbudował się i stał się niestabilny magnetycznie (klasa beta-gamma), choć na razie produkuje rozbłyski maksymalnie w klasie C5.6.

Dodatkowo na południowym wschodzie pokazuję się kolejna duża grupa na razie Hax1.

Kto ma sprzęt do fotograficznych obserwacji Słońca powinien go skierować w kierunku naszej gwiazdy. Myślę że mogą się dziać ciekawe rzeczy.

Pozdrawiam, Zbyszek

Zdjęcie poniżej jest autorstwa Roberta41.

 

szkic.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Słońce utrzymuję swoją niewielką aktywność. Na tarczy 4 grupy plam. Z tego 3 stare i jedna nowa wschodząca na półkuli północnej. Warto zwrócić uwagę na grupę 2576 w klasie Hsx2. Można zaobserwować dzielenie się półcienia oraz jednego z cieni. Dziś w godzinach wieczornych dotrze do Ziemi strumień wiatru słonecznego z dziury koronalnej sprzed kilku dni. Przewidywana jest burza magnetyczna w kategorii G1 a Kp=4.

Liczba Wolfa na dziś R=58.

Pozdrawiam, Zbyszek

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Słońce spokojne. Liczba Wolfa w poszczególnych dniach – 18.08 –R=63, 19.08-R=37, 20.08-R=12. Ponieważ ostatnia widoczna grupa 2578 słabnie, wydawało się, że 22 sierpnia będzie znowu R=0. Lecz dziś 21.08 pokazał się na południowym-wschodzie nowy obszar aktywny. Tak więc liczba Wolfa na dziś R=22. Brak również istotnych rozbłysków, najsilniejsze były w klasie B4.

Prawdopodobnie jutro na tarczy Słońca będziemy widzieli tylko jedną nową grupę. Pozdrawiam, Zbyszek

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Na Słońcu malutkie ożywienie. Nie sprawdziły się moje wczorajsze przewidywania. Grupa 2578 typu Axx1 i powierzchni 10 jednostek już tylko na granicy widoczności. Wschodząca grupa w klasie Hrx1 już jest dobrze widoczna, otoczona jest dużym polem pochodniowym.

Niespodzianką jest pojawienie się na półkuli północnej dość blisko południka nowej grupy plam słonecznych. Grupa powstała w ciągu kilku godzin. W momencie mojej obserwacji dałem jej klasę Csi6. Patrząc na zdjęcia z SDO widać, że nadal rozbudowuję się. Liczba Wolfa na dziś R=38.

Pozdrawiam Zbyszek

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Słońce utrzymuję swoją niewielką aktywność plamotwórczą. 23 sierpnia na tarczy widoczne 3 grupy. Ożyła z powrotem grupa 2578 typu Bxo 6, 2579 typ Dao 13, 2580 typ Hsx 1. Liczba Wolfa 23 sierpnia R=50. W nocy z 23 na 24 dotarł do ziemi wiatr słoneczny pochodzący z niewielkiej dziury koronalnej powodując burze magnetyczną w klasie G1. Dzięki temu mogliśmy zaobserwować w Polsce zorze polarną. Również dziś z 24/25 w godzinach 0h do 3h czasu UT przewidywane Kp=4 do 5. Warto znów zapolować na zorze.

24 sierpnia na tarczy Słońca nadal 3 grupy. Grupa 2578 typ Bxo 3, 2579 typ Dai 13, 2580 Hsx 1. Liczba Wolfa na dzień 24 sierpnia wyniosła R=47.

Pozdrawiam Zbyszek

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Aktywność plamo-twórcza Słońca nieznacznie wzrosła. 27 sierpnia widzieliśmy na tarczy 4 grupy plam. Grupa 2579 typu Axx1 praktycznie zanikająca, grupa 2580 typu Hsx2, grupa 2581 typu Dao10, oraz nowa na północnym wschodzie typu Bxo3. Liczba Wolfa 27 sierpnia R=56. 27 sierpnia południk słoneczny przekraczała dziura koronalna. Jest szansa, że na koniec miesiąca dotrze do nas silniejszy wiatr słoneczny. 29 i 30 sierpnia przewidywany jest wskaźnik Kp=5.

28 sierpnia na tarczy widać 4 grupy. Grupa 2579 zanikła. Grupa 2580 typ Hsx1, grupa 2581 rozbudowuję się typ Cai16, grupa 2583 typ Bxo4, nowa grupa powyżej 2583 typu Bxo2.

Liczba Wolfa 28 sierpnia R=63.

Jeśli chodzi o rozbłyski to największy z ostatnich 24 godzin był w klasie B1,44. Warto spojrzeć na Słońce w Ha-alfa jest sporo protuberancji i filamentów. W załączniku fajne zdjęcie ze strony SolarHAM. Spoglądające Słoneczko.

Pozdrawiam Zbyszek

comp_a8.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Słońce utrzymuję średnią aktywność. Cały obszar aktywny przesunął się na zachód. Na tarczy 4 grupy plam: 2580 typu Hrx3, 2581 typu Cso11, 2582 Cso6, 2583 Dao11. Grupa 2583 pojawiła się 29 sierpnia. W ciągu 48 godzin rozwinęła się od małej Bxo2 do klasy Dao. Liczba Wolfa 30 sierpnia R=71. Na wschodzie, zarówno nad równikiem jak i pod pokazały się pola pochodniowe. Być może jutro pojawią się tam nowe grupy plam.

Pozdrawiam Zbyszek

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na Słońcu mamy dziś 5 obszarów aktywnych. Grupy 2580 typu Cao7, 2581 typu Cao8, 2583 typu Cao3. Potwierdziło się, że duże pola pochodniowe wróżą pojawienie się nowych grup plam. Na wschodzie pokazały się 2 nowe obszary. Na razie nie mają numerów, dostana jutro. Na południowym-wschodzie grupa Bxo4, na północnym-wschodzie pokazało się coś dużego. Obserwację wykonywałem o 17h, widać dużą plamę prowadząca (ma około 200jednostek powierzchni) i za nią rysują się następne. W tej chwili oceniłem ją jako Dao3. Jutro NOAA pomierzy ją dokładnie. Zobaczymy jak rozwinie się jutro. Liczba Wolfa na dziś R=75.

 

Pozdrawiam, Zbyszek

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Słońce rozkręca się może nie ilościowo, ale jakościowo. Wschodząca grupa dostała numer 2585, wg mojej obserwacji ma klasę Eai17 i powierzchnię około 250 jednostek. Myślę, że w sobotę będzie widoczna gołym okiem. Za grupą 2585 coś majaczy na krawędzi tarczy. Ale dziś miałem za dużo wątpliwości żeby stwierdzić pojawienie się kolejnej nowej grupy. Pozostałe grupy 2580 typu Bxo6, 2581 typu Cso12, 2584 Cao6. Dodatkowo centralnie na tarczy pokazała się mała grupa Bxo2. Liczba Wolfa 1 września 2016 R=91. Pokazała się także ogromna dziura kronalna.

Pozdrawiam, Zbyszek

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile jednostek miała największa plama w tym stuleciu? Jaka jest definicja tej jednostki? Czy (podobnie jak z zaćmieniem słońca) jest jakaś prosta sztuczka na zaobserowanie faktu istnienia tej plamy w domu bez żadnych sprzętów poza standardowymi typu kartka papieru (dziurka?) czy talerz z wodą (odbicie?) ?

 

Pozdrawiam

p.s.

No ja przez folię Badera 5 trzymaną w ręku nie stwierdzam (może oczy już nie te) ale jak zalepiłem lornetkę Nikon Aculon 10x50 to widzę ewidentnie dwie grupy/plamy.

Połapałem zwykłym plasterem "oddychajacym" z 4 stron.

Fajnie, lornetką to już jest zabawa ze słoneczkiem :D

Zdjęcie0175.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Witam

Przejrzyj moje posty z tematu "Raporty o plamach widocznych gołym okiem". Dałem tam kilka informacji.

Największa grupa plam w tym stuleciu miała powierzchnię 2750 jednostek. Było to 27.10.2014

Na razie tyle. Mam do wrzucenia do kotłowni 3 tony czarnego złota.

Zbyszek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Grupa 2585 ma w tej chwili około 450 jednostek powierzchni. Powinna juz być wioczna gołym okiem. U mnie od rana chmury.

Pozdrawiam, Zbyszek

Wystarczy spojrzeć przez folię Baadera? I będzie widać te plamy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Plamy widoczne gołym okiem były w tym roku już kilka razy. Praktyka wskazuje, że obserwator o dobrym wzroku widzi plamę o powierzchni około 250 jednostek, szczególnie, jeśli jest w pobliżu południka albo obserwujemy przy zachodzie Słońca. Ważne, aby powierzchnia była skupiona w jednej plamie. W przypadku grupy o powierzchni 250 jednostek raczej nie damy rady jej zobaczyć. Dzisiejsza grupa ma około 460 jednostek. Lecz jest słabo widoczna, żeby ją zobaczyć trzeba chwilkę się przyglądać. Przynajmniej ja musiałem. Wynika to z tego, że powierzchnia jest rozłożona na kilka plam. Ja obserwuję przez filtr szklany. Wcześniej używałem szkieł spawalniczych. Ich zaletą jest to, że można je dobierać zależnie od jasności Słońca.

Teraz coś o tajemniczych jednostkach. Podstawową jednostką powierzchni plam słonecznych jest powierzchnia jednej milionowej części widocznej tarczy Słońca. W skrócie 1MH. Np. dla średnicy ekranu 200mm wartość powierzchni jednej milionowej części widocznej tarczy wynosi 1MH=0,0628mm2. Do pomiaru powierzchni plam służą wzorce w postaci kółek o określonej średnicy wyskalowane w milionowych częściach powierzchni Słońca. Można to robić bezpośrednio z ekranu lub po odrysowaniu plam. Po określeniu powierzchni wszystkich plam w grupie dodajemy poszczególne wartości i otrzymujemy wartość dla całej grupy. W przypadku, gdy plamy są na brzegu tarczy pomiaru dokonujemy dopasowując wielkość wzorców kółek do dłuższej osi plamy.

Pozdrawiam, Zbyszek

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.