Skocz do zawartości

Budowa przydomowego obserwatorium.


hanysiak

Rekomendowane odpowiedzi

Projekt jest wyjatkowy,napewno od strony podejscia emocjonalnego...

Jest to pierwszy projekt w moim zyciu,ktory nie ma obowiazku "wypalic",nie musi sie udac,aby swiat pozostal niewzruszony a galaktyki mogly wciaz uciekac od nas ze zwyczajna sobie predkoscia..

Tak,podejscie przewrotne,ale narazie skutkuje.Oczywiscie,w miare angazowania w budowe,coraz to wiekszych srodkow platniczych,presja rosnie,ale mam nadzieje,ze nie przycisnie mnie tak,aby cokolwiek moglo zagrozic projektowi:)

 

Wspominalem juz winnym watku,ale przypomne jeszcze,ze obserwatorium stanowic ma pawilon przykryty kopula o srednicy 3.2m.

Nie mam doswiadczenia w laminowaniu,dlatego wybor padl na konstrukcje drewniana,drewnopochodna,zarowno pawilonu jak i kopuly.

Konstruowanie kopuly jest juz mocno posuniete,mam jeszcze prosbe o uwagi i sugestie na temat klapy zakrywajacej otowor kopuly a takze dot. ukladu jezdnego kopuly.Mile widziane sa wszystkie pomysly.

Powrzucam zaraz troche fotek dokumentujacych dotychczasowe zmagania z kopula.

Chyba nie bede sam,jesli poprosze forumowiczow o cierpliwosc..;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec,zaczelo sie od marzen.Nastepnie przyszla pora na kupowanie materialow i organizowanie miejsca.Wszystko stanowilo problem.Brak zadaszonego poziomego(bardzo wazne)kawalka podlogi.

Tak wiec,najpierw kupilem plandeke,ktora rozciagnalem miedzy drzewami w ogrodzie.

 

Chcialbym uprzedzic ew.pytania-to nie jest miejsce docelowe dla pawilonu i kopuly.

 

Nastepnie udalem sie do tartaku po material na kobylki(koziolki-dla tych co mieszkaja w Kobylce..),ogolnie organizacje warsztatu.

Zamowilem plyty,z ktorych wykonana bedzie konstrukcja.

 

C11_001.jpgC11_004.jpg

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obsesja_014.jpg

 

Kiedy przyszla kolej na skladanie "kolek" do kupy,dal sie we znaki brak placu,ale tzreba bylo jakos temu zaradzic..

 

4 deski-taki mialem pomysl-poziome i w jednej plaszczyznie,to powinno dac namiastke podłogi..

 

obsesja_017.jpg

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też się udzieliło... :Boink: i (równolegle) zacząłem budowę swojego obserwatorium.

Będzie to plac (czworokąt) wyłożony płyta chodnikową z odzysku ok 12m2. Będzie się mieścił w centrum ogrodu (działka 700m2)

Otoczony będzie murkiem 10cm w które wpuszczę 4 stalowe pręty stanowiące (stelaż dla osłony z plandeki)

Pręty będą gwintowane by w każdej chwili można by było je zdemontować i będą dzielone na dwie części. W tym celu zakupiłem już:

Dysponuje płytą betonową z odzysku

2 plandeki 2x3 m

3 worki zaprawy murarskiej

4 pary prętów + łączniki.

Na razie oczyściłem teren z trawy i ubiłem glebę, będe na bieżąco informował was o postępach, fotek narazie nie daje bo po co. ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie co do kopuły czy to kopyto czy stelaż. Jeżeli stelaż to na pewno pod względem wytrzymałości lepsza jest sklejka i to nawet łączona z kilku elementów.

Stelaż..ale mogę jeszcze przewartościować koncepcję..

edit: Cholercia właśnie wpadłem na jeszcze jeden pomysł..ale na razie o tym sza..

Bez odbioru ... ;)

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem,czy opisywac takie "pierdoly",ktore jednak zajmuja dlugie godziny,a nawet dni...

 

Tak wiec nastepna wyprawa do tartaku,po material na zaprojektowana podstawe o,jesli tak mozna powiedziec,przekroju teowym.

Konieczne stalo sie rozebranie konstrukcji.

 

obsesja_312.jpgobsesja_316.jpg

 

Teraz mozna juz stawiac konstrukcje,a nawet chodzic po podstawie.

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem,czy opisywac takie "pierdoly",ktore jednak zajmuja dlugie godziny,a nawet dni...

...

 

koniecznie opisuj, bo właśnie one powodują zazwyczaj najwięcej stresów, nerwów i straty czasu

a mając świadomość ich obecności, wręcz nieodzowności, wielu z nas nie porwie się z motyką na słońce, a jak sie porwie, to żeby nie mówił, że o nich nie wiedział :szczerbaty:

 

... Jeżeli stelaż to na pewno pod względem wytrzymałości lepsza jest sklejka i to nawet łączona z kilku elementów.

 

ale to samo mu mówiłem, a w zasadzie te żebra powinien wykonać z tytanu, a pokryć corianem

 

tylko właśnie, ale, ale jale, to miało być z założenia wykonane jak najmniejszym kosztem finansowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze powiedziec,ze zdjecia laduje sie szybko,jesli porownamy te czynnosc do postepu na budowie...

 

Szkielet wzbogacony o dodatkowe 4 zebra(w sumie 22)wyglada duzo lepiej,dajac nadzieje na bardziej "okragla" kopułę.

 

obsesja_328.jpg

 

Niestety deszcze padaja coraz czesciej,znowu przerywam prace...

 

obsesja_322R.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.