Skocz do zawartości

Wenus o poranku


.przemas.

Rekomendowane odpowiedzi

Piękność w każdym calu :Salut:.

Udało mi się dziś spojrzeć na Wenus przez lornetkę.Faza bardzo dokładnie widoczna przy powiększeniu 10x.Niestety trzeba się spieszyć,bo za około miesiąc rozmiary kątowe zmaleją prawie dwukrotnie.A już 8 wrz w podobnej fazie znajdzie się Księżyc,prezentując ciekawą koniunkcję z planetą.Oby pogoda dopisała,czego Wam życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się zobaczyć dzisiaj Wenus. Ogladałem przez refraktor 60/700. Tylko wilgoć była straszna i szybko sprzęt zaparował. Tylko w lornetce jakoś nie widziałem fazy - pewne przez to zaparowanie. No i trzymanie lornetki w rękach utrudniało obserwacje. Poza tym oglądałem przez chwilę Księżyc, Marsa, Plejady, M42.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Salut:

 

Dzisiaj nad ranem po cało nocnych obserwacjach udało mi się uchwycić Wenus. Bardzo ładnie widoczna faza (20,921%) przy pow. 50x, ale bez filtra polaryzacyjnego się nie obyło. Po przesiadce na pow. 100x i 200x też było całkiem fajnie :banan:

 

ps: Idę przywracać krążenie w rękach :lol: - w nocy strasznie wiało :zimno: ale to były zdecydowanie najlepsze obserwacje jakie miałem w tym miesiącu ! B)

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:ha: Ja też obserwowałem Wenuske tylko w nieco większym powerze... 315x ! :banan:

 

Obraz był super-ostry lecz niestety jak czasem przywiało to latał we wszystkie strony :ha:

Aha, baaardzo dobrze sprawił mi się w tych obserwcjach filtr Moon&Skyglow :Beer: Będzie przeze mnie uzywany bardzo często :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Trzy razy obserwowałem Wenus z okna, nawet w moim małym teleskopie widok jest cudowny. Około półtora tygodnia temu, wydaje mi się, że widziałem nawet gołym okiem tarczkę, jak przymrużyłem oczy.

Pozdrawiam.

PS.> ABC odezwij się do mnie na kom. Trzeba się umówić na wypad gdzieś :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tygodniu też obserwowałem Wenus. Sierpik fajny, ale więcej uwagi skupia Mars. Tylko telep chłodził się z godzinę zanim przy 200x uzyskałem w miarę stabilny obraz.

 

P.S. Marcin, ta komórka mi siadła z 2 miesiące temu. Wyślę ci numer stacjonarny na GG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasność wenus jest naprawdę ogromna, wczoraj wracałem do domu nad ranem i nie sposób nie zauważyć tak jasno świecącego obiektu na niebie. Nawet osoba która niewiele ma wspólnego z astronomią i zazwyczaj nie patrzy w niebo zwróciła uwagę i zapytała co to tak świeci. :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś rano zaobserwowałem piękną Wenus i dopiero przy tak dużej ilości światła przekonałem się jak kiepskie są okularki kellnera :szczerbaty:

Sierp był dość kolorowy :lol:

Potem popatrzyłem na Marsa ale nie udało mi się dostrzec jego tarczy.

 

Gdy już zwijałem sprzęt o 5:33 zauważyłem na zachodnim niebie dość jasny obiekt, pomyślałem że to Deneb.

Chwile później znowu zerknąłem i był dużo jaśniejszy, no i się poruszał, pomyślałem że to samolot.

Ale nie! Obiekt leciał jednostajną prędkością w kierunku EES i 10* na horyzontem zniknął mi w blasku jutrzenki.

Po drodze przeleciał przez Oriona zakrywając (pi5 ori) i mijając Bellatrix i Mintaka w jednakowym odstępie. Tusz przed Orionem obiekt osiągnął jasność, oceniam na -2.5m a prędkość ok. 15'/s

Popatrzyłem na niego przez lunetkę celowniczą, bo teleskop już był w torbie <_< ale nie zauważyłem żadnych szczegółów.

To jakiś satelita nie jestem w stanie go zidentyfikować, może ktoś z was...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Hee a dzisiaj rano mama sie mnie pytała co to tak świeci jasno. I nawet się domyśliła, że to pewnie jakaś planeta! Astroedukacja w moim domu stoi na naprawde wysokim poziomie... :Salut:

hyh... gdy mojej mamie kilka miesięcy temu pokazałem wenus (w środku dnia), to była wyraźnie zdegustowana faktem, że "ten księżyc jakiś taki malutki" :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wenus rano świeci nieziemsko, jakby miała z -6 mag! Czy to czyste poranne powietrze, albo wypoczęte po śnie oczy? Poniekąd, ale nie do końca - po prostu rano ekliptyka jest nachylona pod bardzo dużym kątem do horyzontu i Wenus już na rozpoczęciu świtu astronomicznego jest na wys. aż 22 stopni nad horyzontem. Nie jest żadnym problemem złapanie rzucanego przez nią cienia na białej ścianie! Radzę spróbować kto jeszcze nie widział :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.