Skocz do zawartości

POMMOC


dawid20

Rekomendowane odpowiedzi

Okey. To juz wiemy, ze nie jestes bogaty.. a teraz nam powiedz dokladniej np. jakie masz warunki obserwacyjne, pisesz, ze masz do wydania maksymalnie 500zl a wiec przymysl(zakladajac, ze jestes w fazie zapoznawania sie z astronomia) czy nie warto kupic pierw np. ksiazki "niebo na weekend" + lornetki(polecam lidlowska - sam taka mam).

Edytowane przez Tethys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telep z opisu a ze zdjecia na linku to dwie rozne bajki . Najprawdopodobniej jest to 76/ 700 Newton

i zbiera za malo swiatla aby byl uzyteczny i jest za drogi . Srednica metalowej tuby to te 114 a nie lustra bo ma 76 . Szukacz ma 24mm czyli z obudowaok 30 mm . Na tej podstawie mozesz mniej wiecej okreslic srednice i dlugosc tuby .

Zobacz http://allegro.pl/item231019260_teleskop_o..._filtry_gw.html

tanszy http://allegro.pl/item229024874_teleskop_7...war12_mies.html tylko lunetka celownicza odwrotnie

Prawdziwy 114 ma tej srednicy lustro a nie tube . Tube ma z 14cm srednicy i dlugosci z 88 cm.

Nie spotkalem ich na montazu azymutalnym . http://allegro.pl/item240340733_teleskop_z...tatyw_wawa.html lepiej minimum do tego dozbieraj lub 130/900 tuba .

 

W tym montazu zebatka na osi slimaka jest z normalnejstrony, skyluxy mnialy odwrotniei trudniej naped nieskyluxowy zalozyc.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo do tego.

 

http://allegro.pl/item229709773_teleskop_n...adlo_150mm.html

 

 

Nostrus nie cieszy sie zbytnio wielka satysfakcja, ale ja osobiscie nie mialem tego modelu w "rekach" wiec wiele nie powiem. Ale mysle, ze jest to lepszy wybor niz ten, ktory podales na poczatku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę kup lornetkę! Tym to sobie możesz sąsiadki oglądać i to jeszcze przez okno! Jak mieszkasz na wsi, to masz "bosko ciemne niebo"! Wyjdź w plener, a przez okno to ... Ech! Szkoda słów!

Uwierz doświadczonym! Lornetka to jest właściwy wybór.

 

pozdrowienia

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a więc na pewno 500 zl to taki max ze statywem...

intersuja mnie bardzo gwiazdy, ale planety i księżyc również :)

 

Troche nie takiej odpowedzi potrzebujemy. Planety i Łysy to i tak nie są obiekty pod lornetkę (za mały power). Napisz jakiej jakości masz niebo. Za 500pln można już dorwac przyzwoite bino. Jednak musimy wiedzieć w co cie zapakować. Czy preferujesz coś małego co sprawdzi się pod słabym niebem Np. Jakiś Pentax klasy 12x40 o sporym polu czy raczej coś na lepsze niebo np celestron 15x70 króty ciągle nada się do walk bez statywu, czy trzba ci dobrać coś ze statywem, np. BPC 20x60 na poruczniku.

 

Poziwedz pod jake niebo i określ czy preferujesz obserwacje z ręki czy ze statywu. To nam pozwoli dobrać sensowne parametry a potem warte uwagi model w twoim zakresie cenowym.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie niebo... hmmm lubię wycieczki rowerowe w plener więc będzie ciemno (lornetka i statyw do plecaka)

myślę ze lepszy bedzie statyw bo ręka mi drży :D

czy takie coś sie nadaję ?? http://www.allegro.pl/item240645444_lornet...tyw_gratis.html

Edytowane przez dawid20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie niebo... hmmm lubię wycieczki rowerowe w plener więc będzie ciemno (lornetka i statyw do plecaka)

myślę ze lepszy bedzie statyw bo ręka mi drży :D

...

Rzucając picie możesz zaoszdzędzić sporo forsy i poszerzyć zakres cenowy wyboru :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co powiecie o

Celestron SkyMaster 15x70

Delta Optical Taiga 11x70WA

Celestron SkyMaster 12x60

Delta Optical Taiga 16x80WA

dobry wybór ??

Może jednak coś mniejszego. Zawsze będziesz mógł taką lornetkę zabrać niemal wszędzie w przeciwieństwie do takiej np. 70-tki.

Lornetka np. Entry 10x50 może być dla początkującego niezłym rozwiązaniem.

Cena 249zł, duże pole okularów 65 stopni, waga 840g.

Entry 7x50 ma okulary o polu zaledwie 50 stopni więc nie każdemu się spodoba.

Teleskop to wybór dla osób pewnych swoich zainteresowań. Żeby być o tym przekonanym, trzeba spędzić wiele godzin na obserwacjach i wtedy dopiero można stwierdzić, że astronomia to jest właśnie TO.

Często zdarza się bowiem, że komuś tylko wydaje się, że chciałby zająć się obserwacjami nieba.

Wydaje sporo kasy na sprzęt i po kilku obserwacjach stwierdza, że go to jednak nie kręci.

Trzeba DOBRZE przeanalizować swoje możliwości związane z miejscem obserwacji i dopiero po dyskusjach z doświadczonymi osobami można wybrać optymalny(prawie) sprzęt.

Następnym krokiem po lornetce mógłby być np. tak dobrze oceniany przez niemal wszystkich teleskop SW 200/1200. Do tego potrzeba jednak czasu aby nabrać pewności i nazbierać kasy. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans dobrze radzi. Jak już to brać tą 70kę.

W końcu to ma być do astro nie na wycieczke.

No i tutaj może być błąd. Jeśli chłopak stwierdzi, że napalił się tylko "chwilowo" to zostanie mu w domu

dwururka do niczego praktycznie nie przydatna. Nie wyobrażam sobie tego Celestrona np. na wycieczce :Boink:

Akurat Celestron nie może się tutaj niczym pochwalić - pole 4.4 stopnia (czyli nawet spore) ale duża jego część nieostra.

P.S poprawiłem dane Celestrona

Edytowane przez marpio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem z Gliwic, więc wiem jakie niebo masz w Mikołowie. Katowice o rzut beretem, z drugiej strony Pszczyna, Tychy itd. Koledzy dobrze Ci radzą, mierz w lornetkę za te pieniądze, nie w teleskop. Do lornetki, którą doradził Ci Hans potrzebny będzie statyw. Jest zbyt duża do obserwacji z ręki. Jeśli jeździsz rowerem poza miasto, w ciemniejsze miejsca, lornetka do 50mm będzie sensowniejszym rozwiązaniem (i tańszym, bez statywu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że nawet najbardziej doświadczeni forumowicze nie będą w stanie odpowiedzić na pytania - "czy taki to a taki sprzęt ci wystarczy" i "czy jest wart swojej ceny". Jak zwykle - wszystko zalezy od kontekstu.

Lepiej napisz, jak wyobrażasz sobie swoje obserwacje, a zwłaszcza - czego oczekujesz, co chciałbyś zobaczyć.

 

Lornetka (+ odp książka i mapka) jest świetna do nauki nieba, ale nie pokaże ci największych smaczków. Oczywiście większa lornetka pokaże więcej, ale jest mniej "mobilna" oraz praktycznie wymaga statywu, a więc - większe koszty. Ale jeśli już masz dużą lornetkę na statywie, obserwacje stają się coraz przyjemniejsze. Z kolei marny teleskop, a tylko o takim można mówic za tę cenę, też wiele nie pokaże a sposób w jaki to zrobi raczej rozczaruje.

 

Przemyśl czy ograniczenie finansowe ma rzeczywiście twardy charakter i czy nie da się namówić kogoś z rodziny aby dorzucił stówkę "w słusznej sprawie". Jesli jednak ograniczenia są jakie są, to intuicja mówi mi, że najlepszym i najbezpieczniejszym zastosowanie tej kwoty będzie przyzwoita lornetka 10x50 plus dobra książka. Za reszte możesz kupić parasol - w tych "okolicznościach przyrody" przyda się z najbardziej :rolleyes:

 

P.S. Nawet jeśli okaże się że "astronomia lornetkowa" nie jest twoją największą pasją, przyzwoita lornetka 10x50 jest uniwersalna i przyda się zawsze - na wakacje i w góry i nad morze.

Edytowane przez Merak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.