Skocz do zawartości

Pierwszy sprzęt


hermes123

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem

 

Chciałbym kupić teleskop ale nie wiem dokładnie jaki. Polecono mi kilka modeli, ale nie wiem jaki wybrać. Poniżej przedstawiam te teleskopy

 

Messier N-130 EQ-3 Reflektor 130/1000 Bresser

Sky-watcher 15075PEQ3-2 150/750 Parabolic Reflektor

Messier N-150 EQ-5 Reflektor 150/1200 Bresser

Teleskop Sky-watcher Reflektor 1200/150

 

Kasa jaką mogę wydać na teleskop to ok 1600 zł nie więcej.

Który z tych modeli będzie dobry dla takiego zaawansowanego amatora.

Może macie inne propozycje. czekam na odpowiedz.

 

Pozdrawiam

 

Hermes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod jakie niebo, (jakie gwiazdy widzisz gołym okiem w przeciętną noc, jesteś w łunie czy nie itd.), na jakie obserwacje (obiekty głębokiego nieba, planety, komety, Moon, co preferujesz), jak to ma wyglądać (wypady za miasto, ogródek na wsi, wędrówka z plecakiem na dobrą miejscówkę, obserwacje z balkonu) co jest dla ciebie ważne (czy ma być mobilny, itd.)?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hermes,

 

jak dla amatora, to może być każdy z nich, a jak dla zaawansowanego - to żaden.

;)

To oczywiście żart.

 

Tak jak każda z osób szukających porady "jaki teleskop mam wybrać ?" musi się tutaj publicznie wyspowiadać i napisać:

1. co preferujesz w oglądaniu nieba: DS-y czy planety?

2. opisz miejsce, z którego będziesz obserwował i czy miejsce to jest bardzo zaświetlone znienawidzonym przez nasz wszystkich światłem od wszelakich lamp??

3. czy myślisz w przyszłości używać teleskopu do fotografowania nieba??

 

Bo z teleskopem jest jak z samochodem. Jeden służy do przewozu towarów, drugi do codziennego użytku, a jeszcze inny do zrobienia dobrego wrażenia na lasce. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tej cenie polecałbym http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...df09252bac79deb

a do tego lepszy opkular lub barlowa.

 

Ewentualnie jak tylko do wizuala i masz niezłe warunki to posadziłbym synte 8" 200/1200

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...df09252bac79deb

na statyw

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...df09252bac79deb

 

widziałem ten zestaw i do wizuala jest ok, dość stabilny, choś dobson spisuje się równie rewelacyjnie. Jednak mikroruchy i podziałka ułatwia nam mocno życie.

Edytowane przez Gabriel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniewaz kolega za Hermes jeszcze nie odpowiedzial to skorzystam i podczepie sie pod dyskusje (bo po co tworzyc kolejny watek?)

 

nosze sie z zamiarem kupna teleskopu (ot co a jakze) a oto moje preferencje:

 

1) hmm... chcialbym bardzo ogladac dalekie obiekty ale nie wiem czy bedzie to mozliwe na tak amatorskim poziomie... bo co tu kryc; marza mi sie galaktyki i mglawice, ale tez blizsze jak ksiezyce i planety. oczywiscie pierwszym obiektem na ktory skieruje swoj wzrok bedzie nasz Ksiezyc. obserwacje Slonca jakos mnie nie pociagaja szczerze mowiac bo pewnie jedyna rzecza jaka zobacze beda plamy... a korone zobacze juz niedlugo w Nowosybirsku :rolleyes:

 

2) obserwacje chce prowadzic na wsi zdala od swiatel miejskich. przy okazji zastanawiam sie jak duze znaczenie mialoby przeniesienie obserwacji w gory np Tatry, w koncu to troszke mniej atmosfery stoi na przeszkodzie.

 

3) w tej chwili nie mysle o tym, nie znam sie na fotografii a za pare lat moze juz bedzie mnie stac na nowy sprzet?

 

Pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha no i zalezy mi na uniwersalnosci w przypadku potrzeby dokupienia dodatkowego wyposazenia filtrow itp zeby nie bylo z tym klopotu... niebawem zamieszcze specyfikacje niektorych teleskopow ktore mam na oku, moze ktos bedzie w stanie mi doradzic? :rolleyes:

 

PS. a moze lepiej kupic dwa mniejsze teleskopy? jeden do obserwacji planet a drugi dalszych obiektow? optyczny i lustrzany? czy da sie pogodzic wszystkie pozadliwosci jednym teleskopem? :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

130mm Newtona raczej nie kupowałbym bo lepiej kupić 90-102mm refraktor, który będzie miał podobne osiągi, a będzie prostszy w eksploatacji. Tu przykłady takiego sprzętu:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...fd36092eb60409b

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=239

 

Ze 150mm Newtonów, które wymieniłeś to zdecydowanie Messier N-150:

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=344

- ze względu na jakość. Z tego samego względu warto wziąć pod uwagę Soligora MT-750:

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=237

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzechu, dla ciebie idealny i stosunkowo tani teleskop to nic innego jak SYNTA na dobsonie za 1200zł.

będziesz mógł ją wzbogacić o cały arsenał filtrów i okularów wedle Twoich upodobań i zachcianek :D

Przez obiektyw 200mm zobaczysz tyle galaktyk że nie sposób ich zapamiętać (w większości jako mgiełki ale jednak :szczerbaty: ) a do tego mgławice gromady.

Synta także świetnie nadaje sie do planet, więc w twoim przypadku nic lepszego i tańszego nie znajdziesz.

 

ps. poczytaj to forum, o Syncie zostało napisane już wszystko a nawet więcej :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rade Grzybku zaraz poczytam o tym teleskopie:)

 

Juz juz pisze wiecej :} otoz ogladalbym z roznych miejsc z racji tego ze czesto sie przenosze ale najczesciej to z okolic skierniewic (70km od Warszawy) lub czasem okolic Warszawy ale z racji niedobrych swiatel miejskich wolalbym z dala od stolicy no i myslalem o wycieczkiach w gory ze swoim teleskopem np taki tygodniowy wypad obserwacyjny poza sezonem wakacyjnym ;) obecnie Dublin ale Wyspy to nienajlepsze miejsce ze wzgledu na niepogode no i duze miasta...

 

Nie chcialbym zalowac pieniedzy w tym wypadku... mysle ze moglbym wydac ok 500 eur.

 

mam ze soba ulotke ze sklepu w Dublinie wraz z parametrami i cenami powiedzcie czy lepiej kupic tutaj czy w polsce podobny:

 

Ulotka glosi ze sa to teleskopy Atlas Explorer

 

Np. Model 15075P Reflector:

150mm 6" Mirror

Focal lenght f/750mm

Diffraction linked paraboloidal primary mirror

aluminium tube

aluminium tripod

6 x 30 achromatic finderscope

smooth rack and pinion focuser

1.25" Eyepieces Super 20, Super 10

Equatorial Mount Eq3

Built in holder for polar scope

38x,75x (highest practical power 300x)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzechu,

 

Moim zdaniem ściąganie dużego teleskopu z Irlandii to kwestia przeliczenia ile zabulisz za transport, w jakim stanie ten teleskop dotrze, gdzie będziesz miał serwis gwarancyjny itd. Tak naprawdę to kupienie go poza Polską raczej nie wygląda zachęcająco. Co do samego teleskopu. 500E to kwota jaką możesz rozpracować na kilka sposobów. Pierwszym jest średniej wielkości dobson w okolicach 8" i jakiś jeden lub dwa niezłe okulary. Newton o okolicach 8" powinien poradzic sobie całkiem przyzwoicie również na planetach, a jednocześnie sięgnie w niebo znacznie dalej niż mały refraktor czy MC. Będzie też to teleskop auto-mobilny i prostacki w obsłudze. Drugą drogą jest załadowanie się w dobsona klasy 10". Ciągle mniej więcej wystarczy ci te 500E na zakup ale ew wspomaganie dodatkami będziesz musiał rożłożyć na inne okresy (okulary które zdołają pracować ze światłosilną maszyną, jakieś ew. filtry czy platforma). Kolejną dorogą jest załadowanie się w paralaktyka ze sporą tubą. Tu dostaniesz teleskop o mniejszej mobilności ale łatwy w rozbudowie o wszelkiego rodzaju napędy itd. Tu również będziesz operował na granicach zdeklarowanej kwoty. Teleskopy mniejsze, dedykowane pod planety mogą osiągnąć lepsze efekty od dużych newtonów na konkretnych obiektach, ale ich ceny są znacznie większe. Jeżeli to ma być coś uniwersalnego to sugerował bym jedną z dróg powyżej.

 

Hermes123,

 

Naprawdę potrzebne nam dane o które pytaliśmy, aby coś sensownego doradzić.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hermes, nikt ci nie udzieli sensownej odpowiedzi, nim nie odpowiesz na pytania zadane w twoim wątku stworzonym kilka dni wcześniej. http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=18291 . Może będzie, a może nie. Zależy do czego, w jakich warunkach i przy jakich założeniach.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skymacho2, mam takie pytanie. Szukam czegoś do plecaka, żeby było można spokojnie przewieźć samolotem. Cholernie zależy mi na jakości optyki...

 

Czy mam kończyć, czy już łapiesz o co mi chodzi jak ktoś doradza w ciemno "bardzo dobry, uniwersalny sprzęt"?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.