Skocz do zawartości

synta czy celestron


kojot27

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Jestem nowym użytkownikiem i zastanawiam się nad zakupem pierwszego teleskopu.

Do moich potrzeb wystarczy reflektor 130/650 tylko mam problem którego wybrać:

 

AstroMaster 130 EQ Reflektor 130/650

http://www.teleskopy.net/index.php?idg=det...=16&model=7

 

czy może

 

Sky-watcher SK13065EQ2 Parabolic Reflektor 130/650

http://www.teleskopy.net/index.php?idg=det...=03&model=7

 

jak ktoś posiada któryś z tych teleskopów bardzo proszę o opinię, trochę szukałem

i nikt nie pisze nic konkretnego nt. AstroMaster.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

celestrony z dolnej półki to wątpliwej jakości sprzęt ...

kupiłbym raczej Sky-Watcher SK1309 EQ2.

 

Caly problem w tym, ze ta synta jest tez z dolnej polki, i to takiej mocno dolnej.

 

Kojot, ta seria celestronow nie jest jeszcze zbyt popularna i watpie, aby ktos wyrwal sie z sensowna ich ocena (choc moze ktos zkawalkiem doswiadczenia na innym sprzecie juz to macal i sie tu odezwie), niemniej cudow bym sie nie spodziewal. Ta synta, jest lepiej rozpoznana i jest to klasyczny niewielki teleskop, ktrory ma sporo "ale", niemniej da sie z nim wojowac.

 

Na tak ogolne pytanie i prosbe o ocene porownawcza 2 konkretnych teleskopow, nie bardzo da sie odpowiedziec wiecej.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekaw jestem jakości okularów, które są w komplecie z teleskopami. W przypadku Synty jest podane że są to dwa okulary Super Plossl, przy Celestonie nie ma informacji że to Plossl, natomiast nie wiem jak jest z jakością lustra parabolicznego w Syntrze, ogolnie parabolik jest lepszy ale jeśli nie jest precyzyjnie wykonany to podobno obrazy uzyskuje się gorsze.

To może w takim razie tradycyjne pytanie w takich wypadkach: co polecacie sprawdzonego w tym zakresie cenowym ???

Edytowane przez kojot27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakos optyki w obu teleskopach bedzie prawdopodobnie bardzo zblizona. Oba sa masowkami i tyle. Co do okularow, to faktycznie moze byc jakas roznica, ale to kwestia jednego telefonu do dystrybutora i masz jasnosc, co do czego dodaja w KITcie. Jezeli do tych celestronow dodaja plossle z seri Omni albo klasyczne plossle z seri E-lux to nie ma tragedii (oczywiscie maja spore "ale", niemniej jako starter sie sprawdza).

 

Pozdrawiam.

 

PS. Te *Super plossle" Skywatchera to sa "super" tylko z nazwy. To zwykle masowe plossle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

To może w takim razie tradycyjne pytanie w takich wypadkach: co polecacie sprawdzonego w tym zakresie cenowym ???

 

O rany, od nowa ;) Juz trzeci czy czwarty raz dzisiaj ;) hihi.

 

Niestety zanim ktos ci z sensem odpowie, musisz zdeklarowac sie do czego mamy ci to cos polecic.

 

- Do jakich obserwacji? (jakie obiekty preferujesz)

- Do jakich warunkow? (jakie niebo, miasto, przedmiescia czarna wiocha itp. Jaka najslabsza gwiazde widzisz w przecietna noc, jak silna luna miejska)

- Skad bedziesz obserwowal? (balkon, wypady na pobliskie pola)

- Co dla ciebie wazne? (mobilnosc, jakosc, maksymalna ekonomia)

- Na jakiej kwocie mozesz postawic sobie bariere wydatkow? (bo za 650pln to nie poszalejemy, choc moze cos sie da odkopac)

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie jest jeszcze 130 / 900 którego też brałem pod uwagę, natomiast do czego go będę używał to jeszcze sam nie wiem, to pierwszy telesko więc chce się nauczyć patrzeć na niebo, tylko nie chcę kupić jakiegoś badziewia kompletnego bo potem człowiek tylko się zrazi, sprzecik pójdzie w kąt i tylko pieniądze wydane, chcę obserwować wszystko po koleji planety, księżyc DS, wiem że nie ma uniwersalnych teleskopów, co do warunków obserwacji to będą różne od "balkonowych" po myślę bardzo dobre za miastem

Ktoś może miał jakiś teleskop podobnej klasy na początku swojej przygody i był zadowolny, już wiem np. że Optisan i Nostrus to badziewie a przynajmniej tak twierdzą znawcy tematu, bo np. nostrusa z większym lustrem mozna kupić taniej, ale nie o to chodzi, myślę że dobre lustro 130 też może dostarczyć sporo wrażeń.

Wszystki dziękuję za wypowiedzi

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może udało by Ci się dołożyć niecałe 200 zł do Synty 6" na dobsonie? Myślę, że zdecydowanie przyjemniejszy w obsłudze na początek jest jednak dobson niż paralaktyk i do poznawania nieba powinien być ok. No i oczywiście zawsze o ten kawałek lustra więcej :) Pamiętam jak mój kolega kupił sobie Celestrona 114/900 na paralaktyku i obsługiwanie go (na początku) nie było zbyt łatwe i przyjemne.

 

Pozdrówko

Sebek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj ino mam 130/900 synte i powiem ci tak: teleskop ogólnie nie jest jakiś tragiczny, ale za to montaż to inna bajka, strasznie padaczkowy i zapomnij o wygodnych obserwacjach z większym powiększeniem. Przy 25mm okularze da sie jeszcze popatrzeć ale przy 10mm kitowcu już robi się nieprzyjemnie, trzeba podążać za obiektem a wszelkie ruchy pokrętłem mikroruchów powodują nieprzyjemną trzęsiawke. Sytuacja zmienia się na lepsze jak zamontujesz napęd, lecz napęd to dobre 200zł + przesyłka, więc zbliżasz się już do ceny synty 6" na dobsonie a i zawsze masz większe lustro...

 

Nawet jak jesteś na tyle twardy, że będziesz walczył z tym montażem to i tak szybko braknie ci lustra 13cm to mało i szybko to odczujesz...

 

Więc posłuchaj ludków bo dobrze gadają.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko fajnie ale dobson jest bardziej kłopotliwy przy transporcie. Niestety po kawałek ładnego czanego nieb trzeba będzie się gdzieć wybierać, na początek wybiorę jednak 130/900, jeśli chodzi o paralaktyka to myślę że sobie poradzę :), gorzej że jak widzę są kłopoty z płynnoscią pracy

jeszcze raz dziękuję wszytkim za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko fajnie ale dobson jest bardziej kłopotliwy przy transporcie.

 

Błąd. Teleskop na montażu dobsona to dwa elemnty - tuba i montaż. Teleskop na montażu paralaktycznym to tuba, głowica, statyw, przeciwwagi (o napędach i zasilaniu nie wspominając). Na Twoim miejscu jeśli miałbym wybierać pomiędzy bardzo kiepskim paralaktykiem a dobsonem to wybrałbym zdecydowanie to drugie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj ino mam 130/900 synte i powiem ci tak: teleskop ogólnie nie jest jakiś tragiczny, ale za to montaż to inna bajka, strasznie padaczkowy i zapomnij o wygodnych obserwacjach z większym powiększeniem. Przy 25mm okularze da sie jeszcze popatrzeć ale przy 10mm kitowcu już robi się nieprzyjemnie, trzeba podążać za obiektem a wszelkie ruchy pokrętłem mikroruchów powodują nieprzyjemną trzęsiawke. Sytuacja zmienia się na lepsze jak zamontujesz napęd, lecz napęd to dobre 200zł + przesyłka, więc zbliżasz się już do ceny synty 6" na dobsonie a i zawsze masz większe lustro...

 

Nawet jak jesteś na tyle twardy, że będziesz walczył z tym montażem to i tak szybko braknie ci lustra 13cm to mało i szybko to odczujesz...

 

Więc posłuchaj ludków bo dobrze gadają.

 

Pozdrawiam

 

W 100 % popieram. Mam i wiem jak to jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.