Skocz do zawartości

Newton 150 - dylemat


Mery_slp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.

 

Jestem nowym użytkownikiem lecz studiowałem nad tym forum wiele razy.

Przeszukując tematy dotyczące jaki teleskop wybrać nie znalazłem odpowiedzi porównującej interesujące mnie modele.

Mam zamiar kupić Newtona 150mm, na montażu paralaktycznym, (dobson odpada). Głównie do Ds-ów i planet oczywiście. Chodzi tez o "proste astrofoto" choć czytałem już na tym forum, że te statywy EQ3-2 itp, nie nadają się do tego, ale niestety niestać mnie np na HEQ-5.

 

Do wyboru mam 4 modele:

celestron c6n

http://www.teleskopy.net/sklep/product_inf...products_id=580

 

Sky-watcher SK15075PEQ3-2

http://www.teleskopy.net/sklep/product_inf...products_id=686

 

Omni 150 XLT

http://www.teleskopy.net/sklep/product_inf...roducts_id=2718

 

Messier N-150 EQ-5 Reflektor 150/1200

http://www.teleskopy.net/sklep/product_inf...products_id=563

 

Prosiłbym o podpowiedź, który z 3 pierwszych jest najkorzystniejszą inwestycją, oraz jaka przewagę nad nimi ma Messier, i jak przedstawia się jego montaż.

 

Jak dotąd używałem refraktora 50mm. I nawet udawało się nim zrobić fotki:)

 

Pozdrawiam i prosze o pomoc w rozwiązaniu problemu.

 

Z góry Dzięki! :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

z tego co wiem, to ten ostatni odpada ze względu na zbyt długą ogniskową, chociaż montaż spełnia "minimum"

Edytowane przez pyntko_krtofli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem okazje oglądać tego Celestrona - w sumie wywarł na mnie pozytywne wrażenie, montaż z lunetką polarną (choć to tylko EQ3) - wydaje mi się, że w SW w standardzie tego nie ma. No i wygląd fajny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem okazje oglądać tego Celestrona - w sumie wywarł na mnie pozytywne wrażenie, montaż z lunetką polarną (choć to tylko EQ3) - wydaje mi się, że w SW w standardzie tego nie ma. No i wygląd fajny :)

 

Juz dają w SW lunetkę. Dołączyli ja do zestawu np w DO i słusznie ze tak zrobili przecież ta lunetka jest warta grosze jak dla mnie.

 

Przechodziłem podobnie jak ty drogę od lunetki 50mm (dawno dawno temu) do lustra 150mm f5 Przeskok ogromny.

Cała masa obiektów do wyłapania pod ciemnym niebem. Zasięg wizualny obiektów DS był tak do 11mag ( na granicy zerkania).

Jak się trafił seeing poprzedniej zimy to Saturna z cassinim oglądałem przy powiększeniu 300x(!) i było dobrze widać. Przy Jowiszu najbardziej zrobiło wrażenie przejście księżyca ( najpierw jego cienia) na tle tarczy. Potrzebny jest napęd przynajmniej w jednej osi bo zdecydowanie poprawia komfort przy planetach (szkoda tylko ze tak późno się zdecydowałem). Napęd tak na prawdę był poręczny tylko przy planetach i dużych powiększeniach. Jakoś wolałem mikro ruchy pomimo chwiejności całego ukłądu.

 

Astrofoto jest możliwe w ognisku głównym ale rewelacji nie będzie - to nie jest sprzęt na poważniejsze zdjęcia.

 

Sprzęt SK15075PEQ3-2 nazwę mobilnym bo widzę teraz ile miejsca w samochodzie potrzebuje na paralaktyka na EQ5 z tuba 200/1000.

W przypadku SK15075PEQ3-2 zrobiłem sobie walizeczki i torbę na wszystko i miałem raptem 3 rzeczy do noszenia: tubę w torbie, montaż z ciężarkami w walizce i statyw spięty rzepami ale ten miałem inny geodezyjny. Oryginalny statyw nie wydawał się za stabilny ale na przy napędzie jak już uda Ci się powalczyć z wyciągiem i chwiejnym statywem i przestaniesz dotykać cokolwiek w teleskopie nic nie odbierze przyjemności oglądania B) .

 

Porównać kilku modeli nie mogę ale mam nadzieje ze moja subiektywna ocena Ci coś da.

 

PS

Warto kupić dwa dobre okulary jeden w granicy 20-25mm i drugi ok 5mm. Ten teleskop ma f5 i to ma swoje wymagania jeśli chcesz ładny obraz w całym polu.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Z tego co podałeś to ja bym wybrał Messiera, mimo że najdroższy ze wszystkich, ale posiadający za to najlepszy osprzęt.

Posiadam C6N i jest to całkiem dobry deleskop na początek, jest przede wszystkim mobilny, montaż działa sprawnie, aczkolwiek z niewielkimi luzami. Wybór należy do Ciebie.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Messier N-150 ma umiarkowaną światłosiłę, która sprawdzi sie i do planet, i do DS-ów oraz nie jest wymagająca dla okularów - więc nie trzeba będzie wydawać później majątku na nie. Bardzo dobry montaż EQ-5 i dobre okularki w zestawie to następne mocne atuty. Jednym słowem coś w sam raz dla początkujacego amatora z ambicjami i z kasą. Oczywiście jeśłi masz dość miejsca do prowadzenia obserwacji i przechowywania go.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Messier faktycznie jest na najlepszym paralaktyu z wyżej wymienionych. Mery_slp, looknij w masy tych teleskopów i w ich rozmiary. Jeżeli tu nie ma żadnych przeszkód, to już tylko kwestia cen. Messier jest droższy, ale dostajesz lepszy mont. Niemniej dla jasności, to ciągle jest montaż tylko i wyłącznie do wizuala. EQ5 i ogniskowa 1,2m w astrofoto to niezbyt szczęśliwe połączenie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi na to, że Messier będzie najlepszy, bo czytałem tez na forum, że te montaże w celestronie mają dość spore luzy..:/, a w messierze jest EQ-5... No i barlow odrazu i 3 okulary, więc na początku nie musiałbym nic do niego dokładać.. Potem ewentualnie jakiś krótszy Ortoskopowy okular... Tylko martwi mnie ta ogniskowa... bo zależy mi na DSach... No a druga sprawa to fotki w ognisku głównym ponoć da się robić lecz na krótkich czasach... Narazie by mi to w sumie wystarczyło... To i tak będzie "Niebo a Ziemia" w porównaniu z moim obecnym refraktorem 50mm, z którego ostatnie soki już chyba wycisnąłem:p

 

Bardzo bym prosił o opinie jak ma się sprawa z DSami w tym teleskopie...

 

Dzięki za wszystkie odpowiedzi :D

 

Serdecznie Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi na to, że Messier będzie najlepszy, bo czytałem tez na forum, że te montaże w celestronie mają dość spore luzy..:/, a w messierze jest EQ-5... No i barlow odrazu i 3 okulary, więc na początku nie musiałbym nic do niego dokładać.. Potem ewentualnie jakiś krótszy Ortoskopowy okular... Tylko martwi mnie ta ogniskowa... bo zależy mi na DSach... No a druga sprawa to fotki w ognisku głównym ponoć da się robić lecz na krótkich czasach... Narazie by mi to w sumie wystarczyło... To i tak będzie "Niebo a Ziemia" w porównaniu z moim obecnym refraktorem 50mm, z którego ostatnie soki już chyba wycisnąłem:p

 

Bardzo bym prosił o opinie jak ma się sprawa z DSami w tym teleskopie...

 

Dzięki za wszystkie odpowiedzi :D

 

Serdecznie Pozdrawiam!

 

To messierowe EQ5 to też nie jest mistrzostwo świata ;) Co do okularów to faktycznie masz ich na start więcej w BM 150/1200 ale tego ortoskopa to przemyśł jeszcze. Aby wyciągnąć power w okolicach 240x na przykład, musisz załadować się w okular o ogniskowej 5mm. Oznacza to, że dla konstrukcji orthoskopa da ci takie szkło ER na poziomie pod 4mm... a to jest mało... bardzo. Zanim zaczniesz myśleć o krótkich orthoskopach, polookaj choć raz dłużej w takie szkło abyś wiedział czy taka wartośc jest dla twojego oka do stolerowania. Wracając do samego teleskopu. Co cię niepokoi w jego ogniskowej? To tylko kwestia dobrania odpowiednich okularów. Tak, aby mieć dobrą źrenicę do danego typu obiektów pod twoim niebem i sensowny kawałek pola. Przy F8 rozpaczy nie ma. No i na koniec jednak zła wiadomość. To nie jest teleskop którym pofocisz w ognisku głównym (tak po prawdzie to żaden z nich nie nadaje siędo tego). Jego 1.2m ogniskowej to poprostu kompletnie nie ta bajka dla EQ5. Do takiej ogniskowej trzeba precyzji prowadzenia a tego nie zapewni ci paralaktyk z pod tej tuby. Drugą sprawą jest światłosiła tego teleskopu. To F8. Tu nie ma mowy o dobrych efektach przy ultra krótkich czasach naświetlania. Jedyną możliwością (może nie tyle jedyną co jedyną względnie sensowną) będą walki jakimś sensorem uzbrojonym w KRÓTKI obiektyw. Nie masz szans na 1.2m ale może coś by wyszło np. ze 100-200mm... Może nawet z troche większymi jak dopieścisz mont.

 

Pozdrawiam.

 

A właśnie sprawdź no ceny napędów do montaży teleskopów pomiędzy którymi wybierasz, bo coś mi chodzi po głowie, że bresser tu niezłe kokosy tłucze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że trzeba by pociągnąć forumowego Maksia za język. On wygrał ten zestaw - zostawił sobie z niego montaż a lurke sprzedał. Nie oznacza to, że rurka jest zła. Muszę przyznać iż zapomniałem, że w standardzie dają do tego szukacz 10x50 i wyciąg 2". Sama tuba jednak do foto DS będzie mało przydatna. Nie sądzę żeby czasy powyżej 30" były osiągalne. Proszę sobie uświadomić, że tuba jest praktycznie tej samej długości co w syncie 8". Tak jak pisze powyżej Hans to trochę zbyt dużo na EQ5. Nie wiem tez jak to teraz wygląda, ale EQ5 z zestawów Messiera były jednak gorsze od tych Celestronowych czy zwykłego klasycznego SW. Różnica jest w łożyskowaniu, ale co podkreślam, w chińczykach jest tak, że każda kolejna dostawa może się czymś różnić. Ogólnie to i tak lepiej niż to standartowe EQ3-2.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej mam takie pytanie troszkę poza tematem - za co przepraszam autora ...

 

Chodzi mi o powłoki przeciwodblaskowe StarBright XLT, a dokładnie czy rzeczywiście gwarantują one mniejsze straty światła ? Czy jest zauważalna różnica pomiędzy teleskopami o takiej samej aperturze ale gdy jeden z nich ma te powłoki a drugi nie ?

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmmm - teraz jeszcze popatrzyłem na ceny - za 10zł więcej w DO można nabyć C6NHD - czyli 150/750 na EQ5 (tym nowym łożyskowanym). Musiał bym zobaczyć jak to jest u Maksia z tym mocowaniem silników do montażu bo jeżeli faktycznie można stosować wyłącznie te od Messiera to zima. Cena po zakupie napędów wyjdzie jednakowa (przy uwzgl. że pasuje tylko napęd Messiera a za różnice w cenie napędu kupujemy lunetkę polarną do Celestronowego EQ5). Wprawdzie jest mniejszy szukacz (6x30) i mniej okularów na wyposażeniu, ale montaż Celestrona ma już łożyskowanie wewnętrzne jak również ślimaka. Krótksza ogniskowa pozwoli na focenie DSów przy krótszych czasach a mniejszy f: da jaśniejsze obrazy foto.

Ja osobiście jakoś nie jestem przekonany do tego dłuższego newtona 6" - wybór pozostawiam jednak kupującemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Może kilka słów o Messierku N-150, więc jeśli chodzi o rurkę do astro foto się nie wypowiem, ale o wizualu mogę powiedzieć coś niecoś. Tuba w polączeniu z okularkami z zestawu-dobrze ale nie ma rewelacji, okularek PL25mm daje najlepsze obrazy, natomiast pozostałe dwa kaszana ale jak dla kogoś zaczynającego nocne zabawy wystarczy. Mimo nie najlepszych okularków oglądane planety prezentują się całkiem fajnie, przerwa Cassiniego w pierścieniach Saturna widoczna bez problemowo, w sprzyjających warunkach oczywiście. Tuba w połączeniu z innym okularkiem lepszej klasy zmienia swoje oblicze, staje się tygrysem chcącym łapać wszystkie DSy B) obraz staje się bajeczny. Wyciąg 2" z przejściem na 1,25" całkiem spoko, choć w porównianiu np. do Meade LB zostaje daleko w tyle, jednak nie ma z nim problemów i radzi sobie dobrze. Napęd co prawda mam na obie osie ale tu sie nie wypowiem, nie korzystałem a szkoda. Montaż, nie widziałem HEQ5 czy tam innych ale ten EQ5 wydaje mi sie solidny, nie ma luzów (jak na razie), dobrze się sprawuje i prowadzi. Może za mało sprzętu widziałem ale ten nie jest takim złym jak go przedstawiają, za tą cene wydaje mi się, że warto go kupić i z pewnością osoba kupująca nie będzie żałowała tego zakupu, rurka mogła by być mniejsza, okularki wiadomo trzeba się zaopatrzyć w lepsze, montaż na początek wystarczy. Nie od razu Rzym zbudowano Panowie!!!

Miejmy troszkę tolerancji dla sprzętu z niższej półki, nie krytykujmy jak nie wiem nic o nim.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie od razu Rzym zbudowano Panowie!!!

Miejmy troszkę tolerancji dla sprzętu z niższej półki, nie krytykujmy jak nie wiem nic o nim.

Pozdrawiam

 

Nie wiem czy to do mnie, czy ogólnie -> sam używałem tego typu montażu (Astro5 się to nazywało) w odrobine lepszej konstrukcji (inaczej było rozwiązane mocowanie ślimaka). Wiem ile można wyciągnąć pod foto montażami zarówno z własnego doświadczenia jak i z obserwacji na bieżąco CG5 (czyli EQ5 w wersji Celestrona) ma Bartosz a Mon2 (czyli EQ5 w wersji Messier) ma Maksiu, a są to osoby z którymi jeżdże na wszystkie swoje wypady ! Oba montaż spisują się podobnie, ale montaż lepiej łożyskowany zawsze będzie pracował lepiej pod większym obciążeniem. To co piszę jest głównie pod kątem fotografowania, od czasu do czasu zerkałem przez C6N, ale obrazy jakoś skrajnie mnie w tym telepie nie rajcowały, gdybym jednak miał polecać zestaw pod foto to jednak z wyrażnym wskazaniem na krótszą ogniskową, bo będzie łatwiej i przyjemniej, choć tuba 6" f:5 będzie wymagała pewnych przeróbek.

Pozdrawiam !

 

ps. proponuje zerknąć sobie do mojej galerii w poszczególnych latach są opisane zmiany sprzętowe, z tego również można wywnioskować co się da jakim sprzętem zrobić:

http://www.astrofotografia.pl/galeria/gwiazdy/2007/

Edytowane przez kaluzny_m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to do mnie, czy ogólnie

 

Ja ogólnie napisałem, jeśli chodzi o ten zestaw. Co do astrofoto sie nie oddzywam pojęcia bladego o tym nie mam choć bardzo bym chciał, może kiedyś coś ustrzele.

 

Ps. Faja galeria i fajny mont, cena jego też pewnie fajna(kosmiczna), choć jedno takie zdjęcie mieć :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps. Faja galeria i fajny mont, cena jego też pewnie fajna(kosmiczna), choć jedno takie zdjęcie mieć :mellow:

 

najwyraźniej jednak piszę, zbyt mało wyraźnie - chodziło mi bardziej o galerie z koziołka za 50zł z EQ3 i z astro5 - wystarczyło kliknąć na lata (2003 - 2005)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miessier N-150 to instrument przede wszystkim do obserwacji wizualnych i astrofotografii jaśniejszych obiektów Układu Słonecznego. W oparciu jednak o ten sprzęt można, z użyciem niedużego światłosilnego instrumentu o ogniskowej rzędu 200mm ( może nawet 300mm ? ), fotografować z powodzeniem DS.

Tu przykład możliwości "małego" Rubinara 300/4,5 ( ogniskowa 300mm i światłosiła F4.5 ) na EQ-5+:

http://www.astrokrak.pl/Foty/HiHa-3min10klMedWeb.jpg

h i chi Persei - autor Janusz_P.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najwyraźniej jednak piszę, zbyt mało wyraźnie - chodziło mi bardziej o galerie z koziołka za 50zł z EQ3 i z astro5 - wystarczyło kliknąć na lata (2003 - 2005)

 

 

 

Soryyy mistrzu :Beer: tu ja się źle sprecyzowałem jeśli chodzi o Twoją galerię, mówiąc o choć jednym takim zdjęciu miałem na myśli lata 2006-07. Pozostałe lata też przeglądałem łacznie z opisami i wiem teraz na co stać jaki mont, nie zmienia to jednak faktu że ja pisałem ogólnie o N-150, a nie o astrofoto.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miessier N-150 to instrument przede wszystkim do obserwacji wizualnych i astrofotografii jaśniejszych obiektów Układu Słonecznego. W oparciu jednak o ten sprzęt można, z użyciem niedużego światłosilnego instrumentu o ogniskowej rzędu 200mm ( może nawet 300mm ? ), fotografować z powodzeniem DS.

 

 

Chyba kolego chcesz robić ludziom wode z mózgu - w oparciu o każdy montaż EQ5 można robić takie foty, bez względu na to czy jest to Messier czy Celestron czy SkyWatcher, z tą tylko różnicą, że Newtonem 150/750 będzie można na EQ5 focić jaśniejsze DSy a Messierem 150/1200 nie .

Edytowane przez kaluzny_m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.