Skocz do zawartości

Który telskop za 500zł


mcbajak

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym kupiś teleskop, nie jestem wymagający, ale jeżeli kupuje to staram się wybrać nalepszy z obecnych na rynku w nie przekaraczalnej granicy 500zł. I tak udało mi się znaleźć Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK709EQ1 oraz Teleskop Sky-Watcher SK1149EQ2. Nie wiem który z nich jest lepszy i na co zwracać uwagę 3

 

http://allegro.pl/item271604524_teleskop_s..._24_kurier.html

http://allegro.pl/item273626496_teleskop_s...ancja_24m_.html

 

Proszę o jakieś wskazówki, z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 500zł ?

Kup lornetkę Delta Optical Silver 10x50: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...220b04311bf1efe

to 414zł z przesyłką, zostanie Ci jeszcze na dobrą książkę:

http://www.deltaoptical.pl/deltasklep/shop...c792619d5399745

i na Obrotową Mapę Nieba:

http://www.vademecum.astronomia.pl/mapa-plastik.html

 

To razem 467,20 zł

Uwierz, taki zestaw da Ci o wiele więcej pożytku niż badziewny teleskopik - innego w tych pieniądzach nie dostaniesz.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ten mad-maks z allegro, to czasem nie ta sama firma, ta od tych "tanich LV"?

 

już pomijając sam teleskop, to przy wyborze zwracaj też uwagę na sprzedawców,

bo allegro to raczej ryzykowne miejsce na kupno teleskopu, zwłaszcza dla początkującego amatora astronomii

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale ja naprawdę nie jestem wymagający, i chciałbym sobie czasami księżyc pooglądać, czy najbliższe palanety, nie chce kupować droższego teleskopu, bo w razie czegoś tel teleskop dam 12 letniemu bratu

Wiesz w sumie to nawet nie chodzi o to, czy jesteś mało wymagający - po prostu z tanimi teleskopami sprawa wygląda następująco (plus i minusy):

 

Plusy:

- jest tani

 

Minusy:

- kiwa się i chyba na każdą stronę - po prostu jest niestabilny co wkurza okrutnie

- słaba jakość optyczna i mechaniczna - naprawdę montaż EQ1-EQ2 to strata czasu i pieniędzy, tak samo lustro 114mm, czy soczewka 70mm

- czasami trzeba coś samemu poprawić, dokręcić, przerobić - kłania się ATM

- nie założysz do żadnego z tych teleskopów lepszego okularu bo będzie się to mijało z celem (kiepskie lustro w jednym, kiepska soczewka w drugim)

 

Absolutnie nie twierdzę, że nie da się kupić w tej cenie żadnego sensownego sprzętu - moja rada taka:

śledź dział "Sprzedam" na forach - możesz przecież kupić coś używanego i sensowniejszego (ja już jadę na używkach 4-5 lat i nie narzekam). To jedyna rada jak się nie ma za bardzo kasy. Resztę koledzy z forum dopowiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pavlo ma rację. Dodatkowo lornetkę możesz użyć do innych obsewracji. Może np. zainteresujesz lornetką ojca i dołozy ci parę groszy :D. Wiem że to rada w stylu: "Chcę kupić trabanta" - "Lepiej kup dobry rower". Ale na prawdę będziesz miał więcej pożytku z lornetki niż z telepa za 5 stów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

500zł?

 

To ja proponuję tylko lornetkę i dobrą książkę! Za 500zł tak jak już koledzy mówili, teleskopu SENSOWNEGO NIE KUPISZ. A taka lornetka da Tobie więcej frajdy niż wkurzający montaż, na którym tuba przez byle podmuch wiatru będzie się chwiać jak nie wiem co.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mcbajak, przeczytaj dokładnie podlinkowane opracowanie zanim ruszysz na zakupy.

 

http://www.celestia.pl/celestia/index.php/...za_jak_najmniej

 

Pozdrawiam.

 

Dzięki za kolejny fajny artykuł :notworthy: - przynajmniej dla takich jak ja :D

 

Mam jedno pytanie, Bresser Lyra 70/900 EQ nie znalazł się na liście bo jest za drogi (jak na swoje 70mm) czy ma jakieś wady?

 

Pytam bo chodzą na ebay.de po jakieś 70-80 Euro... :szczerbaty:

 

Bat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za kolejny fajny artykuł :notworthy: - przynajmniej dla takich jak ja :D

 

Mam jedno pytanie, Bresser Lyra 70/900 EQ nie znalazł się na liście bo jest za drogi (jak na swoje 70mm) czy ma jakieś wady?

 

Pytam bo chodzą na ebay.de po jakieś 70-80 Euro... :szczerbaty:

 

Bat

 

Ta Lyra jest sotsunkowo droga. Za 160pln mniej masz 80tke celestrona na EQ2 z tak samo dennymi okularami więc... ;)

 

Chłopaki i dziewczęta, nic nie stoi na przeszkodzie, dodać tam wasze propozycje. Jezeli teleskopy które dacie jako dobre zakupy będą wyróżniać się z poziomu okolicy lub będą lepsze od tych podanych, to oczywiście będziemy aktualizować. Rynek się zmienia, ceny też, wchodzą nowe modele itd. :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc dla osoby która nigdy nie obserwowała przez teleskop może wywołać niepochamowaną potrzebę zakupienia kolejnego, większego teleskopu. Jednak obraz ten może być obarczony takimi wadami jak chromatyzm (niebiesko-fioletowa przebarwienia krawędziach), oraz znacznie mniejszą rozdzielczością niż w większych teleskopach amatorskich.

 

tego fragmentu trochę nie rozumię, dla mnie jedno zdanie z drugim trochę mało łączy się między sobą

 

widzę księżyc podoba mi się => chce kupić większy teleskop => ok może mieć wady np. wspomniany chromatyzm => skoro będzie większy to czemu ma mieć ''znacznie mniejszą rozdzielczość niż w większych teleskopach mamatorskich'' ta ostatnia część zdania trochę mi nie pasuje i zbija z tropu

 

chyba, że czegoś po prostu nie rozumię

 

 

aj Hansik trzasnął inny topic, a nie było go jak to pisałem http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...mp;#entry265217 więc można by to tam przesunąć, proszę

Edytowane przez pyntko_krtofli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc dla osoby która nigdy nie obserwowała przez teleskop może wywołać niepochamowaną potrzebę zakupienia kolejnego, większego teleskopu. Jednak obraz ten może być obarczony takimi wadami jak chromatyzm (niebiesko-fioletowa przebarwienia krawędziach), oraz znacznie mniejszą rozdzielczością niż w większych teleskopach amatorskich.

 

tego fragmentu trochę nie rozumię, dla mnie jedno zdanie z drugim trochę mało łączy się między sobą

 

widzę księżyc podoba mi się => chce kupić większy teleskop => ok może mieć wady np. wspomniany chromatyzm => skoro będzie większy to czemu ma mieć ''znacznie mniejszą rozdzielczość niż w większych teleskopach mamatorskich'' ta ostatnia część zdania trochę mi nie pasuje i zbija z tropu

 

chyba, że czegoś po prostu nie rozumię

 

Zasugeruj jak byś to ujął, nic nie stoi na przeszkodzie poprawić jakieś moje zdryfy i zapętlenia popełnine w ferworze dziergania tej krowy :) Generalny wydźwięk jaki chciałem tu osiągnąć :

 

Księzyc powali na kolana nawet w takim małym tanim teleskopie, mimo wielu wad obrazu. Powali do tego stopnia, ze bedziesz chciał jeszcze większy teleskop o jeszcze lepszych możliwościach... Na początku nie będziesz tych wad dostrzegał, ale z czasem...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księzyc powali na kolana nawet w takim małym tanim teleskopie, mimo wielu wad obrazu. Powali do tego stopnia, ze bedziesz chciał jeszcze większy teleskop o jeszcze lepszych możliwościach... Na początku nie będziesz tych wad dostrzegał, ale z czasem...

 

Pozdrawiam.

 

wcześniej niewiedziałem co w ogóle masz na myśli więc ciężko było coś w ogóle podsunąć ale ten fragment jest już w 100% jasny i warto by nim zastąpić ten wcześniejszy

 

ps przenieś jeśli możesz tę część na temat twojego artykułu do tego http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...mp;#entry265217

 

ps2 jeszcze nie pogratulowałem kawałka świetnej roboty: więc świetna robota !!!

Edytowane przez pyntko_krtofli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem kiedyś taki 709 EQ1

i powiem wam że byłem nim zachwycony mozna był wycisnać z niego max jakieś 180x powiększenia w dobrych warunkach .saturn jowisz księżyc nie wyglądały gorzej niż w syncie 8 , na początku nie dostrzega sie tych wad które posiada bo jest sie zachwyconym że się w ogóle MA teleskop. a te wady to montaż trzęsący sie jak osika i że ds to tym nie poogląda bo jest za ciemnyitp, itd.

ale na nim nauczyłem dużo i nabrałem pewności że to jest to co mnie interesuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.