Skocz do zawartości

Cassini - czy jeszcze go widać.


Art 69

Rekomendowane odpowiedzi

Czy w obecnych warunkach nachylenia Saturna jest jeszcze szansa na dostrzeżenie szczeliny Cassiniego. Obserwacje prowadziłem dzisiaj wcześnie rano za pomocą dobrze schłodzonego MAKa 150/1800 Seing był dobry , przy pow. 200x widać było cień planety na pierścieniach. Tym samym kitowym okularem 9mm wczoraj rozdzieliłem epsilony Lutni a dzisiaj taka klapa. :Cry: Powiedzcie że z tym LV 6 Vixena któty zamówiłem w DO będzie lepiej. :) Przecież właśnie dla tego niedawno kupiłem MAKa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzis o 5 rano zerknalem na saturna ale przerwy nie widzialem przy 240x. Inna sprawa ze nie wpatrywalem sie za dlugo. Jeszcze inna sprawa ze teleskop chlodzil sie tylko jakies pol godziny (ale obraz byl niezly).

Edytowane przez exec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, ja także dziś rano o godz. 6:20 lukałem na Saturna i niestety żadnych detali, dodam że atmosfera znacząco pływała, było to widać dobrze na Księżycu, na Marsie nie widziałem praktycznie żadnych detali oprócz wielkiej czapy, użyłem wszystkich możliwych konfiguracji filtrów, okularów niestety przy takich warunkach nie dało to znaczących rezultatów.

 

Zmarzłem i tyle :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłes głupstwo z tym LV 6 mm. Może ze dwa razy w roku go wykorzystasz.

 

 

 

Olbrzymia ilość pozytywnych opinii o Vixenach LV mówi sama za siebie. Nawet jeżeli warunki na power 300x nie zdarzają się często to jesli już się trafią wolę go wtedy mieć i nie żałować przesadnej oszczędności. Mam zamiar go również używać do rozdzielania układów podwójnych i może w końcu wyraźniej zobaczę Marsa. ;) Poza tym DO jeszcze trochę zarobi na mnie ponieważ muszę także zakupić coś szerokokątnego w granicach 40-50mm. Mała światłosiła mojego sprzętu pozwoli mi chyba uniknąć sięgania po najdroższe okulary. Trzeba się zastanowić i uważnie posłuchać ewentualnych podpowiedzi ze strony forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bbbrrr ... właśnie wróciłem z obserwacji od ok. 24.00 do ok. 03:45 - głównie Mars i Saturn. Seeing ok. 6/10 i przy dobrze wystudzonym teleskopie i pow. 200x rzeczywiście Cassiniego brak, detalu (przynajmniej u mnie) brak. Za to było wyraźnie widać cień planety na pierścieniach. Skończyłem go oglądać dopiero kiedy mi już wszystko zdrętwiało z zimna :lol:

 

ps: bym był chory jak bym nie zajrzał na jakąś otwartą, padły jeszcze (bez pośpiechu) M44, M67 i galaktyka NGC 2841 :rolleyes:

ps2: jest prawie 4:40 a rano do roboty trzeba iść :o

 

Pozdrawiam zmarznięty, śpiący, troszkę spowolniony, ale zadowolony

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
bbbrrr ... właśnie wróciłem z obserwacji od ok. 24.00 do ok. 03:45 - głównie Mars i Saturn. Seeing ok. 6/10 i przy dobrze wystudzonym teleskopie i pow. 200x rzeczywiście Cassiniego brak, detalu (przynajmniej u mnie) brak. Za to było wyraźnie widać cień planety na pierścieniach. Skończyłem go oglądać dopiero kiedy mi już wszystko zdrętwiało z zimna :lol:

 

ps: bym był chory jak bym nie zajrzał na jakąś otwartą, padły jeszcze (bez pośpiechu) M44, M67 i galaktyka NGC 2841 :rolleyes:

ps2: jest prawie 4:40 a rano do roboty trzeba iść :o

 

Pozdrawiam zmarznięty, śpiący, troszkę spowolniony, ale zadowolony

 

lech

I to jest piękne - mimo zmęczenia i braku snu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie mialem ten temat odkopac bo dzis mialem rewelacyjne warunki i widzialem cassiniego. Przy 240x go nie zobaczylem bo nawet nie probowalem. Ale przy 280x juz samo rzucilo mi sie w oczy. Pozmienialem okulary i powery zeby upewnic sie czy na sto procent widze cassiniego i byl na pewno. Wlozylem 240x i jak sie przyjrzalem i dobrze przyostrzylem to byly dwie male lekko rozciagniete kropeczki po obu stronach pierscienia ale ledwo widoczne i to nie caly czas. Przy 280x cassini dosyc wyraznie widoczny jako dwie cieniutkie ciemne lukowate kreseczki. Kolejny power jaki mialem dostepny czyli 480x jak sie mozna domyslic tylko pogorszyl sprawe i juz wiecej nie zobaczylem :szczerbaty:

 

Warunki: minus 9, lekka mgla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niespełna tydzień temu (sob-niedz) miałem świetne warunki i zawisłem na Saturnie z przyzwoitymi efektami .Jednak Cassini jest widoczny chociaż szczątkowy ale do wyłuskania.Przy 150x (LVW8mm) już był widoczny ,cieniutki ale do zauważenia ,mój kolejny power 240x (LVW5mm) go poszerzał acz z kolei rozmydlał .Tak więc myśle że to jednak pogoda będzie stanowić kryterium miarodajnych obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 150x (LVW8mm) już był widoczny ,cieniutki ale do zauważenia ,mój kolejny power 240x (LVW5mm) go poszerzał acz z kolei rozmydlał .Tak więc myśle że to jednak pogoda będzie stanowić kryterium miarodajnych obserwacji.

 

Wczoraj miałem ciekawą nockę, warunki (głównie za sprawą wiatru) zmieniały się kilka razy. Podczas obserwacji Saturna miałem naprawdę dobre warunki seeing 8/10 bez wiatru przez co najmniej 30 minut. Przy pow. 200x było wyraźnie widać cień planety, jaśniejsze i ciemniejsze pasy na powierzchni, ale niestety Cassiniego brak. Nie wiem może jeszcze miałem za słabe warunki, a Saturn był jeszcze za nisko :unsure: ...

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mija czas, warunki obserwacji Saturna się poprawiają i .... pora "odszczekać" to co napisałem w #4 poście :Boink:

Wczoraj obserwowałem Saturna do 23:00 i w miarę jak poprawiały się warunki, rosło moje zdziwienie i zadowolenie z obserwacji!

Obserwowałem Cassiniego i przyznaję, że rozpowszechniane przeze mnie plotki o jego zniknięciu są mocno przesadzone.

 

Bijąc się w piersi ......

 

Pozdrawiam :rolleyes:

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Co do przerwy Cassiniego to wczoraj miałem możliwość weryfikacji i potwierdzam że przerwa jest widoczna. Około 22:30 kiedy warunki miałem już dobre w powiększeniu 170x doskonale widoczna. Troche inny powiiększeń i tak:

barlow+Nagler 31=96x widocznych 6 księżyców i pasy chmur na Saturnie

barlow+Meade 8,8=340x chwilami bardzo fajny, z przebłyskami przerwy Cassiniego

barlow+LV 5=600x heh pojechałem ale saturnik do przyjęcia+3 księżyce

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj obserwowałem Saturna ok 19:00 LT, wiatr przez chwilę praktycznie zerowy i przy powiększeniu 240x (vixen NLV 5mm) niezły widok. Przerwa Cassiniego bardzo słabo ale jednak widoczna zerkaniem, praktycznie tylko z prawej strony (nie uwzględniam odwrócenia obrazu w Newtonie). Pas powyżej pierścienia również wyraźny. Jakieś dwa lub trzy tygodnie temu trafiły mi się super warunki, Cassini widoczny był całkiem wyraźnie.

Mars wczoraj pomimo, że już zaczął mi "pływać" pokazał również kilka detali, oczywiście w 5mm okularze.

...Powiedzcie że z tym LV 6 Vixena któty zamówiłem w DO będzie lepiej...

Będzie na pewno lepiej jak tylko warunki pozwolą, a czasem na pewno pozwolą. :D

Uważam, że to dobry wybór jeśli zależy Ci na oglądaniu planet i przerwy Cassiniego ;)

Edytowane przez sq8luv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że to dobry wybór jeśli zależy Ci na oglądaniu planet i przerwy Cassiniego

 

 

Witam.

Dzięki za pamięć o moim początkowym problemie. Vixen NLV 6 był moim drugim udanym zakupem w DO po nabyciu teleskopu. Najczęściej obserwuję z miejscówki o dużym LP i dlatego wykorzystuję go do planet, Łysego i rozdzielania podwójnych. W tych zadaniach pow. 300x sprawdza się znakomicie. NLV daje czyste, ostre, nie podkolorowane obrazy. A że wąsko widać - no cóż, 4 miesiące temu nie funkcjonowało jeszcze na forum słynne powiedzonko "dozbieraj ze 3 stówy" (i dla tego nie ma LVW ) :szczerbaty:

Co do Saturna i Cassiniego to szczelinę widziałem juz wielokrotnie. Jednak prawie zawsze była ona tylko chwilowym, maleńkim przecinkiem, na krańcach pierścieni więc i rozpisywać się nie było o czym. Tym bardziej że wiedziałem gdzie szukać i jak ona ma wyglądać. W warunkach stale zmniejszających się wymiarów szczeliny olbrzymie znaczenie w jej dostrzeżeniu ma seing. Dla tego na jego dobrą jakość liczę już w marcu kiedy to zaplanowałem pierwsze poranne obserwacje Jowisza.

Pozdrawiam wielbicieli wszelkich szczelin. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Adam Schutterly

Witam,

dzisiaj spoglądałem na Saturna przez dwa nowe zakupione okularki. Synta 8" wychłodzona, warunki nieźle lecz na północy zachmurzone niebo. Seeing określam na 3/5.

Obserwacje prowadziłem przez krótki okres czasu, zmęczenie + zimno + wstawanie o 6 rano daje w kość. Popatrzyłem na Władce Pierścieni i Cassini nie dostrzegłem. Rok temu spoglądałem na niego przez UWA 9mm i widoczny był w całości bez problemu (przy dobrych warunkach). Dzisiaj spoglądałem przez TV 8mm i LV 6mm i widok uroczy :). Przy powiększeniu 200x widoczne pasy na Planecie i ładna barwa ;).

 

Pozdrawiam i życzę bezchmurnego nieba :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim!

To była dla mnie najlepsza noc jeśli chodzi o Saturna od kiedy mam teleskop.

Obserwowałem po północy, nawet nie drgnął przy powiększeniu 240x.

Baaardzo wyraźne pasy, wręcz wrażenie, że oglądam planetę z bardzo bliska, szkoda, że nie mam filtra. Cassini idealnie, idealnie(!) widoczny, po prostu miodzio. Pierwszy raz żałowałem, że nie mam ortho bo prawdopodobnie dałoby radę wyłuskać jeszcze więcej szczegółów ( choć broń Boże nie narzekam na mojego NLV 5mm ;) )

Ach... :rolleyes:

Pozdrawiam z Kawki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pow. ok. 203x (LB8"+LV6) udało mi się w tym roku dwa razy bez większych wątpliwości dostrzec przerwę Cassiniego po obu stronach pierścieni. Ostatnio z 4/5 Marca trafiłem naprawdę dobry seeing i przejrzystość powietrza i widać było na obu brzegach pierścieni przerwę Cassiniego. Niestety nie jest już ona widoczna na całym widocznym obwodzie pierścieni - ale cierpliwości, jeszcze tylko kilka lat ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przed chwilą przy Kellnerze 6 mm widziałem wyraźnego, pięknego Saturna, i coś majaczyło bo bokach (najbardziej po lewym, czyli po prawym ponieważ teleskop odwraca obraz) widać było słabo dostrzegalną kropkę na pierścieniach, po prawej stronie też ale o wiele słabiej.

Założyłem Barlowa x2 i okular 6 mm i odjazd, z łatwością ustawiłem ostrość co daje 233x powiększenia przez teleskop 76/700. Czemu akurat dziś tak wyraźnie było wszystko widać?

Ostatnio jak dałem barlowa x2 i okular 6mm to z Saturna była rozmyta plama. :blink:

 

//edycja

 

Już nie widać Cassiniego - Saturn jest za nisko. :(

Edytowane przez Coremeil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu akurat dziś tak wyraźnie było wszystko widać?

 

może dlatego:

 

7timersh6.png

 

mapki ze strony 7Timer! - to drugie miejsce jakie znalazłem gdzie próbuje się prognozować seeing dla całego świata - może okaże się lepsze niż meteoblue. jakby dobrze działało to możnaby wykorzystać do zrobienia alertów mailowych i takich tam bajerów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki to są, ale po północy już się zniża.

 

Nie wiedziałem że teleskopem 76/700 można zobaczyć Cassini'ego :blink:

Rozjaśnienie przy równiku też było widać... I było widac w którą strone są pierścienie odwrócone, wyraźnie... :D

Ale obraz się trzęsie na moim montażu. :(

Edytowane przez Coremeil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w ostatnią sobote niedziele i poniedziałek ,miałem dobre warunki na saturna . Przez wszystkie 3 dni widoczna wyrażnie przerwa cassiniego przez newtona 150/1200 z Lv6 i Lv5 . Nawet w 114/900 było widac. Oczywiscie Cassini widoczny bardziej na krawędziach pierścienia. Ogólnie ostatnio prawie zawsze widuje Cassiniego bez problemu , moze to zasługa dobrych warunków atmosferycznych w moim miejscu zamieszkania.Dodam ze power 240x na lustro 150 f/8 jest jak najbardziej użyteczne. w dobry seeing obraz ostry jak żyleta.

Edytowane przez drakos20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.