Skocz do zawartości

Pomóżcie pierwszy teleskop


procjon

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę kupić pierwszy teleskop co myślicie o:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...3096c9b6c2533f1

 

Słyszałem że celestron to dobra marka, jeśli ktoś zna jakąś alternatywę niech się podzieli.

Co będę mógł przez niego obserwować planety czy raczej deep sky?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę kupić pierwszy teleskop co myślicie o:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...3096c9b6c2533f1

 

Słyszałem że celestron to dobra marka, jeśli ktoś zna jakąś alternatywę niech się podzieli.

Co będę mógł przez niego obserwować planety czy raczej deep sky?

 

Nie slyszalem jeszcze zeby ktos sie nim juz bawil, ale uwazam ze za duzo tutaj plastiku i tandety.

Celestrony sa przyzwoite ale z wyzszej półki.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optymalnie doradźcie jakiś telepik za około 1000zł

 

Osobiście myślę że poczciwa Synta 8" lub 6" DOB będzie lepsza od w/w Celestrona - niedawna miałem okazję pobawić się nim i nic dobrego specjalnie nie mogę o nim powiedzieć (szczególnie montażu – po prostu szlak trafia :o ).

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optymalnie doradźcie jakiś telepik za około 1000zł

Wiesz pytałem na rożnych forach pisałem na Gg z ludźmi którzy maja synte 8" i ja chwalą, za tą cenę nie kupisz nic lepszego do deep skay(obiektów dalekiego nieba)ja tydzień temu waśnie zamówiłem w DO tą synte,ale jeszcze nie dotarła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytalem sie na temat twojego celestronka kiedys tam i takze mi odradzano..plastik i tandeta. i tak dobra rada na przyszlosc..unikaj teleskopow z wbudowanym tzw. barlowemten celstron chyba nie ma ale glowy nie daje..spytaj sie zawsze sprzedawcy.

 

dolozysz 200 stówki i masz np w DO synte na dobsie 8'' !!!!(no chyba ze ci strasznie zalezy na paralaktyku) a to juz jest sprzęt ! i pasuje do twojego miejsca .

 

Z mojej dzisiejszej perspektywy nie warto sie pchac w nic poniżej 8'' w szcz. jesli masz ku temu warunki obserwacji.

Jak juz kupisz teleskop to sie okaze ze bedziesz musiał o zgrozo wydac full kaski na lepsze okularki - wez to także pod uwagę.

 

pozdrowionka i powodzenia

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artur a co to jest Deep Skay? Dobra, żarty na bok :)

 

Za 1000zł to najlepiej będzie.... właśnie. Co będzie najlepiej. Zależy od tego jakie masz warunki i co chcesz obserwować. Jeżeli obiekty Deep Sky przy warunkach typu domek jednorodzinny za miastem- bez wahania Synta 8". Jeżeli w mieście/ew. obrzeża z samochodem to też Synta 8". :szczerbaty: Inaczej ma się sprawa, kiedy musisz schodzić ze sprzętem z 4 piętra w bloku po schodach i nieść go do samochodu oddalonego o 100-200metrów. Wtedy celowałbym w coś mniejszego i lżejszego, jak Synta 6".

 

Natomiast jeżeli z przeważaniem chciałbyś obserwować planety, Księżyc i komety to brałbym albo refraktor albo Maksutova. Maki są lekkie i bardzo poręczne, a co za tym idzie są również małe. Refraktory... Za tą cenę to jedynie na jakimś moncie azymutalnym.

 

Nie wiem co Ci doradzić, bo nie podałeś warunków. Aha... Jakby Ci przyszła do głowy Astrofotografia... Za tą cenę MOŻESZ ZAPOMNIEĆ... No chyba że posadzisz aparacik z obiektywem na EQ2 i pofocisz gwiazdy, Drogę Mleczną. Ale żeby dobrze focić mgławice, galaktyki, gromady... Dodaj jeszcze jedno 0 (conajmniej :szczerbaty: )

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optymalnie doradźcie jakiś telepik za około 1000zł

 

Procjon - czy ja moge zadać ci niedyskretne pytanie?

 

Czy za pomocą funkcji szukaj, przeczytałeś archiwum forum na którym jest bardzo wiele podobnych tematów?

A jeśli tak to jakie wyciągnąłeś wnioski?

 

Uwierz mi znacznie to uprości i sprecyzuje twoje rozeznanie w temacie

 

Ja wiem, że to jest forum, i pełni ono przede wszystkim formę dydaktyczną, doradczą ale wałkowanie

po raz kolejny od zera tego samego tematu, w dużym stopniu przypomina tego psa co goni własny ogon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procjon - czy ja moge zadać ci niedyskretne pytanie?

 

Czy za pomocą funkcji szukaj, przeczytałeś archiwum forum na którym jest bardzo wiele podobnych tematów?

A jeśli tak to jakie wyciągnąłeś wnioski?

 

Uwierz mi znacznie to uprości i sprecyzuje twoje rozeznanie w temacie

 

Ja wiem, że to jest forum, i pełni ono przede wszystkim formę dydaktyczną, doradczą ale wałkowanie

po raz kolejny od zera tego samego tematu, w dużym stopniu przypomina tego psa co goni własny ogon

 

Bardzo dydaktyczna odpowiedz... :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobson to raczej na balkon chyba, a ja nie napisalem wam że z telepem będę musiał jeździć bo z okna nie za bardzo. Dlatego cos na paralaktyku mi się przyda. Jeśli się mylę to poprawcie, w sumie na ta synte namówiliscie. Chyba że:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...633ac2d1486136e

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=345

 

 

Mieszkam w wawie, w śródmieściu więc warunki kiepskie, na obserwacje jeździł bym pod miasto. Chociaż mieszkam na skarpie wiślanej więc przynajmniej mam czyste N i E prawie po horyzont.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz sam zadecydować na jakim montażu chcesz kupić teleskop. Chyba że nie zagłębiałeś się w ich funkcjonowanie. Jeśli kupisz dobsona to może Cię denerwować ciągłe popychanie tuby, jeśli paralaktyka to najpierw trzeba pouczyć się jego obsługi. Sam zdecyduj co lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobson to raczej na balkon chyba, a ja nie napisalem wam że z telepem będę musiał jeździć bo z okna nie za bardzo. Dlatego cos na paralaktyku mi się przyda. Jeśli się mylę to poprawcie, w sumie na ta synte namówiliscie. Chyba że:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...633ac2d1486136e

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=345

Mieszkam w wawie, w śródmieściu więc warunki kiepskie, na obserwacje jeździł bym pod miasto. Chociaż mieszkam na skarpie wiślanej więc przynajmniej mam czyste N i E prawie po horyzont.

 

Zdecydowanie Dobson jest LEPSZY w terenie, szczególnie w przypadku dużych rur jak 6-8". Na balkonie wymaga dodatkowej podstawy [jakaś skrzynka, rama od fotela, masywny stolik] bo jest za niski, by nie bylo problemów z balustradą. W przypadku 8" tuby bedzie kłopot z miejscem na małym balkonie -ale to dotyczy każdego większego teleskopu na paralaktyku. Te ostatnie nie mają za to na balkonie problemu z dostępem do okularu w niektórych położeniach tuby. Z tych dwóch alternatywnych na paralaktyku, które podałeś, wydaje się lepsza ta 130-tka Messiera.

Generalnie na wypady za miasto poleciłbym Ci Syntę 6-8", ale istotne jest też zaplecze transportowe -jesli mieszkasz na parterze i nie musisz nosić tego po schodach, przez zbyt duża liczbę drzwi, a samochód który masz umożliwia łatwy załadunek. Chodzi o długość tuby w tych teleskopach -115cm przy średnicy zewnętrznej 200-236mm to potworna zawalidroga w ciasnych miejscach. Ja niestety mam ten problem [3-cie piętro bez windy, małe auto ze słabym dostępem do środka] i z tego powodu wybrałem Dobsona 8", ale F/5, a nie F/6, bo tuba nie przekroczy 1m długości.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.