Skocz do zawartości

Tuning AZ-3


grzybu

Rekomendowane odpowiedzi

przedstawiam nową wersję - nie trzeba już nosić ciężarka!

(chociaż moje poprzednie rozwiązanie wymagało noszenia ciężarka tylko w jedną stronę, potem mógł być wypity przez obserwatora :Boink: )

 

dwa odpowiednio wygięte gwoździe i sprężyna to wszystko czego trzeba żeby AZ3 nie opadał przy patrzeniu w górę.

az3sprezynabk1.jpg

 

az3sprezynaqy5.gif

 

koszt: 1 zł 20 gr :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze zdradź Kolego, gdzieś ty takę piękną sprężynę kupił :D

Sam chętnie skorzystam bo widzę, że pomysł zarówno prosty jak i skuteczny :Salut:

 

Pozdrawiam,

 

Piotrek

Edytowane przez okon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zaproponowane rozwiązanie sprężynowe jest wadliwe.

 

Sprężyna jest krótka, więc skutecznie działa tylko w bardzo niewielkim zakresie kątów. Przy rozciąganiu krótkiej sprężyny napięcie rośnie bardzo szybko, nieproporcjonalnie do wychylenia. Tylko dla malych względnych odkształceń siła jest proporcjonalna do odkształcenia.

Co prawda - siła powodująca opadanie glowicy też zmienia się nieliniowo z kątem przechylenia głowicy, prawidłowe skompensowanie tego sprężyną nie jest najprostsze. Zeby rozwiązanie sprężynowe działało skutecznie w sporym zakresie kątów należałoby poeksperymentować z miejscem mocowania sprężyny, i z jej długością.

Wydaje mi się nieprawdopodobne, żeby pierwsza próba zastosowania przypadkowej sprężyny od razu dała właściwy efekt.

Warto jednak próbować, byle nie wiercić za wiele dziur!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprężyna jest krótka, więc skutecznie działa tylko w bardzo niewielkim zakresie kątów. Przy rozciąganiu krótkiej sprężyny napięcie rośnie bardzo szybko, nieproporcjonalnie do wychylenia. Tylko dla malych względnych odkształceń siła jest proporcjonalna do odkształcenia.

 

to prawda, dodanie sprężyny nie przywraca układu do stanu równowagi (tak jak robiła to przeciwwaga).

ale na szczęście nie musi!

trzeba wziąć pod uwagę że oprócz obciążonej dźwigni i sprężyny jest tam trzeci czynnik - "hamulec", któremu nawet bez sprężyny niewiele brakuje do utrzymania całości bez opadania. tak więc wystarczy że sprężyna odejmie część wagi przy wysokim położeniu teleskopu i już jest okej. sprężyna może być trochę za słaba albo za trochę mocna i też będzie dobrze (najwyżej hamulec będzie hamował w drugą stronę). po prostu tolerancja jest tu olbrzymia co sprzyja improwizowanym rozwiązaniom :)

 

Wydaje mi się nieprawdopodobne, żeby pierwsza próba zastosowania przypadkowej sprężyny od razu dała właściwy efekt.

 

a jednak!

chociaż nie był to całkiem przypadek bo oceniłem na oko jaka to powinna być siła przy jakim rozciągnięciu i kupując sprężynę szukałem takiej żeby mniej więcej się tak zachowywała.

 

Warto jednak próbować, byle nie wiercić za wiele dziur!

 

obyło się bez wiercenia - wystarczą odpowiednio ukształtowane haki trzymające się na elementach konstrukcji :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Pozwolę sobie odświeżyć wątek.

 

Rozmyślam ostatnio nad oddaniem swojego 10 cm achromatu f/10 jednemu dzieciakowi, który bardzo się pasjonuje astronomią - ale niestety rodzina nie ma zbyt dużo funduszy.

 

Mój EQ 3-2 już kończy swój żywot, więc oddanie czegoś takiego będzie zwyczajnie grzechem. Poza tym daję głowę, że chłopak będzie mieć problemy z ustawianiem paralaktyka. Myślę więc nad skompletowaniem prostego zestawu, przez który chłopak zobaczy Księżyc, planety i może nawet M42 bez większego problemu (hehe, oczywiście zobaczy i więcej, chodzi mi o to, co by mógł na samym początku zrobić).

 

Zastanawiałem się, czy AZ-3 po opisanej przeróbce, będzie w stanie pociągnąć taki sprzęt. Telep z obejmami waży 2 kg, więc to nie jest tak dużo (można założyć, że z kątówką i okularem to będzie max 2,5 - 2,7 kg). Jedyna różnica jest taka, że to fizycznie długa lufa.

 

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Szanowni Autorzy względnie Admini, wątek nie jest już gorący :icon_wink: toteż z upływem czasu przestały działać kluczowe grafiki.

Czy da się coś zrobić aby pojawiły się zdjęcia autorstwa użytkownika Grzybu albo zalinkowany w poście #36 materiał Wimmera ?

Edytowane przez krater
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.