Skocz do zawartości

Podręcznik wizualnych obserwacji gwiazd zmiennych AAVSO


E.Eri

Rekomendowane odpowiedzi

Na stronach AAVSO opublikowana została, zapowiadana od pewnego czasu, polska wersja Podręcznika Wizualnych Obserwacji Gwiazd Zmiennych - doskonałe źródło podstawowej wiedzy dla zainteresowanych gwiazdami zmiennymi. Dzięki parze tłumaczy, Andrzejowi Grabowskiemu i Jerzemu Speil, możemy cieszyć się solidną dawką bardzo przydatnych informacji w naszym ojczystym języku.

Polecam tę lekturę (głównie rozdział I "Przygotowania - Wymagany sprzęt") szczególnie tym, którzy mają dylematy związane z wyborem pierwszego sprzętu obserwacyjnego. :)

 

Dla tych, którzy po lekturze publikacji będą chcieli dołączyć do grona obserwatorów przypominam, że dane obserwacyjne możemy przesyłać do pana Stanisława Świerczyńskiego lub na stronę PTOGZ.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 9 miesięcy temu...
  • 1 rok później...
  • 3 lata później...

Wczoraj otrzymałem e-mail od Pani Sary Beck z AAVSO, z pytaniem czy nie podjąłbym się przetłumaczenia zmienionych i dodanych fragmentów nowej wersji Podręcznika Wizualnych Obserwacji Gwiazd Zmiennych. Jestem współautorem tłumaczenia sprzed siedmiu laty. Wtedy otrzymałem pełne tłumaczenie wykonane przez P. Grabowskiego do poprawienia. Było to jednak dziwne tłumaczenie. Pewne fragmenty były przetłumaczone poprawnie, inne zaś wyglądały jak gdyby dokonane za pomocą marnego tłumacza komputerowego. Podjąłem się tej pracy bo nie zdawałem sobie sprawy ile zajmie mi to czasu, zwłaszcza że angielski znam gorzej niż słabo. Niektóre fragmenty musiałem tłumaczyć od nowa, ponadto musiałem przetłumaczyć wszystkie opisy rysunków i tabel. Teraz nie będę w stanie przetłumaczyć nowych fragmentów "Podręcznika..." w rozsądnym czasie. Proszę, jeśli ktoś czuje się na siłach, aby wykonać to zadanie, o zgłoszenie akcesu do tego przedsięwzięcia. P. Sara Beck prosiła abym polecił kogoś, jeśli sam nie będę mógł wykonać tej pracy.

Pozdrawiam,

JS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam. Pozwolę sobie napisać już w isniejącym wątku o inicjatywie, którą ogłosiliśmy w styczniowym numerze biuletynu Proxima, a która ma szansę stać się kontynuacją dzieła sprzed kilku lat, autorstwa naszych kolegów ze środowiska obserwatorów gwiazd zmiennych.

 

Szanowni miłośnicy gw. zmiennych i nie tylko!
Poradniki obserwacyjne wydane przez Association of Variable Star Observers (AAVSO) to cenione przewodniki poruszające tematykę obserwacji wizualnych, technik CCD oraz DLSR. Te kompendia wiedzy są jednak dostępne głównie w języku angielskim i właśnie ten fakt okazuje się sporym wyzwaniem nie tylko dla początkujących, ale także dla wielu bardziej zaawansowanych miłośników gwiazd zmiennych, pragnących pogłębiać i poszerzać swoją wiedzę np. w zakresie technik CCD czy DLSR.
Wychodząc naprzeciw tym potrzebom chcielibyśmy nawiązać kontakt z osobami znającymi dobrze język angielski, aby wspólnie i etapami przetłumaczyć następujące pozycje:
- Manual for Visual Observing of Variable Stars (uaktualniona wersja z marca 2013 r., obecnie istnieje wersja Polska z 2007 r.)
- CCD Photometry Guide (v.1.1)
- DSLR Observing Manual (v.1.3)
W związku z tym, że w/w podręczniki są stosunkowo obszerne, chcielibyśmy ciężar pracy rozłożyć na większą ilość osób. W ten sposób, wspólnymi siłami i mniejszym nakładem czasu moglibyśmy sprawniej i szybciej je przetłumaczyć. Chcielibyśmy, aby dzięki temu przedsięwzięciu do biblioteki AAVSO wkrótce trafiły także polskie (i aktualne) wersje tych podręczników!
Osoby, które chciałyby się przyłączyć do projektu prosimy o kontakt na adres email: redakcja@proxima.org.pl lub sygnał w wątku na forum.
Pozdrawiamy
Zespół Proximy
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chciałbym wszystkich poinformować, że na nasz apel o pomoc w przetłumaczeniu kilku manuali AAVSO odpowiedziało kilkanaście osób. Cieszymy się, że projekt ten spotkał się z tak dużym zainteresowaniem. Jesteśmy w stałym kontakcie z tymi osobami i trwają ostatnie ustalenia odnośnie podziału zadań. W przyszłym tygodniu przystępujemy do prac, które bez wątpienia za kilka tygodni zaowocują polskimi wersjami wyżej wspomnianych podręczników, o czym oczywiście niezwłocznie poinformujemy na największych forach astronomicznych oraz naszej stronie internetowej www.proxima.org.pl :)

 

Serdecznie dziękujemy :)

KK

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Z prawdziwą przyjemnością informuję, że właśnie rozpoczęliśmy tłumaczenie dwóch z trzech zaplanowanych podręczników: CCD Photometry Guide oraz Manual for Visual Observing of Variable Stars. Po więcej informacji zapraszam na naszą stronę www.proxima.org.pl


Pozdrawiam

Krzysztof Kida

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Miło mi poinformować, że nowa polska wersja "The AAVSO Manual for Visual Observing of Variable Stars" jest już dostępna na stronie AAVSO pod linkiem:

 

https://www.aavso.org/visual-observing-manual-polish

 

lub

 

http://proxima.org.pl/index.php/obserwacje/od-czego-zaczac/podrecznik-aavso

 

Jednocześnie, w imieniu Zespołu Proximy oraz naszych współpracowników ze strony AAVSO (otrzymaliśmy od strony amerykańskiej duże słowa uznania i wdzięczności) chciałbym złożyć ogromne podziękowania dla osób, które poświęciły swój czas i włożyły dużą pracę w tłumaczenie tego podręcznika. Osobami tymi są: Ariel Majcher, Bogdan Kubiak, Marcin Biskupski, Michał Kwieciak i Piotr Guzik.

Z mojej strony również dziękuję Maciejowi Nowaczykowi, który podjął się koordynowania prac zespołu i składu podręcznika.

 

Wielkie dzięki!

 

Chciałbym zapewnić, że nie spoczywamy na laurach, lecz przystępujemy do prac nad pierwszymi polskimi wydaniami podręczników dla obserwacji CCD oraz DSLR. 5640dc6dbc8ce_01Smile.png

 

Pozdrawiam

Krzysztof Kida

Edytowane przez Krzysztof_K
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.