Skocz do zawartości

Słońce w h-alpha


Kamil K.

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę więcej ma się dziać w 2013, ale i tak Słoneczko zmierza do jakiegoś minimum - i może to być coś, za 200-300 lat, porównywalnego z minimum Maunder'a z XVI wieku. Jak ktoś dobrze przewidzi to Nobel murowany... tylko za kilka stuleci niestety... :icon_exclaim:

 

Jak się na to popatrzy, to trochę inaczej wygląda efekt cieplarniany w XX wieku. No, ale komisarze z EU wiedzą chyba lepiej... :icon_biggrin:

800px-Sunspot_Numbers.png

Zurich_Color_Small.jpg

sunspot.gif

f10.gif

Ap.gif

ssn_predict_l.gif

Edytowane przez Admiral_M
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio nie mam czasu na słoneczko.... Wszystko przez te niby-jakieś-newtony ;) A do tego żona kazała mi (sic!) kupić sobie nowego lapka i będę musiał zmienić kamerkę. Nowe lapki w ogóle nie mają FireWire lub rzadko mają ExpresCard34. Kamerkę PTGreya mam na FireWire i śmiga ładnie na adapterze ale co z tego jak nie będę miał jak jej podłączyć... Trzeba będzie pójść w GigE lub USB3.0. Ciągle coś i coś....

 

Ale wspomnieliście o Cak'u. Zapomniałem, że strzeliłem jedną fotę na zlocie w Zatomiu. Warunki były megamarne ale nie to było najważniejsze. CaK Lunta B600 w APO 102/714mm.

 

Jup_R_151307_lvs rgb.jpg

Edytowane przez Pablito
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próba kolorów (3 kanały wynikające ze strojenia etalonu) z LS60THa, wersja tilt.

 

Dam sobie z tym spokój po trzech próbach - strojenie tilta to walka z pasami (strefami rezonansu), co wymusza F30-40, a to jazda po bandzie z seeingiem. Nawet "AO-for-the-masses", czyli "correct geometry" w Registax'ie w zasadze pogarsza tylko sprawę - kanały w zdjęciach poniżej, pochodzą z pojedynczych klatek.

 

Pierwsze zdjęcie: LS60THa - F22 - DMK23G445; drugie: LS60THa - F42 - DMK23G618. Czas w nazwach plików.

 

Kolegów, posiadających LUNT'y ze strojeniem ciśnieniowym, zachęcam do podobnych testów - wyniki powinny być znacznie lepsze.

Sun_2012-10-16_14-18_UT_3c.jpg

Sun_2012-10-19_12-44_UT_3c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały RGB wynikają ze strojenia etalonu - np. R = nastrojony H-a, czyli najwięcej detali na tarczy, B = rostrojony rejon tak, aby widać było tylko plamy słoneczne, G = pośrednie położenie.

 

Spróbuj - może Tobie lepiej wyjdzie.

Edytowane przez Admiral_M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Indianie z Arizony, od których kupowałem LUNTa, mówili że on w zasadzie nie jest monochromatyczny i jakiś tam kolor widać. Na początku myslałem, że to z powodu niewątpliwie pierwszej jakości towaru, jaki jarali od tygodnia w fajce pokoju - niedawno jednak okazało się, że kolor wyłazi - i to nawet bez fajki.

 

Oto dowody. LS60THa/F13-F40/DMK23G618(445).

Sun_2012-10-11_15-22_UT_3c.jpg

Sun_2012-10-19_12-44_UT_3c.jpg

Sun_2012-10-16_14-18_UT_3c618.jpg

Edytowane przez Admiral_M
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad głową chmury z Mordoru... bardzo zimno... przebija się powoli Słońce przez sztuczną mgłę poranną, nawet brzozy siedzą cicho... migawka wydaje zardzewiały zgrzyt... w końcu deszcz, słońce jeszcze świeci, więc strzał przez tęczę... migawka piszczy - chyba się zacięła. Czas z powrotem do jaskini.

 

LS60THa - F16 - DMK23G445.

Sun_2012-10-11_14-04_UT_cold.jpg

Sun_2012-10-11_14-04_UT_rainbow.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.