Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop - prośba o rady


Luke7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Po dłuższych przemyśleniach i eliminacji, według mnie, najbardziej odpowiadałby mi teleskop Synta SKP15075EQ3-2 (link). Wahałem się miedzy tym teleskopem i Syntą SK1206EQ3-2. I tu pierwsze pytanie: co o tej pierwszej Syncie sądzicie? Jest ten teleskop warty ceny?

 

Teraz trochę o warunkach

Na obserwacje najczęściej wychodzę przed dom, więc ograniczeń jeżeli chodzi o wielkość teleskopu nie ma. Niebo - jak to na obrzeżach miasta bywa - jest średnio zaciemnione. W dobrą pogodę widać gołym okiem M31. W około jest jedna latarnia uliczna, więc mogło być zdecydowanie gorzej ;)

 

Soczewka Barlowa

Zastanawiam się, którą soczewkę Barlowa wybrać. I tu się rodzi pytanie: czy opłaca się kupić drogą soczewkę (np. Vixen Barlow 2x Deluxe), czy tańszy sprzęt znacząco pogarsza uzyskiwany obraz? Jeszcze jedno (może dla was banalne :P ) pytanie: czy ucierpi uzyskiwany obraz na "mieszaniu" producentów? Chodzi mi np. o używanie soczewki Barlowa bądź okularów innej firmy, niż producent teleskopu (np. do Synty dokupienie soczewki Barlowa firmy Vixen i okularów Celestronu).

 

Filtry

Które filtry będą przydatne w obserwacjach? Przejrzałem ofertę Delta Optical i trochę tego dużo :P Szczerze mówiąc nie wiem co wybrać.

 

Okulary

Jakie macie zdanie o okularach szerokokątnych? Czy bardziej się opłaca kupić kilka zwykłych okularów (Kellner/Plossl), czy te same pieniądze wydać na okular szerokokątny? Osobiście z okularów szerokokątnych zainteresowały mnie dwa okulary - SkyWatcher UWA 3,5mm (link) i SkyWatcher UW 16mm (link). Nie przeglądałem jeszcze oferty Astrokraka, więc może tam też będzie coś ciekawego.

 

Napęd

Co sądzicie o napędach? Przypuszczam, że są przydatne w obserwacjach, ale w jakim stopniu można się bez nich obejść?

 

Starałem się wszystko napisać w miarę przejrzysty sposób ;) Jak macie jakieś pytania to pytajcie. Będę wdzięczny za każdą radę.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze pytanko: Co chciałbyś tym teleskopem obserwować??

 

Sprawa z "niekompatybilnością" okularów nie powinna Cię martwić. Nie szkodzi że załadujesz Vixena do Sky-Watchera.

Barlow, według mnie się przydaje, zwłaszcza że ogniskowa w tym teleskopie to 750mm i pewnie będziesz potrzebował jakieś dużego powiększenia, ale lepiej kup ten lepszy.

 

Zaproponowane przez Ciebie UWA Sky-Watchera nie cieszą się dobrą opinią, a zwłaszcza te o krótkiej ogniskowej.

 

Filtry. No to wracamy do pytania na początku :) Co chcesz obserwować? Na pewno przyda się filtr księżycowy...

 

Co do reszty, to poczekajmy na opinie "starszych"

 

Pozdrawiam

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo jak to jest, chce się obserwować wszystko :P Tak na serio moje rozumowanie jest następujące: teleskop ze względu na światłosiłę f/5 jest dobry do DS'ów (przynajmniej tak pisze w "Atlasie nieba" wydawnictwa Pascal). Po załadowaniu Barlowa (przyjmuje 2x) światłosiła będzie wynosić f/10 - czyli "światłosiła uniwersalna". Razem z odpowiednim filtrem powinien być dobry na planety i Księżyc. To jest tylko takie moje rozumowanie po przeczytaniu "Atlasu nieba". Jeżeli jestem w błędzie to mnie wyprowadźcie z niego :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Co do kompatybilności to nie ma się czym przejmować... Są pewne standardy więc wszystko będzie grać ze sobą:)

 

Wspominałeś o DS-ach to filtr Baader UHC-S jest dobry: http://www.teleskopy.net/sklep/product_inf...007fe4e464857ff

 

A czy zależy Ci na montażu paralaktycznym? Bo jeżeli nie to pomyśl nad Dobsonem... Za 100zł mniej masz lustro 8" co do DS jest już dobrym rozmiarem.

 

Też niedawno zastanawiałem się nad między innymi tym modelem Synty, który podałeś, lecz rozważania zakończyły się na Dobsonie 8".

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z filtrow na pewno na poczatek warto sie zastanowic nad sky and glow neodymowy (tym bardziej ze nie masz idealnie ciemnego nieba) i/lub polaryzacyjny celestrona /oriona

 

z napedami mozna sie spokojnie obejsc tym bardziej przy 6''..choc przyznam ze jesli ustawisz odpowiednio telep i silniczek sam prowadzi to to calkiem mile jest.

 

raczej spokojnie mozesz dobierac sprzet roznych producentow-bez znaczenia.

 

ten teleskop jest spox..tylko ze z prawie 1200zł zastanawiales sie nad synta 8''? na dobsonie?

 

co do okularow szerokokatne sa oczywiscie cool..ale chyba wybralbym jeden drozszy okular do twojego f5 np lantan zamiast paru plosli chocby UW, barlow dobry pomysl ale raczej te drozsze (ok 400zł )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sie tak zastanawiam nad tym Dobsonem... Może by to było całkiem niezłe rozwiązanie :) Jedynie wtedy chyba odpadałby napęd, ale przeżyje ;)

 

Jeżeli chodzi o Barlowa to mam zamiar kupić ten produkcji Vixena. W testach wypadł bardzo dobrze.

 

pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zamiast barlowa dobry krótszy okular? kupując Synte na dobsonie masz ogniskową 1200mm, więc kupując okular 6mm masz power 200x. Na większy power przeważnie nie pozwalają warunki... Polecałbym Ci Lantana Vixen Lv 6mm... Dobry sprzęcik i uniwersalny bo na DS też się dobrze spisuje:)

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecałbym Ci Lantana Vixen Lv 6mm... Dobry sprzęcik i uniwersalny bo na DS też się dobrze spisuje:)

 

Do DS to ja bym polemizował z tym Vixenem LV 6mm, ponieważ LVki mają pole 45* stopni. Według mnie to za wąsko do DSów a 6mm to za krótki, chyba że mówimy o tych bardziej "skondensowanych" DSach. W tej kategorii to raczej LVW, ale to już sporawy koszt <_<

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie, chodzi mi o zwarte Dsy typu mgławice planetarne czy jakieś gromady kuliste, bo power 200x przy 45 stopniach zawęża mocno grono obiektów. Jeżeli chodzi o krótkoogniskowe okulary za rozsądne pieniądze to ten Vixen jest godny polecenia. A typowo do Ds to trzeba już kupić coś dłuższego około 15-20mm z szerszym kątem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za cenne uwagi :Salut::Salut::Salut:

Przekonaliście mnie - zdecydowałem się jednak na tą Syntę z montażem Dobsona :) Z okularami na razie się wstrzymam, gdyż nie mam zbytnio doświadczenia i nie umiem dobrze ocenić ogniskowej, która mi będzie potrzebna. Do tej pory obserwuję starą lunetą 60/700, którą dostałem podczas wakacji od wujka za darmo (jedyna zaleta tego sprzętu ;) ). Przestawienie się na Syntę 200/1200 będzie dużą zmianą, więc najpierw wolę wypróbować okulary które są w zestawie (Super Plossle 25 i 10 mm). Zawsze je można dokupić, a dobre okulary kosztują...

Nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie: wie ktoś czym się różni wersja normalna Synty SKDOB 8" od wersji Pyrex? Bo ja oprócz ceny (100 zł więcej) nie widzę różnicy :P

 

Zdecydowałem się również na 3 filtry: filtr polaryzacyjny Celestron, filtr Baadera Moon&Skyglow i filtr mgławicowy Baader UHC-S. Jeżeli macie jakąś opinię na temat tych filtrów to podzielcie się nią ;)

 

Oczywiście nie jest to jeszcze ostateczna wersja zakupów, aczkolwiek bardzo prawdopodobna :)

 

pozdrawiam :Beer:

Edytowane przez Luke7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję wyboru :D

 

Dla mnie Synta 200/1200 jest w pewnym sensie wyznacznikiem, punktem odniesienia w obserwacjach astronomicznych :Salut: Na pewno się nie zawiedziesz, a i bardzo mądrze ustosunkowałeś się do sprawy okularów... Pooglądasz, załapiesz doświadczenia, i będziesz wiedział, jakich okularków Ci potrzeba...

 

Pyrex to rodzaj szkła. Lustro Pyrexowe szybciej sie chłodzi... Jeżeli nie stanowi dla Ciebie problemu to, że telep chłodzi sie 15 minut dłużej, to warto zaoszczędzić tą stówkę :) bo różnicy w dawanych obrazach nie będzie :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co wyczytalem i roznych testach posiadaczy telepow ..to nie warto kupowac pyrexu dla paru minut schlodzenia szybciej...lepiej zachowac stowke ;)

filtr baadera sky and glow jest oceniony na astronocach. tam w linku z DO ;) sam sie do niego przymierzam ; )

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz już wiem o co chodzi z Pyrexem :) Dzięki bo sam na to na pewno bym nie wpadł ;):Salut:

Jeżeli chodzi o filtr to wiem, że jest link do testu (przy filtrze mgławicowym również), ale im więcej opinii tym lepiej ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.