Skocz do zawartości

Co wybrać mak150 vs schmid150


samu

Rekomendowane odpowiedzi

No i stało się. Najpierw miała być tylko lornetka ale rozchorowałem się na dobre i będzie teleskop. :Boink:

Już prawie zdecydowałem ale z braku info w internecie o tych dwóch modelach postanowiłem zasięgnąć tutaj.

Niebo mam jasne widoczność w porywach 4 mag.

Kandydaci to mak synty:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...2d66a1275e2498b

i schmid celestron:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...2d66a1275e2498b

Miał być celestron bo światłosiła f 10 to może jakieś mgiełki złapie (nie wiem czy dobrze kombinuje) i ma te extra powłoki " powłoki XLT zapewnią doskonałą transmisję światła- większą aż o 16% od transmisji zwykłych powłok StarBright.".

Stety niestety zajrzałem na celestie i już sam nie wiem.

Nie chodzi już o cene chociaż celestron ma montaż a synta jest OTA tylko o optykę.:help:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MC ma mniejsze pole widzenia i to sporo. 28mm obrazu w wyciagu a SC 40mm przy uzyciu kątówki 2". pozatym róznica ogniskowych daje jeszcze większą przewage SC.

 

SC ma wieksza krzywizne pola,kome i dystorsje.

 

wybór nalezy do ciebie :)

 

na mgiełki to raczej SC ale nie przez światłosiłe, bo ona niema znaczenia (to kwestia tylko doboru innych okularów) ale przez wieksze pole dostepne w teleskopie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na mgiełki to raczej SC ale nie przez światłosiłe, bo ona niema znaczenia (to kwestia tylko doboru innych okularów) ale przez wieksze pole dostepne w teleskopie.

No wlaśnie, Schmidt - większe pole niż Maksutow, dlatego Maki są bardziej planetarne. Ale krzywizna pola powoduje, że nie ustawisz całego pola widzenia danego okularu (szerokokątnego) równoczśnie ostrego.

 

Znakomite duże pole widzenia Schmidtów było wykorzystywane w tradycyjnej astrofotografii przez stosowanie odpowiednio wygiętych płyt fotograficznych!

 

Chyba stosuje się FLATTENER dla "prostowania" pola? Tak mi się kojarzy, ale nie mam takiego sprzętu, więc teoretyzuję.

 

Do Maka musiałbyś jeszcze dokupić montaż, gdybyś wybrał też EQ5 to różnicy w tym by nie było, tyle że wyszłoby drożej.

Maki są cięższe, dłużej się chłodzą, bo przedni menisk korekcyjny jest bardzo gruby i waży o wiele więcej niż płyta korekcyjna Schmidta.

 

Cokolwiek wybierzesz - wszystko ma swoje i zalety i wady.

 

Pozdrawiam - powodzenia w zakupie i później - jak najwięcej bezchmurnych nocy!

Miłek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.