Skocz do zawartości

Refraktory - który wybrać?


Vavryk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

To mój pierwszy post, i poważne przymiarki do pierwszego teleskopu. Znalazłem dwa modele, które w tej chwili mocno mnie interesują, ale ponieważ są dwa to trzeba wybrać... I tu prośba o pomoc do astro-wymiataczy :)

 

Modele które mnie interesują:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...20bcc1d7dfb15d8

 

oraz

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...07a62e836e327c3

 

Miejsce obserwacji: samochodzikiem na działkę z dala od miasta - piękne, ciemne niebo. Co mnie interesuje? - na początek chyba planety, księżyc. W miarę poznawania nieba coś dalszego aż do DS. Zastanawiam się nad refraktorami, ponieważ myślę także o foceniu - jeszcze nie teraz i byłby to sprzęt na którym chciałbym się uczyć focenia. Co wybrać? 1 - to refraktor apochromatyczny 2 - to achromatyczny, czy różnica między nimi jest duża? A może polecicie coś innego w podobnej cenie?

 

Pomożecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Co do tych sprzętów to:

1. Dobry do astro-foto ale nie na tym statywie (chyba że tylko księżyc i planety).

Do DS za mała apertura, nie poszalejesz. Owszem księżyc pooglądasz i planetki, ale jest chyba lepsza alternatywa.

2. Dobry już do obserwacji DS-ów, ale do foto to ten sam problem ze statywem + koszmarna aberracja chromatyczna, która zabiję obraz księżyca i planet w visualu jak i na fotografi.

 

Nie myślałeś o kupnie jakiegoś maka? Ale wtedy astro-foto tylko księżyca i planet bo będzie za długa ogniskowa do focenia DS-ów.

Do wizuala na wszystkie eM-ki i dużo NGC.

Np jakiś Mak 127 lub 150mm???

I do tego montaż EQ-5 na visual wystarczy.

A jak masz miejsce w aucie (nie trzeba podobno dużo) to Synta 8" i masz wszystko ładnie do wizuala ale praktycznie nie do focenia, nie licząc księżyca w projekcji lub w ognisku lustrzanką.

Pozdrawiam :Beer:

 

P.S.

Oooo... Już ktoś napisał :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsca w aucie nie mam zbyt wiele, więc Dobson raczej odpada. Nie chciałbym nic większego niż 6". Myślałem o tym C6-R właśnie ze względu na optykę. Nigdy go nie widziałem i zastanawiam się czy aberracja jest rzeczywiście taka koszmarna. Nad Mak-ami też się zastanawiałem, ale chciałbym chociaż trochę złapać astro-foto (nie byłby to sprzęt docelowy).

 

Jeszcze jedno pytanie. Jak C6-R sprawowałby się w pobliżu dużego miasta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsca w aucie nie mam zbyt wiele, więc Dobson raczej odpada. Nie chciałbym nic większego niż 6". Myślałem o tym C6-R właśnie ze względu na optykę. Nigdy go nie widziałem i zastanawiam się czy aberracja jest rzeczywiście taka koszmarna. Nad Mak-ami też się zastanawiałem, ale chciałbym chociaż trochę złapać astro-foto (nie byłby to sprzęt docelowy).

 

Jeszcze jedno pytanie. Jak C6-R sprawowałby się w pobliżu dużego miasta?

 

Vavryk a Ty widziałeś jaką ogniskową ma ten C6-R???

TAKĄ SAMĄ JAK SYNTA = 1200mm czyli będą mieć podobnej długości tuby! Tylko w Makach i SCT masz krótką tubę a długą ogniskową.

A pod dużym miastem to raczej nic nie sprawuje się dobrze :unsure:

Jak dla mnie to powinieneś wybrać się na jakiś zlot i przemyśleć sprawe.

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kawał grzmota taki refraktor - bedzie jeszcze ciut dłuższy niż Synta. Co do aberracji to są różne opinie - dla niektórych zabójcza innym nie przeszkadza. Poza tym są filtry zmniejszające aberracje. A 6" refraktor będzie chyba zbliżony obrazami do 8" Newtona (nie ma obstrukcji centralnej). Nie wiem jak z 6" refraktor radzi sobie z seeingiem, ale 8" Newton już tak średnio. Rzadko kiedy obraz jest super stabilny i pozwala na naprawdę dobre planetarne obserwacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem C6-R to juz spory teleskop. Mam wrazenie, ze wraz z montazem zajmie nie mniej miejsca w samochodzie niz Dobson 8". Dodatkowo "pociesze" Cie, ze w tym budzecie o sprzet docelowy do obserwacji i fotografii bedzie ciezko. Dlatego ludzie czesto posiadaja kilka teleskopow: stosunkowo nieduzy refraktor (o jak najwiekszej jakosci wykonania) do zdjec oraz teleskop (zwykle dobsona) o jak najwiekszej aperturze.

C6-R to stosunkowo fajny wybor na poczatek. Jesli odpuscisz fotografie to nawet moze byc docelowy, poniewaz DS'y bedzie w nim widac niewiele gorzej niz w 8" Newtonie. Co wiecej w przypadku fotografii najwiekszym problemem na poczatku nie bedzie aberracja, ktora mozna ograniczac stosujac odpowiednie filtry, a wielkosc teleskopu w porownaniu do mozliwosci montazu.

C80ED docelowo jest chyba lepszym rozwazaniem, gdyz spokojnie nadaje sie do astrofotografii (jest maly, lekki i daje stosunkowo dobra jakosc obrazu). Natomiast ogladajac planety mozesz miec problemy aby uzyskac odpowiednie powiekdzenie.120 razy z okularem 5mm to jednak troche malo wiec albo krotszy okular albo soczewki barlowa. Z DS'ami jest jeszcze gorzej, gdyz tutaj apertury nic nie zastapi.

 

Opinie "uniwersalnych" teleskopow maja SC (Schmidt-Cassegrain). Moze jakis taki z lustrem 150mm http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...ang=pl&cur= bedzie dobry. Nalezy jednak pamietac, ze jak cos jest uniwersalne to nie jest najlepsze w poszczegolnych kategoriach zwiazanych z zastosowaniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

misiekc - dziękuję za odpowiedź. Mam pytanie co do tego C6-S XLT. Co potrzebuję do niego dokupić aby można było podłączyć np. Canona 400D? W tej chwili nie pytam się jakie filtry musiałbym dokupić, ale czy potrzebuję jakiejś przejściówki, żeby podpiąć aparat do teleskopu? C6-R ma w zestawie dwa (chyba) dobre okulary + jeden z nich może (chyba) służyć jako przejściówka do aparatu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez paniki, Abera będzie, ale nazwanie jej koszmarną to moim zdaniem przegiecie pały, to F8

 

Pozdrawiam.

 

Jak na zlotach ludzie patrzą przez mój 152/1200 to najczęstszym stwierdzeniem jest:

"Eeee wcale ta aberacja nie jest jakaś straszna..."

Vavryk, akurat mam oba refraktory, o których rozmyślasz. Jest to jakiś pomysł - Mieć duży refraktor do wizuala na paralaktyku na początek, a potem dokupić małego EDka do focenia. Tyle, że ten pomysł ma sens, jak ten paralaktyk to EQ6, albo przynajmniej HEQ5 - a w tym momencie sam montaż to 3000~4000zł...

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vavryk, na początek wybij sobie z głowy zdjęcia DSów robione C6-R, a tym bardziej C6-S - jeden ma 1200mm ogniskowej, a drugi 1500mm - do tego musiałbyś mieć monta za ~10-15 tysięcy zł.

Podstawą jest, żebyś wiedział, co cię bardziej kręci, DSy czy planetki i księżyc. Ja wolę DSy - nie mam nawet okularu do obserwacji planet. Jak jadę na obserwacje, to pożyczam od kogoś jakąś 5~6tkę, polukam sobie parę minut (jak jakaś planetka jest do oglądania) i biorę się za DSy, dlatego nie mam, żadnych filtrów redukujących aberację. Na początek proponuję - mało oryginalnie - wybrać się z kimś na obserwacje.... :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vavryk,

Jesli chodzi o C6 (SCT) i Canona 400D to potrzebujesz:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...755&lang=pl (do aparatu)

oraz

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...942&lang=pl (do teleskopu)

Dzieki temu podlaczysz teleskop do aparatu zamiast obiektywu. Jesli fotografia Cie wciagnie mozesz pomyslec jeszcze o reduktorze: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...875&lang=pl , ktory umozliwi skrocenie czasow ekspozycji.

 

Byc moze powyzsze elementy mozna kupic taniej w innych sklepach (np. Astrokrak) lub innych markach (np. Baader, Meade, ...) . Teleskopy w systemie SCT maja ta zalete, ze sa dosyc popularne na zachodzie i wiele firm robi roznorakie akcesoria do tych teleskopow.

Edytowane przez misiekc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze i znowu mam namieszane w głowie... No dobra, Bartolini, rozumiem, że do foto lepszy byłby jednak 80ED, a przy visualu lepiej sprawowałby się C6-R czy może jednak C6-S? Na początek skupiłbym się na księżycu i planetach, ale chyba szybko się to nudzi i skierowałbym się w stronę DS-ów. Kiedyś jak będzie trochę więcej kasy i dobry moment żeby przekonać kobietę o "konieczności" :) inwestycji, zmieniłbym montaż na bardziej stabilny i dokupił 80ED do foto. Więc reasumując - do DS, visual -który teleskop byłby lepszy C6-R czy C6-S? Ważna dla mnie jest większą "mobilność" C6-S...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc reasumując - do DS, visual -który teleskop byłby lepszy C6-R czy C6-S? Ważna dla mnie jest większą "mobilność" C6-S...

Lepszy jest niewatpliwie refraktor. Uwazam jednak, ze przed zakupem powinienes zobaczyc na zywo te teleskopy - chocby na wystawie w sklepie, szczegolnie jesli mobilnosc jest dla Ciebie istotna. Ponadto zwroc uwage, ze roznice na podstawie ktorych berdziej zaawansowany obserwator oceni przydatnosc teleskopu moga byc (niemal) niedostrzegalne dla osoby z mniejszym doswiadczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz porównanie wielkości achro 152/1200 z syntą 8" :

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...=19741&st=0

Jeśli chodzi o transport, to mnie wszystkie klamoty (tuba, montaż, statyw, przeciwwagi, skrzynka na drobnicę, krzesełko) mieszczą się w bagażniku golfa lll.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i teraz Vavryk jak spojrzysz na zdjęcie z tamtego wątku pokazujące achro 152, to SC 150 to mniej więcej 1/3 - 1/4 tej rury ;) jeśli chodzi o mobilność, poręczność - miazga

 

swojego SC 8" (42 cm długości) wożę w nogach, za przednim siedzeniem samochodu, owiniętego w grubą warstwę karimaty - pozostaje jeszcze upchnąć gdzieś ewentualnie statyw i głowicę

 

pozdrawiam

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje. Trochę to sobie poukładałem, ale i tak jeszcze sporo przede mną. Trzeba będzie się wybrać do D-O i na jakiś zlot. D-O chyba w najbliższym czasie organizuje jakiś pokaz sprzętu, pewnie tam będzie okazja wypróbować, dopytać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje. Trochę to sobie poukładałem, ale i tak jeszcze sporo przede mną. Trzeba będzie się wybrać do D-O i na jakiś zlot. D-O chyba w najbliższym czasie organizuje jakiś pokaz sprzętu, pewnie tam będzie okazja wypróbować, dopytać...

 

26 stycznia Delta organizuje pokaz. Można wcześniej telefonicznie uzgodnić i pewnie przygotują coś do przetestowania.

Więcej tu

http://deltaoptical.pl/astronomia/pokaz2008.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Dobry już do obserwacji DS-ów, ale do foto to ten sam problem ze statywem + koszmarna aberracja chromatyczna, która zabiję obraz księżyca i planet w visualu jak i na fotografi.

 

Obawiam się, że nigdy nie patrzyłeś przez refraktor o tych parametrach. Aberracja niczego nie zabije, bo to nie F5, tylko F8. Mam taki achromat i obaj z Bartolinim nie raz obsewrowaliśmy różne obiekty na niebie przez swoje refraktory. Aberracja, owszem jest, ale na DS-ach praktycznie niewidoczna, a wychodzi na jasnych obiektach, co nie znaczy, że bardzo przeszkadza, a tym bardziej nie "zabija" obrazu :D Wczoraj miałem okazję poobserwować Księżyc i Marsa. Najpierw bez chromacora. Obraz przyjemny dla oka, widoczne szczegóły na tarczy planety, nie tylko pomarańczowa "kulka". Na Księżycu pięknie widoczne szczegóły. Po założeniu chromacora widok powalający. Szczęka opada :wow: Przyglądałem się powierzchni począwszy od małego powiększenia 30x do 436x oglądając detale. Super. Dawno sobie nie zafundowałem takiej księżycowej sesji.

Inna sprawa to mobilność takiego refraktora. To duże bydlę i moim zdaniem nie ma sensu ładować go na mniejszy montaż niż EQ6. Do wizuala taki zestaw jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartolini i Rysiek - mam do Was pytanie jako do "refraktorowych wyjadaczy". Czy jeżeli dołożyłbym lepszy montaż do tego C6-R, to można by już się zająć foto? Czy problem tkwi w elementach optyki i taki sprzęt z najróżniejszymi filtrami/nakładkami/okularami i tak nie będzie się do tego nadawał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartolini i Rysiek - mam do Was pytanie jako do "refraktorowych wyjadaczy". Czy jeżeli dołożyłbym lepszy montaż do tego C6-R, to można by już się zająć foto? Czy problem tkwi w elementach optyki i taki sprzęt z najróżniejszymi filtrami/nakładkami/okularami i tak nie będzie się do tego nadawał?

 

Zasadniczo nie - to by chyba była sztuka dla sztuki. Pierwsza sprawa to że to jest kawał bydlaka i montaż do astrofoto to musiałby conajmniej z 10tyś kosztować. Następne przeszkody to: ogniskowa - 1200mm i światło - f8. Można by pewnie podpasować jakiś reduktor/flattener, ale wtedy i tak dopada cię aberracja chromatyczna więc pozostałoby focenie w narrowbandzie...

Trochę zdjęć zrobionych przez PiotraZ krótszym achromatem 152/750 możesz sobie pooglądać w zagadkach astrofoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.