Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


songoa1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przygode z astronomia zaczołem dosć nie dawno. Poczytałem sobie forum i doszłem do wniosku że najpierw sobie kupie ksiażkę Niebo na Weekend. Teraz po przeczytaniu zastanawiam sie nad kupnem telekopu zobaczcie tego

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id=686

ale cos mnie martwi jego mała ogniskowa , ale gwiazdek ma nawet duzo po 3 do planet,gromag i mgławic.

Czy tym mam sie kierować?

W przyszłości chciałbym dokupic jakieś soczewki i filtry. Możecie napisac co np trzeba dokupic żeby oglądać lepiej :

-ksieżyc

-mgławice

-planety

-gromady?

 

Jestem jak narazie zainteresowanym oglądaniem księżyca i planet. Ale napewno bede chiał sobie popatrzeć na wszystko co sie da :D

Mieszkam w mieście 100.000 praktycznie na końcu przy lasku mało jakich kolwiek latarni.

Finanse jakimi dysponuje hmm... to co zarobie w wakacje w hiszpani to wydam xD

Jeszcze o czyms zapomniałem? chyba wszystko co potrzebne napisałem :D

 

Aha jeszcze jakis moze inny teleskop byscie polecili byłbym raczej za syntą ;D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co powiecie na temat Sky-watcher Dobson 8" PYREX 200/1200 Reflektor ?

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id=537

to prawda że nie można fotek pstrykać ?

 

Na siłę to i przez lornetkę zrobisz zdjęcie:P To oznacza że tu też dasz radę zrobić fotkę. Pytanie jakiej jakości. Oczywiście odpadają długie czasy naświetlania itp.

 

Ja mam Celestrona StarHoppera 8" ale mieszkam 10 km od 3miasta (10 min jazdy samochodem od Oliwy) więc niebo mam całkiem ładne, mimo tego, że u mnie na dzielni jest parę dorodnych sodówek. Do tego w domku jednorodzinnym z ogrodem osłoniętym od lamp więc sprzęt wynoszę i mogę patrzeć. 15 minut i sprzęt na dworze. Co do Synty to jak będziesz chciał z tym wyjechać z 20 km poza miasto to bez samochodu się nie obejdzie. Ja nie jestem specjalistą, do tego mieszkam na dalekich peryferiach 3miasta więc moje 8 calowe lusterko wystarcza mi w zupełności. Ale jak bym teraz kupował teleskop a nie 3 lata temu to bym wziął coś mniejszego, bardziej mobilnego i na paralaktyku, zrobiłbym napędy (jako że studiuje elektronikę wyszło by mi taniej :P) i już mógłbym focić. Radzę się najpierw bardzo poważnie zastanowić do czego ten teleskop, czy fotografia wchodzi w grę (wiez mi apetyt rośnie w miarę jedzenia) i czy zamierzasz obserwować poza miastem. Pozdrawiam Paweł R.

 

Ps1. Witam na forum:)

Ps2. Skąd jesteś?

Edytowane przez rolba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym polecał na początek coś na eq (jakąś syncie) na EQ2-3 lub EQ3-najlepiej z napędem , bo z azymytalny i to przy dużych zoomach to będzię dość ciężko prowadzić. Ale można dojść do wprawy po jakimś czasie B)

 

ALE PAMIĘTAJ my ci doradzamy, a wybór należy do ciebie

Edytowane przez Mateusz Borkowicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum.

Swoją drogą, nie ma teleskopu do mgławic, gromad, planet, galaktyk w jednym. Jakiś teleskop pokaże lepiej obiekty Deep Sky, a troszkę gorzej planety, a drugi na odwrót.

Nie kieruj się astrofotografią! Wielu było takich, ale jak się dowiedzieli, ile trzeba wydać, i ile się trzeba naczytać to... im się odechciało ;).

Dla mnie i z tego co wyczytałeś, powinieneś wziąść coś na Dobsonku, coś dużego. Tylko powiedz, ile ty tej kasiory zarobisz w Hiszpanii? Bo to jest ważne. Trudno doradzać w ciemno, jeżeli ktoś nie poda ile kasy może wydać.

Newton będzie dobrym wyborem jeśli chodzi i o DS'y i o Układ Słoneczny, bo jest uniwersalny. Jeżeli preferujesz dużą armatę i nie masz problemu z transportem, to bierz Dobsona. Jeżeli jednak wolisz wygodę, no... to musisz wziąć paralaktyka, aczkolwiek nie wiem jakiego i jaką tubę z jakim wyposażeniem, bo kasa się tu liczy.

Napisz nam coś więcej, wtedy postaramy ci się doradzić.

Mateuszu- nie wiem, czy jest sens brać coś na EQ2-3 lub EQ3. Po pierwsze. Jeżeli już to będzie wspomniana Synta 150/750 na EQ3-2 to mniej się będzie nadawać do planet, bardziej do DeSek. Jeżeli refraktor o długiej ogniskowej, to znów trzeba dobrego montu. A taki Dobsonek jest w miarę wygodny i DOBRZE się prowadzi, nawet przy dużych powiększeniach, ale trzeba nabrać trochę wprawy :)

 

Pozdrawiam

 

PS. Songoa, naprawdę, napisz coś więcej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok narazie sobie odpuszcze astrofotografie bo to naprawde dużo kosztuje

 

jesli o kase to nie chciałbym duzo wydawać na teleskop, najwyżej moge dokupić soczewki,filtry itp.

 

Raczej jestem zdecydowany na dubsona bardziej. Czytałem dużo pozytywnych rzeczy o nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to załóżmy, że masz do wydania 2000zł, bo mówisz, że nie dużo ;). Bierzesz to:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...f7f8eaf02702d16

 

Lub to:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...f7f8eaf02702d16

 

Tylko problem jest taki. W Syncie 200/1200 jest dwucalowy wyciąg Crayforda ( a to jeden z lepszych) natomiast w 250/1200 jest zwykły wyciąg z redukcją na 2 cale. Wybór należy do ciebie ;)

 

I tak. Do tego pierwszego telepa masz 800zł rezerwy na dodatkowy osprzęt. Na twoim miejscu wziąłbym jakiś dobry okular szerokokątny np. taki:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...f7f8eaf02702d16

 

I do tego filtr mgławicowy, który podbije kontrast między tłem a obiektem. Na przykład taki:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...f7f8eaf02702d16

 

Natomiast do tego drugiego teleskopu masz już trochę mniej rezerwy, powiedzmy 500zł. Więc jezeli będą to obserwy poza miastem w dobrych warunkach to filtr możesz sobie odpuścić i kupić okular szerokokątny+ nasadkę kątową, o taką:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...f7f8eaf02702d16

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy średnicy 20cm lustro z Pyrexem nie wiele zmieni. Materiał ten służy teleskopowi (właściwie chodzi o zwierciadło główne) aby szybciej się wychładzał, a co za tym idzie- dawał lepsze osiągi w czasie obserwacji. Także moim zdaniem nie warto brać Pyrexowego lustra. Będziesz za to miał więcej kasy na różne dodatki ;).

 

Pozdrawiam

 

PS. Nie ma za co, w końcu trzeba sobie pomagać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanko ten okular

 

Synta UW 30 mm 80° okular 2" + Filtr mgławicowy Baader UHC-S 2"

dzięki takiemu zestawowi najlepiej co jest ogladać ? DS-y ?

 

A jaki najlepszy okularek i filtr byłby do planet typu saturn,mars,jowisz?

 

p.s oczywiscie mówimy do synty 200/1200

Edytowane przez Adrian D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.